JankaVl
12.01.11,13:26
Dobry deň,
mala by som prosbu o radu pre tych ktori sa zaoberaju mzdami, na konci roka by mala mzdarka vystavit pre zam-cov PoP za dany rok aby si mohli podať Daňové priznanie, ak je všetko v poriadku a zam-tel vyplacal mzdy ako mal je to OK vytlačim si to z PC opeč.podpišem poslem, ale ako postupovať v pripade že zam-tel nevyplacel mzdy podla vyrataných miezd a predloženého hromadného prikazu podla vypočtou mzdarky, ako mam vystaciť PoP ked nviem či a kolko zam-covi bolo vyplatené , a aj ked si to zistim tak mu vyplatil čistu mzdu, ja musim uviesť hrubu a odvody,

poradite mi?
vopred velmi pekne :confused: dakujem
rodina1
12.01.11,12:30
Dobry deň,
mala by som prosbu o radu pre tych ktori sa zaoberaju mzdami, na konci roka by mala mzdarka vystavit pre zam-cov PoP za dany rok aby si mohli podať Daňové priznanie, ak je všetko v poriadku a zam-tel vyplacal mzdy ako mal je to OK vytlačim si to z PC opeč.podpišem poslem, ale ako postupovať v pripade že zam-tel nevyplacel mzdy podla vyrataných miezd a predloženého hromadného prikazu podla vypočtou mzdarky, ako mam vystaciť PoP ked nviem či a kolko zam-covi bolo vyplatené , a aj ked si to zistim tak mu vyplatil čistu mzdu, ja musim uviesť hrubu a odvody,

poradite mi?
vopred velmi pekne :confused: dakujem
Potom mzdy vyplácal na základe čoho? Zamestnacovi sa vždy vypláca čistá mzda.
JankaVl
12.01.11,12:48
nevyplacal im mzdy vobec , teda od urciteho mesiaca, cistu mzdu neplatil, hoci mzdarka mzdy za kazdy mesiac vyratala ale konatel im to neposlal na učet a problem je v tom že ako ma vystavit to PoP ked nevie kolko im bolo vyplatene ,
KEJKA
12.01.11,13:43
podľa mňa sa dáva potvrdenie podľa spracovaných miezd, nie podľa skutočne vyplatených.
rodina1
12.01.11,14:23
Tu na porade som sa dočítala, že do potvrdenia idú skutočne vyplatené mzdy.
http://www.porada.sk/t43930-nespravne-potvrdenie-o-zdan-mzde.html (príspevok od Tweety)

Možno im mzdy vyplatil v hotovosti. Máš podpísanú výplatnú listinu?
zuzana
12.01.11,14:41
Idú tam iba mzdy vyplatené za rok 2010.
KEJKA
12.01.11,14:49
ak zam-eľ mešká s vyplatami a nebudú vyplatené v januári 2011 mzdy za 10-12/2010, tak tieto sa do potvrdenia nedostanú?
ale RZD sa robí zo zúčtovaných miezd, áno?
Andyke
12.01.11,15:09
§4 Zák.o dani z príjmov
Základ dane

(1) Základ dane sa zistí ako súčet čiastkových základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 až 8.

(3) Príjmy zo závislej činnosti (§ 5) plynúce daňovníkovi najdlhšie do 31. januára po skončení zdaňovacieho obdobia, za ktoré sa dosiahli, sú súčasťou základu dane za toto zdaňovacie obdobie
- - -
Takže pokiaľ nebudú vyplatené, nedávame ich ani do Potvrdenia , to znamená, že aj pri RZD na tieto príjmy nebudeme prihliadať (10-12/2010)
Ivenka
12.01.11,16:10
§5 plynúce daňovníkovi.

Som ZĽ. Zúčtoval som mzdy za 10-12/2010, odviedol som odvody, preddavkovú daň aj zrážkovú. Z uvedeného mi vyplýva, že daňovníkovi v tomto prípade ZC "plynú" príjmy čo si myslím, že DÚ nebude zaujímať, že či mal ZC vyplatené alebo nie. V ZoDP som to nenašla. Tam sú uvedené príjmy, nie výnimky.
jarkra
13.01.11,06:20
§5 plynúce daňovníkovi.

