profesional
11.01.11,18:25
Ako tak prechadzam podnikatelske kategorie, tak sa nam tu v poslednej dobe vyskytuju v drvivej vacsine iba 4 temy stale dookola:

Ako oklamat UPSVaR - resp. ludia dajte mi nejaky podnikatelsky zamer ktory mio staci skopirovat, malo upravit - a zobrat od UPSVaR dotaciu na podnikanie.

Ako obchadzat zakony od 1.1.2011 a neplatit odvody ked uz nestaci iba zrusit zivnost alebo ju pozastavit a znova ju zalozit.

Ludia, chcem podnikat - co mam robit?

Chcem dovazat zo zahranicia ale nechcem zaplatit DPH na vstupe s clo - ako sa tomu vynut - co tak klamat v colnom konani a tvrdit ze ide o nakup pre osobnu potrebu?


Pocuvajte, poradaci. Zacina mi byt z toho zle. Kedysi na porade boli hlavne aspon co sa tyka podnikania realne problemy, kde sa ludia snazili nieco legalne dokazat, vymysliet. Teraz sa tu mnozia spekulanti co chcu obabrat stat alebo rychlo zbohatnut.

Kedze nemam chut odpisovat stale dookola na tieto veci tak snad takto hromadne:

1. Ak chcete dotaciu od UPSVaR na zacatie podnikania - tak ju ziadajte len vtedy ak chcete skutocne podnikat. Nie ak chcete iba dostat dotaciu ale v skutocnosti nechcete podnikat. Ak zrusite zivnost predcasne - budete musiet pomernu cast dotacie vratit. A ak Vas napada ci sa to predsa len neda nejako obist a okaslat stat - nie, neda. A keby sa aj dalo, bolo by to nemoralne.

2. Zda sa Vam normalne ak ziadate od statu aby Vam plati zdravotnu starostlivost, aby Vam financoval socialne sluzby a Vy z podnikania si vsetko nechate pre seba? To sa Vam vazeni maju na toto skladat ti co su zamestnani? Ak neviete legalne danovo optimalizovat, tak si zasluzite platit co najvyssie dane a odvody. Nemam rad podradnych spekulantov.

3. Ak neviete podnikat a nic o podnikani neviete - nepiste tu prosim otazky ze ako mate podnikat a este k tomu ze to chcete podrobne krok po kroku. Nikto Vas tu za rucicku vodit nebude. Najprv precitajte prosim ostatne temy ktore tu uz k Vasej veci su a ak nebudete nieco konkretne vediet pochopit alebo to nenajdete, potom sa opytajte na konkretnu vec. Ale hlavne odporucam nepodnikat ak o podnikani nic neviete. Lebo s najvacsou pravdepodobnostou skrachujete.

4. Ak chcete dovazat zo zahranicia a tovar nasledne predavat, tak ak budete dovazat z mimo EU, tak sa zmierte s tym ze okrem ceny tovaru musite zaplatit prepravu, clo, dph na vstupe. Snazit sa obchadzat danove a colne zakony v tomto vedie rovno pred sud v putach. Ak si myslite ze budete vykazovat tovar ako pre osobnu potreby v malom a ze to v skutocnost budete predavat a ze takto dokazete cenovo podrazat ceny tych co dovazaju legalne - patrite za mreze.

Poradaci - hlavne Vy novi - pred tym nez zalozite novu temu:

1. Citajte predosle temy k veci a pytajte sa len na to co ste nenasli alebo nechapete - a hlavne konkretne - nie tak ze napiste mi vsetko a to pekne krasne krok po kroku.

2. Nezakladajte temy kde sa snazite zistit ako sa nemoralne ziskat od statu peniaze alebo mu ich nedat.

3. Nezakladajte temy kde sa pytate ako co najefektivnejsie porusovat zakon - hlavne ak ide o skratenie dane, cla, poistneho.

4. Ti co si myslite ze tu mozte len tak zalozit temu kde budete ponukat svoje sluzby alebo tovary - ide o porusenie pravidiel porady a v lepsom pripade Vam bude tema zmazana, v horsom Vam bude zablokovane konto. Poradaci nie su blbci ze na nich urobite len tak nejaky deal.

Dakujem Vam za precitanie tejto temy a ze sa nou budete snazit riadit.
Indeed
11.01.11,17:36
Suhlasim so všetkými Tvojimi bodmi ,profesional,

až na bod č.3

Aj na to je tu Porada aby tí čo sú neskúsení , mohli nabrať informácie.
profesional
11.01.11,17:53
Ja nemam nic proti tomu aby sme tu zaciatocnikom poradili. Ale irituje ma ak ocakavajuz e ich celym podnikanim krok po kroku prevedieme za rucicku. Podnikanie nie je o tom ze zalozim zivnost a ostatne nech za mna urobia iniu a ak to bude ok tak zhrabnem zisk.
KEJKA
11.01.11,18:00
ja súhlasím aj s bodom 3.zmysel témy je aj tak v Etikete Porady, ale nováčikovia akoby ju ani nečítali............česť výnimkám.
A keď odpoviem len odkazom na vyhľadávanie, vždy sa nájde nejaký dobrák, ktorý poradí..........
takže si môžeme za situáciu a stav Porady sami.
misomiso
11.01.11,18:02
Nejako ta osvetil zavan naivneho idealizmu, ze vstupis do svedomia vsetkym darebakom a prizivnikom? :) No bolo by to uzasne, keby si dali povedat...
KEJKA
11.01.11,18:03
.........podľa mňa len výbuch pretlaku z toľkých tém na to isté........
Rozalka
11.01.11,18:08
Možno by pomohlo, tak ako treba odkliknúť súhlas s podmienkami, absolvovať nejaký vstupný test (3-4 kontrolné otázky), ktorý by potvrdil, že naozaj čítal Etiketu porady, až potom by bola možná registrácia.
Stefan2005
11.01.11,18:09
zopár myšlienok, ktoré ma napadli pri čítaní témy:

- osobne si myslím, že v prvom rade treba prečítať, ale najmä dodržiavať etiketu poradu - je to tam riešené
- dávaš veci do pozornosti poraďákom - hlavne tým novým - nový registrovaný členovania nie sú Poraďáci - u tých dlhoročných podobné tendencie nebadám
- čo sa týka enormného množenia tém - to je nová filozofia admina - čo otázka, to téma. Mnohí starí Poraďáci neboli z toho nadšení, ale takáto je skutočnosť. V menšom množstve tém sa skôr dal urobiť poriadok, robiť žandára alebo cenzora si myslím drvivá väčšina Poraďákov nemá zapotreby...
- čo sa týka vyhľadávania - je to ilúzia, jednoducho je ľahšie položiť za 1-2 minútky otázku (nejednoznačnú, neúplnú,...) ako 2-3 hodinky čítať predošlé riešenia...

P.S. inak sa stotožňujem s uvednými postrehmi.
arizona
11.01.11,18:10
Rozalka, to by asi odklikli rovnako ako podmienky-bez precitania. Je jednoduchsie sa len spytat ako hladat...
Tweety
11.01.11,18:12
Nadviažem na Rozálku. Tí, čo si to myslia, si zároveň neuvedomujú, že tým prichádzajú o vedomostí( pretože takto získané rýchlo zabudnú) a vlastné skúseností, čo je im na škodu.
Martin Mocko
11.01.11,18:13
Dajme referendum a odtrhnime sa od porady. Založme si profi-poradu pre vyvolených...vstup iba na pozvánky ako na oranžový ples v opere..čo vy na to? :)))
Petra Nová
11.01.11,18:15
Pekný príspevok, len neviem, či k čomu bude.

1. Noví majú hľadať odpovede najskôr v starých témach?
A prečo? Veď len čo zadajú novú tému, je ich téma označená ako zaujímavá!

2. a 3. Nezakladať témy, kde sa dozvedia, ako okradnúť štát?
Neboli by prví, ani poslední, a to sú nováčikovia, ktorí sú presvedčení, že porada je robot najnovšej generácie, ktorý im musí odpovedať na všetky otázky. A prečo by sa nepýtali noví, keď im starí ochotne vyzradia všetky triky, ako neplatiť odvody, clá a dane, účinne obchádzať účel zákona? Veď aj postavenie starých poraďákov je (podľa ETIKETY) také, aby radili a neplietli do rád nejakú zbytočnú etiku.

4. Nespamovať?
Prečo nie! Skúšajú čo im bude dovolené. Aj negatívne reklama je reklama. Tak prečo by to nerobili, keď im témy zostávajú na porade.

Záver: Apel tejto témy je symbolický, neškodný ako vianočný punč.
misomiso
11.01.11,18:25
Ano, ja som tiez dodnes nepochopil Richardovu novu filozofiu, ze co doplnujuca otazka, to nova tema.

A k tej etikete - to by musela byt povinnost nie odkliknut, ze suhlasim, ale manualne prepisat z jedneho okna do druheho (nesmelo by fungovat kopirovanie cez schranku) cele znenie etikety + za tym, este 3 x za sebou:

nebudem okradat stat
nebudem okradat spoluobcanov
nebudem ziadat rady ako zarobit peniaze bez prace
....

pred tym, ako by bolo umoznene vobec zadat novu otazku.

