mima7
12.01.11,09:47
Dobry den, chcela by som sa opytat na akom tlacive sa podava toto priznanie (A alebo B), dalej ci je mozne v tomto dan. priznani uplatnit aj danovy bonus na deti (je to mom. moj jediny zdroj prijmu, prenajom), ci mozem odratat okrem platieb za elektriku, kurenie, vodu, plyn...aj sumy, ktore som minuly rok investovala do zariadenia bytu/oprav (napr. vymena vod. baterie, kupenie koberca, skrine, sedacky....)
wallie
12.01.11,08:59
Dobry den, chcela by som sa opytat na akom tlacive sa podava toto priznanie (A alebo B), dalej ci je mozne v tomto dan. priznani uplatnit aj danovy bonus na deti (je to mom. moj jediny zdroj prijmu, prenajom), ci mozem odratat okrem platieb za elektriku, kurenie, vodu, plyn...aj sumy, ktore som minuly rok investovala do zariadenia bytu/oprav (napr. vymena vod. baterie, kupenie koberca, skrine, sedacky....)

daňové priznanie typu B - ide o príjem podľa §6 ods.3
daňový bonus možno v tvojom prípade uplatniť ak bol ročný príjem z § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy t.j. aspoň 1846,20 Eur

Výdavky:
V prípade, ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť zahrnie do obchodného majetku to znamená, že o tejto nehnuteľnosti bude účtovať ako obchodnom majetku alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, môže si uplatniť v preukázateľných výdavkoch, všetky výdavky vynaložené v súvislosti s touto nehnuteľnosťou ako napr. výdavky na jej obstaranie (za čo ju kúpil) a to prostredníctvom odpisov, na jej opravy, rekonštrukciu, technické zhodnotenie a samozrejme aj všetky výdavky vynaložené na riadnu prevádzku nehnuteľnosti ako výdavky na energie atď.

V prípade, ak by však túto nehnuteľnosť nezaradil do obchodného majetku, môže si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti a to výdavky na všetky spotrebované energie.

V prípade, ak si uplatňuje paušálne výdavky, v týchto výdavkoch má zahrnuté všetky vynaložené výdavky.
mima7
12.01.11,10:26
vdaka a ako je to pri odratani poplatkov iba za opravy (napr. vymenila som bateriu, lebo bola poskodena, vymalovanie bytu, oprava elektroinstalacie..), to odratat mozem?
ewita888
12.01.11,10:32
daňové priznanie typu B - ide o príjem podľa §6 ods.3
daňový bonus možno v tvojom prípade uplatniť ak bol ročný príjem z § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy t.j. aspoň 1846,20 Eur

Výdavky:
V prípade, ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť zahrnie do obchodného majetku to znamená, že o tejto nehnuteľnosti bude účtovať ako obchodnom majetku alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, môže si uplatniť v preukázateľných výdavkoch, všetky výdavky vynaložené v súvislosti s touto nehnuteľnosťou ako napr. výdavky na jej obstaranie (za čo ju kúpil) a to prostredníctvom odpisov, na jej opravy, rekonštrukciu, technické zhodnotenie a samozrejme aj všetky výdavky vynaložené na riadnu prevádzku nehnuteľnosti ako výdavky na energie atď.

V prípade, ak by však túto nehnuteľnosť nezaradil do obchodného majetku, môže si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti a to výdavky na všetky spotrebované energie.

V prípade, ak si uplatňuje paušálne výdavky, v týchto výdavkoch má zahrnuté všetky vynaložené výdavky.
v texte
mima7
12.01.11,10:36
aha, cize ked mam ucty o tom a vediem si nejaky dennik, to by stacit malo?
usko 1
12.01.11,13:08
Dobrý deň,poctivo som si prečítala všetky témy, aby som nezaťažovala dvakrát, ale s mojou otázkou som sa nestretla:
Som dobrovoĺne nezamestnaná, manžel je SZČO. Od januára 2O1O prenajímame byt. Zabsolvovala som všetky povinné cviky /DIČ, ZP ako SZČO/. Moja otázka znie:
v DP chceme použiť skutočné výdavky spojené s prenájmom. Môžem si v mojom DP odrátať aj zdravotné odvody /platila som ich ako samoplatca/?
ďalej, manžel si vo svojom DP na mňa uplaťnuje odpočitateľnú položku. Chcem vedieť, či sa táto kráti o moje hrubé príjmy, alebo o čisté - podľa mojho DP.
Snáď som to uviedla jasne, ďakujem všetkým za pochopenie a radu.
wallie
12.01.11,13:25
vdaka a ako je to pri odratani poplatkov iba za opravy (napr. vymenila som bateriu, lebo bola poskodena, vymalovanie bytu, oprava elektroinstalacie..), to odratat mozem?