Som ZĽ. Zúčtoval som mzdy za 10-12/2010, odviedol som odvody, preddavkovú daň aj zrážkovú. Z uvedeného mi vyplýva, že daňovníkovi v tomto prípade ZC "plynú" príjmy čo si myslím, že DÚ nebude zaujímať, že či mal ZC vyplatené alebo nie. V ZoDP som to nenašla. Tam sú uvedené príjmy, nie výnimky.

Asi sa vychádza práve zo slova PRÍJMY, teda príjmom zamestnanca je to, čo skutočne dostane - prijme (buď v hotovosti alebo na účet). Ak mu zamestnávateľ mzdu nevyplatí, tak zamestnanec nemá žiaden príjem. Preto je v zákone napísané, že príjmy plynúce daňovníkovi ... a nemusia sa už spomínať žiadne výnimky.
zuzana
13.01.11,15:49
mzdy musia byť vyplatené, pokiaľ nie sú nemôžte platiť ani daň z nich ani odvody, veď z akých miezd platíte odvody, keď ste ich nevyplatili.Aj ja som mala za rok 2009 taký prípad a v roku 2009 som si uplatnila iba skutočne vyplatené príjmy teda za mesiace 1-9/2009 hoci som robila celý rok a teraz v roku 2010 si započítam príjmy, za mesiace 10-12, ktoré mi boli vyplatené až v marci 2010.
Tony1
26.01.11,13:55
Do potvrdenia o príjme za rok 2010 do kolónky kde sú údaje potrebné na uplatnenie zamesnaneckej prémie zaškrtávam pracovný pomer krížikom aj v tých mesiacoch, keď zamestnanec celý mesiac marodoval, teda nemal za ne žiadny príjem, ale bol zamestnancom?
ďakujem.
rodina1
26.01.11,13:58
Do potvrdenia o príjme za rok 2010 do kolónky kde sú údaje potrebné na uplatnenie zamesnaneckej prémie zaškrtávam pracovný pomer krížikom aj v tých mesiacoch, keď zamestnanec celý mesiac marodoval, teda nemal za ne žiadny príjem, ale bol zamestnancom?
ďakujem.
Pre priznanie zamestnaneckej prémie musí zamestnanec okrem iného splniť podmienku, aby v danom mesiaci (čo i len jeden deň) mal zdaniteľný príjem.
Ak však celý mesiac bol PN, to znamená, že nemal zdaniteľný príjem, tak ten mesiac nemôže byť zaškrtnutý pre uplatnenie zamestnaneckej prémie.
Tony1
26.01.11,14:04
ďakujem veľmi pekne.
elena var
27.01.11,05:51
Dobrý deň,
chcem poprosiť o váš názor, ako postupovať, ak zamestnanec dostal k31.10.10 výpoveď /firma je v konkurze/, ale nemá v skutočnosti vyplatenú mzdu za všetky mesiace, aj keď dostal výplatnú pásku za všetky mesiace. Iný príjem nemal a teraz má problém od zamestnávateľa dostať potvrdenie o príjme za r.2010. Môžem spraviť DP z výplatných pások - len z tých, čo bolo v skutočnosti vyplatené?:confused: Ďakujem
Tony1
27.01.11,08:39
Keď mal zamestnanec v jednom mesiaci iba náhradu príjmu počas PN, berie sa to ako príjem v danom mesiaci na uplatnenie zamestnaneckej prémie alebo nie?
ewita888
27.01.11,08:44
Keď mal zamestnanec v jednom mesiaci iba náhradu príjmu počas PN, berie sa to ako príjem v danom mesiaci na uplatnenie zamestnaneckej prémie alebo nie?
nie
Tony1
27.01.11,08:45
ďakujem
elena var
27.01.11,09:43
Dobrý deň, chcem si overiť len či môžem fyzic. osobe - nepodnikateľovi, ktorý mal príjem len zo závislej činnosti za 01-10/2010, odvtedy nezamestnaný, urobiť DP, ak mu bývalý zamestnáteľ nedá potvrdenie o príjme za r.2010, nakoľko výplatné pásky má za všetky mesiace, ale mzda v skutočnosti bola vyplatená len za 8 mesiacov. Môžem DP vyrátať z výplatných pások za mesiace, ktoré boli v skutočnosti vyplatené? ďakujem
rodina1
27.01.11,09:52
Dobrý deň, chcem si overiť len či môžem fyzic. osobe - nepodnikateľovi, ktorý mal príjem len zo závislej činnosti za 01-10/2010, odvtedy nezamestnaný, urobiť DP, ak mu bývalý zamestnáteľ nedá potvrdenie o príjme za r.2010, nakoľko výplatné pásky má za všetky mesiace, ale mzda v skutočnosti bola vyplatená len za 8 mesiacov. Môžem DP vyrátať z výplatných pások za mesiace, ktoré boli v skutočnosti vyplatené? ďakujem
Zákon o dani z príjmu