Potom snad.
ACCNT
11.01.11,18:46
s tymi otazkami mi to pripada ako inzerat:
kupim strelnu zbran, najlepsie na 6 ludi.

pre mna za mna nech si tu vypisuju aj zakladne otazky...treba ich ale naucit platit(samozrejme peniazmi) za odpovede(alebo hladanie).
marleau
11.01.11,19:02
"Prosym vaz kcem začat podnikat ale neviem včom uš som skúsil fšetko aj na stavbe som pomahal aj v kuchyni som umival.Kcel by som dobre zarobit.Ešče som sa nerozhodnul či kcem pracovat v stavebnitstve alebo ako šefkuchar v niejakom luksusnom hoteli.Prosím ako začať?Mam vyuční list ako strojar ale toto ma nebavý."
Veru aj takto nejako to niekedy vyzerá.
Tweety
11.01.11,19:03
"Prosym vaz kcem začat podnikat ale neviem včom uš som skúsil fšetko aj na stavbe som pomahal aj v kuchyni som umival.Kcel by som dobre zarobit.Ešče som sa nerozhodnul či kcem pracovat v stavebnitstve alebo ako šefkuchar v niejakom luksusnom hoteli.Prosím ako začať?Mam vyuční list ako strojar ale toto ma nebavý."
Veru aj takto nejako to niekedy vyzerá.
Keby len niekedy.:mad:
Zoltán Kovács
11.01.11,19:04
Až príliš často....
Stefan2005
11.01.11,20:33
....Ako oklamat UPSVaR....Ako obchadzat zakony....Chcem dovazat zo zahranicia ale nechcem zaplatit DPH na vstupe s clo..... Zacina mi byt z toho zle....Teraz sa tu mnozia spekulanti co chcu obabrat stat alebo rychlo zbohatnut....neda nejako obist a okaslat stat - nie, neda. A keby sa aj dalo, bolo by to nemoralne...Zda sa Vam normalne ak ziadate od statu aby Vam plati zdravotnu starostlivost, aby Vam financoval socialne sluzby...Nemam rad podradnych spekulantov....Snazit sa obchadzat danove a colne zakony v tomto vedie rovno pred sud v putach....budete vykazovat tovar ako pre osobnu potreby v malom a ze to v skutocnost budete predavat...patrite za mreze....

Povedalo sa A, povedzme aj B. Divíme sa podobným snahám? Lebo aj to B je o Slovákoch. Špekulanti píšúci na Porade, čo chcú obabrat štát - áno sú to malí, podradní špekulanti, správajúci sa nemorálne. Ale nemajú náhodou vzor vo veľkých špekulantoch, ktorí obabrú tento štát, ktorý platíme tiež my, zamestnaní? Napr. účelovým novelami zákonov a lobbingom, nástenkovými tendrami, zmanipulovanými verejnými obstarávaniami, atď? Alebo len morálnymi žalobami, že nezarábame toľko, ako kolegovia?
Alebo je to morálne, že platíme zdravotnú starostlivosť, sociálnu starostlivosť, ale akosi sa jej dostáva čoraz menej tým, ktorí ju platia? A morálne je to v opačnom prípade, keď štát oberie tých, ktorí ho platia? Napr. prijímaním takých zákonov, že treba zaplatiť z 520 € príjmu 552 € zdratovné poistenie, zhabať legálne nadobudnuté cigarety bez náhrady, ak sa ich nepodarí predať do 31.3., schváliť zvýšené ceny cca 900 liekov od 1.1., ale zákon kompenzujúci dopad na najslabšie vrstvy sa neuviesť v rovnaký čas do platnosti ? Súhlasím, z toho všetkého musí byť človeku zle.
tibrik
11.01.11,20:47
?!?!?!?!
Llívia
11.01.11,20:52
Profesional, k tvojmu príspevku by som ešte doplnila k zakladaniu novej témy
bod 5: Nezakladajte viac tém s tou istou otázkou. Majte trpezlivosť v prípade, že sa vám nedostane odpovede do 5 min. a nezakladajte ďalšiu, rovnakú tému. Ak vám vie niekto poradiť, poradí vám aj v tej jednej téme.
camozzi
11.01.11,20:57
?!?!?!?!
Kazdy normalny clovek, ktory pozrie vsetky tvoje prispevky na Porade si musi polozit otazku: Co tu tento chce a preco ho este nevyhodili?
pepsikova
11.01.11,20:59
..osobne si myslím, že nové témy by mali ísť cez "cenzúru"..teda, niekto by ich mal odsúhlasiť skôr, než sa sem vycapia..lebo to, čo sa tu už zopár dní objavuje-no,máš pravdu,prof...
Llívia
11.01.11,21:02
...A keď odpoviem len odkazom na vyhľadávanie, vždy sa nájde nejaký dobrák, ktorý poradí..........
takže si môžeme za situáciu a stav Porady sami.
Občas mám dilemu: či pridám len odkazy, alebo či pridám odpoveď (často najskôr pridám odkazy, následne aj odpoveď, najmä v prípade, ak pridá odpoveď niekto iný a ja s ňou nesúhlasím, príp. ju chcem doplniť). Viem, že tak prispievam k chaosu, keď jedno a to isté je riešené v XYZ témach, ale čo je lepšie riešenie - odpoveď? odkazy? (V niektorých témach mám dojem, že pripojené odkazy pýtajúci sa ani nečítajú, len čakajú, až im bude odpoveď naservírovaná priamo pod nos :mad:)
Halli
11.01.11,21:06
Zaujímavé, že ja nemám s ničím takým problém...
som tu nie často,
čítam. čo chcem,
odpisujem komu chcem
.
.
.
vypnem to tu kedy chcem a neriešim neriešiteľné...už som asi dozrela :D
Adiks
11.01.11,21:06
S bodom 3 nesúhlasím. Každý, kto začne podnikať, vtedy o podnikaní (takmer) nič nevie. Pretože podnikanie primárne nie je o vedomostiach, ale je vecou umne zvoleného predmetu ponikania, cieľa, ktorý sa má dosiahnuť, entuziazmu a obchodného ducha. To ostatné je len sekundárne, dá sa to naštudovať, zaplatiť odborníka v danej oblasti alebo môže pomôcť Porada.
marleau
11.01.11,21:26
S bodom 3 nesúhlasím. Každý, kto začne podnikať, vtedy o podnikaní (takmer) nič nevie. Pretože podnikanie primárne nie je o vedomostiach, ale je vecou umne zvoleného predmetu ponikania, cieľa, ktorý sa má dosiahnuť, entuziazmu a obchodného ducha. To ostatné je len sekundárne, dá sa to naštudovať, zaplatiť odborníka v danej oblasti alebo môže pomôcť Porada.
Nemáš pravdu,pretože ak chce niekto robiť napríklad toho šéfkuchára v luxusnom hoteli a jeho prvá otázka na Poradu je,že Ako sa varí čaj?,tak jemu poradiť je viac ako zbytočné.To len ako príklad.
Alebo:niekto dá otázku,v čom by sa dalo ešte podnikať,kde sa nenarobí a peniažky sa len tak budú sypať.No poznať odpoveď na túto otázku,robím to sám a neprezradím to na internete predsa.A my nemožme vedieť,na čo má pýtajúci sa nadanie,čoho je schopný,čo ho baví,na čo má možnosti.Takže o čom by to bolo?
A keď chcem ísť podnikať a nič o tom neviem,tak asi nedám prvú otázku na Poradu,jedine ak by som sa opýtal,že kde sa možem o podnikaní niečo dozvedieť,naučiť.Hrozí,že každú jednu vec treba dotyčnému vysvetliť a on potom len pri vybyvovaní živnosti založí 15 zbytočných tém na Porade.
Llívia
11.01.11,21:36
Profesional, k tvojmu príspevku by som ešte doplnila k zakladaniu novej témy
aj bod č. 6: Pri poďakovaní sa ešte niekto nikdy neumrel ;) A ani pri reakcii typu: dík, pomohlo to; dík, ale toto nerieši môj problém; táto rada mi bola nanič, lebo; môj problém sa nakoniec vyriešil takto ...
(Nejaká spätná reakcia. V poslednej dobe je tu veľa tém od ľudí, ktorí iba zadajú otázku a viac nereagujú.)
Adiks
11.01.11,21:38
Súhlasím. Tému podnikanie veľmi nesledujem,ale ak sa niekto pýta také veci, ako píšeš, tak je to hrozné. Na porade, týkajúcej sa účtovníctva som však zaregistroval otázky, týkajúce sa vyplnenia rôznych daňových priznaní a pritom mnohí pýtajúci sa si určite ani nedali námahu, aby to skúsili sami, veď im iní poradia, tak načo ... A to je zneužívanie Porady. Porada by mala riešiť len veci, s ktorými si ani pri najväčšom úsilí neviem poradiť, resp. veci pri ktorých navrhnem postup a chcem jeho odsúhlasenie, či sa dá takto postupovať alebo nie.
Indeed
12.01.11,05:48
S bodom 3 nesúhlasím. Každý, kto začne podnikať, vtedy o podnikaní (takmer) nič nevie. Pretože podnikanie primárne nie je o vedomostiach, ale je vecou umne zvoleného predmetu ponikania, cieľa, ktorý sa má dosiahnuť, entuziazmu a obchodného ducha. To ostatné je len sekundárne, dá sa to naštudovať, zaplatiť odborníka v danej oblasti alebo môže pomôcť Porada.

Mňa učili kedysi takú teoriu , že podnikanie je o najdení nejakej potreby a poskytnutí riešenia ,alebo uspokojenia tejto potreby.

Podnikanie je predovšetkým náročné technicky a technologicky a hlavne je tam požiadavka na určitý vstupný kapitál

čo je pre mnohých neprekonateľnou prekážkou.:eek:

Inak by podnikal každý druhý ...

Teda nemyslim si,že ako hovorí zadavateľ témy ,žeby niekto nabral rozumy s diskusných príspevkov na Porade a hneď by počítal "zisky" .:rolleyes:
pepsikova
12.01.11,06:53
Zaujímavé, že ja nemám s ničím takým problém...
som tu nie často,
čítam. čo chcem,
odpisujem komu chcem
.
.
.
vypnem to tu kedy chcem a neriešim neriešiteľné...už som asi dozrela :D..

