sakufo
12.01.11,14:53
Zmluvu o prenájme nehnutelnosti mám urobenú tak, že nájomné sa skladá z platby za užívanie bytu 300 E a zálohové úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu (energie) vo výške 100 E. Preplatky a nedoplatky za energie sa vzájomne zučtujú. Moja otázka: Za prijmy z prenájmu mám uvádzať celé nájomné, alebo len časť 300 E, kedže energie si nájomca uhrádza mojím prostredníctvom sám?
bubkoch
12.01.11,13:57
tvoje prijmy su 400 a naklady 100+vyučtovanie
sluzby
12.01.11,16:48
Mna by zaujimalo kedy sa zapocitava prijata kaucia pri prenajme, v case kedy sa prijala alebo az po vyuctovaní tzn. po ukonceni prenajmu.
JarkaL
12.01.11,17:09
Keď sa prijala.
sakufo
12.01.11,18:35
Nemôžem súhlasiť! Nájomné je platba za užívanie bytu! Energie, ktoré nájomca spotrebuje si hradí sám, aj keď zmluvy s dodávateľmi energií má prenajímatel! Keď to rozšírime ďalej, tak súčasťou najomného by potom mali byť všetky služby ktoré si nájomca objedná napr. čistiareň, upratovanie, donáška pizze a pod.

Kaucia nie je príjem!!! To je len zložená záloha na prípadné nedoplatky a spôsobené škody. Tie peniaze nie su majetkom prenajímateľa a preto nemúžu byť súčasťou prijmu!

Toto sú názory laika preto čakám názor odborníka!
JarkaL
13.01.11,11:27
Nešlo by to bez tých výkričníkov? To aby sa človek bál niečo napísať...
andreaS
13.01.11,11:37
riesim nieco velmi obdobneho ale z druhej strany...

potrebujem od prenajimatela dostat riadne vyuctovanie energii, nakolko peniaze za ne dostal a ked pozaduje po mne doplatok, tak to chcem mat na papieri nielen preto, ze to chcem vidiet (plusy, minusy) ale aj preto, ze to potrebujem dostat do uctovnictva...

faktury od elektrarni, plynarni, vodarni su na majitela nehnutelnosti a jeho platby nemozem dat do mojho uctovnictva... len ak mi vyhotovi vyuctovanie osobitne a prilozi ako prilohy kopie dokladov...

Kedze moj naklad je, dajme tomu tych 400e, ktore platim prenajimatelovi, tak je to rovnako jeho prijem... ze ma s tym spojene dalsie naklady on, je dalsia vec...

Prenajimatel ma na vyber ako kazdy podnikatel, ci si bude uplatnovat preukazatelne vydavky (teda v tomto pripade tych 100e, a zdanuje tak 300x12 - nezdanitelna ciastka, ak nie je inde zamestnany) alebo ide na pausalne vydavky a tie pocita zo sumy 400x12... treba si len hodit do kalkulacky ktory pripad vyjde lepsie...

Mne to pripada akoby zadavatel chcel ist na pausalne vydavky a priznat 300e mesacne... co nie je spravne... dostal 400e ... cize si chce pre seba vybrat mix tychto dvoch moznosti...

Netreba zabudat este na oznamovaciu povinnost... kedy najomca, teda ja, posielam na DU prenajimatela informaciu, kolko mu bolo vyplatene v danom roku... teda ak sa drzim zadania, tak 12x400 = 4800 ... tak aby najomca nemal problemy s DU kvoli nepriznanym prijmom...
wallie
13.01.11,13:57
Nemôžem súhlasiť! Nájomné je platba za užívanie bytu! Energie, ktoré nájomca spotrebuje si hradí sám, aj keď zmluvy s dodávateľmi energií má prenajímatel! Keď to rozšírime ďalej, tak súčasťou najomného by potom mali byť všetky služby ktoré si nájomca objedná napr. čistiareň, upratovanie, donáška pizze a pod.

Kaucia nie je príjem!!! To je len zložená záloha na prípadné nedoplatky a spôsobené škody. Tie peniaze nie su majetkom prenajímateľa a preto nemúžu byť súčasťou prijmu!

Toto sú názory laika preto čakám názor odborníka!

žiaľ nepoteším ťa odborníci z DRSR majú na to takýto názor:

Stanovisko k posúdeniu platieb za energie v súvislosti s dosahovaním príjmov z prenájmu nehnuteľností podľa § 6 ods. 3 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov)


Platby plynúce na základe uzavretých zmlúv o nájme, napriek tomu, že sú v týchto zmluvách dohodnuté oddelene a to na platby súvisiace len so samotným prenájmom a na platby za spotrebu všetkých energií, sú stále zdaniteľnými príjmami daňovníka, ktoré súvisia s prenajatou nehnuteľnosťou a sú súčasťou príjmov z prenájmu tejto nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov.
Platby, ktoré daňovník uhrádza konkrétnym dodávateľom si následne môže uplatniť ako preukázateľný výdavok, ak vykazuje základ dane podľa § 17 až 29 zákona o dani z príjmov na základe vedeného účtovníctva alebo evidencie podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov alebo sú zahrnuté ako súčasť výdavkov uplatnených percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov.