Hribo
12.01.11,19:39
Prajem Vam prijemny den alebo podvecer,
pevne verim, ze nie som off topic ale potreboval by som jednu radu.
V r.2005 som nadobudol kupou vyrobnu halu, ktora je spolu s kanalizaciou o dlzke cca 2 km zapisana na mojom LV, cize je mojim majetkom. Problem nie je v hale ale v kanalizacii. Jedna sa o to, ze vedie z hranice intravilanu smerom do mesta a mam dvoch uzivatelov, ktori sa napojili na "cierno". Ostatni asi styria sa napojili s mojim suhlasom alebo so suhlasom predosleho majitela za uhradu. Problem mam s dvoma a neviem ako to mam riesit ci zalobou alebo trestnym oznamenim alebo ako. Bola snaha o dohodu no z ich strany nebol zaujem dany problem vyriesit. S kanalizaciou je este jeden problem a to ze nie su zriadene vecne bremena na pozemky kadial vedie. To som kupil v takomto stave a preto moja druiha otazka znie, ci je mozne napravy.

Este na doplnenie Tiii dvaja alebo traja co su na "cierno" sa podla vsetkeho napojili pred mojim nadobudnutim, ale mam overene, ze suhlas od predosleho majitela nedostali.

Velmi pekne dakujem za odpoved, pevne verim, ze sa najde niekto so skusenostami v takejto problematike.

S pozdravom
Hribo
Mária27
12.01.11,19:16
Ak si vlastníkom, môžeš ich odpojiť či žiadať finančnú náhradu aj tri roky dozadu.
Podobne ty by si sa mal dohodnúť s vlastníkmi pozemkov na vecnom bremeneza úhradu.
Hribo
12.01.11,19:46
Ak si vlastníkom, môžeš ich odpojiť či žiadať finančnú náhradu aj tri roky dozadu.
Podobne ty by si sa mal dohodnúť s vlastníkmi pozemkov na vecnom bremeneza úhradu.
dakujem za odpoved, len neviem ci existuje doba premlcania pri vlastnictve tzn ci je tam len doba tri roky - s tym vecnym bremenom suhlasim budem musiet za uhradu vlastnikom dat zriadit.
Mária27
12.01.11,19:56
Nepremlčuje sa vlastníctvo ale bezdôvodné obohatenie z plnenia bez právneho dôvodu.
Hribo
12.01.11,20:01
no nie som pravnik preto tomu trosku nerozumiem. Cize ake su moje moznosti ak som to kupil v r.2005, neviem kedy sa napojili, urcite nemaju ziadne povolenie a ani suhlas mna a ani predosleho vlastnika?
misomiso
12.01.11,20:09
No ja teda neviem, ale ak si majitelom kanalizacie, ktora vedie cez cudzie pozemky bez akehokolvek bremena, tak potom mam skor dojem, ze mozes byt rad, ze ti doposial funguje, ze ti ju niekto neprekopal a nezabetonoval.

Mam otazku - kde usti ta kanalizacia? Do mestskej siete? Do COV? Kto ju prevadzkuje a ako mu za odvod splaskov platis?
Hribo
12.01.11,20:48
No ja teda neviem, ale ak si majitelom kanalizacie, ktora vedie cez cudzie pozemky bez akehokolvek bremena, tak potom mam skor dojem, ze mozes byt rad, ze ti doposial funguje, ze ti ju niekto neprekopal a nezabetonoval.

Mam otazku - kde usti ta kanalizacia? Do mestskej siete? Do COV? Kto ju prevadzkuje a ako mu za odvod splaskov platis?
kanalizacia tam bola ulozena skor, ako terajsi majiteliapokupili pozemky od mesta, preto podla mojich doterajsich zsiteni je kanalizacia nadradena, ako infrastruktura. Kanalizacia usti do kanalizacie VVS vychodoslovenskej vodarenskej spolocnosti - tu je dalsi kamen urazu a to ze im normalne platim splasky a taktiez aj ostatni ale komplet naklady na udrzbu su na mojich pleciach lebo oni to odkupit nechcu. No kocurkovo to je nic ....
misomiso
12.01.11,21:18
kanalizacia tam bola ulozena skor, ako terajsi majiteliapokupili pozemky od mesta, preto podla mojich doterajsich zsiteni je kanalizacia nadradena, ako infrastruktura. Kanalizacia usti do kanalizacie VVS vychodoslovenskej vodarenskej spolocnosti - tu je dalsi kamen urazu a to ze im normalne platim splasky a taktiez aj ostatni ale komplet naklady na udrzbu su na mojich pleciach lebo oni to odkupit nechcu. No kocurkovo to je nic ....

Vvs to neche odkupit? A na zaklade coho ti fakturuju splasky? Na zaklade odobratej pitnej vody?

Neviem, ci kanalizacia, ktora je v dobrom stave ma potrebovat nejaku udrzbu. Podla mna, ak do nej neustia kanalove zberace na dazdovu vodu z povrchu, tak ani nie.

Kolko ty vlastne produkujes tej odpadovej vody? Pouzivas vodu aj vo vyrobnom procese, alebo iba na WC, pripadne kuchynu? Neoplatilo by sa ti skor postavit rovno pod halou nejaku mali COV? Dnes uz maju vlastne COV aj rodinne domy.
Hribo
13.01.11,07:54
Vvs to neche odkupit? A na zaklade coho ti fakturuju splasky? Na zaklade odobratej pitnej vody?

