zuzankah24
11.01.11,19:28
Dobrý deň,
som na porade pomerne nový člen a potrebovala by som radu. Mám konkrétne takýto prípad v účtovníctve. Neviem si rady s tvorením rezerv.
Ide oto, že faktúry ktoré mi došli teraz v januári, napríklad T-com majú na faktúre uvedené dátum vystavenia január 2011. Dátum dodania je december 2010. Sú tam položky rozčlenené ktoré patria do januára , ale sú tam poplatky ktoré sú účtované za obdobie od 1. - 31.12. 2010, čo je ok. Keďže je faktúra vystavená v januári a dodanie je starý rok, môžem to zaúčtovať v starom roku cez ID ako tvorenie rezervy, t.j. nákladový účet/účet rezervy. No v novom roku zaevidujem túto faktúru do DF a miesto nákladového účtu tam dám účet rezervy. Dátum dodania bude teda január a dph pôjde taktiež do januára. Problém je v tom, že na faktúrach je ešte 19 % dph a v novom roku mi hádže program už 20 % dph-čku.. ako mám tie faktúry zaevidovať? Som začiatočník v účtovníctve a neviem si s tým rady. Ďakujem za každú radu a pomoc. ;)
saminka6
11.01.11,18:30
Ak je termin dodania december 2010, tak ju zaučtujete celu do decembra 2010.
zuzankah24
11.01.11,18:32
ano, je tam datum dodania december 2010. a nevadi to, že je faktúra vystavená v januári? Netreba tam tvoriť tú rezervu?
durisovad
11.01.11,18:37
Rezervu tvorit netreba, naklady, ktore sa tykaju decembra zauctujes na ucet 518 do decembra a poplatky, ktore su uctovane vzdy na mesiac vopred zauctujes na ucet 381-naklady buducich obdobiu. V januari tieto naklady zauctujes na ucet 518. Celu fakturu zaradis do decembra a v decembri si budes aj narokovat DPH.
zuzankah24
11.01.11,18:38
ok, ďakujem veľmi pekne za radu :-)
durisovad
11.01.11,18:39
Rezervy si vytvoris na nevycerpane dovolenky a odvody. Pripadne mozes vytvorit rezervu na teplo, ktore sa obycajne vyuctovava az v aprili. Porovnaj si naklady za predchadzajuce roky a podla toho pri tom teple, pripadne aj inych energiach, postupuj.
saminka6
11.01.11,18:40
Na faktúre je dôležitý datum dodania. Ale ak mate napr. poistky, ktoré sú za obdobie napr. od 15.4.2010-do 14.4.2011, tam si to musite rozučtovať. Nemôžte dať celú poistku v roku 2010 do nákladov, ale zdeliť do nakladov v roku 2010 a do nakladov buducich obdobi-to čosa tyka roka 2011.
Ale čo sa tyka tej faktury od T-comu, celu ju zaučtujete ešte do roka 2010, lebo je to za obdobie 1.12-31.12.2010.
durisovad
11.01.11,18:41
Ja som uz dostala tiez fakturu z T-comu a pausalne poplatky boli na januar 2011, takze cela suma faktury nemoze ist do stareho roka.
saminka6
11.01.11,18:44
Tak tie paušalne vydavky zaučtovat na 381 a v roku 2011 preučtovat na 518, tak ako si to napisal.
zuzankah24
11.01.11,18:54
No ide oto, že faktúru za december 2010 už bola. Lebo t-com ma myslim to obdobie tak že je od 1.- do 31. v mesiaci. Tak faktúru za december mám zaevidovanú v decembri. No teraz mi došla faktúra v januári, kde je tiež ten paušál za obdobie od 1. - 31. 1 .2011, no sú tam takým malinkým vypísané poplatky ktoré patria ešte do roku 2010. sú to len také mänšie sumy, no je to tam uvedené. Preto som nevedela, ako to mám zaúčtovať. Kedže je faktúra vystavená v januári za kvázi január, no dátum dodania je tam december a taktiež dph je tam 19 %.. tak neviem..
durisovad
11.01.11,19:02
DPH je 19 %, pretoze zdanitelne plnenie bolo v decembri 2010. Sumy, ktore patria do decembra su malymi pismenkami a su to poplatky za nejake volania, ktore nespadaju do pausalu. Tie patria do decembra a kedze zdanitelne plnenie je 31.12.2010, mas narok na odpocet DPH. Fakturu zauctuj s datumom 31.12.2010. Ja to takto robim uz roky a preslo mi to cez auditora aj cez danovu kontrolu.
Llívia
11.01.11,21:07
No ide oto, že faktúru za december 2010 už bola. Lebo t-com ma myslim to obdobie tak že je od 1.- do 31. v mesiaci. Tak faktúru za december mám zaevidovanú v decembri. No teraz mi došla faktúra v januári, kde je tiež ten paušál za obdobie od 1. - 31. 1 .2011, no sú tam takým malinkým vypísané poplatky ktoré patria ešte do roku 2010. sú to len také mänšie sumy, no je to tam uvedené. Preto som nevedela, ako to mám zaúčtovať. Kedže je faktúra vystavená v januári za kvázi január, no dátum dodania je tam december a taktiež dph je tam 19 %.. tak neviem..
Je to faktúra za december. Pravidelné poplatky (paušál, internet) sa platia mesačne vopred.
zuzankah24
12.01.11,14:28
Veľmi pekne ďakujem ešte raz za rady. Zaevidovala som si to do decembra s tym, že náklady týkajúce sa roku 2011 som si dala na tu 381 a v januari si to pichnem do nákladov. Vďaka :-) Znova som o niečo skúsenejšia :-)
Llívia
09.02.11,10:36
Firma mala v r. 2010 prenajaté zariadenia. S dodávateľom bola uzatvorená zmluva, v ktorej bola určená presná (konečná) suma nájomného, napr. 5.000 EUR. Dodávateľ vystavil faktúru vo vyššej cene, napr. 6.000 EUR - zvýšil ju o montáž, demontáž (v zmluve tieto položky vyčíslené neboli a nebolo dohodnuté ani to, že by ich mala firma platiť, príp. platiť niečo naviac podľa iného cenníka) a o sumu za dni, počas ktorých používala firma zariadenie nad dátum, ktorý bol dohodnutý v zmluve ako dátum prenájmu. Teraz je medzi firmou a dodávateľom ping-pong: dodávateľ pošle faktúru na sumu 6.000, firma ju vráti, lebo dohodnutá suma bola 5.000 EUR. Toto sa zopakovalo už niekoľkokrát. Dodávateľ sa vyhráža súdmi, ale konať týmto smerom zatiaľ nezačal.