..no asi...my sme tu len samé sedemnástky...
misomiso
12.01.11,07:29
Povedalo sa A, povedzme aj B. Divíme sa podobným snahám? Lebo aj to B je o Slovákoch. Špekulanti píšúci na Porade, čo chcú obabrat štát - áno sú to malí, podradní špekulanti, správajúci sa nemorálne. Ale nemajú náhodou vzor vo veľkých špekulantoch, ktorí obabrú tento štát, ktorý platíme tiež my, zamestnaní? Napr. účelovým novelami zákonov a lobbingom, nástenkovými tendrami, zmanipulovanými verejnými obstarávaniami, atď? Alebo len morálnymi žalobami, že nezarábame toľko, ako kolegovia?
Alebo je to morálne, že platíme zdravotnú starostlivosť, sociálnu starostlivosť, ale akosi sa jej dostáva čoraz menej tým, ktorí ju platia? A morálne je to v opačnom prípade, keď štát oberie tých, ktorí ho platia? Napr. prijímaním takých zákonov, že treba zaplatiť z 520 € príjmu 552 € zdratovné poistenie, zhabať legálne nadobudnuté cigarety bez náhrady, ak sa ich nepodarí predať do 31.3., schváliť zvýšené ceny cca 900 liekov od 1.1., ale zákon kompenzujúci dopad na najslabšie vrstvy sa neuviesť v rovnaký čas do platnosti ? Súhlasím, z toho všetkého musí byť človeku zle.

Ano, este si zabudol, ze nemas ziaden narok na nahdadu dialnicnej nalapky, ktoru si musis kupit novu, ak sa prestahujes s vlastnym autom do ineho okresu, ze ti zdania urok v banke ako "zisk", aj ked uroven uroku nedosahuje ani uroven inflacie...

Mna zas napadlo, ze vdaka za tych nemtakov tu na Porade, pretoze ti, ktori sa nechoda sem pytat nezmysly chodia autom vytrhavat bankomaty. Respektive mozno sa najprv na Porade opytaju, ako zbohatnut, ale kedze my im neporadime... - ktovie.
KEJKA
12.01.11,07:45
Občas mám dilemu: či pridám len odkazy, alebo či pridám odpoveď (často najskôr pridám odkazy, následne aj odpoveď, najmä v prípade, ak pridá odpoveď niekto iný a ja s ňou nesúhlasím, príp. ju chcem doplniť). Viem, že tak prispievam k chaosu, keď jedno a to isté je riešené v XYZ témach, ale čo je lepšie riešenie - odpoveď? odkazy? (V niektorých témach mám dojem, že pripojené odkazy pýtajúci sa ani nečítajú, len čakajú, až im bude odpoveď naservírovaná priamo pod nos :mad:)
práve preto nereagujem zámerne odkazmi ani radou. Skúsim iba upozorniť na tlačítko "hľadaj". Ak je nováčik, možno si nevšimol......:eek:.V poslednom čase som tu často, tak si pamätám témy a otázky z posledných dní a viem posúdiť, že či sa nedávno niečo podobné riešilo. /Veď koľko je tu tém len o prenájme....
Vzápätí niekto iný poradí - aj ked podľa času zverejnenia musel vidieť môj príspevok o hľadaní. Takže neťaháme za jeden povraz.
Llívia
12.01.11,08:40
Ja najskôr áno, ale potom prebehnem na druhú stranu toho povrazu :D:D:D
Ale už ma to začína znechucovať a nedám ani odkaz na témy, ani nepíšem odpoveď, keď vidím, že je tá istá otázka položená v jeden deň 10x (čo mne tak "udrelo" do očí: výpočet dovolenky po skončení RP; povinnosť používania registračných pokladníc pri hotovostných úhradách (na to je jedna obsiahla téma, ale niektorí založili ďalšie aspoň 3, kde sa rozoberá dokolečka dokola to isté); keď sa teraz menili zákony o sociálnom a zdravotnom poistení, pribudlo veľa tém k plateniu poistného, pritom je v nich riešené to isté).
KEJKA
12.01.11,09:00
presne tak.
Llívia
12.01.11,09:02
Tuším sa teraz ešte rozmáhajú aj témy o dani z MV :D:rolleyes:
trisestri
12.01.11,11:46
stotožnujem sa z autorom príspevku,dokonca neviem či niektoré rady k predmetným otazkam by nezavanali navadzaním na tresný čin,ano je pravda aj to že chyba je j v niektorých legislativných opatreniach-ale čo potom vyhlasme občianskú neposlušnost a neplatme všetci dane a odvody,ale to nejak technický nejde,lebo za vetšinu ich hradí sprostredkovane zamestnavatel,alebo dodavatelia tovarov a služieb.Treba predsa len platit a využivat všetky občianské nástroje nátlaku na odstranenie deformacii.
Ešte si dovolím ironickú odbočku-načo vypisujete danové a účtovné doklady,ked sú zbytočné-ved na policii stačí povedat že sa stratili a je to./z vlastnej skúsenosti,ked sa konatelom stratili údajne danové a účtovné doklady cca 33 firiem za cca 1,5 roka činosti a vyšetrovatel konštatoval že kedže sa stratili tieto doklady,nedá sa nič robit a všetky obvinenia sú bezbretmetné,takisto k aj vypoved tzv bielého kona/Takže neviem načo sú takto vedené a pracne spracované doklady,ked sa stratia tak sa nič nedeje.
KEJKA
12.01.11,11:52
lenže to sa nič nestane niekomu. bežným živnostníkom a malým sročkam by naložili......
misomiso
12.01.11,12:50
Ešte si dovolím ironickú odbočku-načo vypisujete danové a účtovné doklady,ked sú zbytočné-ved na policii stačí povedat že sa stratili a je to./z vlastnej skúsenosti,ked sa konatelom stratili údajne danové a účtovné doklady cca 33 firiem za cca 1,5 roka činosti a vyšetrovatel konštatoval že kedže sa stratili tieto doklady,nedá sa nič robit a všetky obvinenia sú bezbretmetné,takisto k aj vypoved tzv bielého kona/Takže neviem načo sú takto vedené a pracne spracované doklady,ked sa stratia tak sa nič nedeje.

Vypisujeme preto, ze nestaci stratit doklady na to, aby sa "nic nedialo". Musis sucasne stratit doklady aj podplatit vysetrovatela. A to stoji peniaze. Poctivemu podnikatelovi sa preto viac oplati vypisovat a archivovat doklady.
bubkoch
12.01.11,13:13
Ano, este si zabudol, ze nemas ziaden narok na nahdadu dialnicnej nalapky, ktoru si musis kupit novu, ak sa prestahujes s vlastnym autom do ineho okresu, ze ti zdania urok v banke ako "zisk", aj ked uroven uroku nedosahuje ani uroven inflacie...



mimotemynarok na nahradu nemas, pretoze ju nepotrebujes ... plati povodna a ziadnu novu si kupovat nemusis ... to len tak mimo temy :)
profesional
12.01.11,15:57
Pre tych co ste napisali ze na co riesime to ze maju mali robit poctivo ak ini okradaju vo velkom - Viete ako vznikne velky podvodnik? Zarucene vzdy pochadza z prostredia malych. Velkym okradacom statu sa clovek nerodi. On sa nim stava postupom casu. Ale ak by neexistovala na urovni malych tendencia okradat stat v malom, nevznikali by v spolocnosti jedinci co sa to co dlho robili v malom naucia robit vo velkom.
Vies ako sa meni celkovo zly system? Od teba. Je to presne ako s volbami. Tolko ludi nadava na system riadenia tejto krajiny. Ale kolko z nich slo volit? Velka zmena sa sklada vzdy z malych zmien. A ak naucis svoje deti ze kradnut je nemoralne, tak kradnut nebudu. Lebo samotna sankcia nema takmer ziadny zasadny ucinok na rozhodnutie okradat stat alebo nie. Ak zvysis sadzbu za skratenie dane na 20 rokov, tak pocet tych co budu okradat stat sa nezmeni. Lebo je to o vnutornych moralnych hodnotach.
Viete preco je stale rovnake monzstvo vrazd bez ohladu na vysku trestu za vrazdu? Lebo trest je len nastrojom spravodlivosti. Ale nema vplyv na pohnutky. Takze zacnite prosim od seba - v malom.
Ja nemam nic proti tomu ak niekto nezaplati dane alebo odvody - ak to urobi LEGALNE. Lebo je to clovek ktory rozumie systemu a tym padom zjavne aj to malo co statu da je ovela viac ako da mnozstvo malych dohromady. Lebo ludia co vedia ako na to vytvaraju pracovne miesta, zamestnanost, vytvaraju hodnoty. A to ze stat ich chce za to este potrestat - je jasne ze sa brania.
Mne vadi taky clovek co pre stat neurobi nic, nikoho nezamestnava, nevytvara ani pre stat ani pre ludi ziadnu hodnotu. Ale ocakava od statu vsetko zadarmo a chce ho obrat aj to malo co by mu mal dat.

Co sa tyka toho opakovania tem - ja uz neodpisujem. Iba tam kde vidim ze to ma zmysel. Ale dost sa cudujem tym co sa spoliehaju na jednu odpoved. Ak ide o dolezitu vec tak aj tak chcem nacitat vsetko co sa o tom popisalo aby som si dokazal na vec urobit co najlepsi nazor. A ak ide o nepodstatnu vec tak nema zmysel otravovat ludi na porade.

Myslim ze je na case aby bolo zavedene nove tlacitko - ODSUDZUJEM.
Nech je viditelne kolko ludi odsudzuje otazky, temy a postupy niektorych nepodarenych clenov.. Mozno ked uvidia ze nebojuju s jednotlivcom, ale s masou, snad sa aspon z casti uvedomia..
veronikasad
12.01.11,16:04
Keď neodpíšeš v téme, otravujú súkromnými správami. Práve preto mám už niekolko dní plnú schránku ...