§ 39

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do

a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.

To znamená, že ak si zamestnávateľ nesplní povinnosť v zmysle uvedeného § zákona o dani z príjmu, zamestnanec má právo podať podnet na príslušný daňový úrad.

Ty síce máš výplatné pásky, avšak výplatná páska nie je relevantný doklad na preukázanie, či mzda bola zamestnancovi vyplatená alebo nie.
Výplatné pásky má za 10 mesiacov, avšak ako dokáže, že mzda mu bola vyplatená len za 8?
elena var
27.01.11,09:59
Máš pravdu, ťažko dokazovať, čo mu bolo v skutočnosti vyplatené, ale mzda išla na účet, takže len z výpisu z účtu, ale v podstate, nevie dokázať, že nič nebolo vyplatené v hotovosti, Dakujem,:)
ludmila12
27.01.11,10:18
Dobrý deň, chcem si overiť len či môžem fyzic. osobe - nepodnikateľovi, ktorý mal príjem len zo závislej činnosti za 01-10/2010, odvtedy nezamestnaný, urobiť DP, ak mu bývalý zamestnáteľ nedá potvrdenie o príjme za r.2010, nakoľko výplatné pásky má za všetky mesiace, ale mzda v skutočnosti bola vyplatená len za 8 mesiacov. Môžem DP vyrátať z výplatných pások za mesiace, ktoré boli v skutočnosti vyplatené? ďakujem

Ak si dobre pamätám zo školenia od lektorky Mgr. Zuzany Mistríkovej tak v takomto prípade, že sa nemôže dostať k potvrdeniu o zdan. mzde si zamestnanec robí daňové priznanie sám, priloží fotokópiu výplatných pások a výpis z účtu aby bolo jasné aké peniaze mu boli v skutočnosti vyplatené. Povinnosť si splní a vyjadriť sa k tomu musí Daňový úrad.
Pekný deň
elena var
27.01.11,10:24
Skúsim sa ešte popýtať na DÚ a uvidím ako sa vyjadria.Budem síce trvať na tom, aby doniesol potvrdenie od zamestnavateľa, ale asi mi to moc nepomôže, lebo podnik ide do konkurzu alebo už je, je to skrátka dosť komplikované. Veľmi pekne ďakujem za vaše príspevky.
Tony1
28.01.11,12:10
Potrebovala by som poradiť:
zamestnancovi spätne priznali starobný dôchodok. Sociálna poisťovňa mu za cca 2 mesiace vrátila preplatok z odvodov. Tento je povinný zdaniť a zaplatiť z neho zdravotné poistenie. Neviete náhodou, do potvrdenia o príjme sa berie tento vrátený preplatok na dani ako príjem na účely zamestnaneckej prémie?
Tony1
31.01.11,08:36
Ešte mám otázočku:

príjem zo zahraničia nie je príjmom na účely zamestnaneckej prémie, však?
Tony1
31.01.11,08:52
Ešte mám otázočku:

príjem zo zahraničia nie je príjmom na účely zamestnaneckej prémie, však?


