ejla
12.01.11,16:44
Dobrý deň, prosím vás viete mi poradiť, či sa platí daň z predaja osobného motorového vozidla.Mám ho v osobnom vlastníctve, nepodnikám. Ďakujem
Zita5
12.01.11,15:46
Ak nepodnikáte a vozidlo nie je používané v súvislosti s dosahovaním príjmov podľa paragrafu 6 Zákona o dani z príjmu , tak nie ste daňovníkom dane z MV a daňové priznanie k dani z MV nemáte dôvod podávať .
ejla
12.01.11,16:54
A čo sa týka príjmu z predaja motor. vozidla je povinnosť tento príjem prihlásiť?
JarkaL
12.01.11,17:00
Pokiaľ auto nebolo používané na podnikanie, tak nie, príjem je oslobodený od dane z príjmu.
azla
12.01.11,17:01
Je to prijem oslobodený od dane podľa § 9 Zakona o dani z prijmov.

odst.1 c. - 2011
(odst. 1d - 2010 )
LenkaOf
16.08.11,05:16
Dobrý deň, som SZCo, vlastním motorove vozidlo, ktoré nepouzivam na podnikanie a chcem ho predat /rok vyr. 1995/, prijem z predaja uvadzam v danovom priznani? Ako je to ak nasledne nadobudnem nove auto /rok vyroby 2005/, ktore uz na podnikanie pouzivat budem. Nákladom budu odpisy?
Mila123
16.08.11,05:32
Dobrý deň, som SZCo, vlastním motorove vozidlo, ktoré nepouzivam na podnikanie a chcem ho predat /rok vyr. 1995/, prijem z predaja uvadzam v danovom priznani? Ako je to ak nasledne nadobudnem nove auto /rok vyroby 2005/, ktore uz na podnikanie pouzivat budem. Nákladom budu odpisy?
ak to staré auto nepatrilo do obch. majetku SZČO v DP sa neuvádza...a na nové - výdavkom sú aj odpisy.....
alessi
16.08.11,06:14
Pokiaľ auto nebolo používané na podnikanie, tak nie, príjem je oslobodený od dane z príjmu.

aj pokiaľ by predajna cena bola vňčšia ako 1/2 12nasobku min. mzdy?
KEJKA
16.08.11,06:32
počíta sa celkový ročný príjem, nie iba príjem z predaja auta.
veronikasad
16.08.11,06:38
aj pokiaľ by predajna cena bola vňčšia ako 1/2 12nasobku min. mzdy?
ako súvisí min.mzda so zdaňovaním ?

Zrejme si mýliš povinnosť podať DP, ak príjem nedosiahol 1/2 NČZD.
bubkoch
16.08.11,06:39
aj pokiaľ by predajna cena bola vňčšia ako 1/2 12nasobku min. mzdy?
aj pokial by bola predajna cena 2 mil. € :)
marjankaj
16.08.11,06:44
ak to staré auto nepatrilo do obch. majetku SZČO v DP sa neuvádza...a na nové - výdavkom sú aj odpisy.....

To by bolo iba vtedy ak by auto zaradil do obchodného majetku.
Auto môže používať na podnikanie aj vtedy ak nie je zaradené do obchodného majetku.
LenkaOf
16.08.11,09:56
ak to staré auto nepatrilo do obch. majetku SZČO v DP sa neuvádza...a na nové - výdavkom sú aj odpisy.....

mozem poprosit trosku detailnejsie? ak stare auto predam cca hodnota 1600 Eur, do DP ho nezahrniem?
nove auto kupim v 9/2011 v hodnote cca 9000 /uver, lizing/, urcim si aky chcem odpis /rovnom, alebo zrychleny/, za tento rok si odpisem len tie zostavajuce 3 mesiace alebo cely rok? co okrem odpisov mozem zahrnut do vydavkov v tomto roku kedy nove /ojazdene/ auto kupim?
PS: len na dodatok SZC je od 6/2011

srdecne dakujem
Mila123
16.08.11,10:05
mozem poprosit trosku detailnejsie? ak stare auto predam cca hodnota 1600 Eur, do DP ho nezahrniem?
nove auto kupim v 9/2011 v hodnote cca 9000 /uver, lizing/, urcim si aky chcem odpis /rovnom, alebo zrychleny/, za tento rok si odpisem len tie zostavajuce 3 mesiace alebo cely rok? co okrem odpisov mozem zahrnut do vydavkov v tomto roku kedy nove /ojazdene/ auto kupim?
PS: len na dodatok SZC je od 6/2011

srdecne dakujem
PS: len na dodatok SZC je od 6/2011
tomu to nerozumiem....
LenkaOf
16.08.11,10:10
v 6/2011 zaciatok podnikania, potrebuje auto k vykonu szc
Mila123
16.08.11,10:20
v 6/2011 zaciatok podnikania, potrebuje auto k vykonu szc
aha...tak to staré ak nebolo zaradené v obchodnom majetku sa nikde v DP neuvádza......nijako...... i keby bolo používané na podnikanie ako súkromné )

a keď si zakúpi podnikateľ (JU) auto na úver, zaradí ho do obch. majetku spoločnosti a môže ho odpisovať,(rovnomerne či zrýchlene) i napriek tomu, že podniká aj napr. 1 týždeň v dannom roku (tu som uviedla, že ho môže odpisovať, nakoľko sa dá odpis odložiť, to sa využíva najmä pri stratách)

