b.rado
12.01.11,10:26
Zdravím všetkých,
nevie niekto z vás, či je v exceli možné zlúčiť údaje z viac samostatných xls súborov do jedného hárku (prípadne zošitu)?
Štruktúra údajov je v každom súbore rovnaká, čiže mám napr. 70 xls súborov, ktorý každý obsahuje rovnaký počet stlpcov, ale rozny počet riadkov a potreboval by som to nejakým spôsobom dostať do jedného hárku pod seba.
Spôsob copy and paste je značne zdlhavy.
Veľmi pekne ďakujem za radu.
thaisk
13.01.11,09:29
Ak ide o jednorazovú záležitosť, stačia k tomu šikovné prsty a vec bude vyriešená za 20 minút ak...

Dajme tomu že máš dáta v 01.xls až 70.xls a súbor spolu.xls bude výsledný zošit.

Prejdi na údajový súbor, klikni najprv hocikde v oblasti údajov, potom kombináciou CTRL + A vyberieš celú oblasť údajov, kopíruješ vybranú oblasť údajov kombináciou CTRL+C. Takže 4 kliky.

Prejdi na spolu.xls, vložíš kopírovanú oblasť údajov kombináciou CTRL + V
CTRL + šípka doľava: prejdeš na ľavý kraj oblasti údajov
CTRL + šípka dole: prejdeš na spodný kraj oblasti údajov
šípka dole: prejdeš na prvú voľnú bunku = tu vložíš skopírované dáta z ďalšieho zošita. Tu bude 5 klikov.

Postup:
1. dáta: 01.xls > CTRL + A > CTRL+C >
spolu.xls bunka A1> CTRL + V > CTRL + šípka doľava > CTRL + šípka dole > šípka dole >

2. dáta: 02.xls > CTRL + A > CTRL+C >
spolu.xls > CTRL + V > CTRL + šípka doľava > CTRL + šípka dole > šípka dole >

... vec bude vyriešená za 20 minút ak ti medzitým nezvoní telefón a nevieš či si pri 59. alebo 69. súbore :(

Ak výsledný súbor potrebuješ na analýzu pohyblivých údajov v dátových súboroch, oplatilo by ti sa tomu venovať viac času aby si ho vytvoril importovaním externých dát.
b.rado
13.01.11,09:45
hmm...ďakujem, ale nejako takto to robím aj teraz, čiže kopírujem a vkladám...hľadám skôr riešenie pre automatizáciu spracovania toľkých súborov, ktorých stále pribúda a zaberá mi to stále viac času, pravidelne každý mesiac...
Chobot
13.01.11,10:00
hmm...ďakujem, ale nejako takto to robím aj teraz, čiže kopírujem a vkladám...hľadám skôr riešenie pre automatizáciu spracovania toľkých súborov, ktorých stále pribúda a zaberá mi to stále viac času, pravidelne každý mesiac...

A prečo to máš v 70 súboroch??
b.rado
13.01.11,10:09
no..bohuzial mi to takto generuje a zasiela mailom dodavatel...su to udaje za jednotlive dcerske spolocnosti a system dodavatela to nevie generovat ako jednu tabulku...
Chobot
13.01.11,10:15
no..bohuzial mi to takto generuje a zasiela mailom dodavatel...su to udaje za jednotlive dcerske spolocnosti a system dodavatela to nevie generovat ako jednu tabulku...

Aha, som myslel, že to tvorí viac užívateľov vo firme. Potom by sa to dalo riešiť zdieľaním tabuľky, ale v tomto prípade nie.
marjankaj
13.01.11,10:16
no..bohuzial mi to takto generuje a zasiela mailom dodavatel...su to udaje za jednotlive dcerske spolocnosti a system dodavatela to nevie generovat ako jednu tabulku...

Tak daj nejakú ukážku ako vyzerajú tie súbory. Koľko je v každom súbore listov, koľko stlpcov prípadne riadkov sa má kopírovať, či všetko vrátane nejakých hlavičiek. Všeobecne sa to takto nedá. Urob si nejaké makro a jedným klikom by sa ti mal skopírovať jeden list. Automaticky všetky naraz, to by si mohol v tom mať guláš.:eek:

Niečo takéto ako v prílohe? Klikni na makro.

alebo vylepšené
marjankaj
15.01.11,00:02
Alebo takto
1. Všetky súbory si presuň do priečinka C:\pomoc. Rozbal zazipované súbory, alebo si daj vlastné. Ak by bolo v zošite viac listov, údaje sa skopírujú iba z prvého listu.
2. otvor súbor listyx a spusti makro.


Ale bolo by dobré vedieť, čo treba skopírovať. Možno ti to postačí takto.
b.rado
17.01.11,08:59
formát súborov je rovnaký, čiže rovnaký počet stlpcov a rôzny počet riadkov (vid príloha)...ked som použil to makro, tvarilo sa to, že mi to importuje..ale nakoniec bol vysledkom import iba prveho riadku z kazdeho suboru...
thaisk
17.01.11,12:21
formát súborov je rovnaký, čiže rovnaký počet stlpcov a rôzny počet riadkov (vid príloha)...ked som použil to makro, tvarilo sa to, že mi to importuje..ale nakoniec bol vysledkom import iba prveho riadku z kazdeho suboru...
@marjankaj: Veľmi veľmi elegantné riešenie, klobúk dole. Táto téma mi hovorí: "Hej cyklista, občas si pozri aj do návodu i keď si sa sám naučil bicyklovať" (Copyright 2010 marjankaj :).)

@b.rado: To pôjde ale musíš nastaviť v macre od marjankaj začiatok údajých oblastí na A3 namiesto A1.
b.rado
17.01.11,12:48
ďakujem veľmi pekne..funguje to...až na to, že musím odklikávať uloženie resp. neuloženie súboru..keďže pôvodný súbor je v starej verzii excelu..ale nevadi...toto riešenie mi ušetrí strašne veľa času :)