kimart
12.01.11,13:03
poprosím o radu, neviem ako správne zaúčtovať nakúpený tovar, ktorý predvádzame na výstavách. Je možné ho dať do spotreby, alebo ho musíme evidovať ako skladovú položku? a čo s opotrebovávaním takéhoto tovaru?
kimart
13.01.11,05:17
neviete poradiť, prosím
kimart
14.01.11,05:21
ešte jeden pokus o pomoc.....
kimart
19.01.11,11:40
to fakt s tým nemáte skúsenosť???? že by som sa mala obrátiť na DÚ????
kimart
28.01.11,08:06
si tu píšem sama zo sebou, tak som dostala odpoveď z DU, ak by to náhodou niekoho zaujímalo, odpísať ako repre môžem tovar do hodnoty 16,60€, avšak mi bolo odporučené, že odpísať môžem tiež tovar na základe vnútropodnikovej smernice,keď sa znehodnotí, ako škoda na tovare, to by bola ale potom pripočitateľná položka, alebo? Nepomôžete mi aspoň stýmto?
KEJKA
28.01.11,08:21
a čo tak špecifikovať, o aký tovar ide?
je rozdiel či predvádzate auto, alebo vitamínové produkty.
keby si uviedol aspoň hodnoty......
Po toľkých urgenciách ťa mohlo napadnúť, že zadanie nie je kompletné.
kimart
28.01.11,08:24
ďakujem za upozornenie, ide o zdravotnícku techniku - pomôcky, prístroje, v rôznych hodnotách aj do 900 €
KEJKA
28.01.11,09:34
našla som si túto tému podľa štatistiky tvojich príspevkov. Ak mi posielaš ss-ku, tak prilož link na tému, naozaj sa bezlinkovými nemám čas zaoberať. Tiež nemám vo zvyku odpovedať na ss, na rady je Porada.....................
napísala si, že nepomohlo, medzičasom sa téma totiž stratila mám nastavený filter, ktorý vynechá staršie príspevky.
takže k otázke:
len som chcela vedieť, či náhodou nejde o odpisovaný majetok.
Uvedené veci je tovar, ktorý vo forme vzoriek môžeš vyskladniť a dať do nákladov na predvádzacie účely. Predpokladám, že ide o predvádzanie, nie o dodanie /tam by prichádzalo do uvahy obmedzenie v zmysle odpovede z DU/.
Na konci roka je na firme, aby tieto predmety inventarizovala, zhodnotila ich použiteľnosť, predajnosť za akciovú cenu. Bud to stihne hned po predvádzaní do konca roka predať, má teda tržbu z predaja /aj keby predala so stratou/
alebo
zostane to vo firme, odporúčala by som oceniť napr. 50% pôvodnej ceny a prijať na sklad.
K týmto prípadom je veľmi vhodné vypracovať smernicu, kde popíšeš zvolený postup. Postup by mal byť záväzný, kontrolovateľný a platný aj v nasl.rokoch.
ANNAP
12.10.11,08:14
mám na sklade elektrickú pílu zakúpenú v roku 2010 na predajňu v sume ccca 2000 € bez dph, účtujem sp. B, teraz v roku 2011 začala táto píla slúžiť ako predvádzacia pre zákazníkov, akým spôsobom
to preúčtovať? Teraz je na 132, tendencia je že sa časom predá ale za nižšiu sumu, mám ju teraz zaradiť a odpisovať? alebo nechať ako tovar , na konci roka 2011 ( ak sa nepredá ) preceniť cca 50 % dole z ceny ...
alebo ešte ďaľšia možnosť ?
KEJKA
12.10.11,17:49
vzhľadom na obstarávaciu cenu odporúčam zaradiť do odpisovaného majetku, lebo ju používate.
Odpisy postupne znížia jej hodnotu a ked ju predáte, tak ju vyradíte.
ANNAP
13.10.11,04:50
KEJKA, ďakujem
kimart
03.11.11,06:22
Ešte raz sa musím vrátiť k tejto téme, pretože neviem, či som spravila správne keď:
som na konci minulého roka ponížila hodnotu tovaru predvádzaného na výstave o 50%, tak ako mi poradila Kejka, no neviem, či som urobila správne keď som použila účet 196.