a keď by ho obstaral formou leasingu, ten rozpúšťa / mesiacov užívania (od obstarania).....
Zita5
16.08.11,10:29
mozem poprosit trosku detailnejsie? ak stare auto predam cca hodnota 1600 Eur, do DP ho nezahrniem?
nove auto kupim v 9/2011 v hodnote cca 9000 /uver, lizing/, urcim si aky chcem odpis /rovnom, alebo zrychleny/, za tento rok si odpisem len tie zostavajuce 3 mesiace alebo cely rok? co okrem odpisov mozem zahrnut do vydavkov v tomto roku kedy nove /ojazdene/ auto kupim?
PS: len na dodatok SZC je od 6/2011

srdecne dakujem


http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html
LenkaOf
16.08.11,10:34
aha...tak to staré ak nebolo zaradené v obchodnom majetku sa nikde v DP neuvádza......nijako...... i keby bolo používané na podnikanie ako súkromné )

a keď si zakúpi podnikateľ (JU) auto na úver, zaradí ho do obch. majetku spoločnosti a môže ho odpisovať,(rovnomerne či zrýchlene) i napriek tomu, že podniká aj napr. 1 týždeň v dannom roku (tu som uviedla, že ho môže odpisovať, nakoľko sa dá odpis odložiť, to sa využíva najmä pri stratách)

a keď by ho obstaral formou leasingu, ten rozpúšťa / mesiacov užívania (od obstarania).....

dakujem
takze ak kupi v hotovosti moze odpisat za cely rok spravne?
ak kupi na lizing zohladni len obdobie od obstarania do konca roka?
marjankaj
16.08.11,10:36
dakujem
takze ak kupi v hotovosti moze odpisat za cely rok spravne?
ak kupi na lizing zohladni len obdobie od obstarania do konca roka?

No ak auto nezaradíš do obchodného majetku, tak na odpisy nemáš nárok.
LenkaOf
16.08.11,10:38
...ake dalsie naklady spojene s kupou auta na lizing si moze uplatnit?
KEJKA
16.08.11,10:41
dakujem
takze ak kupi v hotovosti moze odpisat za cely rok spravne?
ak kupi na lizing zohladni len obdobie od obstarania do konca roka?
hotovosť, alebo úver - odpis vo výške 1/4
lízing - za mesiace od uvedenia do prevádzky.
Zita5
16.08.11,10:41
...ake dalsie naklady spojene s kupou auta na lizing si moze uplatnit?

Ja som Vám vyššie priložila Pokyn drsr , kde máte všetko ohľadom finančného prenájmu (lízingu) a aj nákladoch spojených s finančným prenájom(lízingom) rozpísané .Len si to treba preštudovať.
junior78
27.02.12,11:48
Ahojte
Vedeli by ste mi poradiť? Nepodnikateľ mal auto na lízing. Po ukončení ho lízingovka splnomocnila na prepis auta. On to teraz hneď chce predať právnickej osobe. Je potrebné aby to auto najprv napísal na seba a potom na právn. osobu alebo hneď môže z lízingu na právnickú osobuprepísať? (len keď nebolo jeho to auto ako mohol predať)
nepodnikateľ má príjem oslobodený z predaja? (aj keď auto doteraz patril lízingovke)
právnická osoba môže odpisovať kúpnu cenu vozidla daňovo?

dakujem
junior78
27.02.12,19:47
neviete poradiť?
trevize
04.11.12,07:10
Ozivim temu.
SZCO doodpisoval auto a vyradil ho z obchodneho majetku. Ak by ako FO predaval auto do 5 rokov od vyradenia, musi prijem zdanit. Moja otazka znie:
Ak by auto niekomu daroval alebo predal za nizsiu sumu, a obdarovany resp. kupec by ho chcel nasledne predat za vyssiu sumu...musi dotycny prijem zdanit? Auto nebude zaradovat do obchodneho majetku.
Dakujem
Mila123
04.11.12,07:11
nie , nemá povinnosť nič dodaňovať......
veronikasad
04.11.12,07:42
Ozivim temu.
SZCO doodpisoval auto a vyradil ho z obchodneho majetku. Ak by ako FO predaval auto do 5 rokov od vyradenia, musi prijem zdanit. Moja otazka znie:
Ak by auto niekomu daroval alebo predal za nizsiu sumu, a obdarovany resp. kupec by ho chcel nasledne predat za vyssiu sumu...musi dotycny prijem zdanit? Auto nebude zaradovat do obchodneho majetku.
Dakujem
§ 9
Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem

...
c) z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier,
trevize
04.11.12,10:05
Veronika

tento paragraf samozrejme poznam, ale ako ma napr. obdarovany alebo kupec vediet ci to predchadzajuci majitel mal v obchodnom majetku?
veronikasad
04.11.12,10:07
Veronika

tento paragraf samozrejme poznam, ale ako ma napr. obdarovany alebo kupec vediet ci to predchadzajuci majitel mal v obchodnom majetku?
5-ročný "test" sa týka len majitela, ktorý mal auto zahrnuté v obchodnom majetku. U ostatných ide o predaj hnutelného majetku, ktorý je v zmysle citovaného § od dane oslobodený.
Tweety
04.11.12,10:07
Veronika

tento paragraf samozrejme poznam, ale ako ma napr. obdarovany alebo kupec vediet ci to predchadzajuci majitel mal v obchodnom majetku?
Obdarovaného alebo kupujúceho to nezaujíma. AK je to FO nepodnikateľ, pri predaji takto nadobudnutého HM nič nedodaňuje. Tento § sa týka len podnikateľa, ktorý mal takýto majetok zaradený vo svojom podnikaní.
trevize
04.11.12,10:14
Dakujem, dufal som ze to tak bude.