andy79
11.01.11,22:49
Dobry den,

Ja by som vas chcel poziadat o radu tykajucu sa prenajmu nehnutelnosti a s tym spojene povinnosti.

Ja a aj manzelka zijeme a pracujeme v Anglicku. Na Slovensku neodvadzam ziadne odvody, iba kazdorocne odovzdavam DP ( nulove ). Manzelka je na polovicnom invalidnom dochodku.
Byt planujeme dat do prenajmu od marca a zmluva by mala byt na manzelku.
Nevieme vsak ci je to najlepsie a najrozumnejsie riesenie. Ak by to tak bolo, som aj ja povinny prihlasit sa na prislusnom DU ako prenajimatel nehnutelnosti, alebo staci iba ona?
A ako je to s ohlasovacou povinnostou v ZP? Je to v jej pripade nejako odlisne, kedze je na ciastocnom invalidnom dochodku?

Vopred vsetkym dakujem
Melnick
11.01.11,22:10
Ak budete mať na Slovensku iba príjmy z prenájmu a zároveň budete naďalej vykonávať zamestnanie v Anglicku, vzťahuje sa na Vás legislatíva Veľkej Británie a budete platiť poistné príspevky, vrátané zdravotného poistenia podľa zákona platného vo Veľkej Británii. Pokiaľ prijem z prenájmu nevchádza do vymeriavacieho základu vo Veľkej Británii, tak nebudete z tohto príjmu platiť odvody.

Ak sa mýlim, moju odpoveď opravia. :)
andy79
11.01.11,22:34
Dakujem za odpoved, ak som to dobre pochopil tak sa na mna nevztahuju zakony o plateni do ZP a DU.
wallie
12.01.11,09:41
príjem z prenájmu budete zdaňovať na slovensku, to sa vás týka, netýka sa vás len platenie odvodov na slovensku
Lenka Smindakova
12.01.11,18:55
Prosím o radu, ako to je s manželmi ,keď napr. jeden z nich ma príjem z nebytového priestoru mesačne 40 eur a ten druhý tiež 40 eur za prenájom inej časti obytnej nehnuteľnosti? Budú sa musieť aj oni prihlásiť na daňový úrad a zdravotnú poisťovňu a aké zdravotné poistenie musia platiť? Prosím pekne o radu?
Melnick
12.01.11,19:57
Pre andy79 si ešte dovolím zacitovať Moniku Kováčovú:


http://www.porada.sk/1604427-post4.html
58vlasta
13.01.11,13:27
V článku na http://hnonline.sk/ekonomika/c1-49456230-prenajmom-hlaste-v-zdravotnej-poistovni píšu, že zdravotné odvody by mal platiť len ten, ktorý zarobí viac ako 500 eur ročne? Dobre som to pochopila?

Potom by stačilo vypočítať, koľko mesačne dať do zmluvy, aby platil nájomca na účet, a ostatné KEŠ...
Zoltán Kovács
13.01.11,13:42
V článku na http://hnonline.sk/ekonomika/c1-49456230-prenajmom-hlaste-v-zdravotnej-poistovni píšu, že zdravotné odvody by mal platiť len ten, ktorý zarobí viac ako 500 eur ročne? Dobre som to pochopila?

Potom by stačilo vypočítať, koľko mesačne dať do zmluvy, aby platil nájomca na účet, a ostatné KEŠ...


Toto poznáš?

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
58vlasta
13.01.11,13:47
Na stránke: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943 píšu: ,,V prípade súbehu POISTENCA ŠTÁTU alebo zamestnanca a SZČO z dôvodu prenájmu je od 1.1.2011 výška preddavku 0 Eur alebo poistencom určená suma. Tak potom načo to registrovanie do ZP? Pripadá mi to nezmyselné...
Alebo tomu nerozumiem???
58vlasta
13.01.11,13:51
Toto poznáš?

14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.



Ospravedlňujem sa za môj príspevok. Nikoho nenavádzam, len som nahlas zauvažovala... :confused:To iste napadlo aj iných...
Zoltán Kovács
13.01.11,13:52
Na stránke: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=943 píšu: ,,V prípade súbehu POISTENCA ŠTÁTU alebo zamestnanca a SZČO z dôvodu prenájmu je od 1.1.2011 výška preddavku 0 Eur alebo poistencom určená suma. Tak potom načo to registrovanie do ZP? Pripadá mi to nezmyselné...
Alebo tomu nerozumiem???

Registrácia nie je preto, aby platil preddavky. Ale preto aby v rámci RZZP si vysporiadal príjmy z prenájmu, a z toho vyplývajúce odvodové povinnosti. A aby štát "vedel", že dotyčný má povinnosť zaplatiť.
Zuzka2510
06.02.11,20:34
Dobrý večer. Ja by som sa chcela opýtať ohľadom prenájmu nehnuteľností. Manželia spoločne prenajímajú nehnuteľnosť, preto spoločne lebo je tá nehnuteľnosť na obidvoch. Manžel má pridelené DIČ ako szčo a manželka je zamestnaná. Neviem koľko berú za prenájom, ale môžte mi poradiť, ako sa posudzuje manželka? Má sa prihlásiť na DÚ aby jej pridelili DIČ a zároveň sa prihlásiť do zdravotnej poisť. aby si platila odvody z prenájmu? Ďakujem pekne.
truch
06.02.11,22:22
Dobrý večer. Ja by som sa chcela opýtať ohľadom prenájmu nehnuteľností. Manželia spoločne prenajímajú nehnuteľnosť, preto spoločne lebo je tá nehnuteľnosť na obidvoch. Manžel má pridelené DIČ ako szčo a manželka je zamestnaná. Neviem koľko berú za prenájom, ale môžte mi poradiť, ako sa posudzuje manželka? Má sa prihlásiť na DÚ aby jej pridelili DIČ a zároveň sa prihlásiť do zdravotnej poisť. aby si platila odvody z prenájmu? Ďakujem pekne.
Manželka je povinná prihlásiť sa na DÚ, dostane pridelené DIČ a taktiež sa musí prihlásiť do ZP / už sa mala, ak prenajíma od začiatku roka, termín bol do 31.1.2011/ Keďže je zamestnaná, môže si ako preddavok dať 0 a príjmy prizná v RZZP .