ingak
11.01.11,23:21
Ahojte,
potrebujem poradiť. Prečítala som témy o ERP, ale stále mi nie je jasné či má povinnosť kováč, stolár používať ERP. Myslím, že áno, keďže vyrobí tovar (zábradlie, plot, nábytok) i keď je k tomu aj montáž, táto služba nie je uvedená v prílohe povinných služieb používať ERP. Ide o to, či má túto povinnosť už od 1.3.2009 alebo 1.1.2011 alebo podľa poslednej zmeny od 1.1.2012? Vystavujú faktúry a úhrady sú v hotovosti - PD.
Nasledujúca odpoveď DU mi hovorí, že môžem fakturovať a prijímať hotovosť aj v r. 2011, ale §18a zakona 494/2010 ma zmiatol, lebo teraz neviem, kedy vznikla povinnosť mať ERP. Majú povinnosť používať ERP? Ak áno, tak od kedy?

9. Otázka:
Podnikateľ predáva tovar, na predaný tovar vystavuje faktúry a pri úhrade faktúr v hotovosti
nepoužíva ERP. Môže takto postupovať aj po účinnosti novely zákona o ERP ?
Odpoveď
Povinnosť evidencie tržieb na ERP vyplýva daňovému subjektu, podnikateľovi v prípade
predaja tovaru za úhradu v hotovosti, alebo v prípade poskytovania služieb uvedených v § 2
písm. l) vyhlášky o ERP, podľa ktorej môžu daňové subjekty postupovať do 31.12.2011,
alebo uvedených v prílohe č. 1 zákona o ERP.
Podľa vyhlášky o ERP sa za úhradu v hotovosti nepovažuje úhrada pohľadávky, a to bez
ohľadu na deň prijatia platby (platba prijatá v hotovosti ako úhrada pohľadávky sa v ERP
neeviduje).
Podľa zákona o ERP sa však za tržbu považuje aj úhrada pohľadávky.
To znamená, že podnikateľ, ktorý za predaj tovaru alebo poskytovanie služby podliehajúcej
evidencii v ERP pred 30. decembrom 2010 prijímal tržby v hotovosti na základe vystavených
faktúr, t.j. úhrady pohľadávok nie je povinný evidovať na ERP, môže podľa vyhlášky o ERP
postupovať až do 31.12.2011.
zákon 494/2010

㤠18a
Prechodné ustanovenie
k úpravám účinným od 30. decembra 2010
Ustanovenie § 18 v znení účinnom od 30. decembra
2010 sa nevzťahuje na podnikateľa, ktorému vznikne
povinnosť používať elektronickú registračnú pokladnicu
prvýkrát po 30. decembri 2010.“.
wallie
12.01.11,08:23
podľa mňa platí to v prvej časti .....môže podľa vyhlášky o ERP
postupovať až do 31.12.2011.