Neviem, ci kanalizacia, ktora je v dobrom stave ma potrebovat nejaku udrzbu. Podla mna, ak do nej neustia kanalove zberace na dazdovu vodu z povrchu, tak ani nie.

Kolko ty vlastne produkujes tej odpadovej vody? Pouzivas vodu aj vo vyrobnom procese, alebo iba na WC, pripadne kuchynu? Neoplatilo by sa ti skor postavit rovno pod halou nejaku mali COV? Dnes uz maju vlastne COV aj rodinne domy.
VVS nechce, a fakturuju na zaklade odobratej vody. S udrzbou mas pravdu zatial ziadna ale nevies co buducnost donesie, a posledna vec, sme v ochrannom pasme a preto tu nemoze byt COV. Vodu pouzivame len na WC a vydajna stravy. Za 1quartal cca 200€ spotreba vody aj so stocnym.
misomiso
13.01.11,11:03
Aha - tak uz som to cele pochopil.

Moj nazor - netreba to skriabat dokial to nesvrbi, v podstate mozes by rad, ze splasky maju kde odtekat, ja si osobne myslim, ze kanalizaciu si de facto ani nakupil. Minimalne do chvile, kedy by sa ti podarilo zabezpacit vecne bremena na LVckach by som do nikoho nestural.

Dokonca ani o tie vecne bremena by som neusiloval, pretoze nevies na koho natrafis. Majitelia pozamkov zrejme ani nevedia, ze im tam protipravne vedie najaka rura a mozno tam nic neplanuju stavat. Ked sa to teraz dozvedia, mozu sa rozhodnut skomplikovat ti zivot.

Ti, co su tam neopravnene napojeni sposobuju skodu nie tebe, ale VVS, takze by to s nimi mali riesit oni, a ak ich to netrapi tak teba naozaj nemusi. Cim viac sa do toho bude sturat...

Iba zbytocne problemy si mozes narobit.
Hribo
16.01.11,21:09
Aha - tak uz som to cele pochopil.

Moj nazor - netreba to skriabat dokial to nesvrbi, v podstate mozes by rad, ze splasky maju kde odtekat, ja si osobne myslim, ze kanalizaciu si de facto ani nakupil. Minimalne do chvile, kedy by sa ti podarilo zabezpacit vecne bremena na LVckach by som do nikoho nestural.

Dokonca ani o tie vecne bremena by som neusiloval, pretoze nevies na koho natrafis. Majitelia pozamkov zrejme ani nevedia, ze im tam protipravne vedie najaka rura a mozno tam nic neplanuju stavat. Ked sa to teraz dozvedia, mozu sa rozhodnut skomplikovat ti zivot.

Ti, co su tam neopravnene napojeni sposobuju skodu nie tebe, ale VVS, takze by to s nimi mali riesit oni, a ak ich to netrapi tak teba naozaj nemusi. Cim viac sa do toho bude sturat...

Iba zbytocne problemy si mozes narobit.
ok uz len na rychle upresnenie:
- vyssie som pisal ze som to kupoval aj s kanalizacnym potrubim cca 2km a je to zapisane na LV
- preto mi bolo oznamene, ze dana kanalizacia je nadradena inym zaujmom ako infrastruktura hoci nie je zapisana v LV, ale ak budem riesit vecne bremena, tak za odplatu ale nasledne oni, Ti ktory su napichnuty na cierno budu musiet uhradit napojenie, a ak by to slo sudom ,tak sud by urcil ciastku
- JA LEN NEVIEM CI ZALOBA ALEBO TRESTNE OZNAMENIE - len to som potreboval poriesit -

DAKUJEM
misomiso
24.01.11,16:46
ok uz len na rychle upresnenie:
- vyssie som pisal ze som to kupoval aj s kanalizacnym potrubim cca 2km a je to zapisane na LV
- preto mi bolo oznamene, ze dana kanalizacia je nadradena inym zaujmom ako infrastruktura hoci nie je zapisana v LV, ale ak budem riesit vecne bremena, tak za odplatu ale nasledne oni, Ti ktory su napichnuty na cierno budu musiet uhradit napojenie, a ak by to slo sudom ,tak sud by urcil ciastku
- JA LEN NEVIEM CI ZALOBA ALEBO TRESTNE OZNAMENIE - len to som potreboval poriesit -

DAKUJEM


Ale ved si odporujes uz v prvych dvoch vetach. Tak je to zapisane v LV alebo to nie je zapisane v LV?

Ake "nasledne"? Ty uz vopred ratas s tym, ze ti za odplatu majitelia pozemkov budu suhlasit so zapisom VB? To ta musim vyviest z omylu. Mnohi pravdepodobne nebudu suhlasit ani za odplatu. A najma: ako by som bol ja vlastnik pozemku a vedel by som, ze som nacierno napichnuty, tak by som v ziadnom pripade nesuhlasil. Pretoze "moje" cierne pripojenie by bolo rovnako nelegalne ako "tvoja" kanalizacia na mojom pozemku, takze ziadne trestne oznamenia ci zaloby by aj tak neprichadzali do uvahy.

Ja by som bol na tvojom mieste rad, ze ti splasky odtekaju, pretoze ak natrafis na chlapika, ktory sa nudi a bude sa zabavat tym, ze ti podkuri, tak sa este mozes dozit toho, ze taky debil ti prehradi kanalizaciu nad svojim miestom cierneho napojenia ty s tym vela nespravis.