Alebo si cielene vyberajú "priatelov" na Porade
misomiso
12.01.11,16:11
mimotemynarok na nahradu nemas, pretoze ju nepotrebujes ... plati povodna a ziadnu novu si kupovat nemusis ... to len tak mimo temy :)

Tak to si na velkom omyle. Staci citat.

http://natankuj.sme.sk/c/5640684/co-s-dialnicnou-nalepkou-po-prepise-auta-do-noveho-okresu.html
bubkoch
12.01.11,16:34
Tak to si na velkom omyle. Staci citat.

http://natankuj.sme.sk/c/5640684/co-s-dialnicnou-nalepkou-po-prepise-auta-do-noveho-okresu.html

mimotemytak prejdi aj na diskusiu ... tie novotneho "pravne analyzy" v clankoch su uz smiesne ...
misomiso
12.01.11,17:10
mimotemytak prejdi aj na diskusiu ... tie novotneho "pravne analyzy" v clankoch su uz smiesne ...

Co tam chces prosim ta citat v diskusii? Na oficialnej stranke NDS je to napisane uplne jasne. http://www.ndsas.sk/vymena-dialnicnych-nalepiek/10794s

Este je to zvyraznene kurzivou a podciarkute.
bubkoch
12.01.11,17:33
Co tam chces prosim ta citat v diskusii? Na oficialnej stranke NDS je to napisane uplne jasne. http://www.ndsas.sk/vymena-dialnicnych-nalepiek/10794s

Este je to zvyraznene kurzivou a podciarkute.

mimotemyprosim ta, rozlisuj rozdiel medzi "nevymiena sa" a "je neplatna" ...
ak si myslis, ze zmenou EVC sa nalepena dialnicna nalepka stala neplatnou, na zaklade coho si to myslis ?
dakujem
misomiso
12.01.11,18:05
mimotemyprosim ta, rozlisuj rozdiel medzi "nevymiena sa" a "je neplatna" ...
ak si myslis, ze zmenou EVC sa nalepena dialnicna nalepka stala neplatnou, na zaklade coho si to myslis ?
dakujem

No nie je dolezite ani tak, ci si myslim ja, ale co si bude mysliet policajt, ak bude vidiet ine EVC na kupone a nie na aute. Ak by bol zamer toho celeho opatrenia (okrem ochrany pred podvodmi) prenasat pravo jazdy po dialnici spolu s autom, tak by spravili povinnost napisat na kupon posledne 4 cisla VIN kodu, a nie EVC vozidla.

Lenze takto je to cele evidentne postavene so zamerom predat co najviac nalepiek - mnozstvo aut pocas roka meni majitela, casto aj do noveho okresu, nech si novy majitel kupi novu znamku.
marjankaj
12.01.11,18:07
No nie je dolezite ani tak, ci si myslim ja, ale co si bude mysliet policajt, ak bude vidiet ine EVC na kupone a nie na aute. Ak by bol zamer toho celeho opatrenia (okrem ochrany pred podvodmi) prenasat pravo jazdy po dialnici spolu s autom, tak by spravili povinnost napisat na kupon posledne 4 cisla VIN kodu, a nie EVC vozidla.

Lenze takto je to cele evidentne postavene so zamerom predat co najviac nalepiek - mnozstvo aut pocas roka meni majitela, casto aj do noveho okresu, nech si novy majitel kupi novu znamku.

Aké je to opatrenie? Kde sa to tak píše?
misomiso
12.01.11,18:14
Aké je to opatrenie? Kde sa to tak píše?

"opatrenie" - povinnost napisat EVC na kupon a vozit ho pri sebe. Pise sa o tom na nalepke aj na http://www.ndsas.sk/ako-oznacit-vozidlo/10793s
bubkoch
12.01.11,18:33
No nie je dolezite ani tak, ci si myslim ja, ale co si bude mysliet policajt, ak bude vidiet ine EVC na kupone a nie na aute. Ak by bol zamer toho celeho opatrenia (okrem ochrany pred podvodmi) prenasat pravo jazdy po dialnici spolu s autom, tak by spravili povinnost napisat na kupon posledne 4 cisla VIN kodu, a nie EVC vozidla.

Lenze takto je to cele evidentne postavene so zamerom predat co najviac nalepiek - mnozstvo aut pocas roka meni majitela, casto aj do noveho okresu, nech si novy majitel kupi novu znamku.

vsetko su to len tvoje dohady ... neexistuje ziadne ustanovenie, z ktoreho by vyplyvalo, ze po zmene EVC auta sa nalepena dialnicna nalepka stane neplatnou ...
:)
Adiks
12.01.11,20:22
Je zaujímavý ten posun témy od prvého príspevku k poslednému.
Petra Nová
12.01.11,20:27
Súhlasím, že sa téma presunula na južný pól, ale celkom výnimočne si myslím, že jej to vôbec neublížilo. Veď všetko súvisí so všetkým.:)
misomiso
12.01.11,20:40
Je zaujímavý ten posun témy od prvého príspevku k poslednému.

Ani nie. V podstate sa tu bavime o tom, ci je problem v tom, ze sa ludia snazia o***at stat, alebo sa stat snazi o***at ludi.
misomiso
12.01.11,20:40
Súhlasím, že sa téma presunula na južný pol, ale celkom výnimočne si myslím, že jej to vôbec neublížilo. Veď všetko súvisí so všetkým.:)

Ano - si ma predbehla.
srska
12.01.11,21:34
Ani nie. V podstate sa tu bavime o tom, ci je problem v tom, ze sa ludia snazia o***at stat, alebo sa stat snazi o***at ludi.
hej bavíme, ale tých 150 ešte stále nepochopili, že medzi LSOS a SSOL je vzťah http://sk.wikipedia.org/wiki/Exponenciálna_funkcia (http://sk.wikipedia.org/wiki/Exponenci%C3%A1lna_funkcia)
pričom x=SSOL a a Є (1,∞)
Indeed
12.01.11,21:38
Ani nie. V podstate sa tu bavime o tom, ci je problem v tom, ze sa ludia snazia o***at stat, alebo sa stat snazi o***at ludi.

Vždy prvotne sa o***t snaží štát,

reakcia občanov prichádza až ako sekundárna.
profesional
13.01.11,09:58
Vždy prvotne sa o***t snaží štát,

reakcia občanov prichádza až ako sekundárna.

CO je to stat? Stat je sytem riadenia spolocnosti ktory si vytvorili obcania. Nesuhlasim ze prvy je vzdy stat ktory sa snazi okradnut obcanov. Inak by stat nebolo mozne okradnut. Naopak. Prave to ze stat musi stale novym podvodov prisposobovat legislativu je jasne, ze stat je v tomto za obcanmi.
Poviem ti ze ak by vsetci platili tak ako sa ma, neklamali by, neskryvali, stat by nemal vobec ziadnu potrebu nasledne ludi zmykat. Lebo by mal dostatok. Stat zmyka vtedy ked sa ludia snazia vyhybat. Tak dojde k prijatiu opatreni.
Vezmi si USA. Vyber dane z prijmu tam stoji po pravnej stranke na velmi slabych zakladoch. Dodatok ustavy USA ktory by dovoloval vyber z dane s prijmu do dnes nie je ucinny nakolko do dnesneho dna ho neratifikoval dostatocny pocet statov. Ale aj napriek tomu americania platia dane. A nevadi im to. Vedia ze ak by sa tahali so statom po sudoch, s najvacsou pravdepodobnostou na najvyssej instancii vyhraju. Lokalna legislativa tam v tomto odporuje ustave. Ale aj napriek tomu platia. A kedze platia, tak americania nepotrebuju tak rozsiahlu danovu legislativu ako mame my tu. Preco? Lebo nema dovod snazit sa vysporiadavat sao so vsetkymi moznymi aj nemoznymi pokusmi obchadzat to. A to si vezmi ze dan z prijmu je tam podstatne vyssia nez tu. A od 1.1.2011 ked zaviedli este aj progresivnu dan z dividend sa ti moze velmi lahko stat ze ak si Corporation s jedinym vlastnikom ktory je zaroven statutarom, ze na dani z prijmu plus dani z dividend zaplatis spolu 86 %. A myslis ze je tam take percento ludi co sa snazia okradnut stat? Nie.
Chybou statu nie je ze sa snazi nahanat stale viac penazi. Chybou statu je ze sustavne vymysla nove povinnosti a zavadza novu a novu administrativnu zataz. Procesy su zle nastavene. Verim tomu ze ak by podnikatel nemusel 10 percent svojho pracovneho casu venovat naplnanim totalne nezmyselnych administrativnych povinnosti pre stat, bol by ovela efektivnejsi a zarobil by tolko ze by uz nemal dovod klamat stat.
jar88
13.01.11,10:35
CO je to stat? Stat je sytem riadenia spolocnosti ktory si vytvorili obcania. Nesuhlasim ze prvy je vzdy stat ktory sa snazi okradnut obcanov. Inak by stat nebolo mozne okradnut. Naopak. Prave to ze stat musi stale novym podvodov prisposobovat legislativu je jasne, ze stat je v tomto za obcanmi.
Poviem ti ze ak by vsetci platili tak ako sa ma, neklamali by, neskryvali, stat by nemal vobec ziadnu potrebu nasledne ludi zmykat. Lebo by mal dostatok. Stat zmyka vtedy ked sa ludia snazia vyhybat. Tak dojde k prijatiu opatreni.
Vezmi si USA. Vyber dane z prijmu tam stoji po pravnej stranke na velmi slabych zakladoch. Dodatok ustavy USA ktory by dovoloval vyber z dane s prijmu do dnes nie je ucinny nakolko do dnesneho dna ho neratifikoval dostatocny pocet statov. Ale aj napriek tomu americania platia dane. A nevadi im to. Vedia ze ak by sa tahali so statom po sudoch, s najvacsou pravdepodobnostou na najvyssej instancii vyhraju. Lokalna legislativa tam v tomto odporuje ustave. Ale aj napriek tomu platia. A kedze platia, tak americania nepotrebuju tak rozsiahlu danovu legislativu ako mame my tu. Preco? Lebo nema dovod snazit sa vysporiadavat sao so vsetkymi moznymi aj nemoznymi pokusmi obchadzat to. A to si vezmi ze dan z prijmu je tam podstatne vyssia nez tu. A od 1.1.2011 ked zaviedli este aj progresivnu dan z dividend sa ti moze velmi lahko stat ze ak si Corporation s jedinym vlastnikom ktory je zaroven statutarom, ze na dani z prijmu plus dani z dividend zaplatis spolu 86 %. A myslis ze je tam take percento ludi co sa snazia okradnut stat? Nie.
Chybou statu nie je ze sa snazi nahanat stale viac penazi. Chybou statu je ze sustavne vymysla nove povinnosti a zavadza novu a novu administrativnu zataz. Procesy su zle nastavene. Verim tomu ze ak by podnikatel nemusel 10 percent svojho pracovneho casu venovat naplnanim totalne nezmyselnych administrativnych povinnosti pre stat, bol by ovela efektivnejsi a zarobil by tolko ze by uz nemal dovod klamat stat.
Asi ťažko.

