JS729
11.01.11,16:43
Dobrý deň, vlastním nebytový priestor ako fyzická osoba - nepodnikateľ. Sám som živnostník a uzatvoril som zmluvu o nájme uvedeného nebytového priestoru nájomcovi - živnostníkovi nie však ako občan, ale ako živnostník bez toho, aby som mal uvedený nebyt. priestor zaradený do majetku živnosti. Nájomca neplatí, chcem podať návrh na vydanie platobného rozkazu. Obávam sa že súd to zamietne z dôvodu, že zmluvu som uzatvoril ako živnostník bez toho, že mám tento majetok zaradený do majetku živnosti. viete poradiť čo sa s tým dá urobiť? Ďakujem.
profesional
11.01.11,16:57
A ako sud zisti ze ho nemas zaradeny do majetku?
Toto sud nebude zistovat. On bude zistovat iba aktivnu legitimaciu, tj, zisti ci si zivnostnik a ci mas zivnostenske opravnenie. K tomu ty mozes ako zivnostnik sam od seba ako FO teoreticky mat danu do uzivania nehnutelnost bez toho aby si ju vlastnil. A teda nehnutelnost bude len v podsuvahovej evidencii.
JS729
12.01.11,06:46
je to pravda,no obavam sa, že to môže použiť nájomca podla LV
Marína
12.01.11,09:13
je to pravda,no obavam sa, že to môže použiť nájomca podla LV
Podľa LV ťažko, pretože podľa spoločných ustanovení o zápise práv k nehnuteľnostiam Zák. 162/1995 Zb. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) (http://katasternehnutelnosti.sk/1085-zakon-1621995-zb-z-katastralny-zakon-ucinny-od-1-5-2010/) , § 42 ods. 2 písm. a) ak ide o fyzickú osobu, podľa citovaného ustanovenia zákona, na LV nemá mať uvedené identifikačné číslo ale

(2) Zmluva, verejná listina alebo iná listina obsahujú označenie
a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam; ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ak ide o právnickú osobu, názov, sídlo a identifikačné číslo, ak ho má pridelené, prípadne iné identifikačné údaje,
JS729
12.01.11,17:47
No skusim to, verim, že to dobre dopadne.
Poradaci dakujem za rady.