Je to tak, nevie niekto poradiť?
dobrava
31.01.11,09:26
Dobrý deň,
ako je to v prípade, keď zamestnanec dostal výpoveď z TPP, bolo mu vyplatené odstupné a zostatok dovolenky v decembri 2010. V už bývalom zamestnaní podpísal vyhlásenie ... , mzdárka mu poslala Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti - uviedla tam zdaniteľný príjem, poistné, ČZD, úhrn preddavkov a nezdaniteľnú časť na daňovníka.
On si chce sám však urobiť DP, keďže si chce uplatniť aj vrátenie dane zo stavebného sporenia. Má to účtovníčke oznámiť, Keďže "asi" podpísal "nejaké vyhlásenie", alebo jednoducho urobiť sám DP?
Ivana 1511
31.01.11,10:35
Ak nepožiada učtovníčku na tlačive " Žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov FO zo závislej činnosti a o vykonanie RZ preddavkov na daň " do 15.2. tak mu určite nevykoná ročné zúčtovanie. Môže si sám podať daňové priznanie. Ak podpísal nejaké vyhlásenie je to niečo iné ako žiadosť. Prečo podpisuje niečo čomu nerozumie? Treba sa spýtať pred podpisom čo to vlastne je a načo to slúži.
elena var
06.02.11,19:07
Nárok na zam. prémiu nemáte. Musí ísť len o príjmy zo Slovenska.
ewita888
07.02.11,09:42
Ak mal zamestnanec pracovný pomer 1-7/10, ale za 5-7/10 mu nebola vyplatená mzda ani do 31.1.11, do potvrdenia o príjme v časti zamestnanecká prémia zaškrtnúť iba 1-5/10?
Andyke
07.02.11,17:32
Do Potvrdenia dáš len hrubé mzdy od 1-4/2010, tým pádom aj
zam.prémiu môžeš zaškrtnúť 1-4/2010.
ewita888
08.02.11,05:28
Do Potvrdenia dáš len hrubé mzdy od 1-4/2010, tým pádom aj
zam.prémiu môžeš zaškrtnúť 1-4/2010.
tak toto sa mi zdá dosť divné.. dosť, že nemá mzdu vyplatenú, ešte aj príde o časť ZP?
miska sam
11.02.11,15:45
chcem sa opýtať, že či ma môže manžel odpísať z danového za minulý rok, do apríla som pracovala a od mája som na PN v ochrannej lehote a predĺženej platenej materskej ,ráta sa PN ako príjem? môj zárobok bol 1500eur za tie 4 mesiace Ďakujem
drobeceva
11.02.11,15:47
chcem sa opýtať, že či ma môže manžel odpísať z danového za minulý rok, do apríla som pracovala a od mája som na PN v ochrannej lehote a predĺženej platenej materskej ,ráta sa PN ako príjem? môj zárobok bol 1500eur za tie 4 mesiace Ďakujem
manžel si môže uplatniť - 4025.70 - /príjem od 1.-4., PN, MD/
miska sam
11.02.11,15:50
a to mu mám dat potvrdenie aj o pn
miska sam
11.02.11,15:54
a to mám dať manželovy potvrdenie pre účtovníčku aj z PN, lebo ak sa to ráta ako príjem tak potom moj prijem dokopy za minulý rok je 1500 EUR zamestnanie+ 3150 EUR PN +1980 EUR rodičák to je spolu 6630 eur
veronikasad
11.02.11,15:54
a to mu mám dat potvrdenie aj o pn
Náhradu príjmu počas DPN uvedie na potvrdení zamestnávatel. Zo SP si vypýtaj potvrdenie o výške vyplateného nemocenského a materského.

Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka, materské sa zahrňa do vlastného príjmu manželky.
drobeceva
11.02.11,15:54
a to mu mám dat potvrdenie aj o pn
SP vystaví potvrdenie o výške vyplatenej PN-ky a MD
Katy a R
11.02.11,16:47
a to mám dať manželovy potvrdenie pre účtovníčku aj z PN, lebo ak sa to ráta ako príjem tak potom moj prijem dokopy za minulý rok je 1500 EUR zamestnanie+ 3150 EUR PN +1980 EUR rodičák to je spolu 6630 eur

. nič nemusíš dávať .... lebo z PP a PNky prekročíš NZDČ .. nemôže si znížiť "na teba" ZD.;) .. iba ak by po odpočítaní odvodov tam nejaká minimálana suma vyšla
Adiks
12.02.11,20:24
tak toto sa mi zdá dosť divné.. dosť, že nemá mzdu vyplatenú, ešte aj príde o časť ZP?
Divné to nie je, lebo do potvrdenia sa dávajú nie zúčtované, ale vyplatené príjmy zo závislej činnosti, pričom príjmy za rok 2010 musia byť vyplatené najneskôr do 31.1.2011. Príjmy vyplatené po 31.1.2011 budú figurovať až v potvrdení za rok 2011.
nicolet
21.02.11,08:35
Po zániku zamestnávateľa bol zamestnankyni vyplatený príjem za 2 mesiace roku 2009 až v marci 2010. Príjem vyplácala Soc. poisťovňa z garančného fondu. Na rozhodnutí zo soc.poistovne je uvedený už čistý príjem, ktorý jej bol vyplatený. Kto jej vydá potvrdenie o zdaniteľnej mzde za toto obdobie roku 2009? Môže jej byť urobené RZD alebo si má podať DP?
Andyke
21.02.11,22:02
nicolet
22.02.11,07:02
ďakujem, pochopila som
Jana_clenka
24.02.11,13:03
Poprosím o radu ... pokiaľ je v potvrdení o príjme v r.09 (zrazené príspevky na DDS, DDP) uvedená suma, môžem tento údaj použiť na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, alebo aký je vlastne účel tohto riadku ? Ďakujem.
rodina1
24.02.11,13:07
Poprosím o radu ... pokiaľ je v potvrdení o príjme v r.09 (zrazené príspevky na DDS, DDP) uvedená suma, môžem tento údaj použiť na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, alebo aký je vlastne účel tohto riadku ? Ďakujem.
Tento údaj môžeš použiť v tom prípade, ak zamestnancovi nevznikol nárok na zamestnaneckú prémiu.
To znamená, že je u vás celý rok zamestnaný a jeho príjmy sú vyššie, takže nárok na ZP mu nevznikol. Môže si však z príjmu odpočítať nielen nezdaniteľnú čiastku na daňovníka (4 025,70 Eur), ale ešte tento rok to je možné, aj uplatniť zrazené príspevky na DDS alebo DDP, maximálne vo výške 398,33 Eur. Potom mu vznikne nižší základ dane, a zo zrazenej dane je možné mu potom prípadný rozdiel vrátiť.
Tweety
24.02.11,13:07
Poprosím o radu ... pokiaľ je v potvrdení o príjme v r.09 (zrazené príspevky na DDS, DDP) uvedená suma, môžem tento údaj použiť na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, alebo aký je vlastne účel tohto riadku ? Ďakujem.
A čo tak pozrieť si §11 Zákona o dani z príjmu:
§ 11

Nezdaniteľné časti základu dane

(9) Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 398, 33 eura. V prípade jednorazovo zaplateného poistného na životné poistenie dohodnutého na dobu
a) určitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na zdaňovacie obdobia podľa poistnej doby, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené,
b) neurčitú sa jednorazové poistné rovnomerne rozpočíta na obdobie desiatich po sebe nasledujúcich rokov, a to počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom bolo jednorazové poistné preukázateľne zaplatené.

(10) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. a) musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu35) a na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. b) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá doba platenia účelového sporenia je najmenej desať rokov, pričom daňovníkovi nie je vyplatené plnenie z účelového sporenia pred uplynutím tejto lehoty, a súčasne
b) plnenie z účelového sporenia nastane najskôr dovŕšením 55. roku života daňovníka.

