meridase
10.01.11,20:55
Dobrý večer, je to trochu od témy, ale mám problém.
Sused bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov obsadil sušiareň a uložil si tam rôzne odevné zvršky a nábytok. I napriek tomu,že som ho vyzval, aby priestor uvoľnil a veci vysťahoval, neustále sa vyhovára a uskutočnenie vypratania odkladá. Tento stav trvá viac ako jeden rok.
V prípade, že podám žalobu na vypratanie spoločného priestoru (sušiarne) budem úspešný, aj keď na tom nemajú ostatní spoluvlastníci záujem ( sme len štyria spoluvlastníci) sa so susedom sporiť?
Mária27
10.01.11,20:20
O využívaní spoločných priestorov sa je potrebné dohodnúť nadpolovičnou väčšinou. Ten priestor je každého z vás, ale práva a povinnosti máte podľa veľkosti podielov. Máš právo si tam uložiť veci aj ty.
Ak niektorý vlastník využíva spoločnú vec viac, mal by za to ostaným poskytnúť finančnú náhradu. V tejto časti by si mohol uspieť.
Chobot
10.01.11,21:49
Dobrý večer, je to trochu od témy, ale mám problém.
Sused bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov obsadil sušiareň a uložil si tam rôzne odevné zvršky a nábytok. I napriek tomu,že som ho vyzval, aby priestor uvoľnil a veci vysťahoval, neustále sa vyhovára a uskutočnenie vypratania odkladá. Tento stav trvá viac ako jeden rok.
V prípade, že podám žalobu na vypratanie spoločného priestoru (sušiarne) budem úspešný, aj keď na tom nemajú ostatní spoluvlastníci záujem ( sme len štyria spoluvlastníci) sa so susedom sporiť?

Ak ste sa nedohodli na spôsobe využívania spoločného priestoru, tak tento priestor môže každý využívať v pomere spoluvlastníckeho podielu. Ak ten sused obsadil časť sušiarne, že ostatní stále majú možnosť si tam niečo uložiť, nemôžeš mu prikázať, aby si svoje veci vypratal. Potom aj on môže povedať tebe, aby si si tam nič neuložil.


Ak sa ti nepáči, že tam má uložené nejaké veci, musíte sa hlasovaním rozhodnúť, na čo budete tú miestnosť využívať a na základe toho môžete požadovať, aby miestnosť vypratal. Ak potrebuje celú miestnosť, môžete sa dohodnúť, že mu ju prenajmete (napr. za nejaký poplatok). Sám ale o tom nemôžeš rozhodnúť. Jedine že by tú miestnosť zapratal tak, že ty by si nemal možnosť tam už nič dať, vtedy ti vlastne bráni využívať tvoj majetok a môžeš požadovať súdne, aby tvoju časť miestnosti vypratal (uvoľnil). Ale nemôžeš od neho požadovať, aby vypratal celú miestnosť.

To je, ako keby ste si traja kúpili fľašu vína a ty by si jednému z vás zakázal vypiť si jeho tretinu.
meridase
12.01.11,11:32
dobrý deň, veď práve v tom je problém, že zapratal celú miestnosť.
Keď som ho upozornil a požiadal, že nech miestnosť vyprace, že aj v LV je táto miestnosť vyčlenená ako sušiareň, tak to odkladá.
Predpokladám, že keď má právo má aj povinnosť. Podiel na spoločnom priestore je tzv. "ideálny", čo znamená, že nie je určené, ktorá časť miestnosti sušiarne je jeho a ktorá je ostatných. Podľa môjho názoru je možné pri využívaní uvedeného priestoru obmedziť ostatných spoluvlastníkov , ale len v nevyhnutne potrebnej miere (napr. na dobu, kým sa mi vysuší prádlo/, ale nie tak, ako to urobil, že zapratal celú miestnosť a užíva ju len on a na dobu presahujúcu jeden rok.
No a ďalej je problém v tom, že sa s ním dohodnúť nedá. Mám dojem, že niektoré veci sú jeho ženatého potomka, ktorý má síce trvalý pobyt u nás v obytnom dome, teda u neho, ale žije v Anglicku, kde aj pracuje.
Ostatným spoluvlastníkom na tom nezáleží. Miestnosť je zaplnená jeho vecami tak, že sa tam už nedá umiestniť "nič". Jednoducho si z toho urobil sklad nepotrebných vecí, pričom má pivnice a ďalší priestor, kde by mohol umiestniť
Chobot
12.01.11,13:25
dobrý deň, veď práve v tom je problém, že zapratal celú miestnosť.
Keď som ho upozornil a požiadal, že nech miestnosť vyprace, že aj v LV je táto miestnosť vyčlenená ako sušiareň, tak to odkladá.
Predpokladám, že keď má právo má aj povinnosť. Podiel na spoločnom priestore je tzv. "ideálny", čo znamená, že nie je určené, ktorá časť miestnosti sušiarne je jeho a ktorá je ostatných. Podľa môjho názoru je možné pri využívaní uvedeného priestoru obmedziť ostatných spoluvlastníkov , ale len v nevyhnutne potrebnej miere (napr. na dobu, kým sa mi vysuší prádlo/, ale nie tak, ako to urobil, že zapratal celú miestnosť a užíva ju len on a na dobu presahujúcu jeden rok.
No a ďalej je problém v tom, že sa s ním dohodnúť nedá. Mám dojem, že niektoré veci sú jeho ženatého potomka, ktorý má síce trvalý pobyt u nás v obytnom dome, teda u neho, ale žije v Anglicku, kde aj pracuje.
Ostatným spoluvlastníkom na tom nezáleží. Miestnosť je zaplnená jeho vecami tak, že sa tam už nedá umiestniť "nič". Jednoducho si z toho urobil sklad nepotrebných vecí, pričom má pivnice a ďalší priestor, kde by mohol umiestniť

NA hrubé vrece hrubú záplatu. Aj keď je miestnosť zaplnená tak, že sa tam nedá dať "nič", vždy sa nájde miesto na uloženie "niečoho". Dúfam, že máš od tej miestnosti kľúče, teda že môžeš do nej vojsť. Tak niekde nazbieraj nejaké staré spráchnivelé dosky a naukladaj ich (najlepšie hneď ku dverám, aby sa nedostal k svojim veciam) do miestnosti tak, aby už tam "vôbec nič" nevošlo, ani sused...:rolleyes: Prípadne tie jeho veci ešte natlač viac na kopu, nech sa tých dosiek tam viac vojde. Alebo pozbieraj niekde starý nábytok, alebo niečo iné, čo je veľké a ťažko manipulovateľné.

Inak by si to musel riešiť súdnou cestou, čo je trochu nezmyselné, prehnané a zbytočné (ale nie nemožné).

... príspevky som ti presunul do osobitnej témy, lebo názov pôvodnej témy nesúvisel s tvojim problémom.
Indeed
12.01.11,13:29
Napr. v našej bytovke je pivničná miestnosť ,ktorú domová doverníčka ZAMKLA

a vyhlasila, že je to miestnosť , ktorá má slúžiť VYLUČNE na konanie SCHODZE .

Shodza je dvakrát do roka .

trošku "na hlavičku" postavené ,

sa mi vidí.
Indeed
12.01.11,13:33
O využívaní spoločných priestorov sa je potrebné dohodnúť nadpolovičnou väčšinou. Ten priestor je každého z vás, ale práva a povinnosti máte podľa veľkosti podielov. Máš právo si tam uložiť veci aj ty.
Ak niektorý vlastník využíva spoločnú vec viac, mal by za to ostaným poskytnúť finančnú náhradu. V tejto časti by si mohol uspieť.

Tiež si myslím, že je totálne CHORÉ aby o využití spoločných pivničných priestorov rozhodovali VŠETCI majitelia bytov ! /aj z vedĺajších vchodov/

Ja keď bývam vo 4-tom vchode, tak ma nemá čo zaujímať ako sú využité spoločné priestory pivnice v 1-om vchode.

A rovnako tých zo 4-tého vchodu predsa nemože zaujímať , ako su využité spoločné priestory v pivniciach v 1-om vchode , keďže tam nemajú prístup.
Indeed
12.01.11,13:35
Teda opačne,
tých z 1-ho vchodu nemá čo zaujímať ako využívame spoločné priestory vo 4-tom vchode.