reskator001
12.01.11,09:50
Prajem krásny deň všetkým.
Chcel by som sa spýtať či je platné valné zhromaždenie ak sú v s.r.o. dvaja spoločníci 50 na 50 (obaja sú aj konatelia). Jeden riadne zvolá valné (v predpísaným spôsobom s doručenkou a pod.) Druhý ho trvale ignoruje a nepreberá poštu a pod. Príde k termínu valného a príde len jeden s 50%. Obch. zák. hovorí v §127 že je uznášaniaschopné ak je tam min 1/2 všetkých spoločníkov a za predpokladu vymenovania predsedajúceho a zapisovateľa(overovateľa) by malo byť platné a rozhodovať už len prostou väčšinou???? Môže potom len ten jeden spoločník rozhodnúť vo veciach na ktorých je potrebná "prostá väčšina z prítomných"???? poraďte. Jedná sa napr. o predaj obchodného podielu na ktorý je potrebný súhlas valného zhromaždenia. Ďakujem.
KEJKA
12.01.11,17:46
ja viem, že hlasovacie práva 50:50 je patová situácia.
JankaO
12.01.11,18:21
Treba pozrieť, ako je prevod OP upravený v spoločenskej zmluve. V prípade prevodu na iného spoločníka spoločnosti sa zo zákona súhlas valného zhromaždenia vyžaduje vždy, ak spoločenská zmluva neobsahuje odchylnú úpravu (teda ustanovenie o tom, že v prípade prevodu obchodného podielu na iného spoločníka sa súhlas valného zhromaždenia nevyžaduje). V prípade prevodu na osobu stojacu mimo spoločnosti sa súhlas valného zhromaždenia vyžaduje len ak to určuje spoločenská zmluva.
Zákon tak umožňuje v spoločenskej zmluve
- upraviť vylúčenie súhlasu valného zhromaždenia s prevodom obchodného podielu na iného spoločníka,
- podmienku súhlasu valného zhromaždenia s prevodom obchodného podielu na osobu stojacu mimo spoločnosti.
V prípade absencie úpravy v spoločenskej zmluve sa zo zákona súhlas valného zhromaždenia s prevodom vyžaduje len v prípade prevodu obchodného podielu na iného spoločníka.
reskator001
17.01.11,11:37
Ďakujem za príspevky. 50 na 50 je pri hlasovaní samozrejme patová situácia. Ide mi ale o to či pri absencii jedných 50 % môže tých druhých 50 % legálne vykonať valné zhromaždenie. Ak zákon hovorí že je platné ak je prítomná aspoň polovica. Potom sa hlasuje prostou väčšinou z prítomných. Ďakujem . pozn. Spoločenská zmluvy kopíruje zákon a ukladá valnému rozhodnúť o prevode obchodného podielu.