Anita7
12.01.11,14:38
Ahojte, potrebujem radu:

vlastním športovú predajňu, som SZČO (+ zamestnanec). Od Decembra 2010 som sa stala platcom DPH. A tu nastal chaos.....

V kamennej predajni sa prerobila "registračka", faktúry som začala účtovať s DPH. Lenže teraz, keď mám podať DP DPH, mi vychádzajú dajaké bludy.....

Môžete mi podrobnejšie vysvetliť DPH??? (Kedy budem mať nadmerný odpočet a v ktorom prípade bude potrebné vrátiť DÚ DPH?)
Neviem či tomu správne rozumiem:

DPH na vstupe - nákupy : VPD, Došlé faktúry ???
DPH na výstupe - príjmy: PPD - tržba z regist.pokladne, Vyšlé faktúry???

Ak je DPH na vstupe vyššia ako na výstupe ---- Nadmerný odpočet???
Ak je DPH na vstupe nižšia ako na výstupe ------ Daň na úhradu???

DPH z registračnej pokladne musím odviesť DÚ?

Momentálne riešim predmetnú situáciu:

V októbri a v novembri mi odberateľ uhradil za tovar vo výške 6.435 €. Faktúry samozrejme boli vystavené ale bez DPH, nakoľko len od 12/2010 som sa stala platcom. Odberateľ sa začal vyhrážať , začal oponovať, že on nevedel, že moja firma je neplatcom DPH, chcel peniaze späť. Na základe dohody som mu faktúry bez DPH stornovala, a vystavila nové faktúry s DPH dňom 01.12.2010 /teda odkedy som sa stala platcom DPH/.
Čiže DPH z vyfakturovanej čiastky, teda zo 6.435€ je potrebné odviesť DÚ???

Veľmi pekne Vám Ďakujem za skoré a cenné rady.
veronikasad
12.01.11,13:45
Ahojte, potrebujem radu:

vlastním športovú predajňu, som SZČO (+ zamestnanec). Od Decembra 2010 som sa stala platcom DPH. A tu nastal chaos.....

V kamennej predajni sa prerobila "registračka", faktúry som začala účtovať s DPH. Lenže teraz, keď mám podať DP DPH, mi vychádzajú dajaké bludy.....

Môžete mi podrobnejšie vysvetliť DPH??? (Kedy budem mať nadmerný odpočet a v ktorom prípade bude potrebné vrátiť DÚ DPH?)
Neviem či tomu správne rozumiem:

DPH na vstupe - nákupy : VPD, Došlé faktúry ???
DPH na výstupe - príjmy: PPD - tržba z regist.pokladne, Vyšlé faktúry???

Ak je DPH na vstupe vyššia ako na výstupe ---- Nadmerný odpočet???
Ak je DPH na vstupe nižšia ako na výstupe ------ Daň na úhradu???

DPH z registračnej pokladne musím odviesť DÚ?

Momentálne riešim predmetnú situáciu:

V októbri a v novembri mi odberateľ uhradil za tovar vo výške 6.435 €. Faktúry samozrejme boli vystavené ale bez DPH, nakoľko len od 12/2010 som sa stala platcom. Odberateľ sa začal vyhrážať , začal oponovať, že on nevedel, že moja firma je neplatcom DPH, chcel peniaze späť. Na základe dohody som mu faktúry bez DPH stornovala, a vystavila nové faktúry s DPH dňom 01.12.2010 /teda odkedy som sa stala platcom DPH/.
Čiže DPH z vyfakturovanej čiastky, teda zo 6.435€ je potrebné odviesť DÚ???

Veľmi pekne Vám Ďakujem za skoré a cenné rady.

Anitka, venuj sa podnikaniu a evidenciu DPH zver odborníkovi, lebo sa pokút nedoplatíš .
KEJKA
12.01.11,13:53
hm, nejde ani tak o evidenciu, lebo tie faktúry aj tak vystavuje-nevystavuje ona.
Nemôžeš len tak prerábať na požiadanie faktúry. éno - teraz musíš odviesť DPH. Poškodila si samu seba, takže pokuta asi nebude, ale viac to nerob.
a DPH-účtovníctvo naozaj zver odborníkovi.
aj ked vety
Ak je DPH na vstupe vyššia ako na výstupe ---- Nadmerný odpočet???
Ak je DPH na vstupe nižšia ako na výstupe ------ Daň na úhradu???

DPH z registračnej pokladne musím odviesť DÚ?
sú v zásade OK.
a_je_to
12.01.11,14:00
Podľa textu otázky vieš o DPH strašne málo nato, aby si niečo robila úplne sama. Nepotrebuješ len radu, ale celé školenie o DPH. Inak si privodíš veľké škody buď cez zlé rozhodnutia voči sebe, alebo cez daňové sankcie. Času veľa nemáš, do 25.1.2011 musíš podať prvé daňové priznanie a žiadne chyby Ti nebude mať kto odpustiť, zaplatíš ich. Urýchlene nájdi účtovníčku, ktorá sa vyzná a urobí Ti to. Už v momente registrácie na DPH si sa poškodila, lebo určite si neurobila inventúru tovaru, nakúpeného s DPH, aby si si uplatnila odpočet zo zásob. Aj storno predaných zásob bez DPH a neskoršie predanie s DPH je chybné rozhodnutie, lebo k predaju došlo skôr, než si sa stala platiteľom DPH. Nemôžeš predať zásoby, ktoré si k dňu registrácie už nemala v tej inventúre a v predajni. Prečo ... to Ti vysvetlí tá účtovníčka. Nemeškaj, začni ju hľadať ešte dnes.
kiblika
12.01.11,14:07
Nie, len evidenciu DPH ale celé účtovníctvo zver odborníkovi, preto že účtovníctvo nie je len o DPH na vstupe a na výstupe, ale aj o účtovných operáciách a prehlade v zákonoch v kt. sa stále niečo mení a ty ako podnikatelka na to nebudeš mať čas aby si si to ustriehla a robila dve veci na raz. A človek kt.sa účt.venuje ti bude vediť poradiť.
ekopo
12.01.11,14:18
V októbri a v novembri mi odberateľ uhradil za tovar vo výške 6.435 €. Faktúry samozrejme boli vystavené ale bez DPH, nakoľko len od 12/2010 som sa stala platcom. Odberateľ sa začal vyhrážať , začal oponovať, že on nevedel, že moja firma je neplatcom DPH, chcel peniaze späť. Na základe dohody som mu faktúry bez DPH stornovala, a vystavila nové faktúry s DPH dňom 01.12.2010 /teda odkedy som sa stala platcom DPH/.
Čiže DPH z vyfakturovanej čiastky, teda zo 6.435€ je potrebné odviesť DÚ???



