wal13
12.01.11,13:29
Prajem dobry den!
Poprosila by som o informaciu kvoli zorientovaniu sa:
Dna 31.12.2010 so ukoncila zivnost. Momentalne mam este do 31.1.2011 ucinnu dohodu o financnom sprostredkovani /som vy vypovednej letote na ukoncenie dohody/. Bola som tuto skutocnost oznamit aj Zdravotnej poistovni, kde som sa od 1. 1. 2011 zaregistrovala ako samoplatitel. Moja otazka: Je mozne sa ist zaevidovat na urad prace aj ked moja dohoda nie je este ukoncena? Podotykam,ze do konca dohody nebudem mat uz ziadny prijem. Ak by som sa isla evidovat na urad prace, ako zdokladujem prijem za posledne 3 roky? Moja situacia: Od marca 2005 som bola u svojho zamestnavatela na MD, nasledne na RD do 14.4.2008 a tymto dnom som aj ukoncila zamestnanie u svojho zamestnavatela. Od 12/2006 som si ale zalozila zivnost./mala som subeh zamestnania - RD a zivnosti/ Cize ak by som isla napr. 15.1.2011 sa evidovat na urad prace - budem musiet doniest potvrdenie o svojom prijme od mojho zamestnavatela z roku 2008 aj ked som bola na RD? A ake potvrdenie o prijme budem musiet dokladovat ked som bola pocas ostatnych rokov zivnostnik? Som si vedoma,ze narok na podporu mi nevznikne, kedze som bola zivnostnik - pretoze nesplnam podmienku poistenia v nezamestnanosti. Dakujem velmi pekne za vsetky Vase odpovede na vsetky moje otazky. S pozdravom Jana
veronikasad
12.01.11,12:32
Prajem dobry den!
Poprosila by som o informaciu kvoli zorientovaniu sa:
Dna 31.12.2010 so ukoncila zivnost. Momentalne mam este do 31.1.2011 ucinnu dohodu o financnom sprostredkovani /som vy vypovednej letote na ukoncenie dohody/. Bola som tuto skutocnost oznamit aj Zdravotnej poistovni, kde som sa od 1. 1. 2011 zaregistrovala ako samoplatitel. Moja otazka: Je mozne sa ist zaevidovat na urad prace aj ked moja dohoda nie je este ukoncena? Podotykam,ze do konca dohody nebudem mat uz ziadny prijem. Ak by som sa isla evidovat na urad prace, ako zdokladujem prijem za posledne 3 roky? Moja situacia: Od marca 2005 som bola u svojho zamestnavatela na MD, nasledne na RD do 14.4.2008 a tymto dnom som aj ukoncila zamestnanie u svojho zamestnavatela. Od 12/2006 som si ale zalozila zivnost./mala som subeh zamestnania - RD a zivnosti/ Cize ak by som isla napr. 15.1.2011 sa evidovat na urad prace - budem musiet doniest potvrdenie o svojom prijme od mojho zamestnavatela z roku 2008 aj ked som bola na RD? A ake potvrdenie o prijme budem musiet dokladovat ked som bola pocas ostatnych rokov zivnostnik? Som si vedoma,ze narok na podporu mi nevznikne, kedze som bola zivnostnik - pretoze nesplnam podmienku poistenia v nezamestnanosti. Dakujem velmi pekne za vsetky Vase odpovede na vsetky moje otazky. S pozdravom Jana
Ako SZČO nie si povinne poistená v nezamestnanosti, takže žiadne dokladovanie príjmu SZČO nepotrebuješ.

Ak si si poistenie v nezamestnanosti neplatila ako dobrovolne poistená osoba v SP, nárok na dávku v nezamestnanosti ti nevznikne.
Podmienkou vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti je 730 dní poistenia v nezamestnanosti v posledných 3 rokoch.
dobrava
10.01.12,09:38
Pekný deň, vie mi niekto poradiť, či niekedy v minulosti musela SZČO odvádzať POVINNÉ poistenie v nezamestnanosti, a ak - do ktorého roku to bolo? Klient - momentálne evidovaný na ÚP, predtým SZČO, mi priniesol z ÚP tlačivo - žiadosť o dávku v nezamestnanosti, ževraj mu to tam pozerali a má nárok na dávku v nezamestnanosti. Podotýkam, že prihlásený na DPVN je od septembra 2011, predtým si neplatil dobrovoľné PvN aspoň 5 rokov dozadu. Tvrdí mi, že "pred niekoľkými rokmi" si POVINNE odvádzal poistné do fondu zamestnanosti, tak na ÚP si myslia, že možno z tohto poistenia ... /je to možné, aby takto "kvalifikované" pracovníčky ÚP informovali chudákov obyčiajných ľudí, ktorí neovládajú zákony/.
Takže moja odpoveď bola: z nejakého "povinného" poistenia v nezamestnanosti spred 7 rokov určite nemá žiadny nárok na vyplácanie podpory, uňho platí, že ak si platí DPvN od septembra 2011, teraz nemá žiadny nárok na vyplácanie podpory, bude ho mať až v septembri 2014, ak si bude nepretržite platiť DPvN a ak bude na ÚP. Je to takto správne? Ďakujem.
katka 23
10.01.12,09:48
áno , len poopravím že ak si bude platiť balík dobrovoľného poistenia