drobné opravy myslím zarátať do výdavkov možno napr. ak šlo o nevyhnutné opravy súvisiace s riadnou prevádzkou nehnuteľnosti, napr. pokazená batéria,WC, oprava prasknutého potrubia v stúpačke a takéto, ktoré by znemožňovali riadnu funkčnosť bytu a pokračovanie v prenájme.
Ivica1976
22.01.11,15:55
Dobry den, som tu nova a hladam,a le neviem sa orientovat, alebo nechapem co mam ako povinost.
Dali sme do prenajmu priatelov byt za 399 €/mesiac, priatel je momentalne na RP. Byt sme nahlasili na DÚ. Mám povinnosť sa hlásiť a platiť nejaké ďalšie odvody? Môžem si uplatiť aj hypotéku do nákladov? Lebo hypo + energie máme vyššie ako príjem z prenájmu. Ďakujem za odpoveď.
waitinka7
07.02.11,11:49
drobné opravy myslím zarátať do výdavkov možno napr. ak šlo o nevyhnutné opravy súvisiace s riadnou prevádzkou nehnuteľnosti, napr. pokazená batéria,WC, oprava prasknutého potrubia v stúpačke a takéto, ktoré by znemožňovali riadnu funkčnosť bytu a pokračovanie v prenájme.


a co poistka bytu? Môze ist do nakladov, keď byt nie je zahrnuty v obchodnom majetku?
wallie
07.02.11,13:45
nie nemôže
alenka57
07.02.11,18:42
Dobry den,
prosim o rady:
1/ V r. 2009 som prenajímala byt od 5/2009 do 10/2009. V daňovom priznaní som uplatnila skutočné preukázateľné výdavky. V r. 2010 som prenajímala byt od 4/2010 do 11/2010. Tiež chcem uplatniť preukázateľné výdavky § 6 odst. 3 ZDP. v 3/2010 mi dosla faktúra - nedoplatok za el. energiu za obd. 3/2009 do 2/2010 , ktorý som uhradila v 3/2010.Môžem k týmto výdavkom v r. 2010 uplatniť aj výdavok za nedoplatok el. energie, ked sa v prevažnej miere dotýkal obdobia a nedoplatku za prenájom, i ked r. 2009? Ak nie, ako dostanem tento nedoplatok za energie do výdavkov za prenájom?
Ďakujem za skorú odpoved.
stanka613
08.02.11,09:21
chcela by som sa opytat robim DP pre sestru je rezidentkou VB a prenajima byt na Slovensku robim DP typu B za prenajom a chcela by som vediet ci ma narok na nezdanitelnu cast
stanka613
08.02.11,10:50
ma nárok
stanka613
08.02.11,11:08
) (7) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4 nezdaniteľnú časť základu dane podľa odseku 3 aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

podla zakona ak som to pochopila spravne tak ano
stanka613
08.02.11,12:00
potvrdí mi to niekto alebo vyvráti?
alenka57
08.02.11,12:41
Nikto mi neodpovie na prisp. 11 ?
stanka613
08.02.11,13:21
moj nazor je taky ze su to závazky za rok 2009 ktoré neboli v tom roku zaplatené a preto ich nemozes dat ako výdavok do roku 2009 ale iba do roku 2010
alenka57
08.02.11,16:40
Ano, do r. 2010, ale mne islo o to, ze faktura bola uhradena v 3/2010 a ja som prenajimala byt od 4/2010. O to mi ide, ci to mozem dat do vydavkov r. 2010.
Poradte este prosim.
stanka613
09.02.11,07:28
ved fa bola vystavená za obdobie aj min. roku kedy si byt prenajimala a hadam to nechces rozpocitavat nemal by byt v tom problém
stanka613
09.02.11,07:29
chcela by som sa opytat robim DP pre sestru je rezidentkou VB a prenajima byt na Slovensku robim DP typu B za prenajom a chcela by som vediet ci ma narok na nezdanitelnu cast