DODATEK XVI.
Kongres má právo stanovit a vybírat daně z příjmů z jakéhokoli zdroje, ani� by je rozděloval mezi jednotlivé státy a bez ohledu na jakékoli sčítání obyvatelstva. (25. února 1913)
misomiso
13.01.11,10:48
Chybou statu nie je ze sa snazi nahanat stale viac penazi. Chybou statu je ze sustavne vymysla nove povinnosti a zavadza novu a novu administrativnu zataz. Procesy su zle nastavene. Verim tomu ze ak by podnikatel nemusel 10 percent svojho pracovneho casu venovat naplnanim totalne nezmyselnych administrativnych povinnosti pre stat, bol by ovela efektivnejsi a zarobil by tolko ze by uz nemal dovod klamat stat.

Tak toto si vystihol uplne presne, s tymto naozaj suhlasim.

S tym, co pises vyssie v prispevku ale nesuhlasim celkom. Nesuhlasim s tym, ze ak by ludia platili, stat by nemal dovod okradat. Jedno s druhym totiz uzko suvisi. To, ze je dnes taka obrovska byrokracia nie je nahoda, je to zamer. Keby sa mnohe veci zjednodusili, tak by nie len odpadla zataz pre biznis, ale by to znamenlo prepustenie mnozsta zbytocnych uradnikov a mozno aj zrusenie mnohych poplatkov. Tomuto sa ale kazdy stat brani ako cert krizu.

Ktosi vyratal, ze administrativa pri urcitom stupni "bujnenia" prestane potrebovat vyrobu. Teda, ze by sa dalo presne vypocitat, pri akom mnozstve uradnikov, by v konkretnom podniku (napriklad v Tatravagonke Poprad), mali vsetci na 8 hodin denne pracu, aj keby sa firma uplne vzdala akejkolvek vyroby. Skratka - jedni by kontrlovali druhych, jedni by robili mzdy, dalsi bdeli nad dodrziavanim bezpecnostnych predpisov, ini by pre tych z vedlajsich kancelarii zabezpecovali skolenia...

Co je vlastne zaujem statu? Pretoze - co je stat? Ak veris tym formulkam zo zakladnej skoly, ze stat sme my vsetci, tak sa nikam nedostaneme. Potom by sme ani nemohli povedat, ze stat niekho okrada, alebo ze my okradame stat, pretoze potom by subjekt okradal sam seba, co sa velmi neda.

Stat je statna moc. Je to aparat ludi, ktori vedia, ako zneuzit fakt, ze spolocnost dnes uz nemoze zit neorganizovane a ze musi byt organizovana urcitymi strukturami. Niektorym ludom sa jednoducho podari nanominovat sa do tychto struktur. Vedia, ze sa tym dnom stanu prislusnikmi akejsi druhej, nadradenej spolocnosti, ktora zije z toho, ze ovlada tu armadu smrtelnikov (ktorym sa to nepodarilo).

Neviem Profesional, co robis a ci vobec zijes na Slovensku. No zelal by som ti niekedy zazit jednanie s typickym slovenskym uradnikom. Uz by si nepisal, take veci, ktore pises.

To nie je o tom, ze by som snad obhajoval ludi, ktori sa snazia okradat stat. Nie, este raz hovorim, ze aj ja sa snazim zorientovat sa v tej komplikovanej legislative a aspon zakladne povinnosti (danove, colne) si splnit.

No ja na rozdiel od teba viem, ze okrem par darebakov, ktori chcu zit na ukor statu jestvuje pomerne rozsiahly, sofistikovany a dobre spravovany system STATNEHO VYPALNICTVA - neviem to inak nazvat. A to teraz do tohto terminu nezahrnam este ani spravanie statnych uradnikov, ktori, ak nieco po nich ziadate, zacnu tocit - "No neviem, ako vam to naznacit..." - a pri tom si suchaju vrecko.

Teraz hovorim iba o pravnom systeme, ktory je zamerne nastaveny tak, aby dovoloval statu okradat. Mam 1000 prikladov, dennodenne. Co by si napriklad povedal, ak by so bol majitel filmoveho studia a mal by si dovezenu z USA drahu kameru, za ktoru by si mal v uctovnictve dva razy odvedene clo a DPH a hrozilo by ti, ze ho budes musiet zaplatit po treti raz? Take nieco som zazil minule na colnici. Kedze som tam stravil hodiny kvoli nepodstatnej zasielke zo Svajciarska (ako inak) tak som mal cas rozpravat sa s chlapikom, ktory sa tam marne cele doobedie dozadoval odbornej pomoci.

Doviezol kameru, zaplatil clo. Kamera musela ist po roku na zarucnu opravu do USA. Chlapik nemal skusenosti (samozrejme - zamerne mu na colnici nikto neporadil) tak ju tam poslal v nejakom nespravnom colnom rezime. Dosledkom bolo, ze ked sa vratila opravena, pozadovali od neho znova uhradu plnej sadzby cla a DPH. Nepomohli ziadosti na Colne Riaditelstvo, nepomohlo, ze ta profi kamera ma vyrobne cisla, na zaklade ktorych sa da identifikovat ani doklady o zaplatenom cle a DPH. Bol pouceny, ze ak cokolvek dovezie, pri com bude predpoklad, ze by to mohlo ist na zarucnu opravu, nech si radsej preventivne (lebo to dlho trva) vybavi pre ten produkt na colnici tzv. "Zuslachtovaci colny rezim". Potom to bude moct poslat na opravu a spat.

Tak musel druhy raz zaplatit clo a dan, specialy rezim si vopred vybavil, no netusil, ze nabuduce sa mu pokazi iba hladacik, ktory je samozrejme vymenitelny. Potreboval teda poslat v malej krabicke hladacik, pretoze jednak nechcel posielat cele hebedo, platit za dopravu a este riskovat, ze sa tomu cestou aj nieco stane.

Lenze problem. Tie pracne vybavene papiere mu boli odrazu na nic. Ziadna ochota pomoct, jednoducho nikto nevie, riesenie neexistuje. Ked to pride naspat, bude platiti clo a DPH a hotovo.

Po nas chceli, aby sme zaplatili clo a DPH z tovaru, ktory nam poslali naspat ako vyrobcovi. Tovar (vyrobeny na Slovensku) bol zretelne oznaceny nasou znackou, dokonca aj ardesou, nikto iny na svete taky tovar nevyraba. Partner to poslal naspat, colnici nechceli pocut o inom, oba to preclit a zdanit. Nezaujimalo ich nimi potvrdene expotrne JCD, ktorym sme ten tovar pred mesiacom vyviezli tej firme, ktota to teraz vracala.

Nastastie, ten tovar bol neopravitelny, tak sme ho nechali znicit, nahradili sme ho novym. Keby ho ale poslali na opravu, tak mame smolu, za nas vlastny tovar, ktory by sme museli v ramci zaruky opravovat by sme museli platit clo a DPH. Colnici iba krcili plecami, ze si robia svoju pracu.

Preco by mal by colnik zainteresovany na tom, aby som ja neplatil clo za jednu vec 3 razy? Ved by neboli extra prijmy do statneho rozpoctu a stat by potom nemohol platiti extra ludi, ktori robia zbytocnosti (iba druhym napriek) v ramci masivnej prezamestnanosti.

Takze toto je statne vypalnictvo, a mozem ta ubezpecit, ze v Slovenskej republike je pestovane coraz intenzivnejsie.
jar88
13.01.11,11:25
misomiso,
naštuduj si poriadne colný zákon (je tam riešenie)
alebo si zaplať dobrého deklaranta.
---------------------------------------------------
Naozaj, tento tvoj posledný príspevok, je čítanie na pobavenie.
účtovník 007
13.01.11,11:38
Ja si myslím, že misomiso chcel svojim posledným príspevkom tiež poukázať na neochotu poradiť a pomôcť od kompetentných. S tým sa stretávame každodenne. Kompetentní proste iba striehnu na to, kedy TY OBČAN urobíš chybu a už bič na Teba máme.
Súhlasím s misomiso, že najväčším výpalníkom je štát, a to nemá ani holú hlavu a tlstý krk, iba nenažranú papuľu.
jar88
13.01.11,11:50
Poviem ti ze ak by vsetci platili tak ako sa ma, neklamali by, neskryvali, stat by nemal vobec ziadnu potrebu nasledne ludi zmykat. Lebo by mal dostatok. Stat zmyka vtedy ked sa ludia snazia vyhybat. Tak dojde k prijatiu opatreni.

