Roosevelt
12.01.11,13:18
Zdravím.Chcem sa spýtať, že ak predávam dom alebo byt vo svojom vlastníctve musím odviesť daň ? A ak áno tak koľko ? Ďakujem
ivka70
12.01.11,12:26
Ako dlho mas byt/dom vo vlastnictve?
Roosevelt
12.01.11,14:08
Zhruba 2 mesiace
wallie
12.01.11,14:20
si povinný takýto príjem z predaja zdaniť,
na budúci rok si budeš musieť podať daňové priznanie k dani z príjmu fyzických osôb typ B, v ktorom uvedieš všetky svoje príjmy za daný rok t.j. nielen z predaja nehnuteľnosti ale aj zo zamestnania, príp. ďalšie iné príjmy aké budeš v tomto roku mať, sadzba dane je 19%, a čo sa týka toho predaja, ako príjem uvedieš predajnú cenu bytu a ako výdavok tú, za ktorú si to ty pred 2 mesiacmi kúpil, čiže de facto zdaníš len ten zisk z predaja, do výdavkov ešte možno zahrnúť výdavky podľa § 8 ods.5d) zákona o dani z príjmov, ale detailne si všetko zisťuj až o rok keď budeš podávať priznanie, dovtedy to ešte 3 x zabudneš :)
ivka70
12.01.11,14:20
Ked ho budes vlastnit 5 rokov, tak budes od platenia dane oslobodeny.
ak menej, tak budes platit dan z rozdielu medzi predajnou cenou a cenou pri nakupe.
Roosevelt
12.01.11,15:44
A koľko teda teraz po novom - 20% z toho zisku ?
calawen
13.01.11,16:57
Dobrý večer,

chcela by som sa spýtať, či platí oslobodenie od dane z príjmu v prípade, že manželia predávajú rodičovský byt jedného z manželov, ktorý v ňom mal trvalé bydlisko od detstva.
wallie
13.01.11,18:11
A koľko teda teraz po novom - 20% z toho zisku ?
nie, 19%, na 20% sa menila sadzba DPH nie sadzba dane z príjmu
Anja111
13.01.11,18:17
Dobrý večer,

chcela by som sa spýtať, či platí oslobodenie od dane z príjmu v prípade, že manželia predávajú rodičovský byt jedného z manželov, ktorý v ňom mal trvalé bydlisko od detstva.
ZDP
§9 oslobodený je príjem
odst. 1)

c) b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
calawen
13.01.11,18:23
ZDP
§9 oslobodený je príjem
odst. 1)

c) b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

čiže, ak chápem správne manželia musia byť aspoň 5 rokov v manželstve, aby tento príjem bol oslobodený?
Anja111
13.01.11,18:31
čiže, ak chápem správne manželia musia byť aspoň 5 rokov v manželstve, aby tento príjem bol oslobodený?


ZDP
§9 oslobodený je príjem
odst. 1)

c) b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Nie. Inými slovami: poručitelia museli vlastniť nehnuteľnosť najmenej 5 rokov, aby bol jej predaj oslobodený od dane.
icozv
14.01.11,05:47
Dobrý deň,
minulý rok (3/2010) som zdedil dom po starej mame,
8/2010 som ho predal, tiež musím zaplatiť daň?
ďakujem
Marína
14.01.11,06:20
Odpoveď máš nad svojim príspevkom. Nepíšeš, akú dobu stará mama nehnuteľnosť vlastnila.
icozv
14.01.11,09:29
Ten príspevok som čítal, ale ja tomu nerozumiem, :(
ja som bol vlastníkom len pár mesiacov, stará mama bola vlastníčkou cca 50 rokov
calawen
14.01.11,09:54
Ten príspevok som čítal, ale ja tomu nerozumiem, :(
ja som bol vlastníkom len pár mesiacov, stará mama bola vlastníčkou cca 50 rokov

podľa toho, čo som pochopila, daň platiť nemusíte...