Tento rok by som mala ďalších 50% odpísať zo skladu. Dávam to ako daňový náklad. No a teraz som v koncoch, nakoľko mi bolo oznámené, že niektorý tovar - vzorky rozdali bezodplatne na výstavách. Ako postupovať? Hodnota týchto vzoriek i po znížení OC je vyššia ako 16,6€. Nemala by som ich zaúčtovať na 513- ako nedaňový náklad a tiež čo s DPH? nemala by som ju odviesť? Poradí mi niekto?
KEJKA
03.11.11,14:41
Ešte raz sa musím vrátiť k tejto téme, pretože neviem, či som spravila správne keď:
som na konci minulého roka ponížila hodnotu tovaru predvádzaného na výstave o 50%, tak ako mi poradila Kejka, no neviem, či som urobila správne keď som použila účet 196.
tak pardon, ja som neporadila preceniť, to si si navrhla sama. Ja som odporúčala odpisovať. 50% je odpis na dva roky a musela by si ju mať od 01/2010 v majetku......................to neviem. Ale na druhej strane, ak si si tak stanovila odpisový plán, tak OK.
Tento rok by som mala ďalších 50% odpísať zo skladu. Dávam to ako daňový náklad. No a teraz som v koncoch, nakoľko mi bolo oznámené, že niektorý tovar - vzorky rozdali bezodplatne na výstavách. Ako postupovať? Hodnota týchto vzoriek i po znížení OC je vyššia ako 16,6€. Nemala by som ich zaúčtovať na 513- ako nedaňový náklad a tiež čo s DPH? nemala by som ju odviesť? Poradí mi niekto?
tak ju máš na sklade, kedže si použila účet 196. Účtovala si o OP a to mal byť nedaňový náklad. Keby si ju mala v majetku, účtovala by si odpis a to by bol daňový náklad. Najskôr si podľa toho, ako si to dala do DPPO musíš opraviť účtovanie, ak nechceš opravovať DPPO.....................viac nemôžem písať, nemám informácie................pardon, to odporúčanie sa týka elektrickej píly, beriem späť.
vzorky nad 16,60 - kedy boli rozdané? ak bude o tom záznam že v r. 2011, tak v príslušnom zdaňovacom období bolo treba odviesť DPH. Účtuješ na 513 aj s tou odvedenou DPH. Dajú sa považovať za reklamné predmety?
fyzicky o skladu odpíšeš, ak boli tie predmety využité a ďalej sa len napr. likvidujú,
alebo sa vedia predať za nejakú symbolickú cenu? Veľmi málo informácií, reagovala som, lebo si ma spomenula..
kimart
03.11.11,18:29
No to som asi zle pochopila, viď. príspevok 8, nechcem dávať DDP, takže zrejme teraz musím vyrušiť tu 196. Ak som správne pochopila, ak ide o tovar nad 1700,-€ môžem ho týmto spôsobom dať do majetku určeného na predvádzanie na výstavách, dať do príslušnej odpisovej skupiny, a tak ho postupne odpísať .
Neviem dať presné informácie, pretože mi bolo oznámené... a niečo sme z toho rozdali na výstavách klientovi... Takže pre mňa je teraz dôležité koľko toho rozdali a v akej sume... Daný tovar sme minulý rok znížili o tých 50% a dali na zvlášť skladové karty, takže by to nemal byť až taký veľký problém. No stále mi vŕtajú v hlave, ako teda vlastne mám ten predvádzací tovar premietnuť do dańových nákladov - bližšie jedná sa o zdravotnícku techniku ( rôzne zubárske pomôcky, prístroje...ˇ) aj keď v nižšej hodnote ako 1700€ dať do majetku, a tiež tak odpisovať???
KEJKA
03.11.11,19:04
áno pochopené to bolo zle, lebo ja som to brala tak, že v danom roku to vyskladníš do spotreby a na konci roka prijmeš na sklad v rámci inventúry ale už ocenené na 50%.
takže daňový náklad=spotreba=100%
daňový výnos=príjem na sklad= 50%
výsledkovo máš 50% v nákladoch.

No to som asi zle pochopila, viď. príspevok 8, nechcem dávať DDP, takže zrejme teraz musím vyrušiť tu 196. Ak som správne pochopila, ak ide o tovar nad 1700,-€ môžem ho týmto spôsobom dať do majetku určeného na predvádzanie na výstavách, dať do príslušnej odpisovej skupiny, a tak ho postupne odpísať .
