Iveta20
04.12.05,15:50
Pekný večer,
ako vždy pri hľadaní, zas mi našlo rôzne odpovede. Preto sa ospravedlňujem, no ešte raz sa opýtam: môže si dať nájomné za byt do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane, keď miesto výkonu resp. sídlo firmy je na trvalom bydlisku?
keri
05.12.05,07:43
Ja si myslim, ze moct moze, ale ked to zahrnie do vydavkov OZD, tak bude musiet platit vyssiu dan za nehnutelnost. (pretoze priestory sluzia na podnikatelske aktivity).
Inac ja mam taky isty pripad - zivnostnik podnika na mieste svojho trvaleho bydliska, - no zatial neuctujem najomne do vydavkov.
Jozef I
05.12.05,07:52
FO si môže dať do nákladov aj časť nájomného, ale určite nie všetko. Rieši sa to plochou, ktorú používa na podnikanie. Napríklad plocha jednej izby z bytu alebo domu. Je to však ošemetná záležitosť, lebo táto plocha tým pádom neslúži na bývanie a mala by sa zmeniť na časť nebytovú, slúžiacu na podnikanie. Z toho sa platia iné dane atď. Daňováci väčšinou uznajú podľa činnosti ktorú FO vykonáva (napr. remeselník), že si nejakú časť z nájomného uplatní do nákladov ale býva to tak 20% z nájmu alebo tak ako som napísal podľa plochy. Ale je to komplikované vydokladovať a obhájiť a preto to ja osobne neodporúčam.
Iveta20
05.12.05,08:52
Dakujem. Radsej mu poviem, nech to necha tak. Pretoze nasi danovaci nie su bohvieako mili a vyhodili by mi to z nakladov...
stava
11.12.05,13:25
Teda z vaších odpovedí som nepochopila ešte jednu vec. Ak mám v ŽL miesto podnikania miesto trvalého pobytu, ale do výdavkov si nedávam nič z nájomného AJ V TOMTO PRÍPADE MUSíM PLATIŤ DAŇ Z NEHN. ALEBO INÉ DANE ???
Nič v zlom ale nechcem nič do výdavkov tak ani nechcem platiť dane.
Ďakujem Stava.
Peter6622
15.01.13,20:37
zdravím vás, chcel by som sa opýtať ako je to keď nepodnikám v mieste trvalého bydliska. Platím najómné za 2-izbový byt fyzickej osobe, kde bývam spolu s manželkou. Môžem si teda uplatniť nájomné ako daňový výdavok, prípadne čiastku z nájomného?