pucciny
12.01.11,14:21
Zdravim poraďáci!!! Jednoduchá otázka: "môže spoločenstvo vystaviť faktúru nejakej firme?"
Jedná sa mi o o to, že v spoločných častiach domu je aktívny prvok pripojený na elektrický rozvod bytového domu a ten chceme na základe dodatku k zmluve o poskytovaní služieb vyfakturovať tomuto poskytovateľovi. Je to možné? Je potrebné z tejto sumy potom ešte raz odviesť daň na DÚ? Alebo aký je iný spôsob ako to obísť a dostať prostriedky za spotrebovanú elektrinu.
Mária27
12.01.11,15:28
Spoločenstvo je právnická osoba, takže faktúry vystavovať môže. Ale elektrinu by ste mohli asi prefaktúrovať (tak nejak sa to volá), spýtaj sa účtovníkov.
Halli
12.01.11,16:46
Sú to malé peniaze za veľa práce a nakoľko v našom "chudobnom štáte" treba zdaniť aj h...... na lopúchu a veľké ryby plávajú ďalej, máš povinnosť priznať každý príjem spoločenstva, čo je hlavne príjem za prenájom nebyt. priest. ,...to je to čo si myslím...prípojka pre optický kabel, že ?:rolleyes: alebo čerpadlo pri merači TUV ? ...s tým sú spojené ďalšie a ďalšie problémy o ktorých sa vlastníkom ani nesníva a my sa musíme s nimi boriť....Pre sprostých 20 € za rok !!! mám toľko práce, že radšej by som ich nechcela. A to ako ich dostať iným spôsobom riešim aj ja, pretože choré zákony plodia choré úvahy....fujtabl je mi z toho nanič!:mad:
sito
12.01.11,17:53
Kde nič nie je, ani čert neberie! Ako vidieť je čo brať, je aj kde. Bytové domy budú zdravšie, keď budú platiť zdravotné odvody. :);)
lubica_02
12.01.11,20:23
Kde nič nie je, ani čert neberie! Ako vidieť je čo brať, je aj kde. Bytové domy budú zdravšie, keď budú platiť zdravotné odvody. :);)
trochu humoru - dobre padne :o
pucciny
13.01.11,19:05
Mna by zaujimal prave ten "iny" sposob ako to pekne vyriesit. nejde o male peniaze nakoľko nam maju vratit ciastku za spotrebovanu energiuza minule roky, za dobu kedy bol iny predseda. PD a vsetko co s tym suvisi vediem ja a chcem vediet ako to zakomponovat do zmluvy tak aby som nemusel vystavovat fakturu. Prodim poradte ako to obist,neverim, ze sa to neda spravit tak aby o. Tom DÚ NEVEDEL.
lubica_02
13.01.11,19:31
Aby o tom DÚ nevedel ? a čo tak nazvať to inak, za čo sú v lepšom prípade finančné sankcie. V SR je zdaniteľný každý príjem.
pucciny
13.01.11,19:42
A keby som to zakomponoval do dodatku o poskytovani sluzieb ako dar?aj z toho je potrebene odviest dan?niesom uctovnik a viem,ze prijmy sa zdanuju vsetky,ale urcite sa to da obist zmluvne.
svojar
13.01.11,20:00
však je to služba ako pre každého vlastníka bytu v dome. Zaplatí len svoj podiel na spotrebe. Príjem za to je len účtovnícky, nie daňový. Presne ako píše Mária - je to len prefakturácia.
Ty to zaplatíš a čiastku si vyfakturuješ od toho kto to skutočne spotreboval.
pucciny
13.01.11,20:11
Mohol by si mi to vysvetlit ako hlupakovy,ktory sa snazi udrzat SVB nad vodou?Mam teda dodavatelovi vystavit fakturu presne za tu-ktoru spotrebovanu elektricku energiu,ktoru spotrebovalo jeho zariadenie aj s DPH a byt ticho vzhladom na DÚ?Ja niesom uctovnik,vediem sam penazny dennik v exceli aj s analytickymi uctami,knihu zavazkov a pohladavok,pokladnu, ale fakturu som este nevystavoval a trochu mi to nieje jasne tak ma to prosim naucte...clovek tiez nemoze vediet vsetko nie? Co tam mam konkretne uviest do tej faktury?neverim,ze to. Ikto z vas nikdy nerobil,ved su tu machri...
Llívia
13.01.11,20:56
Aby o tom DÚ nevedel ? a čo tak nazvať to inak, za čo sú v lepšom prípade finančné sankcie. V SR je zdaniteľný každý príjem.
Každý nie (zatiaľ :D, našťastie :D), napr. naše SVB prefaktúrováva správcovi inej bytovky pomernú časť nákladov za vývoz žumpy. Žumpu majú vlastníci z nášho SVB zapísanú v zmluve o prevode bytov. Tá prefakturácia sa zdaňovať nemusí, lebo nejde o príjem z prenájmu, len preúčtovanie podielu na službách (ako píše Svojar).

Pucciny, má vaše SVB uzatvorenú nejakú zmluvu s tou firmou? Čo máte v tej zmluve definované ako poskytnuté služby a úhrady za ne (prenájom, podiel na el. energii...)?
pucciny
14.01.11,06:01
Prave preto to riesim,pretoze mam moznost ovplyvnit tu zmluvu,lebo sa chysta jej novy navrh,kde je uvedene ze spolocenstvo vystavi raz rocne fakturu za el energiu spotrebovanu aktivnym prvkom podla stanoveneho vzorca. Ako by to tam malo byt sformulovane?Oni neposkytuju sluzby spolocenstvu,ale koncovym odberatelom teda domanostiam,preto oni spolocenstvu nefakturuju nic.Mna len hnevalo,ze tam maju prepinac,ktory je pripojeny na el rozvod bytoveho domu. A preto chcem od nich prowtriedky,ktore uhradzame na prevadzku ich siete.Pisem to z telefonu tak sa nehnevajte ak su tam chyby.