K uvedenému toľko: pred 1.12.2010 si nebola rgistrovaná za platcu DPH, to znamená FA si vystavovala v konečnej cene - nie v cene bez DPH!
Odberatel jednoducho zavetril možnosť, ešte lacnejšie nakúpiť - preto tá žiadosť o storno FA a vystavenie nových faktúr......má odpočet DPH a zplatil rovnakú sumu.
A to sa tu už ani nebudem rozpisovať o dni dodania, zaplatenie v 10-11ako preddavok?..............
Ak by ti povedal, skoč do jamy, skočíš?
Zober si predchádzajúce rady k srdcu (aj ostatní podobní)
janulka
12.01.11,20:06
Dobrý večer prajem, prosím vás uvažujem správne v súlade s nasledovným:

Na účely tohto zákona, zákona o dph, sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.
Z uvedeného vyplýva, že do obratu sa započítavajú:
1)výnosy bez dane z dodávaných tovarov v tuzemsku,
2)výnosy bez dane z dodávaných služieb v tuzemsku.

Podmienkou započítania výnosov do obratu je, aby neboli oslobodené podľa taxatívne vymenovaných paragrafov. Do obratu sa nezapočítavajú tieto oslobodené služby:
§ 28 Poštové služby
§ 29 Zdravotná starostlivosť
§ 30 Služby sociálnej pomoci
§ 31 Výchovné služby a vzdelávacie služby
§ 32 Služby dodávané členom
§ 33 Služby súvisiace so športom alebo telesnou výchovou
§ 34 Kultúrne služby
§ 35 Zhromažďovanie finančných prostriedkov
§ 36 Služby verejnoprávnej televízie a verejnoprávneho rozhlasu
§ 37 Poisťovacie služby (ak sú poskytované ako doplnkové služby)
§ 39 Finančné služby (ak sú poskytované ako doplnkové služby)
§ 40 Predaj poštových cenín a kolkov
§ 41 Prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier
§ 42 Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru, pri ktorom nebola odpočítaná daň

Do obratu sa nezapočítavajú výnosy (príjmy), ktoré z hľadiska ZDPH nie sú predmetom dane napr:
-výnosy (príjmy) za škody, nakoľko škody nie sú dodaním tovaru alebo služby v tuzemsku,
-výnosy (príjmy) z úrokov z omeškania,
-výnosy (príjmy) z úrokov z peňažných prostriedkov na účte v banke, ak platiteľ nie je bankou, nakoľko dosiahnutie úroku sa nepovažuje za dodanie služby podľa § 10 ods. 2 písm. c),
-inventarizačné prebytky zistené pri fyzickej inventúre hmotného majetku,
-výnosy (príjmy) za služby, ktorých miestom dodania nie je tuzemsko (pozri napr. § 15 ods. 7, 8 ZDPH).

Do obratu sa ďalej nezapočítavajú:
-výnosy (príjmy) z príležitostného dodania hmotného majetku okrem zásob,
-výnosy (príjmy) z príležitostného dodania nehmotného majetku,

teda do obratu som zarátala:
1. tržby z predaja tovaru cez erp
2. príjem z uhradených vyšlých fa

do obratu som nezarátala a v tomto som si nie istá:
1. kreditné úroky na účte v banke, používaný v súvislosti s podnikaním
2. provízie viazaného finančného agenta - szčo popri živnosti - predaj syrových výrobkov sa venovala aj činnosti viazaného finančného agenta


ďakujem zo srdca za venovaný čas

teda, ked szco za posledných 11 mesiacov dosiahla obrat cca. 47 000,00 € doklady za 12/2010 este nemám ale rátam ze tržby cez erp budu cca 2000,00 € a povinnosť registrácie je po prekročení 49 790,00€, čaká nás žiadosť o registráciu dph, však áno.
veronikasad
12.01.11,20:10
Janulka, veľa času na spracovanie dokladov nemáš - termín na registráciu je do 20. dňa nasl. mesiaca po prekročení obratu 49 790€ za predch. 12 kal. mesiacov. (nesleduje sa kal. rok)
janulka
12.01.11,20:13
Ja viem veronikasad, som si toho vedomá zajtra dúfam sa k nim dostanem, szčo je odo mňa doooosť vzdialená. pevne verím, že to stihnem, prosím a postupovala som správne ked som tam nezarátala tie kreditné úroky a províziu viazaného finančného agenta?

ďakujeeeeeeeeeem
Mária.K.
13.01.11,07:07
Ja viem veronikasad, som si toho vedomá zajtra dúfam sa k nim dostanem, szčo je odo mňa doooosť vzdialená. pevne verím, že to stihnem, prosím a postupovala som správne ked som tam nezarátala tie kreditné úroky a províziu viazaného finančného agenta?

ďakujeeeeeeeeeem
Ak viazaný finančný agent neposkytuje služby ako doplnkové služby k dodaným tovarom alebo službám, tak sa tieto služby do obratu počítajú.
janulka
13.01.11,08:58
Ak viazaný finančný agent neposkytuje služby ako doplnkové služby k dodaným tovarom alebo službám, tak sa tieto služby do obratu počítajú.


Ďakujem krásne Mária.K. Takže, prirátať ich ku obratu z predaja syrových výrobkov. správne?
A ešte by som poprosila tie krediné úroky? je to síce minimálna čiastka, ale pre istotu. Ďakujem za trpezlivosť.
JarkaL
13.01.11,09:34
Kreditné úroky nie.
janulka
13.01.11,11:19
Ďakujem krásne za rady všetkým. No a pre istotu mohla by som si zodpovedať na otázku prečo nie úroky a prečo áno provízia viazaného finančného agenta? Pretože:
-dosiahnutnie úroku sa nepovažuje za dodanie služby - preto úroky nie,
- provízia viazaného finančného agenta áno, pretože - neposkytuje svoje služby ako doplnkové služby k dodaným tovarom a službám.
Prosím vás možno to vyznie blbo, ale chcela by som v tom mať jasno, vedieť si to logicky zdôvodniť, prosím vas aký by bol príklad činnosti finančného agenta, ktorý by poskytoval služby ako doplnkové služby k dodaným tovarom a službám. teda o akú činnosť by mohlo ísť.

Ďakujem veľmi pekne.

ps: nasla som od pani Acsovej nasledovné / co sa týka úrokov z peňazí na účte/ :
citujem:
Otázka: Takže do obratu na registráciu k DPH sa započítavajú úroky z peňazí na účte?
Odpoveď: Nie úroky z peňažných vkladov na účtoch v banke sa do obratu nezapočítavajú. V zmysle § 10 ods. 2 písm. c) sa dosiahnutie úrokového výnosu na účte v banke, ak daňový subjekt nie je bankou nepovažuje za dodanie služby. Ak sa dosiahnutie úroku nepovažuje za dodanie služby, vyplýva z toho, že tento výnos (príjem) nie je predmetom dane z pridanej hodnoty a preto sa do obratu nezapočítava.
psps
17.01.11,20:38
Viete mi vysvetliť § 8 ods.3 zákona o DPH? Ako to vyzerá v praxi? Nerozumiem tomuto odseku, dajte mi nejaký praktický príklad. Dík
elizabeth7
20.07.11,10:54
Robím 1-krát DPH a potrebujem radu. Spracovala som všetky doklady, ale keď mám uhradenú vystavenú faktúru, tak mi program sčituje dph aj z faktúry aj z príjmového pri priznaní k dph. To isté pri došlých faktúrach. Tie sú väčšinou neuhradené a dph priráta z faktúry. Robím v programe Money . Pri súčte pokladničných dokladov mi to vyjde pekne, ale pri priznaní k dph mi zaráta aj faktúry a tým pádom mi všetko násobí. Veľmi prosím o radu.
kn-alka
20.07.11,11:00
nepoznám program Money, ale máš správne zaúčtované pokladničné doklady ako úhrada faktúry? Máš to správne spárované?
elizabeth7
20.07.11,11:07
áno, nájdem si v neuhradených faktúrach tú ktorú chcem uhradiť a program mi nahodí sám na príjmový úrada fa... , takže spárované je to dobre. vôbec tomu nerozumiem, kde môže byť chyba.
Lucia Červenková
20.07.11,11:28
áno, nájdem si v neuhradených faktúrach tú ktorú chcem uhradiť a program mi nahodí sám na príjmový úrada fa... , takže spárované je to dobre. vôbec tomu nerozumiem, kde môže byť chyba.

Ja uctujem v money a s podobnym problemom som sa nestretla. Nechcem z teba robit blbu, ale pre istotu:
zauctovanie faktury:
311/6xx
311/343
uhrada faktury (pokladna):
211/311 - tu uz je len suma s DPH, DPH na PPD vobec nerozpisujem.

Pozor este na clenenie DPH. Pri kazdej predkontacii pri platcoch DPH mam clenenie DPH, je to velmi dozite spravne nastavit, aby ti pri tlaceni zostavy k DPH spravne zoradilo doklady a zaroven sa ti zapisali spravne sumy do riadkov v danovom priznani.
Cize pri pokladnicnych dokladov, z ktorych si nechcem uplatnit DPH davam bud clenenie 10P 00 (vydaj) alebo 10U 00 (prijem)
elizabeth7
20.07.11,11:54
účtujem v JU. Dám predkontáciu napr. príjmy za služby. Skratku členenia neviem - zdaniteľné plnenia v tuzemsku. Ak som dobre rozumela, tak na faktúru treba všetko rozpísať bez dph , dph a spolu s dph a na príjmový len sumu s dph? Ja som všetko rozpísala aj na príjmový.
Lucia Červenková
20.07.11,12:05
účtujem v JU. Dám predkontáciu napr. príjmy za služby. Skratku členenia neviem - zdaniteľné plnenia v tuzemsku. Ak som dobre rozumela, tak na faktúru treba všetko rozpísať bez dph , dph a spolu s dph a na príjmový len sumu s dph? Ja som všetko rozpísala aj na príjmový.

Na prijmovy uz nerozpisujes DPH a zaroven musis dat take clenenie ako som pisala vyssie.
To, ze je to zdanitelne plnenie, davas len pri zauctovani vystavenej faktury, konkretne v money si vyberies "Dodanie tovaru a služby v tuzemsku" skratka "10U R01_03".
Pri uhrade faktury (je jedno, ci cez banku alebo pokladnu), davas "Príjmy bez vplyvu na DPH". Presne z toho dovodu, aby si nemala duplicitne DPH, ked si budes tlacit zoznam dokladov k DPH. (ked si to zoberies logicky, DPH uplatnujes na zaklade faktury, nie na zaklade uhrady, preto uhrada nema vplyv na DPH)
Este k tomu cleneniu - je zvlast clenenie pre prijate faktury, vystavene faktury...kvoli tomu, ze aby ti tahalo spravne udaje do dph priznania a zaroven je to dolezite pre kontrolu dokladov pre DPH.
elizabeth7
20.07.11,13:14
Ďakujem, veľmi, veľmi si mi pomohla. Takže pri príjmových a výdavkových dávam členenie bez vplyvu na DPH a píšem len celú sumu. Logicky mi to tak aj vychádzalo, keď som to videla duplicitné, ale bez niekoho potvrdenia by som sa bála to tak dať. Na túto 1 dph tak rýchlo nezabudnem. Ešte raz veľká vďaka.
Lucia Červenková
20.07.11,13:21
Ďakujem, veľmi, veľmi si mi pomohla. Takže pri príjmových a výdavkových dávam členenie bez vplyvu na DPH a píšem len celú sumu. Logicky mi to tak aj vychádzalo, keď som to videla duplicitné, ale bez niekoho potvrdenia by som sa bála to tak dať. Na túto 1 dph tak rýchlo nezabudnem. Ešte raz veľká vďaka.

Niet za čo :) keby niečo, kľudne sa spýtaj (keď budeš mať pokladničné doklady, z ktorých chceš uplatniť DPH, napr. rôzne bločky, zase tam to členenie DPH musíš dať)
elizabeth7
20.07.11,13:33
Na bločky som dala prijaté plnenie v tuzemsku( skratku neviem), ale tieto faktúry ma domotali.
Z.E.Ú.S.
20.07.11,16:08
ahojte, prvýkrát robím klientovi DPH (je vedené PÚ hoci je to živnostník a je to kvartálny platca)
a mám pár otázok, na ktoré sa mi nepodarilo nájsť odpoveď v zákone... resp si nie som istý či si zákon správne vykladám...

1. Podnikateľ kúpil nábytok no faktúru bola uhradená len z časi (asi 50 %) môže si uplatniť celú DPH alebo len tú časť ktorú už vyplatil ? (zvyšok bude splácať cez splátkový systém asi quatro...)
2. Musia ísť všetky doklady do toho kvartálu s ktorým súvisia alebo sa môžu dať aj do ďalšieho (napríklad ak je faktúra za mesiac jún ale vyplatená v júli, tiež ostatné faktúry a bločky ktoré ovplyvňujú daň na vstupe a na výstupe )


vopred Vám ďakujem za rady ;)
veronikasad
20.07.11,16:15
ahojte, prvýkrát robím klientovi DPH (je vedené PÚ hoci je to živnostník a je to kvartálny platca)
a mám pár otázok, na ktoré sa mi nepodarilo nájsť odpoveď v zákone... resp si nie som istý či si zákon správne vykladám...

1. Podnikateľ kúpil nábytok no faktúru bola uhradená len z časi (asi 50 %) môže si uplatniť celú DPH alebo len tú časť ktorú už vyplatil ? (zvyšok bude splácať cez splátkový systém asi quatro...)
2. Musia ísť všetky doklady do toho kvartálu s ktorým súvisia alebo sa môžu dať aj do ďalšieho (napríklad ak je faktúra za mesiac jún ale vyplatená v júli, tiež ostatné faktúry a bločky ktoré ovplyvňujú daň na vstupe a na výstupe )


vopred Vám ďakujem za rady ;)
Uhrada faktúry nesúvisí s možnosťou odpočítania dane v danom štvrťroku.
Z.E.Ú.S.
20.07.11,16:29
Uhrada faktúry nesúvisí s možnosťou odpočítania dane v danom štvrťroku.
takže si uplatní celú výšku DPH z tej faktúry bez ohľadu na to kedy bude tovar (kanc. nábytok) vyplatený ?
kn-alka
21.07.11,05:35
áno, DPH sa uplatnuje na základe faktúry - daňového dokladu, nezávisle od úhrady. Uplatňuje sa podľa dátumu dodania v tom mesiaci, v ktorom vzniklo, najneskôr do konca kalendárneho roka.
DPH pri vyšlých faktúrach sa musí zaradiť do obdobia, v ktorom dodanie vzniklo.
srska
21.07.11,05:43
§51 222/2004 Z.z.
alessi
21.07.11,05:58
Prosím vás. Mám technicky problém s odberateľom. Teda neviem pochopiť. Som neplatca dph. Odberateľ je platca dph. Tvrdí mi že ak by som bol aj ja platca tak nemá problém odo mňa brať knihy. Prečo? Ak mu predám knihu za euro ako neplatca alebo za euro bez dph tak v tom nevidím rozdiel. Pritom si myslím že pri zaúčtovaní je o jednu položku menej.
srska
21.07.11,06:03
Prosím vás. Mám technicky problém s odberateľom. Teda neviem pochopiť. Som neplatca dph. Odberateľ je platca dph. Tvrdí mi že ak by som bol aj ja platca tak nemá problém odo mňa brať knihy. Prečo? Ak mu predám knihu za euro ako neplatca alebo za euro bez dph tak v tom nevidím rozdiel. Pritom si myslím že pri zaúčtovaní je o jednu položku menej.
ide o to, že ak od teba kúpi za 1 euro a on predáva za 2,40 vrátane dph odvedie gubernii 0,40 eura dph.
ak by od teba kúpil za 1,20eur vratane dph a predal opäť za 2,40 eura - gubernii odvedie 0,20eura - kapito?:)

ak by si ty predal jemu za 0,83+0,17 (dph) a on by predával za 2+0,40(dph) gubernii by odviedol 0,23eur dph
Lucia Červenková
21.07.11,06:05
ide o to, že ak od teba kúpi za 1 euro a on predáva za 2,40 vrátane dph odvedie gubernii 0,40 eura dph.
ak by od teba kúpil za 1,20eur vratane dph a predal opäť za 2,40 eura - gubernii odvedie 0,20eura - kapito?:)

no ale na druhej strane zaplati svojmu dodavatelovi namiesto 1 € o 0,20 € viac, cize 1,20 €
srska
21.07.11,06:14
no ale na druhej strane zaplati svojmu dodavatelovi namiesto 1 € o 0,20 € viac, cize 1,20 €je tam vyššie aj nákup 0,83+0,17=1,00:)
Lucia Červenková
21.07.11,06:15
este by som doplnila, ze zmysel registrovat sa ako platca DPH vidim vtedy, keby si bol v clanku platcov DPH - ked ty kupujes knihy od platcu a predavas ich platcovi, vtedy je vyhodnejsie, aby si bol aj ty platca, pretoze vtedy sa cena navysuje v dosledku DPH
Lucia Červenková
21.07.11,06:16
je tam vyššie aj nákup 0,83+0,17=1,00:)
ale to nevieme, ci kupuje tovar od platcu, alebo od neplatcu
srska
21.07.11,06:28
ale to nevieme, ci kupuje tovar od platcu, alebo od neplatcu
časť pôvodného zadania:
...Prečo? Ak mu predám knihu za euro ako neplatca alebo za euro bez dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) tak v tom nevidím rozdiel. ....
a rozdiel pre odberateľa (platiteľa dph) to je - to snáď uznáš
alessi
21.07.11,06:28
Ok dik dievčatá. Dph na knihy je 10 a nie 20. Argument znel že je s tým viac roboty. Ale dik za vysvetlenie.
srska
21.07.11,06:33
Ok dik dievčatá. Dph na knihy je 10 a nie 20. Argument znel že je s tým viac roboty. Ale dik za vysvetlenie.myslel som - ide o princíp:)
Lucia Červenková
21.07.11,06:35
časť pôvodného zadania:
...Prečo? Ak mu predám knihu za euro ako neplatca alebo za euro bez dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) tak v tom nevidím rozdiel. ....
a rozdiel pre odberateľa (platiteľa dph) to je - to snáď uznáš

Neuznam :)
ak berieme do uvahy len tohto neplatcu a platcu.
Sucasny stav:
neplatca fakturuje 1 €
platca fakturuje 2 € bez dph, 0,2 €je DPH, predava 2,2 €, 0,2 € odvadza do ŠR
obaja su platcovia:
neplatca fakturuje 1 € bez DPH 0,1 € je DPH spolu 1,1 €
platca fakturuje to iste
cize sice teraz odvadza len 0,1 € ŠR, ale zaplati dodavatelovi o 0,1 € viac
cize teraz zaplatil dodavatelovi 1 €, ziskal 2,2 €, odviedol ŠR 0,2 €, celkovo mu ostalo 1 €
obaja su platcovia zaplati dodavatelovi 1,1 , ziska 2,2 €, odvedie ŠR 0,1 €, celkovo mu ostatne 1 €
srska
21.07.11,07:00
Neuznam :)
ak berieme do uvahy len tohto neplatcu a platcu.
Sucasny stav:
neplatca fakturuje 1 €
platca fakturuje 2 € bez dph, 0,2 €je DPH, predava 2,2 €, 0,2 € odvadza do ŠR
obaja su platcovia:
neplatca fakturuje 1 € bez DPH 0,1 € je DPH spolu 1,1 €
platca fakturuje to iste
cize sice teraz odvadza len 0,1 € ŠR, ale zaplati dodavatelovi o 0,1 € viac
cize teraz zaplatil dodavatelovi 1 €, ziskal 2,2 €, odviedol ŠR 0,2 €, celkovo mu ostalo 1 €
obaja su platcovia zaplati dodavatelovi 1,1 , ziska 2,2 €, odvedie ŠR 0,1 €, celkovo mu ostatne 1 €
v prvom prípade je náklad: 1,00 a odvod dph 0,20
v druhom prípade je náklad 1,00 a odvod dph 0,10
z pohľadu platcu dph po nákupe a predaji. tak je rozdiel alebo nie?
Lucia Červenková
21.07.11,07:02
v prvom prípade je náklad: 1,00 a odvod dph 0,20
v druhom prípade je náklad 1,00 a odvod dph 0,10
z pohľadu platcu dph po nákupe a predaji. tak je rozdiel alebo nie?

nie, lebo tych 0,10 € co usetril na DPH musi teraz zaplatit dodavatelovi a ten ich odvedie do ŠR. Čiže v konečnom dôsledku je všetko rovnaké, zisk, náklady, daň, platby a výdaje. Rozdiel je, keď je neplatca v reťazci platcov.
camozzi
21.07.11,07:41
Poradi mi prosim niekto?
Firma je platcom DPH od 22. juna. Je povinna podat danove priznanie k DPH uz 25. jula?
Lucia Červenková
21.07.11,07:44
Poradi mi prosim niekto?
Firma je platcom DPH od 22. juna. Je povinna podat danove priznanie k DPH uz 25. jula?
ano, ak je kvartálny platca, tak za druhý kvartál (22.6-30.6.)
srska
21.07.11,07:47
§78 ods. 1 zákona o dph 222/2004

(1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a, a s výnimkou platiteľa, ktorý v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 alebo dodal tovar podľa § 45.
camozzi
21.07.11,07:51
ano, ak je kvartálny platca, tak za druhý kvartál (22.6-30.6.)
Ano, je kvartalnym platitelom DPH. Dakujem za odpovede.
jana32
22.07.11,19:03
Dobrý deň, prosím o radu, DPH som robila naposledy rped rokmi a teraz sa k tomu na krátky čas musím vrátiť. Ak firma za 1.Q vykázala nadmerný odpočet 252 € a v 2.Q jej vyšlo povinnosť zaplatiť DPH vo výške 85 €, treba to DPH zaplatiť? Alebo to môžem odrátať od preplatku za 1.Q. Ďakujem
Mila123
22.07.11,19:22
ak ste nežiadali o vrátenie nad. odpočtu, odpočítavaš.....pre istotu si to over u správcu na DU
tinaM
22.07.11,19:23
Dobrý deň, prosím o radu, DPH som robila naposledy rped rokmi a teraz sa k tomu na krátky čas musím vrátiť. Ak firma za 1.Q vykázala nadmerný odpočet 252 € a v 2.Q jej vyšlo povinnosť zaplatiť DPH vo výške 85 €, treba to DPH zaplatiť? Alebo to môžem odrátať od preplatku za 1.Q. Ďakujem
V bezprostredne nasledujúcom období po vzniku nadm.odpočtu /čiže 2.Q/ si odpočítaš z vlastnej daňovej povinnosti nadmerný odpočet z predchádzajúceho obdobia /1.Q./, ktorý vpíšeš do riadku 32 DP DPH.
V Tvojom prípade tam vpíšeš len sumu 85 EUR /nie 252/. Vlastná daňová povinnosť po odpočítaní nadmerného odpočtu z predchádzajúceho zd.obdobia bude 0.
Rozdiel 252-85=167 Ti DÚ vráti na účet.
jana32
23.07.11,17:44
V bezprostredne nasledujúcom období po vzniku nadm.odpočtu /čiže 2.Q/ si odpočítaš z vlastnej daňovej povinnosti nadmerný odpočet z predchádzajúceho obdobia /1.Q./, ktorý vpíšeš do riadku 32 DP DPH.
V Tvojom prípade tam vpíšeš len sumu 85 EUR /nie 252/. Vlastná daňová povinnosť po odpočítaní nadmerného odpočtu z predchádzajúceho zd.obdobia bude 0.
Rozdiel 252-85=167 Ti DÚ vráti na účet.

Ešte sa chcem opýtať, treba o vrátenie nadmerného odpočtu požiadať? Dokedy ho firme vrátia? Ďakujem
Ivenka
23.07.11,17:57
O NO nežiadaš DU Ti vráti do 30 dní od podania daň.priznania.
Lucia Červenková
24.07.11,08:39
ak ste nežiadali o vrátenie nad. odpočtu, odpočítavaš.....pre istotu si to over u správcu na DU

Len chcem doplnit informaciu, ze pri kvartalnych platcoch nie je moznost poziadat o skorsie vratenie NO, iba pre mesacnych.
Z.E.Ú.S.
29.11.11,20:40
ahojte, chcem si overiť jednu vec, účtujem pre jedneho živnostnika v PU, je platca DPH okrem iného má e-shop s elektronikou. Je správne ked mu nakupeny tovar (aj ked zatial je "na sklade" teda nepredaný) zaúčtujem na 504 a uplatnim DPH na vstupe, potom ak tovar nebude do konca roka predaný, ho na základe inventarizácie zaúčtujem na sklad a DPH bude musieť doplatiť ešte za 4 Q 2011 ? ďakujem
Mila123
29.11.11,20:44
DPH sa účtuje či pre JU i pre PU rovnako, platí rovnaký zákon pre oboch.....
ak som dobre pochopila, že chceš odviesť DPH zo skladu????(skladových zásob)????
Z.E.Ú.S.
29.11.11,20:58
pre istotu doplním, že si sklad vedie spôsobom B teda všetko do spotreby a na konci roka na základe IZ sa to "vyrovná" podľa toho koľko tovaru sa nepredalo a stále "stojí" na sklade, neviem či to takto funguje aj u DPH, tak sa pýtam... dúfam že nárok na odpočet DPH v tomto prípade mal a u tovaru ktorý nepredá asi bude treba "vrátiť" DPH - daň. úradu, ak nie opravte ma... alebo ani potom nemusí DPH doplatiť (tú ktorú si už uplatnil na vstupe) teda mohol by mu tovar "stáť na sklade" aj pár rokov a DPH ktorú si u neho uplatnil by nemusel vracať ? tomu neverím lebo by sa robili podvody.... (inak ide o dobrovoľného platcu výročie má v apríli a asi to zruší... takže by napr. doplatil až potom ? alebo ako to je... zákon je dosť zložitý a nenašiel som tam na túto situáciu odpoved preto sa pýtam odborníkov tu ... díky moc
Mila123
29.11.11,21:02
tak by si tú DPH poriešila iba v prípade ukončenia plátcovstva DPH, popr. ak by si mala napr. aj manko na sklade, kt. je nad Vami stanovený limit......inak nie.....

ak si raz uplatníš DPH na vstupe, i napriek tomu, že tovar, materiál, či zásoby a pod. nepredáš do konca roka (či účt. obd,) sa spätne nevracia do štátneho rozpočtu.....

