Janca
18.08.04,09:40
Firma ma v majetku rodinny dom /s pozemkom, zahradou a malou hosp. budovou/, ktory kupila pre ucely podnikania. V dome su kancelarie, garaz a pivnice pod domom su vyuzivane na parkovanie firemneho auta a archiv veci, novin, tlace, krabic a pod. Dom bol kupeny aj so zahradou, kde je postavena prizemna "hospod. budova na chov drobnej hydiny" - teraz sluzi na uschovu "vselicoho - naradia, hrubeho odpadu". Na tejto hosp. budove sme dali opravit strechu /vymena tej istej krytiny a nove odtokove rury na vodu zo strechy/. Prosim Vas o nazor, ci tuto opravu strechy moze firma dat do nakladov a odpocitat si DPH, ked vlastne tato budova neprinasa ziadne financne vynosy. Podla mna nie, je to vsetko nedan. naklad, ale chcem sa este uistit. Staci mi strucny nazor. Dakujem
rosemary
18.08.04,10:57
Podľa môjho názoru môže to ísť do nákladov, pokial je v majetku firmy celý dom. Oprava strechy je náklad na zabezpečenie alebo udržanie príjmu. Odpočet DPH takisto. Ostatní čo vy na to?
ANNA
18.08.04,11:20
Ak je to skutočne oprava a budova slúži ako skladové priestory tak sa to dá obhájiť ako daňovo uznané.
Braňo
18.08.04,11:33
Predpokladám, že oprava strechy stála cez 30 tisíc, takže by som normálne zvýšil vstupnú cenu budovy a pokračoval v odpisovaní. Do 30 normálne do nákladov. Samozrejmý je odpočet DPH.
ANNA
18.08.04,11:42
Podľa mňa oprava nemá nič spoločné s hranicou 30 tisíc. To by bolo v prípade rekonštrukcie, technického zhodnotenia. Takže záleží na tom ako si to nazve a dokáže obhájiť. Ak je to výmena starej krytiny za novú tak je to oprava bez ohľadu, že cena je nad 30 tisíc.
Janca
18.08.04,12:00
Musim to upresnit. Ta hospod. budova je mimo domu, ktory sluzi na podnikanie. Vymena povrch. krytiny s robotou stala 9.000,-- Sk. Ta budova nie je spojena s domom a su v nej takpovediac "haraburdy". Nepreslo by mi to to ako sklad. Na to s cim firma podnika nemame ziadne zasoby ani odpad ani material. A ako archiv by mi to nikto asi neuznal, ked je to evidentne, ze tam boli hospod. zvierata. Preto sa neviem rozhodnut co s tym.
Oldi
18.08.04,12:37
Mne to vychádza tak, že pokiaľ máte veľké pochybnosti, že to nebudete vedieť obhájiť ako niečo, čo súvísí s podnikaním, tak radšej dať ako nedaňový náklad, neriskoval by som.
accad
18.08.04,14:40
To že budova, na ktorej ste dali urobiť výmenu strešnej krytiny, aby ste udržali jej funkčnosť, sa v súčasnosti používa ako prechodný sklad nepotrebných veci, neznamená, že v budúcnosti ju nemôžete využiť aj na veci potrebné, pre podnikanie firmy. Ja by som túto údržbu-výmenu strešnej krytiny dala na účet 511, ako daňovo uznateľný náklad. S pozdravom Edita
Aňa
19.08.04,12:42
Pripájam sa k Edite. Tiež by som to dala do daňových výdajov, pretože ste to kúpili ako celok. Že to teraz neslúži výlučne na podnikanie, môžte sa odvolať, že je to sklad. V budúcnosti ako to bolo vyššie spomenuté to môžete ako firma používať úplne na iné účely.