saglucka
12.01.11,13:31
Prosim Vas o radu,
spolocnost nam fakturuje najom popredu.
Ide o to, ze nam v roku 2010 vyfakturovali najom na 2 mesiace v roku 2011. Datum zdanitelneho plnenia je teda rok 2011. Davam to teda do dph roku 2011, nemozem to dat do roku 2010, vsak?
Otazka je, ci si mozem takuto dph s 19% odratat este v roku 2011???
Pani, ktora nam to vystavuje nedba na zdanitelne plnenie, ona si s tym hlavu nerobi, zdanitelne plnenie tam dava ako sa jej zachce a ma to v roku 2010 :(((
saglucka
13.01.11,20:51
Neviete nikto pls poradit?
durisovad
13.01.11,21:02
Najjednoduchsie by bolo fakturu vratit s tym, aby ju prerobili a poslali v roku 2011. V kazdom pripade by mal byt na fakture uvedeny datum zdanitelneho plnenia. Uz toto je dovod na vratenie faktury k prepracovaniu. Ak by sa fakturu zdrahali prerobit, ja by som ju uctovala do roku 2011 aj DPH by som narokovala v januari 2011. Mozes sa tvarit, ze faktura ti prisla v januari. Predpokladam, ze neprisla doporucene a jej prevzatie ste nepodpisovali v decembri alebo este skor.
saglucka
16.01.11,21:05
Najjednoduchsie by bolo fakturu vratit s tym, aby ju prerobili a poslali v roku 2011. V kazdom pripade by mal byt na fakture uvedeny datum zdanitelneho plnenia. Uz toto je dovod na vratenie faktury k prepracovaniu. Ak by sa fakturu zdrahali prerobit, ja by som ju uctovala do roku 2011 aj DPH by som narokovala v januari 2011. Mozes sa tvarit, ze faktura ti prisla v januari. Predpokladam, ze neprisla doporucene a jej prevzatie ste nepodpisovali v decembri alebo este skor.

Mám takéto faktúry dve, obidve prišli ešte minulý rok :(
Dátum zdaniteľného plnenia je tam uvedený zle. Takto mi to robia stale, zozačiatku som im ich vracala aby mi to prerobili, prestalo ma to vsak bavit a uplatnovala som si to vtedy kedy som mala a nie podla ich datumu zdan. plnenia. Problem mi nastal az teraz...
betka
16.01.11,23:45
Prosim Vas o radu,
spolocnost nam fakturuje najom popredu.
Ide o to, ze nam v roku 2010 vyfakturovali najom na 2 mesiace v roku 2011. Datum zdanitelneho plnenia je teda rok 2011. Davam to teda do dph roku 2011, nemozem to dat do roku 2010, vsak?
Otazka je, ci si mozem takuto dph s 19% odratat este v roku 2011???
Pani, ktora nam to vystavuje nedba na zdanitelne plnenie, ona si s tym hlavu nerobi, zdanitelne plnenie tam dava ako sa jej zachce a ma to v roku 2010 :(((

V roku 2010 platil par. 19/3-ZP vzniká posledným dńom obdobia..., a teda dátum ZP závisí od zmluvy, kedy nastáva ten posledný deň, pokiaľ ste nájom neuhradili, čím by dodávateľovi nájomného vznikla DP dňom prijatia platby. DPH máme vysporiadané. (rok 2011-nárok na odpočítanie DPH, či 1/2011 alebo 2/2011 závisí od toho, kedy bude platba uskutočnená a opať kladiem dôraž na zmluvu a slovíčko najneskôr ako zmluva udáva)

V roku 2011 platia nové pravidlá. DP vzniká najneskôr ...

Novela zákona 2011 nám hovorí:

§ 27
Sadzby dane


(1) Základná sadzba dane na tovary a služby je 19 % zo základu dane. Na tovary uvedené v prílohe č. 7 sa uplatňuje znížená sadzba dane 10 % zo základu dane s výnimkou základnej sadzby dane ustanovenej v § 85j ods. 1 na obdobie podľa § 85j ods. 1.
(2) Na účely správneho zatriedenia tovaru do číselného kódu podľa prílohy č. 7 sa použije záväzná informácia o nomenklatúrnom zatriedení tovaru vydaná colným orgánom podľa osobitného predpisu.6b)
(3) Pri zmene sadzby dane sa použije pri každom vzniku daňovej povinnosti sadzba dane platná v deň vzniku daňovej povinnosti.


Záver: Pozrite do zmluvy, ako často sa má FA, či je nájom mesačný, q., polročný, ročný. Neriskujte zbytočne s nárokom na odpočítanie DPH za rok 2010, pokiaľ ste platbu neuskutočnili v roku 2010, čím by vznikla DP 19/4 z o DPH. Ak ste uskutočnili 2010, vytiahnite na pani, kt. šibe dátumy ako sa jej zachce, či nepozná zákon.