(11) Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 4 písm. c) musia byť splnené tieto podmienky:

a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života.
katka50
24.02.11,13:14
Poprosím o radu ... pokiaľ je v potvrdení o príjme v r.09 (zrazené príspevky na DDS, DDP) uvedená suma, môžem tento údaj použiť na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky, alebo aký je vlastne účel tohto riadku ? Ďakujem.
Je to údaj o zrazených príspevkoch. Ja by som si vyžiadala od zamestnanca potvrdenie z DDS-ky, keďže Ty môžeš zahrnúť do RZ len príspevky, ktoré boli v r.2010 nielen zrazené, ale aj odvedené.

Zákon 595/2003 § 37
§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane, na zamestnaneckú prémiu a na daňový bonus
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1667043#n_107697)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1667043#f_4448254) vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),
Jana_clenka
24.02.11,13:20
Tento údaj môžeš použiť v tom prípade, ak zamestnancovi nevznikol nárok na zamestnaneckú prémiu.
To znamená, že je u vás celý rok zamestnaný a jeho príjmy sú vyššie, takže nárok na ZP mu nevznikol. Môže si však z príjmu odpočítať nielen nezdaniteľnú čiastku na daňovníka (4 025,70 Eur), ale ešte tento rok to je možné, aj uplatniť zrazené príspevky na DDS alebo DDP, maximálne vo výške 398,33 Eur. Potom mu vznikne nižší základ dane, a zo zrazenej dane je možné mu potom prípadný rozdiel vrátiť.
Ďakujem moc, išlo mi hlavne o to, či môže byť výška tejto nezdaniteľnej časti dokladovaná iba riadkom 09 z potvrdenia o príjme a nie potvrdením zo samotnej DDP.
Jana_clenka
24.02.11,13:24
Je to údaj o zrazených príspevkoch. Ja by som si vyžiadala od zamestnanca potvrdenie z DDS-ky, keďže Ty môžeš zahrnúť do RZ len príspevky, ktoré boli v r.2010 nielen zrazené, ale aj odvedené.

Zákon 595/2003 § 37
§ 37
Spôsob preukazovania nároku na zníženie základu dane, na zamestnaneckú prémiu a na daňový bonus
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,122) (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1667043#n_107697)
a) predložením dokladu preukazujúceho oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 3 a 4 (http://www.porada.sk/newreply.php?do=newreply&p=1667043#f_4448254) vystaveného oprávneným subjektom a čestným vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),

Katka50, ďakujem moc, toto som potrebovala a nedarilo sa mi to nájsť.
Jana_clenka
25.02.11,09:45
Ešte som vo veci dokladovania nároku na nezd.čiastku - príspevky na DSS pátrala podrobnejšie a pre úplnosť doplním získané informácie:

Oprávnenosť nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa §11 ods.4 písm.a ZDzP zamestnanec nepreukazuje potvrdením vystaveným oprávneným subjektom (DDSkou) v prípade, ak sú príspevky na DDS, DDP platené zrážkami zo mzdy na základe účastníckej zmluvy.
V ostatných prípadoch platenia DDS a DDP ako i v prípade životného poistenia a účelového sporenia toto neplatí.

Pre prípad spomínanej účastníckej zmluvy je teda možné dokladovať nárok riadkom 09 z povrdenia o príjme. Naviac (podľa info v publikácii Poradca), ak aj zamestnávateľ zrazený príspevok neodvedie včas, z pohľadu zamestnanca sa ním zaplatený príspevok (zrazený zo mzdy) môže uplatniť ako nezdaniteľná čiastka.
zabka83
28.02.11,06:23
Dobry den,
prosim vas dokedy sa musi najneskor vystavit toto potvrdenie?Dakujem
katka50
28.02.11,06:36
Dobry den,
prosim vas dokedy sa musi najneskor vystavit toto potvrdenie?Dakujem
Ktoré potvrdenie ? Ak myslíš Potvrdenie o príjmoch, tak potom:

Zákon 595/2003 § 39 ods.5
(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie zamestnaneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do
a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo
b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) vykonal ročné zúčtovanie alebo
c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane,122) ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia.
zabka83
28.02.11,08:13
Dakujem
milanr
04.03.11,12:49
Chcem sa opýtať akým spôsobom dávate potvrdzovať prevzatie jednotlivých tlačív súvisiacich s ukončením roka. Stálym zamestnancom dám podpísať vydané (podpis daňovníka) na strane VI. Vyhlásenia a iba doplním dňa (dátum prevzatia konkrétneho tlačiva - RZD, PoZM, 2%) + podpis zamestnávateľ. Neviem, či je to celkom správne, že majú iba jeden podpis a pri prevzatí sú uvedené rôzne dátumy ? Nemôže namietať daňová kontrola na takýto spôsob ? Ďakujem
milanr
08.03.11,09:44
Prosím, chcela by som vedieť ako to máte zaužívané ostatní. Či evidujete vydávanie tlačív iba vo Vyhlásení alebo dávate zamestnancom podpisovať aj kópiu ?
ivustek
10.03.11,17:07
Zamestnanec v r. 2009 skončil pracovný pomer 15.12. 2009.Firma ale skrachovala a tak mu mzdu za 12/2009 nevyplatila, ani daňový bonus a taktiež ani odstupné. Vystavili mu potvrdenie o zdaniteľnej mzde. Za rok 2009 si podal DP kde uviedol výšku príjov z potvrdenia o zd.mzde. A keďže v potvrdení bol uvedený daňový bonus len za 11 mesiacov, žiadal si ho v DP doplatiť.
Vo februári r.2010 mu bola doplatená od správkyne konkurznej podstaty/nakoľko firma sa dostala do konkurzu/ mzda za 12/2009,odstupné a doplatili mu aj daňový bonus za 12/2009.Teda daňový bonus za 12/2009 bol vyplatený 2x.Raz v DP a raz od správkyne.
Teraz mu správkyňa vystavila potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2010, kde je v kolónke 02- zúčtované a vyplatené mesiace uvedené -12/2009. A tiež je tam uvedený vyplatený daňový bonus za 12/2009.
Teraz mu chcem urobiť DP za rok 2010 a neviem či mám to potvrdenie o zd.mzde za rok 2010 uviesť v tomto daňovom priznaní, keďže je tam uvedené to obdobie-12/2009.
DanielaSL
10.03.11,17:22
Podľa mňa to patrí do príjmu r. 2010 keďže to bolo vyplatené až vo februári, takže mu to máš započítať v DP 2010.
ivustek
10.03.11,17:31
ďakujem krásne,
ešte neviem, čo s tým vyplateným bonusom - bol za rok 2009 vyplatený 2x. Raz v DP za rok 2009 a raz teraz vo februári/od správkyne, ktorá doplatila mzdu za 12/2009./
Takže by som mohla ten DB vyplatený správkyňou tohto roku zapísať v DP ako bonus nesprávne vyplatený? Pretože od iného zamestnávateľa mu bol v tomto roku riadne vyplatený DB za 12 mesiacov a ten-vyplatený vo februári mi vlastne zvyšuje.
Viera1000
19.03.11,20:47
Dobrý večer. chcela by som sa spýtať, v prípade ak ten istý zamestnanec pracoval 2 mesiace na dohodu a zvyšok na pracovnú zmluvu stačí vydať jedno potvrdenie o zdaniteľnej mzde so všetkými údajmi alebo sú potrebné dve samostatné. A tiež v hlásení sa uvádza iba ráz so súčtom alebo je ho potrebné uviesť dva krát.
Ďakujem
KEJKA
20.03.11,06:17
stačí jedno potvrdenie, ale ja som s tým mala problém, lebo som si takého zam-ca nahodila dvakrát, takže program ho uviedol dvojmo, aj Potvrdenie bolo dva razy - osobitne podľa typu zmluvy
Poslala som to so sprievodným listom, kde som to vysvetlila.
Zatiaľ sa neozvali.