pomoze mi niekto a ktoré riadky sa vypisujú DP B
alenka57
09.02.11,09:04
Dobre, Stanka613, dam to teda do r. 2010 a este by ma zaujimalo, ked som prenajimala dva byty v r. 2010, môžem si iba raz odpocitat od prijmov nezdanitelnu sumu 925,95 E., alebo kedze to boli dva byty tak dvojnásobnú čiastku? Dakujem za skoru odpoved.
ichromekova
09.02.11,18:04
Ahojte, chcem Vás poprosiť o radu. Známej dcéra si kúpila byt aj s priateľom na úver a dali ho do prenájmu. Obidvaja ale pracujú v Anglicku. Mám informáciu, že tam sa daňové priznanie robí až v apríli. Ako majú postupovať pri daňovom priznaní? Počíta sa samostatne daň v SK a podáva sa samostatné daňové priznanie, keď im zdanili v Anglicku? Do nákladov sa zahrnie aj splácanie úveru? Nemám s tým skúsenosť, poprosím poraďte, čo všetko si môžu dať do nákladov. Ďakujem.
stanka613
10.02.11,09:29
odpocitatelna polozka je na jedneho danovnika pocitana, nezaleží na tom kolko mas bytov prenajme, iba ak by si byty prenajímala s mamzelom a vtedy by ste si mohli príjmy a výdavky rozdelit napolovice /manžel tiez musi byt prihlasený na DU a uz aj v ZP/
tinkas
11.02.11,20:05
ahojte...ak mam za rok nedoplatok, ktorý príde ale vo vyúčtovaní v roku 2011, nemôžem si tento nedoplatok zaradiť medzi výdavky roku 2010, ak si uplatnujem skutočné výdavky?
JarkaL
12.02.11,19:06
ahojte...ak mam za rok nedoplatok, ktorý príde ale vo vyúčtovaní v roku 2011, nemôžem si tento nedoplatok zaradiť medzi výdavky roku 2010, ak si uplatnujem skutočné výdavky?

Určite nie, uhradíš to predsa až v r.2011.
Zuziana
14.02.11,07:28
Uvažujem správne? Zamestnanec prenajíma byt. Za uplynulý rok byt bol prenajatý iba časť roka a nájom predastavoval sumu nižšiu ako päťnásobok živ. minima. Tento zamestnanec nemusí podať DP a môže poziadať zamestnávateľa o RZD?
Kvaka
15.02.11,16:31
Uvažujem správne? Zamestnanec prenajíma byt. Za uplynulý rok byt bol prenajatý iba časť roka a nájom predastavoval sumu nižšiu ako päťnásobok živ. minima. Tento zamestnanec nemusí podať DP a môže poziadať zamestnávateľa o RZD?
Oslobodený príjem nie je zdaniteľný príjem, môže požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Zuziana
15.02.11,16:58
Ďakujem, potrebovala som sa utvrdiť
Zuziana
15.02.11,17:03
Ešte jeden prípad. Byt v bezpodielovom spoluvlastníctve. DIČ má vybevené len manželka. Možno u manžela oslobodiť 5xŽM a zbytok zdaniť u manželky?
ivustek
15.02.11,17:29
nie je to možné, manžel by musel byť tiež registrovaný. Vtedy by mal každý z manželov nárok na oslobodenie - 5xŽM

Tak z nasledujúcich príspevkov som sa dozvedela, že môže. No je to pre mňa novinka.
Kvaka
15.02.11,17:45
Ešte jeden prípad. Byt v bezpodielovom spoluvlastníctve. DIČ má vybevené len manželka. Možno u manžela oslobodiť 5xŽM a zbytok zdaniť u manželky?
Na takúto otázku dalo vlani DRSR odpoveď, že môže. Podá DP a uvedie rodné číslo, ale nie som si istá, ako to je teraz.
wallie
15.02.11,18:21
vraj je to stále tak, v prípade že ide o nehnuteľnosť v BSM, vtedy nemusia byť registrovaný obaja manželia stačí jeden, ale príjmy a výdavky si môžu podeliť medzi sebou akýmkoľvek pomerom, takto by sa mohli vyhnúť aj tomu ZP, ak si ten bez DIČ zdaní prenájom, nie je povinný sa do ZP registrovať, celé to ZP sa ale bude vraj už od budúceho roka meniť takže sa tento nezmysel zrejme hneď aj od 1.1.2012 zruší :)
Zuziana
16.02.11,06:21
Ešte raz vďaka
stanka613
17.02.11,17:10
chcela by som sa opytat robim DP pre sestru je rezidentkou VB a tak za príimy z VB nerobim DP, ale prenajima byt na Slovensku robim DP typu B za prenajom a chcela by som vediet ci ma narok na nezdanitelnu cast odpovie mi niekto na otázku??????
Marína
17.02.11,17:15
chcela by som sa opytat robim DP pre sestru je rezidentkou VB a tak za príimy z VB nerobim DP, ale prenajima byt na Slovensku robim DP typu B za prenajom a chcela by som vediet ci ma narok na nezdanitelnu cast odpovie mi niekto na otázku??????
Má v prípade, ak platí
ZDP § 11
(8) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane podľa odsekov 3 a 4* aj u daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