Je správny takýto postup účtovania: do účtovníctva za r. 2010 vytvoriť rezervu v sume 5.000 EUR (podľa zmluvy) - účtovanie 518/323 a bude to daňovo uznaný náklad.

Čo však v prípade, ak sa nakoniec obe strany dohodnú na inej, vyššej sume faktúry (po podaní DP)?
a_je_to
09.02.11,20:09
Firma mala v r. 2010 prenajaté zariadenia. S dodávateľom bola uzatvorená zmluva, v ktorej bola určená presná (konečná) suma nájomného, napr. 5.000 EUR. Dodávateľ vystavil faktúru vo vyššej cene, napr. 6.000 EUR - zvýšil ju o montáž, demontáž (v zmluve tieto položky vyčíslené neboli a nebolo dohodnuté ani to, že by ich mala firma platiť, príp. platiť niečo naviac podľa iného cenníka) a o sumu za dni, počas ktorých používala firma zariadenie nad dátum, ktorý bol dohodnutý v zmluve ako dátum prenájmu. Teraz je medzi firmou a dodávateľom ping-pong: dodávateľ pošle faktúru na sumu 6.000, firma ju vráti, lebo dohodnutá suma bola 5.000 EUR. Toto sa zopakovalo už niekoľkokrát. Dodávateľ sa vyhráža súdmi, ale konať týmto smerom zatiaľ nezačal.

Je správny takýto postup účtovania: do účtovníctva za r. 2010 vytvoriť rezervu v sume 5.000 EUR (podľa zmluvy) - účtovanie 518/323 a bude to daňovo uznaný náklad.

Čo však v prípade, ak sa nakoniec obe strany dohodnú na inej, vyššej sume faktúry (po podaní DP)?

Dodávateľ pri fakturácii porušil zmluvné podmienky. Faktúra bola vrátená oprávnene a ani súd na tom nemá čo zmeniť. Dodávateľ mal najprv zmeniť zmluvné podmienky dodatkom a až potom fakturovať výkony a čiastku, presahujúce rámec pôvodnej zmluvy. Dodávku možno považovať stále za účinne nevyfakturovanú. Ak do dňa zostavenia účtovnej závierky nedojde k uzatvoreniu dodatku a k účinnej fakturácii, tak sa zaúčtuje 518/326, podľa stále platnej zmluvy. Tvorbu rezervy na 323 nie je zodpovedajúca § 50 PÚP, lebo na zaúčtovanie nevyfakturovanej dodávky so známou sumou podľa platnej zmluvy a známym časom plnenia patrí na účet 326. Na 323 patria záväzky neurčitej sumy a neurčitého časového vymedzenia.
Ak dojde k úprave ceny dodávky, malo by to byť uznaním rozporovaného plnenia dodatkom k pôvodnej zmluve a samostatnou dofakturáciou, nie prerábaním pôvodnej zmluvy. Vtedy by bol dátum plnenia dňom obojstranného uznania dodatku. Vám, ako odberateľovi zo zmeškania fakturácie aj s vyššou sumou nič nehrozí, pretože teraz, podľa § 3, ods. 1, druhá veta ZoÚ, aj § 17, ods. 29 umožňuje účtovne aj daňovo uplatniť náklady minulých rokov aj v bežnom období, bez povinnosti podať dodatočné daňové priznanie. To isté umožňuje aj § 51, ods. 2, druhá veta ZoDPH pre odpočet.