Neviem dať presné informácie, pretože mi bolo oznámené... a niečo sme z toho rozdali na výstavách klientovi... Takže pre mňa je teraz dôležité koľko toho rozdali a v akej sume... Daný tovar sme minulý rok znížili o tých 50% a dali na zvlášť skladové karty, takže by to nemal byť až taký veľký problém. No stále mi vŕtajú v hlave, ako teda vlastne mám ten predvádzací tovar premietnuť do dańových nákladov - bližšie jedná sa o zdravotnícku techniku ( rôzne zubárske pomôcky, prístroje...ˇ) aj keď v nižšej hodnote ako 1700€ dať do majetku, a tiež tak odpisovať???
stále nie je jasné, ako si naložila s tou sumou na 196-ke, bola to prip.položka ? bol protiúčet nákladový účet?

áno, ak to predvádzaš a vieš že opakovane, niekoľko rokov, tak to môžeš dať do odpisovaného majetku a odpisovať 13-24-36 mesiacov podľa odpisového plánu.
ale drobnosti, ktoré sa v priebehu roka znehodnotia predvádzaním, môžeš dať do nákladov v rámci nákladov na prezentáciu celé.
Nechcem a nemôžem zovšeobecňovať, treba zvážiť všetky alternatívy.
kimart
08.11.11,08:15
Bola som na školení a myslela som, že tam to doriešim, no nedoriešila som. A tak z toho mi vychádza, že najlepšie mi poradila Kejka.
196 som účtovala oproti 505, nedala som to ako pripočitateľnú položku - žiaľ a tu som asi spravila asi najväčšiu chybu. Stačí keď to opravím tento rok?
KEJKA
08.11.11,11:37
ak bol minulý rok zisk, tak to nechaj tak, a tento rok to dáš ako prip.položku, dá sa to obhájiť.
kimart
05.12.11,07:00
tak ju máš na sklade, kedže si použila účet 196. Účtovala si o OP a to mal byť nedaňový náklad. Keby si ju mala v majetku, účtovala by si odpis a to by bol daňový náklad. Najskôr si podľa toho, ako si to dala do DPPO musíš opraviť účtovanie, ak nechceš opravovať DPPO.....................viac nemôžem písať, nemám informácie................pardon, to odporúčanie sa týka elektrickej píly, beriem späť.
vzorky nad 16,60 - kedy boli rozdané? ak bude o tom záznam že v r. 2011, tak v príslušnom zdaňovacom období bolo treba odviesť DPH. Účtuješ na 513 aj s tou odvedenou DPH. Dajú sa považovať za reklamné predmety?
fyzicky o skladu odpíšeš, ak boli tie predmety využité a ďalej sa len napr. likvidujú,
alebo sa vedia predať za nejakú symbolickú cenu? Veľmi málo informácií, reagovala som, lebo si ma spomenula..
ešte raz sa musím vrátiť k tejto téme... a tentokrát mi nie je celkom jasné, ak tieto vzorky rozdám na výstave v inom čl. štáte EU, aj v tomto prípade musím odviesť DPH? Vie mi niekto poradiť, ako vtomto prípade postupovať?
slavkaa
16.05.14,16:35
dobry den
nasla som vas prispevok lebo potrebujem tiez poradit ohladom vyrobkov na predvazanie
jedna sa o firmu ktora prezentuje inej firme vyrobky a uctuje si potom len provizie
v uctovnictve ma ale aj fa za vyrobky ktore pouziva na reprezentaciu - ide o vitaminy, kremy a pod. (v podstate zdravot.kozmetika ),
jedna sa zväčsa o vyrobky nad 16,60 eur/ks (rok 2013) - ked som to chcela chapat ako reklamne predmety z danoveho hladiska - ale co mam robit s tymi co su nad limit?
pisete vyssie ze by sa taketo vyrobky mali zaradit do majetku a odpisovat - aj ked ide o hodnotu napr. 50-150 eur? alebo som to nespravne pochopila???
alebo sa mam len zmierit s tym ze to je repre a dat vsetko na 513?
a do danovych n.si mozem dat len tie co su do limitu?
dakujem za odpoved
KEJKA
17.05.14,12:45
stará téma, treba už písať nové otázky prípadne do textu dať link na túto odpoveď.
V téme máš odpoved aj na svoju otázku, treba čítať.