rommy
12.01.11,16:07
Ahoj poraďáci, firma má mandátnu zmluvu s klientom, posiela za neho poštu (odosielateľ klient, poštovné platí firma), môžem si dať takéto podacie lístky do nákladov aj keď tam ako odosielateľ nie sme my ale klient? Potom to chceme refakturovať, refakturácia poštovného je s alebo bez DPH?
Veľmi pekne ďakujem za rady :)
a_je_to
12.01.11,15:16
Ahoj poraďáci, firma má mandátnu zmluvu s klientom, posiela za neho poštu (odosielateľ klient, poštovné platí firma), môžem si dať takéto podacie lístky do nákladov aj keď tam ako odosielateľ nie sme my ale klient? Potom to chceme refakturovať, refakturácia poštovného je s alebo bez DPH?
Veľmi pekne ďakujem za rady :)

Možno to považovať za prechodné položky plnenia. Služba rozposielania je s DPH, zaplatené poštové poplatky v nominálnej cene sú prechodné položky bez DPH. Pozri § 22, ods. 3. Sú vaším nákladom, ktorý bude bez navýšenia prefakturovaný klientovi.
rommy
12.01.11,17:41
Aháá no super a ako je dobre tieto prechodné položky účtovať? na 379?
a_je_to
14.01.11,18:08
Aháá no super a ako je dobre tieto prechodné položky účtovať? na 379?

Na 379 určite nie, nie sú záväzkom, ani súvzťažnosť 311/379 sa nehodí. Pri nákupe je to klasický náklad a pri fakturácii buď stornonáklad -518, alebo výnos, zrejme najbližšie 648, alebo zhodný s hlavným predmetom teda 602. Prechodné položky nie sú účtovnou, ale daňovou kategóriou, účtovanie nie je bližšie určené, neviem o tom.
jess
14.01.11,18:14
Ja poštovné dávam potom na 602. Je to podľa mňa služba klientovi, že v jeho mene pošlem výkazy na príslušné úrady.
rommy
14.01.11,19:47
Hej uvedomila som si že 379 je hlúposť, ale ak je poštovné platené firmou a preplatené - refakturované klientovi bezodplatne nemala by som vynechať náklady a výnosy ale účtovať 315/211 a potom na faktúre 311/315?