katkasch
11.01.11,21:35
Dobrý deň,
vedel by mi niekto poradiť, čo robiť v prípade, keď je v účtovníctve evidovaná (zaúčtovaná) vystavená faktúra odberateľovi ešte v r.2008. Účtovníčka, po ktorej preberám účtovníctvo vo firme, nerobila dokladovú inventúru, nedávala si odsúhlasovať pohľadávky a záväzky. Odberateľ teraz túto faktúru dodatočne uznať nechce. Mne to teraz v účtovníctve visí ako nezaplatená pohľadávka z r.2008. V účtovníctve som začiatočník, čo mám s tým urobiť?
Ďakujem za pomoc.
KEJKA
11.01.11,20:52
ty nič, treba sa opýtať majiteľa firmy. Ak nemieni o tú pohľadávku bojovať, nech ti to dá písomne.
k 31.12.2010 urob poriadnu inventúru zostatkov všetkých účtov, trvaj na fyzických inventúrach, pošli potvrdzovacie listy, upomienky, aby si si ujasnila, čo v účtovníctve máš.
K tejto pohľadávke môžeš účtovať OP, ale musíš vedieť za čo je, aby si vedela posúdiť OP aj z daňového hľadiska.
Bez súčinnosti so spoločníkom, konateľom, pracovníkom zodpovedným za fakturáciu v r. 2008 to nepôjde.
katkasch
11.01.11,21:01
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Majiteľa som na to upozornila, telefonicky sa spojil s druhou stranou, ale tí povedali, že by museli opravovať účtovníctvo v r.2008, podať opravné (alebo dodatočné?) daň.priznanie ... a to urobiť nechcú. Keďže je týchto prípadov viac, je to príšerné. Môžem odpísať pohľadávku aj tak, že ju dám ako odpis pohľadávky, ale nevytvorím OP a nedám ju teda do nákladov? Pri niektorých menších sumách to majiteľ chce robiť takto, lebo je mu už trápne volať, ak je niečo tak staré (evidujem aj 5 rokov starú pohľadávku). Pracovníčka zodpovedná za účtovníctvo k 1.1.2011 u nás už nepracuje. Ostalo to na doriešenie na mne.
KEJKA
11.01.11,21:25
že by museli opravovať účtovníctvo v r.2008, ....toto nie je dôvod pre neuznanie pohľadávky.
Majiteľ nechce tie peniaze?
odpísať môžeš pohľadávky, ale upozorni majiteľa, že to bude pripočitateľná položka. možno zmení názor ohľadne vymáhania.
Kto sa staral o pohľadávky doteraz? Vari účtovníčka?
nie je to vyložene povinnosť účtovníčky, sú to peniaze firmy, tak nech ich vymáha majiteľ.
==================
samozrejme nie všetky odpisy pohľadávok sú daňovo neuznateľné - pozri ZDP, máš to tam presne vypísané.
Aj na Porade je toho veľa - použi vyhľadávač.
drobné sumy môžeš odpísať aj daňovo - kvôli pár eurám sa neoplatí vyvíjať úsilie a zvyšovať náklady.
Určite by som však všetkým rozoslala Pokus o zmier s doručenkou a upozornením, že postupujete celú vec právnikovi. By si sa čudovala, ako to niekedy zaberá.
OľgaH
07.02.11,10:15
Chcela by som Vás poprosiť o radu v nasledovnom:
21.5.2007 bola vystavená faktúra na 10 948 Sk (s DPH)
21.6.2007 bola splatná
15.6.2007 uhradené 1748 Sk
16.7.2008 uhradené 2000 Sk
NEUHRADENÉ....7200 Sk (t.j. 239 Eur)
Každý rok sme posielali na potvrdenie inventarizáciu pohľadávok (nikdy nám to nepotvrdil a nevrátil).
Tento rok sme mu nič neposielali, nakoľko si to chceme odpísať z daní (nepredpokladáme, že nám to niekedy uhradí).
Je to malá suma, takže to chceme spraviť jednorazovo v daňovom priznaní PO cez riadok 290. Môžem takto postupovať??
Ja som nikdy k tejto sume netvorila opravnú položku, nakoľko to bola malá suma. Takže to mám na účte 311. Asi by som to mala z tohto účtu nejako dostať. Ale ako?? 391/ 311 239Eur a ďalej??
Hľadala som si tu odpoveď na moju otázku, ale nejako sa mi nedarilo preklikať sa k odpovedi.
KEJKA
07.02.11,11:30
o opravných položkách je tu toho veľa, neverím, že by si nenašla.
odpoved je jednoduchá 546/311 bez účtovania OP.
pozri ZDP, §§19,20

a napr. podobná otázka a moja odpoveď
http://www.porada.sk/1576722-post.html
a našla by si aj iné.
Mimochodom nie je to pohľadávka z r. 2008 ale z r.2007, preto by bola možno vhodnejšia nová téma, ale určite nezadávať dva razy.
A hľadať odpovede, lebo sa stále opakujeme.
KEJKA
07.02.11,11:43
??????????????http://www.porada.sk/t159039-zuctovanie-opravnej-polozky.html

prečo zakladáš novú tému, ked si sa už pýtala tu?
OľgaH
07.02.11,12:28
ďakujem a prepáč, mrzí ma, že som to zadala dvakrát.... nevšimla som si to... budem dôslednejšia...