johny88
12.01.11,06:45
Chcem prejsť pri prenájme bytu z paušálnych na skutočné výdavky. Uplatňoval by som si do výdavkov iba položky za nájom,plyn,elektrinu. Teda žiadne úroky z hypotéky, alebo rekonštrukciu a pod. Bol by potom prípadný predaj bytu oslobodený od dane, vlastním ho viac ako 5rokov.
Lebo stále mi celkom nie je jasné, kedy nastáva to zaradenie bytu do
obchodného majetku. A kto o tom rozhoduje. Aby sa mi nestalo, že pri
prípadnom predaji bytu mi Daňový úrad povie, že ste mali byt v obchodnom majetku a preto musíte zaplatiť daň z predaja.
P.S. Som zamestnanec, nie SZČO
wallie
12.01.11,08:17
V prípade, ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť zahrnie do obchodného majetku to znamená, že o tejto nehnuteľnosti bude účtovať ako obchodnom majetku alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, môže si uplatniť v preukázateľných výdavkoch, všetky výdavky vynaložené v súvislosti s touto nehnuteľnosťou ako napr. výdavky na jej obstaranie (za čo ju kúpil) a to prostredníctvom odpisov, na jej opravy, rekonštrukciu, technické zhodnotenie a samozrejme aj všetky výdavky vynaložené na riadnu prevádzku nehnuteľnosti ako výdavky na energie atď.

V prípade, ak by však túto nehnuteľnosť nezaradil do obchodného majetku, môže si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti a to výdavky na všetky spotrebované energie.

V prípade, ak si uplatňuje paušálne výdavky, v týchto výdavkoch má zahrnuté všetky vynaložené výdavky.
johny88
13.01.11,06:50
no a čo vlastne znamená to zaradenie do obchodného majetku?
na to je nejaký úkon, a bude to niekde evidované, alebo na základe čoho daňový úrad pochopí že som viedol iba skutočné výdavky na prevádzku a energie a nemám zaradený byt v obchodnom majetku
johny88
17.01.11,08:49
to mi fakt nikto neporadí, ako je to s tým zaradením do obchodného majetku? lebo čo ak ten byt predam po čase a danový úrad mi povie že vy ste si uplatnoval skutočne vydavky tak musite zaplatit dan zo zisku z predaja.
Zita5
17.01.11,08:55
Prečítajte si odpoveď z DRSR na otázku , na ktorú hľadáte aj Vy odpoveď. V tej téme je aj riešený nehnuteľnosť v prenájme .
http://www.porada.sk/1395874-post78.html
wallie
17.01.11,09:54
to zaradenie v prípade FO znamená že ten majetok účtovne zaradíš do majetku, (v prípade PO musí byť vykonaný prepis nehnuteľnosti na katastri na danú s.r.o.),založíš mu riadnu kartu hmotného majetku a začneš ho odpisovať, dôležité je stanovenie vstupnej ceny majetku, ak ide o staršiu nehnuteľnosť , vstupnou cenou bude tzv. reprodukčná obstarávacia cena, ktorú určí súdny znalec vo svojom znaleckom posudku, ak pôjde o novú nehnuteľnosť, ktorú hneď zaraďujeme do účtovníctva ako obchodný majetok FO, vstupná cena=kúpna cena.
Odpisy budeš rátať potom zo vstupnej ceny zaradeného majetku. Pri starších nehnuteľnostiach treba vziať do úvahy aj to, či už bola v minulosti odpisovaná a aké obdobie bola už odpisovaná, nemožno tú istú nehnuteľnosť odpisovať znova, ak už bola raz odpísaná.
johny88
17.01.11,16:14
dakujem za odpovede,chapem teda tomu spravne ze ak budem uctovat iba skutocny výdavky ako poplatky za elektrinu, plyn,vodu,kurenie a poplatky za spravy bytovemu druzstvu nebudem mat byt zaradeny v obchodnom majetku?
wallie
19.01.11,09:34
áno, ak nebude nehnuteľnosť ako majetok nikde v účtovníctve podchytená, nie je zaradená ako obchodný majetok a ako daňovo uznané sú pri prenájme všetky výdavky s prevádzkou nehnuteľnosti, to čo si uviedol :)