Ak by sme všetci poctivo platili všetky nezmyselné dane a odvody,
dávno sme na mizine.
--------------------------------------
Len vďaka rôznym, ako ty píšeš "optimalizáciám", sme schopní dočasne prežívať.
---------------------------------------
Skús mi popísať jediné výrobné odvetvie, ktoré je schopné zarábať bez daňového dumpingu, alebo podvodov, či štátnych peňazí.
Llívia
13.01.11,11:54
Ja si myslím, že misomiso chcel svojim posledným príspevkom tiež poukázať na neochotu poradiť a pomôcť od kompetentných. S tým sa stretávame každodenne. Kompetentní proste iba striehnu na to, kedy TY OBČAN urobíš chybu a už bič na Teba máme.
Súhlasím s misomiso, že najväčším výpalníkom je štát, a to nemá ani holú hlavu a tlstý krk, iba nenažranú papuľu.
Povinnosťou "kompetentných" nie je pomáhať občanovi, viď daňové úrady, kde visia oznamy typu: "Pracovníci DÚ nie sú oprávnení vyplňovať daňové priznania". Je to o človeku, či vám pracovník pomôže, alebo nie.
srska
13.01.11,14:32
Povinnosťou "kompetentných" nie je pomáhať občanovi, viď daňové úrady, kde visia oznamy typu: "Pracovníci DÚ nie sú oprávnení vyplňovať daňové priznania". Je to o človeku, či vám pracovník pomôže, alebo nie.
ale to ozaj by si chcela aby vyplňovali DP?
inak: niektorí ich aj vyplňovali - 2% :mad: (dodatočne)
misomiso
13.01.11,17:14
misomiso,
naštuduj si poriadne colný zákon (je tam riešenie)
alebo si zaplať dobrého deklaranta.
---------------------------------------------------
Naozaj, tento tvoj posledný príspevok, je čítanie na pobavenie.

Na pobavenie si tu akurat tak ty. Byva tu dobrym zvykom, ze ak Poradak, ktory sa povazuje za odbornika napise, ze nieco v zakone ide alebo nejde, prilozi prislusny citat zo zakona. Ja som mal v tom case znameho dost vysoko na Colnom Riaditelstve, takze nemusis mat obavy, pravny servis som mal dobry. Lenze ak je chyba v zakonoch, nakoniec ti ani znamy nepomoze, pokilal je zasadovy, a navyse o nejaky nezakonny postup by som ho ani ja nikdy naziadal. Za spravanie svojich podriadenych sa vzdy ospravedlnoval - ze vraj su slabo plateni, tak tam naberu samych nemtakov a tak.

Samozrejme - obcas sa najde v zakone moznost, ktorou sa teoreticky da statne vypalnictvo obist, no ta moznost byva casto iba teoreticka. Napriklad sa opytaj, hoci tu na Porade, kolko E-shopov posiela tovar mimo EU. Ameticke e-shopy to robia bezne. Ked to budes chciet robit zo Slovenska nebudes mat sancu. Export mimo EU je sice oslobodeny od DPH, no na oslobodenie potrebujdes dokazat, ze tovar opustil EU - a stat uznava bohuzial iba JCD. JCD si si doteraz mohol vypisat aj sam, hoci uz vtedy to bolo velmi komplikovane.

Teaz to spravili iba elektronicke, ten soft k tomu dodava jedina certifikovana forma, je to tak drahe, ze od toho upustili aj velke firmy. Ostalo iba par profi spedecii, ktore to robia. Za JCD zaplatis 12 - 15 EUR, ale to nie je vsetko. Musis poslat chlapika nie na akukolvek postu, ale na colnu postu, teda najprv pre JCD, potom na colnicu, potom na colnu postu a s dokladom o odoslani znova na colnicu. V nasom pripade minimalne 4 hod prace, najazdenych cca 60 km. To je vo financnom vyjadreni spolu s tym autom nejakych 30 EUR, + tych 15 ja JCD, spolu 45.

Typicka objednavka napr. na nasom e-shope je povedzme 60 EUR s DPH. Mimo unie to musime predat bez DPH, za 50. Postovne uctujeme 10 EUR (v podstate skutocne naklady) - teda zakaznik napokon aj tak plati 60.

No ak by sme sa chceli vyhnut statnemu vypalnictvu, teda tomu, aby sme museli odviest DPH vo vyske 10 EUR z exportu, ktory ma byt oslobodeny, museli by sme investovat 45 EUR na JCD. Alebo by sme museli tento poplatok preniest na zakaznika. Kto by u nas asi tak nakupil?

To je jeste horsie, ako ked prenajimas za 550 EUR rocne a 552 musis zaplatit za zdravotne odvody. Tu ta stat nuti platit 10 EUR, na ktore nema pravo, a ak sa tomu chces legalne vyhnut, tak musis investovat 45. Pritom by existovalo elegantne riesenie, lenze nie je zaujem.
Margaréta35
13.01.11,18:13
misomiso,
naštuduj si poriadne colný zákon (je tam riešenie)
alebo si zaplať dobrého deklaranta.
---------------------------------------------------
Naozaj, tento tvoj posledný príspevok, je čítanie na pobavenie.



To by sme museli ovládať všetky zákony
Krtko
13.01.11,20:02
Nebudem reagovať na tému, ktorú som si celú prečítala. Pravda je niekde v strede. Chcem len povedať svoj názor.
PORADA - Richard, pán Mihál, pani Motyčková, kejka, veronikasaad, marína, autorka svokrinej kuchyne(prepáč nenapadol ma teraz nick, ), všetci čo prepisujú novelizácie zákonov a mnoho ďalších ktorých som nespomenula(ospravedlňujem sa im) mi pomohlo ked som začínala, zostali mi z Porady ľudia, s ktorými si píšeme a na pána Mihála nedám dopustiť, pravidelne si predplácam Draka. Naučila som sa vďaka Vám orientovať v zákonoch a čítať ich. Naučila som sa hľadať vďaka porade informácie na miestach kde je pôvod týchto info a žiadať o potvrdenie kompetentných.
Na Poradu od istého času chodím podstatne menej - stala sa pre mňa neprehľadná. Viem, že tu nájdem aktuálne zákony, účtovné veličiny a rôzne iné podstatné veci, ale ked si neviem s niečím poradiť zložitejším, je dosť náročné nájsť odpoveď.
Často aj hľadám a nenájdem, je pravda, že nie vždy. Ak zadám otázku príde často niekoľko odpovedí s upozornením že mám hľadať, ale ja vždy hľadám, len nie vždy človek zadá správne kľúčové slovo. A presne tak ako ste napísali, vždy sa niekto nájde kto napíše správny odkaz alebo odpoved, snažím sa vždy podakovať alebo odkliknúť nejakým spôsobom, ale predsa ešte raz všetkým veľké ĎAKUJEM, lebo niekedy mám naozaj len niekoľko minút na to aby som našla alebo dostala odpoved
Určite je nás viac takých.
PORADA pre mňa vždy bola a aj bude alfou a omegou mojho podnikania - mojou barličkou, slamka záchrany a skláňam sa pred množstvom múdrych ľudí, ktorí sa tu zhromaždili a robia dobrú vec pre ostatných len tak, zadarmo z dobrej vôle. To svedčí o tom, že nie všetci Slováci sú špekulanti. Aj keď súhlasím a z vlastnej skúsenosti viem, že ich je veľa. Ale sú aj v Amerike, Anglicku či Švajčiarsku.
PORADA je fórum a každý má právo sa vyjadriť, mal by dodržiavať etiketu, ale priznám sa, ked som sa dostala na stránku, ani som nevedela, že nejaká je, až ked som si prečítala pár príspevkov o jej dodržiavaní, som si ju prečítala.
Všetci, ktorí sa snažíte pomôcť a pri tom sa aj sami zdokonaľujete, pretože veľa prípadov je špecifických, robíte to nezištne a s dobrou vôľou, znova opakujem vďaka. A vďaka Vám porada bude mojou stránkou number 1 aj ked by tu bolo neviem kolko blbých príspevkov - proste ich preskočím a idem ďalej. Pretože títo ľudia aj tak asi nepochopili o čom sa ich tu snažíte presvedčiť.
ĎAKUJEM
ĎAKUJEM
ĎAKUJEM
ĎAKUJEM
ĎAKUJEM
Llívia
13.01.11,21:48
ale to ozaj by si chcela aby vyplňovali DP?
inak: niektorí ich aj vyplňovali - 2% :mad: (dodatočne)
Nie. To som reagovala na neochotu úradníkov. Keď im niečo neprikazuje zákon (prípadne zamestnávateľ, prečo by to robili, keď nemusia?
(S tými 2 % to myslíš vážne? Mám sa obávať, aby to náhodou niekto za mňa ešte raz nevyplnil?:rolleyes: )
jar88
13.01.11,21:50
To by sme museli ovládať všetky zákony
Stačí podľa osobnej potreby a intelektuálnych možností občana.
-------------------------------------------------------------
Napríklad bača (pastier oviec) veľa nepotrebuje. Stačí mu pasenie hore kopcom a z kopca. Aj o tom by sa dalo polemizovať za predpokladu, že ich pasie viac, alebo ich pasie ako zamestnanec.
--------------------------------------------------------------------------
Ale ak chceme žiť v určitej spoločnosti, alebo dokonca prevážať tovar cez hranice, ako mosomiso, tak nám nič iné nezostáva, ako naštudovať si zákony, ktorým sa musím prispôsobiť.
-----
misomiso je pri vývoze a dovoze deklarantom. Tým pádom berie na seba určité práva a povinnosti.
On predkladá colné prehlásenie a sám určuje čo zamýšľa s tovarom urobiť.
On deklaruje do akého colného režimu žiada tovar prepustiť.
Či do voľného obehu, alebo na dočasné použitie, alebo vrátenie tovaru, alebo dočasný vývoz so záznamom na opravu, reklamáciu a podobne.
---------
Ak pozná len JCD a pritom ani nevie na čo vlastne slúži, tak je nahratý.
pivko
14.01.11,06:19
mimotemyNa koniec tvojho príspevku by sa hodilo slovo AMEN.
jar88
14.01.11,06:31
mimotemyNa koniec tvojho príspevku by sa hodilo slovo AMEN.
Ale musíš uznať, že určité právne povedomie a nejaká ta finančná gramotnosť by sa Slovákom zišla. Len o tom nevedia.
misomiso
14.01.11,07:25
Stačí podľa osobnej potreby a intelektuálnych možností občana.
-------------------------------------------------------------
Napríklad bača (pastier oviec) veľa nepotrebuje. Stačí mu pasenie hore kopcom a z kopca. Aj o tom by sa dalo polemizovať za predpokladu, že ich pasie viac, alebo ich pasie ako zamestnanec.
--------------------------------------------------------------------------
Ale ak chceme žiť v určitej spoločnosti, alebo dokonca prevážať tovar cez hranice, ako mosomiso, tak nám nič iné nezostáva, ako naštudovať si zákony, ktorým sa musím prispôsobiť.
-----
misomiso je pri vývoze a dovoze deklarantom. Tým pádom berie na seba určité práva a povinnosti.
On predkladá colné prehlásenie a sám určuje čo zamýšľa s tovarom urobiť.
On deklaruje do akého colného režimu žiada tovar prepustiť.
Či do voľného obehu, alebo na dočasné použitie, alebo vrátenie tovaru, alebo dočasný vývoz so záznamom na opravu, reklamáciu a podobne.
---------
Ak pozná len JCD a pritom ani nevie na čo vlastne slúži, tak je nahratý.