hypoteticky.....v januári budúceho roku by si si ju musela opätovne uplatňovať (nemá to celé logiku).....
Z.E.Ú.S.
29.11.11,21:11
ďakujem, fajn a myslel zákonodarca na to že niekto začne nakupovať tovar a nakoniec ho nepredá ale mu stojí "na sklade" (možno aj v obyvačke ) niekoľko rokov ...
a druhá otázka takže ak prestane byť platcom DPH (napríklad v máji 2012 ) a ten tovar dovtedy nepredá potom už bude musieť "vrátiť" odpočítanú DPH ? ďakujem
Mila123
29.11.11,21:14
áno, potom už áno.......alebo predá tovar za zníženú cenu (aj pod nákupnú)....pretože, ak DPH musí vrátiť , cena, z kt. sa bude počítať je skladová.......je výhodnejšie predať aj za symbolickú cenu.........
Z.E.Ú.S.
12.01.12,12:00
potreboval by som poradiť,1. môže si živnostník - autoservis uplatniť DPH na vstupe pri kúpe strojov ktoré budú slúžiť na vykonávanie tejto činnosti aj spätne, teda napríklad ak sa stane platcom DPH 1.2.2012 ale stroje nakúpi ešte v januári ...
2. môžu mu daň. úrad odmietnúť dobrovoľnú registráciu DPH ?
3. ako je to s uplatnením DPH na vstupe u strojov (dlhodobého majetku ) ktorý presiahne hodnotu cca 3300 € (čo ak dobre viem je hranica v zákone o DPH) potom sa odpisuje DPH na vstupe postupne s odpisovaním ??
ďakujem veľmi pekne kto mi poradí
ďakujem
KEJKA
12.01.12,14:52
1. áno
2. áno
3. ??? aký §??
Z.E.Ú.S.
15.01.12,18:01
môže si podnikateľ uplatniť DPH za nákup strojov z iného členského štátu ? (teda napríklad z Nemecka alebo ČR s ich DPH) nakupoval by len stroje ktoré bude používať na svoje podnikanie... alebo ako to je ? ďakujem
KEJKA
15.01.12,18:14
môže si podnikateľ uplatniť DPH za nákup strojov z iného členského štátu ? (teda napríklad z Nemecka alebo ČR s ich DPH) nakupoval by len stroje ktoré bude používať na svoje podnikanie... alebo ako to je ? ďakujem
pred nákupom z EU musíš byť registrovaný. Ak nie si a nie si ani povinný sa registrovať, nakupuješ s DPH z prísluč´šného štátu. Tú DPH si nemôžeš odpočítať v SR, to je snáď pochopiteľné.
mondes
15.01.12,21:49
Zdravím Vás. Robím DP k DPH a vyšiel mi nadmerný odpočet. Pri ňom je kolonka "Splnenie podmienok podľa § 79 ods. 2 zákona" mám to zakliknúť?

Sme štvrťročný platca DPH. Ten § 79 ods. 2 zákona chápem tak, že sa to týka mesačných platcov DPH. Alebo sa mýlim? Vysvetlite mi prosím, kedy je potrebné odkliknúť to Splnenie podmienok? Vďaka.
srska
15.01.12,21:54
ak je splnené 79/2a, b aj c:
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov 29b)

a 29b) : Zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

a potom 79/3:
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.
Paula
15.01.12,21:59
To znamená, že nie si nikomu nič dlžný...ak bude napr. DÚ alebo poisťovni atp. visieť nejaký cent z Tvojej strany , potom si podmienku nesplnil. A ten cent môže byť chyba zaúčtovania na ich strane...a kým sa to vysvetlí, prejde presne ten čas, akoby si ani nezaklikol a na odpočet si počkal.
srska
15.01.12,21:59
a od 01.01.2012 prifarili nový 79/4 + 5:
(4) Ak v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 alebo 2 je zaslaná výzva na odstránenie nedostatkov v podanom daňovom priznaní, lehota na vrátenie nadmerného odpočtu neplynie odo dňa doručenia výzvy až do dňa odstránenia nedostatkov.

(5) Ak platiteľ uplatňuje nadmerný odpočet alebo zvyšuje nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním podaným po podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom tento nadmerný odpočet vznikol, daňový úrad vráti nadmerný odpočet alebo sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania. Ak po vrátení nadmerného odpočtu podľa § 79 ods. 2 platiteľ zvýši nadmerný odpočet dodatočným daňovým priznaním, daňový úrad vráti sumu, o ktorú sa zvýšil nadmerný odpočet, do 30 dní od podania dodatočného daňového priznania.

a ešte tu máš info v bode 4 k novele 79/4,5 a 7 (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/info_novela_1_1_2012.pdf)
mondes
15.01.12,22:07
ak je splnené 79/2a, b aj c:
c) platiteľ nemal v období 12 kalendárnych mesiacov pred skončením kalendárneho mesiaca, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, daňové nedoplatky a colné nedoplatky voči daňovému úradu a colnému úradu a nedoplatky na povinných odvodoch poistného podľa osobitných predpisov 29b)

a 29b) : Zákon č. 461/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov.
Zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení a o zmene a doplnení zákona č. 95/2002 Z. z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

a potom 79/3:
(3) Platiteľ, ktorý spĺňa podmienky podľa odseku 2, vyznačí túto skutočnosť v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

No tak to som si nie celkom istá, či sme resp. nemáme nejaké nedoplatky voči SP a ZP. To si musím poriadne prejsť bank. výpisy, pretože posledné 2 mesiace r. 2011 nám na účet neprišiel ani cent a jasné že výdavky odchádzali. Boli sme až v mínuse. Takže neviem, či všetko odišlo.

.....mám to chápať tak, že aj keď sme mali napr. za 2 mesiace nedoplatky na ZP, ale sme ich uhradili ku koncu roka, tak splňame podmienku?
mondes
15.01.12,22:10
To znamená, že nie si nikomu nič dlžný...ak bude napr. DÚ alebo poisťovni atp. visieť nejaký cent z Tvojej strany , potom si podmienku nesplnil. A ten cent môže byť chyba zaúčtovania na ich strane...a kým sa to vysvetlí, prejde presne ten čas, akoby si ani nezaklikol a na odpočet si počkal.

.....to mám chápať tak, že ak splňam podmienku, tak mi vrátia NO do 30 dni? Ale naopak, ak nesplňam, tak si počkám, čo mi vyjde v nasl. zdaňovacom období a v prípade, že opäť to bude NO tak si ho požiadam? Tak mám rozumieť zvýraznenej vete?
srska
15.01.12,22:13
mondes
15.01.12,22:27
Takže nás sa to netýka, keďže sme štvrťročnými platiteľmi dane. Usudzujem to z tejto vety:

Skrátená lehota na vrátenie nadmerného odpočtu sa týka len tých platiteľov dane, ktorých zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac. Vďaka.
KEJKA
16.01.12,06:04
Takže nás sa to netýka, keďže sme štvrťročnými platiteľmi dane. Usudzujem to z tejto vety:
Skrátená lehota na vrátenie nadmerného odpočtu sa týka len tých platiteľov dane, ktorých zdaňovacím obdobím je kalendárny mesiac. Vďaka.
presne tak. a netýka sa ani tých mesačných, ktorým sa náhodou stalo, že platili DPH neskoro za posledných 12 mesiacov.......
druzstvo81
20.01.12,11:00
Ahojte, neviem si rady s r.32

za 3.Q sme mali NO 1000e, za 4.Q máme VDP 800e

r.29 = 800e
r.32 = 1000e alebo 800e?

viem že výsledok je ten istý, Du vráti 200e, mne ide len o to, že neviem akú sumu mám uviesť na r. 32

Budem vďačná za všetky rady.
kubkokubko
20.01.12,13:11
Ahojte poradaci, kedze opravne danove priznanie k DPH som vobec nikdy nepodavala, poprosim vas o radu a pomoc. Manzel je SZČO, stvrtročný platca DPH. V minulom stvrtroku som zabudla pri tlaciarni v krabici blok a nedala som ho do danoveho priznania, DPH bola 12€. Co je najlepsie riesenie? V robote takuto DPH uctovnicka davala do výdavkov neovplyvnujúcich ZD - ostatné, len nie som si ista, ci to bolo spravne. A opravne DP nepodavala. Podla mna aby bolo uctovnictvo vedene spravne by sa malo po zisteni takejto skutocnosti podat opravne danove priznanie. Vyplývajú z toho nejake postihy alebo pokuty? Alebo tuto DPH zapocitam to posledneho stvrtroka a potom podam opravne danove priznanie za oba stvrtroky a bude vlastne nulove. Mozno sa tí, co tomu rozumiete, chytate za hlavu, ako ma take riesenia mohli vobec napadnut. Preto vas prosim o radu. Dakujem vsetkym.
babi2
20.01.12,13:15
Ahojte poradaci, kedze opravne danove priznanie k DPH som vobec nikdy nepodavala, poprosim vas o radu a pomoc. Manzel je SZČO, stvrtročný platca DPH. V minulom stvrtroku som zabudla pri tlaciarni v krabici blok a nedala som ho do danoveho priznania, DPH bola 12€. Co je najlepsie riesenie? V robote takuto DPH uctovnicka davala do výdavkov neovplyvnujúcich ZD - ostatné, len nie som si ista, ci to bolo spravne. A opravne DP nepodavala. Podla mna aby bolo uctovnictvo vedene spravne by sa malo po zisteni takejto skutocnosti podat opravne danove priznanie. Vyplývajú z toho nejake postihy alebo pokuty? Alebo tuto DPH zapocitam to posledneho stvrtroka a potom podam opravne danove priznanie za oba stvrtroky a bude vlastne nulove. Mozno sa tí, co tomu rozumiete, chytate za hlavu, ako ma take riesenia mohli vobec napadnut. Preto vas prosim o radu. Dakujem vsetkym. Rozumiem tomu tak, že je to DPH na vstupe, v tom prípade sa to môže dať do DP 4.Q.2011, netreba podávať žiadne DDP
kubkokubko
21.01.12,09:04
To vazne mozem dat doklad k DPH na vstupe z 3 Q.2011 do 4 Q.2011 a netreba podat opravne alebo dodatocne danove priznanie k DPH?
babi2
21.01.12,09:13
To vazne mozem dat doklad k DPH na vstupe z 3 Q.2011 do 4 Q.2011 a netreba podat opravne alebo dodatocne danove priznanie k DPH?
Zákon o DPH §51Uplatnenie práva na odpočítanie dane
ods.(2)
Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo písm. d) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplatňuje právo na odpočítanie dane, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) najskôr v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo.
kubkokubko
21.01.12,23:28
Srdecna vdaka za pomoc, vidim, ze si musim lepsie nastudovat zakon o DPH. Este raz dakujem.
druzstvo81
23.01.12,06:42
Ahojte, neviem si rady s r.32

za 3.Q sme mali NO 1000e, za 4.Q máme VDP 800e

r.29 = 800e
r.32 = 1000e alebo 800e?

viem že výsledok je ten istý, Du vráti 200e, mne ide len o to, že neviem akú sumu mám uviesť na r. 32

Budem vďačná za všetky rady.

nikto mi neporadi? :-(
babi2
23.01.12,06:57
Ahojte, neviem si rady s r.32

za 3.Q sme mali NO 1000e, za 4.Q máme VDP 800e

r.29 = 800e
r.32 = 1000e alebo 800e?

viem že výsledok je ten istý, Du vráti 200e, mne ide len o to, že neviem akú sumu mám uviesť na r. 32

Budem vďačná za všetky rady.Na r.32 bude 800
Z poučenia k vyplneniu DP
47. Riadok 32 - suma nadmerného odpočtu vykázaného za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ktorá sa odpočítava od vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v riadku 28 alebo v riadku 29. Údaj nesmie byť vyšší ako je údaj v riadku 28 alebo v riadku 29.
druzstvo81
23.01.12,07:50
ďakujem!
elizabeth7
20.03.12,07:06
Ahojte, potrebovala by som poradiť. Dala som nákup spotrebného materiálu v zahraničí celý do daňových výdavkov a s dph, pretože si nechceli uplatniť vrátenie dph. Faktúry sú už uhradené. Keďže neuplatnená dph nesmie ísť do daňových výdavkov, chcela som dph preúčtovať cez interný doklad, ale nezapočíta mi ho do peňažného denníka. Keď si dám cez variabilný symbol. tak mi zasa dá len do výdavkov a neviem ako dostať sumu do príjmov. Pracujem v money s3 v JU. Ako to mám preúčtovať?