LuciaD7
11.01.11,15:34
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, som študentkou štvrtého ročníka na VŠ. V marci sa mi má narodiť dieťa, koncom januára by som mala nastupiť na matersku dovolenku. Kedže som študent, tak nemam narok na matersku. Kvôli dieťatu od februara prestupujem na externe študium. Chcem sa spytať, to sa budem musiet chodiť hlásiť pravidelne na úrad prace ako nezamestnana, ked budem na externom, hoci budem na materskej, aj ked ju nebudem dostavat? Ešte by som sa chcela spytať, či budem môcť popri externom štúdiu a poberaní rodičovského príspevku chodiť na absolventskú prax? ďakujem Lucia
veronikasad
11.01.11,14:38
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, som študentkou štvrtého ročníka na VŠ. V marci sa mi má narodiť dieťa, koncom januára by som mala nastupiť na matersku dovolenku. Kedže som študent, tak nemam narok na matersku. Kvôli dieťatu od februara prestupujem na externe študium. Chcem sa spytať, to sa budem musiet chodiť hlásiť pravidelne na úrad prace ako nezamestnana, ked budem na externom, hoci budem na materskej, aj ked ju nebudem dostavat? Ešte by som sa chcela spytať, či budem môcť popri externom štúdiu a poberaní rodičovského príspevku chodiť na absolventskú prax? ďakujem Lucia
Nemáš nárok na materské - nie preto že si študent, ale preto, že nemáš splnenú podmienku 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch (za študentov štát nem. poistenie neplatí).

Po narodení dieťaťa máš nárok na rodičovský príspevok (vybavuje sa na UPSVaR) a prídavok na dieťaťa. Ak je otec dieťaťa zamestnaný, môže si uplatniť na dieťa aj daňový bonus.

Na absolvenstkú prax asi nebudeš môcť chodiť, lebo tú môže absolvovať len uchádzač o zamestnanie a ty keď budeš poberať rodičovský príspevok, nemôžeš byť evidovaná na ÚP. Over si to na UP.