martina666
12.01.11,18:38
Dobrý ďeň. Chcela by som sa opýtať ak vlastním 2 tretiny pozemku a sused vlasní 1 dvadsatinu pozemku, či má právo cez pozemok robiť stavebné úpravy buldozérom, postaviť cestu bez povolenia, vysypať ju kamenom, naprieč pozemkom natiahnúť elektrický kábel 380 volt bez povolenia.Ten kábel osadiť na obrovské betonové stlpy, úplne popraskané, po životnosti. Svojvolne urobil načierno tatiež prípojku na cestnú komunikáciu / beton + skruže / a to v mieste, kde už nevlastní žiadny podiel. Keď som nechala na tejto "ceste" osobný automobil, zavolal políciu , že vraj smetiarske auto tam nemôže prejsť po odpad z jeho domu a nasledne na mňa podal trestné oznámenie za schválnosť. Pri stavebnom konaní mal prístupovú cestu vedenú úplne inde. Chcela by som Vás poprosiť o radu, ako sa mám ,kde konkrétne na ktoré inštitúcie / polícia, stavebný úrad, správa ciest... Veľmi pekne ďakujem za odpoveď
Mária27
12.01.11,19:05
A to všetko trpíš? Nemôžeš sa zbaviť takého spoluvlastníctva? Je nejaký dôvod, aby sa tomu susedovi nemohla reálne oddeliť 1/20-tina a pričleniť sa k jeho pozemku?

Ani neviem, odkiaľ začať. Spoluvlastník má práva a povinnosti k spoločnej veci vo veľkosti svojho podielu. Je síce vlastníkom celej veci, ale o jej používaní sa treba dohodnúť. Pritom sa rozhoduje väčšinou počítanou podľa podielov, čiže ty môžeš rozhodnúť o všetkom. Jemu nemôže pomôcť ani súd, obrátiť sa na súd môže len ak by išlo o dôležitú zmenu spoločnej veci. Ale aj ty keď rozhoduješ, musíš to ostatným spoluvlastníkom vopred aspoň oznámiť.

Naštuduj si občiansky zákonník §§ 137 - 142 o podielovom spoluvlastníctve. Žiadaj rozdeliť pozemok, vrátiť do pôvodného stavu a nahradiť škodu.
martina666
13.01.11,17:58
dakujem za odpoveď. Oddeliť sa nedá, jeho zaujíma len tá časť pozemku, ktorá je aj mojím prístupom na pozemok. Mňa by ale zaujímalo akým konkrétne krokom mám zabrániť pohybu automobilov cez pozemok / vyzva-doporučený list, trestné oznámenie, zákazová tabuľa na pozemku, žiadosť na stavebný,Mestský úrad, vytvorenie prekážky na pozemku, fotenie prejazdov, ????/ čo z toho poradíte? A tiež by som bola vdačná za odpoveď, či sused tým, že na mňa podal trestné oznámenie za blokovanie pozemku pred smetiarským autom, ktoré tam absolútne nemalo čo robiť nenaplnil trestný čin: krivé obvinenie príp. schválnosť. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
Mária27
13.01.11,18:24
Moc si toho nevysvetlila. Prečo sa to nedá oddeliť? Máte jediný a spoločný prístup na pozemok? Ten pohyb automobilov je najmenšie zlo z toho, čo si vymenovala. Po akom kuse sa pohybuje, prečo? Má tam aj iný prístup?

Mňa totiž vždy zaujíma riešenie problému a nie varianty vzájomného napádania sa susedov.

A navyše: ak je spoluvlastníkom pozemku, čo znamená "v mieste, kde už nevlastní žiadny podiel"?
martina666
14.01.11,16:13
ten podiel si kúpil sused nečestne podvodom, ked povodný majitel vôbec neoslovil mna, mám predkupné právo, ale mu to predal, je to na súde, súd by mal ten predaj zrušiť,tak čakám. Ten pozemok, ktorý suseda zaujima len ako príjazdová cesta ku svojmu pozemku ja aj jediný prístup na pozemok pre mna. Pri stavebnom povoleni susedovho domu mal uvedený prístup uplne inde, a ten si hneť po kolaudacií nechal vymazať ako ťarchu z iného pozemku, a tvári sa ako chudák, ktorý nemá prístup na pozemok. Ide mu asi o plochu 4 x 25 m. ďakujem