Dakujem ti, ze ma ucis veci, ktore som sa naucil ako prve, ked som zacal vyvazat. Ako keby si nevedel, ze jestvuje iba jeden rezim na vyvoz, pri ktorom si mozes uplatnit oslobodenie od DPH.

Ty ked vyvazas tovar, tek nevies, ze sa pokazi (alebo sa ukaze byt vadny) a ze ho bude treba doviset spat. Keby si to vedel, tak nie zo ho budes vyvazat v inom colnom rezime (ten sluzi apropos na ine veci, napriklad na vyvoz tovaru na vystavu a spat) ale ho nevyvezies vobec.

Ak ho raz vyvezies v normalnom exportnom rezime, tak mas smolu, uz ho nedokazes vratit. Este stale mas dojem, ze zakon je dobry?
jar88
14.01.11,09:00
Dakujem ti, ze ma ucis veci, ktore som sa naucil ako prve, ked som zacal vyvazat. Ako keby si nevedel, ze jestvuje iba jeden rezim na vyvoz, pri ktorom si mozes uplatnit oslobodenie od DPH.

Ty ked vyvazas tovar, tek nevies, ze sa pokazi (alebo sa ukaze byt vadny) a ze ho bude treba doviset spat. Keby si to vedel, tak nie zo ho budes vyvazat v inom colnom rezime (ten sluzi apropos na ine veci, napriklad na vyvoz tovaru na vystavu a spat) ale ho nevyvezies vobec.

Ak ho raz vyvezies v normalnom exportnom rezime, tak mas smolu, uz ho nedokazes vratit. Este stale mas dojem, ze zakon je dobry?
Už sme sa tu na "Porade" raz bavili o tejto problematike. Je to jednoducho vo všeobecnej neznalosti zákonov.
Pamätám si jednu tvoju reakciu na moje konštatovanie, asi v takomto duchu:
"Myslel som si, že tu na Porade je to samý ekonóm a účtovník a tak som očakával, že sa vyznajú". (nechce sa mi hľadať presné znenie)
Ty si na to odpovedal, že od účtovníka nemôžem očakávať nejaké kreatívne myslenie, lebo on pozná len to svoje.
----------------------------------------------
No a v tomto je ten hlavný problém. Každý je odborník v niečom, ale v ostatných veciach sa vôbec neorientuje. Tým chcem povedať, že v ostatnom je skoro analfabet.
----------------------------------------------
No a tak sa stane, že nadobudneš mylný dojem, že je zlý zákon. Pritom colný zákon je v poriadku. Dokonca je v poriadku aj v súvislosti s uplatňovaním DPH, ale ty to považuješ za výpalnictvo.
Pritom DPH a daň zo zisku, sú tie najspravodlivejšie dane, aké máme. Štátne výpalnictvo je niečo úplne iné. Je to napríklad ukladanie povinnosti platiť popri legálnych daniach a poplatkoch niečo naviac, alebo dokonca platenie dane od hlavy.
jar88
14.01.11,09:28
Dakujem ti, ze ma ucis veci, ktore som sa naucil ako prve, ked som zacal vyvazat. Ako keby si nevedel, ze jestvuje iba jeden rezim na vyvoz, pri ktorom si mozes uplatnit oslobodenie od DPH.

Ty ked vyvazas tovar, tek nevies, ze sa pokazi (alebo sa ukaze byt vadny) a ze ho bude treba doviset spat. Keby si to vedel, tak nie zo ho budes vyvazat v inom colnom rezime (ten sluzi apropos na ine veci, napriklad na vyvoz tovaru na vystavu a spat) ale ho nevyvezies vobec.

Ak ho raz vyvezies v normalnom exportnom rezime, tak mas smolu, uz ho nedokazes vratit. Este stale mas dojem, ze zakon je dobry?
Zabudol som ti odpovedať na colný problém.
------------------------------------------
Uvedom si že ak vyrobíš nejaký výrobok a "vyskladníš" ho, máš daňovú povinnosť. Musíš vystaviť dodací list a následne aj daňový doklad. Ak si platca dane (DPH), máš povinnosť vypočítať aj sumu DPH a pripočítať ju k cene.
Toto neplatí pri vývoze a tak máš právo (nie povinnosť) neúčtovať DPH, ktorá zo zákona patrí štátu. Ako dôkaz o vývoze, ti zostáva potvrdené JCD z colnice.
Ak ten istý výrobok (tovar) dovezieš späť na opravu, reklamáciu a podobne a pritom budeš deklarovať dovoz a žiadať o prepustenie do voľného obehu, je jasné že ti colnica vyrúbi clo a DPH. Je to vlastne ta DPH, ktorú ti odpustili pri tom pôvodnom vyskladnení z výroby.
----------------------------------------------
Nechápem čomu sa čuduješ? Veď ty môžeš na colnici deklarovať, že dovážaš výrobok na opravu a požiadať colnicu o dočasné prepustenie na záznam a v určenej lehote ho vyvezieš späť do krajiny z kade ti prišiel.
To je všetko.
Ak nestihneš, zaplatíš ale aj tak pri ďalšom (neskoršom) vývoze máš právo neúčtovať k tovaru DPH. Je jasné, že prípadné zaplatené clo a ostatné náklady ti nikto nevráti. To je snáď normálne. Či nie?
Indeed
14.01.11,11:05
Tak toto si vystihol uplne presne, s tymto naozaj suhlasim.

S tym, co pises vyssie v prispevku ale nesuhlasim celkom. Nesuhlasim s tym, ze ak by ludia platili, stat by nemal dovod okradat. Jedno s druhym totiz uzko suvisi. To, ze je dnes taka obrovska byrokracia nie je nahoda, je to zamer. Keby sa mnohe veci zjednodusili, tak by nie len odpadla zataz pre biznis, ale by to znamenlo prepustenie mnozsta zbytocnych uradnikov a mozno aj zrusenie mnohych poplatkov. Tomuto sa ale kazdy stat brani ako cert krizu.

Ktosi vyratal, ze administrativa pri urcitom stupni "bujnenia" prestane potrebovat vyrobu. Teda, ze by sa dalo presne vypocitat, pri akom mnozstve uradnikov, by v konkretnom podniku (napriklad v Tatravagonke Poprad), mali vsetci na 8 hodin denne pracu, aj keby sa firma uplne vzdala akejkolvek vyroby. Skratka - jedni by kontrolovali druhych, jedni by robili mzdy, dalsi bdeli nad dodrziavanim bezpecnostnych predpisov, ini by pre tych z vedlajsich kancelarii zabezpecovali skolenia...

Co je vlastne zaujem statu? Pretoze - co je stat? Ak veris tym formulkam zo zakladnej skoly, ze stat sme my vsetci, tak sa nikam nedostaneme. Potom by sme ani nemohli povedat, ze stat niekho okrada, alebo ze my okradame stat, pretoze potom by subjekt okradal sam seba, co sa velmi neda.

Stat je statna moc. Je to aparat ludi, ktori vedia, ako zneuzit fakt, ze spolocnost dnes uz nemoze zit neorganizovane a ze musi byt organizovana urcitymi strukturami. Niektorym ludom sa jednoducho podari nanominovat sa do tychto struktur. Vedia, ze sa tym dnom stanu prislusnikmi akejsi druhej, nadradenej spolocnosti, ktora zije z toho, ze ovlada tu armadu smrtelnikov (ktorym sa to nepodarilo).

Neviem Profesional, co robis a ci vobec zijes na Slovensku. No zelal by som ti niekedy zazit jednanie s typickym slovenskym uradnikom.

No ja na rozdiel od teba viem, ze okrem par darebakov, ktori chcu zit na ukor statu jestvuje pomerne rozsiahly, sofistikovany a dobre spravovany system STATNEHO VYPALNICTVA - neviem to inak nazvat. A to teraz do tohto terminu nezahrnam este ani spravanie statnych uradnikov, ktori, ak nieco po nich ziadate, zacnu tocit - "No neviem, ako vam to naznacit..." - a pri tom si suchaju vrecko.


Myšlienky vskutku EXCELENTNÉ, ktoré by si zaslúžili dať patentovať.:cool:

Len tak naokraj :

Mať dobré zamestnanie sa javí ako celkom úspešná životna filozofia,

niektorí pripušťajú aj myšlienku,že by mali uspokojujúcu PRÁCU ,

ale KOMU zostane ROBOTA ???:confused:
jar88
14.01.11,11:18
Myšlienky vskutku EXCELENTNÉ, ktoré by si zaslúžili dať patentovať.:cool:

Len tak naokraj :

Mať dobré zamestnanie sa javí ako celkom úspešná životna filozofia,

niektorí pripušťajú aj myšlienku,že by mali uspokojujúcu PRÁCU ,

ale KOMU zostane ROBOTA ???:confused:
Komu že zostane robota?
No predsa robotom.
------------------------------
Už teraz je málo roboty, lebo všetko čo robia roboty, je lacnejšie a rýchlejšie urobené. Neskôr bude dôležité, kto vlastní robotov a nie kto robotuje.
------------------------------
Pokrok sa zastaviť nedá.
jar88
14.01.11,11:25
Ktosi vyratal, ze administrativa pri urcitom stupni "bujnenia" prestane potrebovat vyrobu. Teda, ze by sa dalo presne vypocitat, pri akom mnozstve uradnikov, by v konkretnom podniku (napriklad v Tatravagonke Poprad), mali vsetci na 8 hodin denne pracu, aj keby sa firma uplne vzdala akejkolvek vyroby. Skratka - jedni by kontrlovali druhych, jedni by robili mzdy, dalsi bdeli nad dodrziavanim bezpecnostnych predpisov, ini by pre tych z vedlajsich kancelarii zabezpecovali skolenia...


A na tých školeniach by ich učili nežrať, ako toho cigánskeho koňa.
----------------------------------------------------------------
Ja som zas niekde čítal, že dnešné hospodárstvo sa zaobíde bez určitého percenta nepotrebných ľudí. Jednoducho že ich ekonomika nepotrebuje.
misomiso
14.01.11,18:47
Zabudol som ti odpovedať na colný problém.
------------------------------------------
Uvedom si že ak vyrobíš nejaký výrobok a "vyskladníš" ho, máš daňovú povinnosť. Musíš vystaviť dodací list a následne aj daňový doklad. Ak si platca dane (DPH), máš povinnosť vypočítať aj sumu DPH a pripočítať ju k cene.
Toto neplatí pri vývoze a tak máš právo (nie povinnosť) neúčtovať DPH, ktorá zo zákona patrí štátu. Ako dôkaz o vývoze, ti zostáva potvrdené JCD z colnice.
Ak ten istý výrobok (tovar) dovezieš späť na opravu, reklamáciu a podobne a pritom budeš deklarovať dovoz a žiadať o prepustenie do voľného obehu, je jasné že ti colnica vyrúbi clo a DPH. Je to vlastne ta DPH, ktorú ti odpustili pri tom pôvodnom vyskladnení z výroby.
----------------------------------------------
Nechápem čomu sa čuduješ? Veď ty môžeš na colnici deklarovať, že dovážaš výrobok na opravu a požiadať colnicu o dočasné prepustenie na záznam a v určenej lehote ho vyvezieš späť do krajiny z kade ti prišiel.
To je všetko.
Ak nestihneš, zaplatíš ale aj tak pri ďalšom (neskoršom) vývoze máš právo neúčtovať k tovaru DPH. Je jasné, že prípadné zaplatené clo a ostatné náklady ti nikto nevráti. To je snáď normálne. Či nie?

Tak este raz: tovar bol neopravitelny. Potrebovali sme ho doviest iba z dvoch dovodov. Po prve, ak zan zahranicny partner pozadoval nahradu, tak ako dokaz, ze je reklamacia opravnena (tiez preto, aby ho partner napr. nepredal so zlavou a nam nepovedal, ze ho vyhodil). Po druhe - potrebovali sme tie vyrobky rozobrat a pozriet sa, kde sa stala chyba, pred tym, ako ich znicime. Predstav si, ze zahranicny partner nebude suhlasit so vymenou, ale pozaduje financnu refundaciu. Nemame teda co v urcenej lehote vyviezt.

S tou DPH si uplne mimo. Ked nieco vyrobim, moze mi to aj pat rokov lezat na sklade, nikomu neodvadzam DPH. Az ked to predam - na zaklade faktury, odvadzam DPH - mimo exportu, samozrejme. Lenze problem ja v tom, ze colnici chceli zaplatit clo aj DPH za tovar, ktory bol u nas vyrobeny, (legalne bez DPH) vyvezany a vratil sa spat, v podstate na nas sklad. Teda ked mohol byt pred tym na nasom sklade bez toho, aby som zan platil clo a DPH, malo by byt umoznene, aby sa do mojho skladu vratl takisto bez cla a DPH.

Clo ma sluzit na OCHRANU DOMACICH VYROBCOV pred lacnymi dovozmi zo zahranicia, na nic viac. Pred kym ale chrani taketo clo, ak colnik chce preclit slovensky tovar, ktory sa vracia pre reklamaciu z Japonska? Ved toho isteho tovaru my tu mozeme denne legalne vyprodukovat na tony bez akehokolvek cla, je to nasa domaca vyroba. Stale to nechapes ??

A tiez si sa pozabudol vyjadrit k tomu dalsiemu problemu - zbytocnej a drahej byrokracii, ktora brani slovenskym e-shopom exportovat v malom. Teda vo velkom, ale v malych mnosztvach (co je typicke pre e-shop biznis). Po tom, ako mi napises saza tie zvasty, a ja ti tri razy budem musiet vysvetlovat, o co tam vlastne ide ti pokojne aj napisam, ako by sa to elegantne dalo vyriesit bez toho, aby stat prisiel co len o cent a sucasne bez toho, aby sa musel uchylovat k vypalnickym praktikam.
jar88
14.01.11,20:22
S tou DPH si uplne mimo. Ked nieco vyrobim, moze mi to aj pat rokov lezat na sklade, nikomu neodvadzam DPH. Az ked to predam - na zaklade faktury, odvadzam DPH - mimo exportu, samozrejme. Lenze problem ja v tom, ze colnici chceli zaplatit clo aj DPH za tovar, ktory bol u nas vyrobeny, (legalne bez DPH) vyvezany a vratil sa spat, v podstate na nas sklad. Teda ked mohol byt pred tym na nasom sklade bez toho, aby som zan platil clo a DPH, malo by byt umoznene, aby sa do mojho skladu vratl takisto bez cla a DPH.

Clo ma sluzit na OCHRANU DOMACICH VYROBCOV pred lacnymi dovozmi zo zahranicia, na nic viac. Pred kym ale chrani taketo clo, ak colnik chce preclit slovensky tovar, ktory sa vracia pre reklamaciu z Japonska? Ved toho isteho tovaru my tu mozeme denne legalne vyprodukovat na tony bez akehokolvek cla, je to nasa domaca vyroba. Stale to nechapes ??

A tiez si sa pozabudol vyjadrit k tomu dalsiemu problemu - zbytocnej a drahej byrokracii, ktora brani slovenskym e-shopom exportovat v malom. Teda vo velkom, ale v malych mnosztvach (co je typicke pre e-shop biznis). Po tom, ako mi napises saza tie zvasty, a ja ti tri razy budem musiet vysvetlovat, o co tam vlastne ide ti pokojne aj napisam, ako by sa to elegantne dalo vyriesit bez toho, aby stat prisiel co len o cent a sucasne bez toho, aby sa musel uchylovat k vypalnickym praktikam.
K prvému odstavcu.
Nečakaj, že colný zákon bude riešiť taký banálny problém, aký si uviedol. Stálo by to zbytočnú byrokraciu a samozrejme že by niečo aj stála. Náš colný zákon je veľmi pevne naviazaný na všetky medzinárodné obchodné dohody.
Nerieš to, lebo za pár rokov to bude minulosť. Prebieha globalizácia svetového obchodu.
-------------------------------
K druhému odstavcu.
To že môžeš niečo vyrobiť a nechať 5 rokov na sklade je pravda, ale nezmyselná. Za čo a na čo by si vyrábal, ak by si nepredával.
Je to ekonomický nezmysel.
---------------------------------
K tretiemu odstavcu.
Vraj clo má slúžiť na ochranu domácej výroby pred lacným dovozom.
Dovolím si tvrdiť, že je to dosť zastaralé a spiatočnícke myslenie. Clo je nespravodlivá diskriminácia a zasahovanie do slobody iných.
Clá a dovozné kvóty a rôzne dovozné licencie a dovozné prirážky bránia slobodnému trhu a okrádajú ľudí o možnosť spolupráce. To znamená ničia vzájomnú spoluprácu a podporujú neslobodné režimy a ich výrobcov.
Preto treba postupne odstrániť všetky clá a obchodné prekážky. V rámci globalizácie sa to už dávno deje a za pár rokov to bude minulosť.
------------------------------------
No a k tomu poslednému odstavcu.
Nech ti nepíšem žvásty (asi o WTO) tak daj, ako by si to lepšie vyriešil.
Inak len aby si zostal v obraze, Slovensko je členom WTO od roku 1995.
-----------------------------------------------------------------------
Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky oznamuje, že 15. apríla 1994 bola v Marrákeši podpísaná
Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie. Dohoda tvorí neoddeliteľnú súčasť Záverečného dokumentu
Uruguajského kola mnohostranných obchodných rokovaní podpísaného 15. apríla 1994 v Marrákeši.
Národná rada Slovenskej republiky so záverečným dokumentom vyslovila súhlas svojím uznesením č. 32 z 13.
decembra 1994 a prezident Slovenskej republiky ho ratifikoval 22. decembra 1994.
Dohoda nadobudla platnosť 1. januára 1995 na základe článku XIV ods. 1 a v súlade s odsekom 3 záverečného
dokumentu.