* Pozri tu http://www.porada.sk/t155149-zakon-o-dani-z-prijmov-od-30-09-2010-do-31-12-2010-a.html#11
stanka613
17.02.11,17:25
toto som v zákone citala ale nevedela som ci to plati pre nu ked je rezidentka VB a príjmy má len zo zahranicia ale DP za tie príjmy nerobim lebo je rezidentka a príjmy má len na SK len z prenájmu bytu takze podla tohto ma narok na nez.čast
stanka613
17.02.11,17:37
takze má nárok ???
stanka613
17.02.11,17:50
tak jej mozem uplatnit nez.cast ???
stanka613
22.02.11,07:56
alebo som to nespravne pochopila ze ked ma prijem z VB vacsi ako zo SR nemá nárok na NCZD aj ked je rezidentka VB.
Zuzana666
02.03.11,05:21
Dobrý deň, chcem sa informovať, ak príjem z prenajmu za rok 2010 neprekročil sumu 925.95 eura (prenajimal sa iba tri mesiace) tak nemusím vôbec podávať danové priznanie? Alebo ho treba podať aj ked je to suma nižšia ako 925,95 eura. dakujem za informáciu.
katka50
02.03.11,05:34
Dobrý deň, chcem sa informovať, ak príjem z prenajmu za rok 2010 neprekročil sumu 925.95 eura (prenajimal sa iba tri mesiace) tak nemusím vôbec podávať danové priznanie? Alebo ho treba podať aj ked je to suma nižšia ako 925,95 eura. dakujem za informáciu.
Nie, netreba podať DP.
katka s.
02.03.11,08:14
Prosím Vás môžte mi potvrdiť či uvažujem správne? Pri prenájme bytu a preukazovaní skutočných výdavkov môžu ísť do výdavkov:
platby byt. družstvu, inkaso(elek,plyn), vyúčtovanie energií.
A nemôže: poistenie bytu, drobné nákupy do bytu(kanvica, nábytok)-keďže výdavky nie sú nevyhnutné na prevádzku bytu.
ďakujem.
katka s.
02.03.11,09:23
Prosím Vás môžte mi potvrdiť či uvažujem správne? Pri prenájme bytu a preukazovaní skutočných výdavkov môžu ísť do výdavkov:
platby byt. družstvu, inkaso(elek,plyn), vyúčtovanie energií.
A nemôže: poistenie bytu, drobné nákupy do bytu(kanvica, nábytok)-keďže výdavky nie sú nevyhnutné na prevádzku bytu.
ďakujem.

Posúvam
katka s.
02.03.11,12:55
Prosím Vás môžte mi potvrdiť či uvažujem správne? Pri prenájme bytu a preukazovaní skutočných výdavkov môžu ísť do výdavkov:
platby byt. družstvu, inkaso(elek,plyn), vyúčtovanie energií.
A nemôže: poistenie bytu, drobné nákupy do bytu(kanvica, nábytok)-keďže výdavky nie sú nevyhnutné na prevádzku bytu.
ďakujem.
Prosím poradí niekto? Tie "drobné nákupy" dosť ovplyvnia výšku dane, keďže klienta asi všetko čo kupovala pre seba dávala na výdavky k prenájmu. Bola by som vďačná keby sa niekto našiel. Niekde som čitala, že do výdavkov môže ísť všetko čo súvisí s prenájmom.
wallie
02.03.11,13:01
V prípade, ak daňovník prenajímanú nehnuteľnosť zahrnie do obchodného majetku to znamená, že o tejto nehnuteľnosti bude účtovať ako obchodnom majetku alebo viesť evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov, môže si uplatniť v preukázateľných výdavkoch, všetky výdavky vynaložené v súvislosti s touto nehnuteľnosťou ako napr. výdavky na jej obstaranie (za čo ju kúpil) a to prostredníctvom odpisov, na jej opravy, rekonštrukciu, technické zhodnotenie a samozrejme aj všetky výdavky vynaložené na riadnu prevádzku nehnuteľnosti ako výdavky na energie atď.

V prípade, ak by však túto nehnuteľnosť nezaradil do obchodného majetku, môže si ako daňový výdavok uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti a to výdavky na všetky spotrebované energie.

V prípade, ak si uplatňuje paušálne výdavky, v týchto výdavkoch má zahrnuté všetky vynaložené výdavky.