Iveta20
04.12.05,15:46
Pekný večer,
viem, že sa toho už veľa popísalo o pracovnom oblečení pri SZČO, no sú tu dva tábory: 1. áno, môže a 2. nesmie.
Mám takýto problém.
Robím účtovníctvo geodetovi. Súhlasila som, že nech si dá bundu, nohavice a topánky ako pracovné oblečenie. Lenže samozrejme tam nie je logo jeho firmy a podľa vyhlášky MV SR 504/2002 ako tu bolo poradené mi vychádza, že nemá nárok na žiadny pracovný odev. A teraz chce zas dať ďalší, lebo že počul, že môže dať čokoľvek do 30 000 Sk. Som už zúfalá a neviem, čo mu mám nato povedať:mad:
Ďakujem veľmi pekne za radu a prajem úspešný začiatok týždňa...
STRELEC
04.12.05,15:26
... o pracovnom oblečení pri SZČO ..... geodetovi. Súhlasila som, že nech si dá bundu, nohavice a topánky ako pracovné oblečenie. ..... A teraz chce zas dať ďalší, lebo že počul, že môže dať čokoľvek do 30 000 Sk....
Keby platilo, že môže dať čokoľvek do 30 tis. Sk, tak to by sme mali o dosť ľahší život:) . Ale k tomuto sci-fi názoru sa nebudem vôbec vyjadrovať.

Príloha č. 4 (zoznam prác pri ktorých sa poskytujú OPP) citovaného nariadenia vlády hovorí aj o ochrane hlavy pri stavebných činnostiach (napr. bod 1.1.1), o ochrane dolných končatín (napr. body 6.1.7, 6.6.3 o práci v lese a chladnom prostredí), či o ochranných odevoch (napr. v bocdoch 8.3.1 - práca vonku v daždivom a chladnom prostredí, či 8.4.1 - viditeľnosť). Podľa môjho názoru geodet, keďže nesedí len v kancelárii, mal by v primeranom množstve a vyhotovení užívať aj OPP vzhľadom na vyššie uvádzané.
Možno by som to dokonca konzultoval s inšpektorátom práce, ako by ten posudzoval zamestnanca geotetickej firmy. Nadvňzne by sa to týkalo aj geodeta - SZČO. Nemám priame skúsenosti s geodetickou činnosťou, ale u podobných "administratívno-terénných činností" (napr. revízny technik - elektro, plyn) áno. Schválne som použil bývalú terminológiu - názvy činností.
Jana Acsová
04.12.05,15:45
Vzhľadom k vyššie uvedenému je potrebné vychádzať zo životnosti prideleného odevu a stanoviť periodicitu možnej výmeny (následného pridelenia obdobného pracovného odevu). Je to už dnes bežná prax.

Doporučujem smernicu k uvedenej problematike.
pavel9
04.12.05,19:01
Myslím si, že také činnosti ktoré sú zmešané s prácou v kancelárii a v teréne majú tak isto nárok na OPP. Neviem ako by sa posudzoval úraz pri výkone práce v teréne, keby pri prešetrovaní sa zistilo že mal obuté napr. botasky. Potom sa budú pýtať? "Viete čo ste porušili?" A nie prečo ste to porušili.
karol.za
04.12.05,19:14
tento problém môžeme rozdeliť na dve časti

pracovný odev-poskytovaný podľa zákona o BOZP 330/1996 Z.z. v znení neskorších predpisov §8a ods.3

Osobné ochranné pracovné prostriedky
nariadenie vlády 504/2002 Z.z.
tu by som zaradil-osobnú ochrannú pracovnú obuv -práce v teréne,napríklad plášť do dažďa,prešívanu bundu-práca v zime,reflexnú vestu-práca kde je cestná premávka a iné ako napr.podľa Strelca a pavla 9
a to aj tak ako napísal AVO
simoncek
29.03.06,05:48
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Má možnosť zamestnanec kuchyne na pracovné oblečenie? Ak áno podľa akého vyhlásenia a koľkokrát do roka a do akej sumy? Veľmi pekne vopred ďakujem.
DanielaSL
29.03.06,05:52
Dobrý deň, poprosila by som o radu. Má možnosť zamestnanec kuchyne na pracovné oblečenie? Ak áno podľa akého vyhlásenia a koľkokrát do roka a do akej sumy? Veľmi pekne vopred ďakujem.

No určite má zamestnanec kuchyne nárok na pracovné oblečenie. Dala by firme hygiena keby prišla na kontrolu a videla ho behať po kuchyni vo svojom. Firma by mala mať nejakú internú smernicu , kde by mala mať ošetrené prideľovanie pracovných odevov, resp. preplatenie. A ako často , to závisí od opotrebovania odevu, to už si musia odsledovať sami. My napríklad sme stavebná firma a naši zamestnanci dostávajú pracovný odev a obuv raz v roku.
kajab
29.03.06,09:05
A ked je SZCO a robi maliarke prace, zateplovanie, betonuje ma narok na pracovne oblecenie? Kupuje si ho v predajni na pracovne oblecenie.
UFO.ar
29.03.06,09:28
Tiež som riešila takýto problém. Podľa vyjadrenia v Poradcovi má nárok na OPP aj SZČO, ktorý prikladám v prílohe (dôležitý pre SZČO je posledný odstavec).
svecova
19.05.10,10:02
maju narok pracovnicky v kancelarii na obuv?
Tweety
19.05.10,10:18
maju narok pracovnicky v kancelarii na obuv?
A máte vypracovanú smernicu na prideľovanie OP?
Eliska22
22.11.17,13:24
Za mě bych řekla, že nárok dát si to do nákladů jako pracovní oděv asi má. Přece jenom je to jeden z prostředků k výkonu práce. U nás to máme tak, že u zaměstnanců obnovujeme výbavu (https://otavan.cz/katalog) alespoň jednou ročně.
kn-alka
22.11.17,13:32
reaguješ na 7 rokov starú otázku
vicktor
22.11.17,14:04
Ako inak by si sa dozvedela o tej stranke s pracovnymi odevmi?