RenataK
04.12.05,20:15
Ako zaúčtovať kauciu? Jedná sa o prenájom debniaceho materiálu, kde sme najprv zaplatili kauciu. Potom nám príde fa, kde bude vyčíslený prenájom. Po skončení nájmu sa môžme rozhodnúť či sa kaucia použije na zaplatenie fa za prenájom, alebo zaplatíme fa a kauciu nám vrátia. Ďakujem
M3G
04.12.05,19:23
314/221 - ako poskytnutý preddavok alebo 315/221 ako ostatná pohľadávka voči firme, ktorej ste kauciu zaplatili.

Ešte ak sú Vaši dodávatelia platitelia DPH, myslím, že by Vám mali vystaviť faktúru-daňový doklad, kde bude vyčíslená DPH, aby ste si ju Vy mohli odrátať. Nie som si však týmto úplne istý-kauciu som ešte neúčtoval.
Alllena
05.12.05,06:08
314/221 - ako poskytnutý preddavok alebo 315/221 ako ostatná pohľadávka voči firme, ktorej ste kauciu zaplatili.

Ešte ak sú Vaši dodávatelia platitelia DPH, myslím, že by Vám mali vystaviť faktúru-daňový doklad, kde bude vyčíslená DPH, aby ste si ju Vy mohli odrátať. Nie som si však týmto úplne istý-kauciu som ešte neúčtoval.

Aj ja mám kauciu za bednenie . Účtovala som 314/221, potom prišla Fa za mesiac október za prenájom. zaúčtovala som 518/321 a 343 nebola tam odrátaná časť kaucie .Debnenie už nepoužívame a teraz čakám čo bude
na 314 mám celú čiastku bez odrátania zálohy. Na kauciu nám nedodali daňový doklad. DPH som si nemohla odrátať.;)
RenataK
05.12.05,23:51
Máš to od fy DOKA? Mám presne takýto prípad - na kauciu mi nedali daň. doklad. Napíš potom ako si to poriešila po skončení nájmu. Ďakujem
Alllena
06.12.05,06:28
Máš to od fy DOKA? Mám presne takýto prípad - na kauciu mi nedali daň. doklad. Napíš potom ako si to poriešila po skončení nájmu. Ďakujem

ozvem sa Ti,zatial dovi;)
volajú sa : DOKA Slovakia Debniaca technika s.r.o.
Timcsi
06.12.05,06:50
Ešte ak sú Vaši dodávatelia platitelia DPH, myslím, že by Vám mali vystaviť faktúru-daňový doklad, kde bude vyčíslená DPH, aby ste si ju Vy mohli odrátať. Nie som si však týmto úplne istý-kauciu som ešte neúčtoval.

My sme prijali kauciu na základe zmluvy. Čiže sme nevystavili žiadnu faktúru, hlavne nie s DPH! Z kaucii sa neodvádza DPH, teda ani nárok nie je. Až z normálnej faktúry.
Tweety
06.12.05,07:03
My sme prijali kauciu na základe zmluvy. Čiže sme nevystavili žiadnu faktúru, hlavne nie s DPH! Z kaucii sa neodvádza DPH, teda ani nárok nie je. Až z normálnej faktúry.
Nesúhlasím s týmto tvrdením, zákon o DPH v §19 odst.4 hovorí : ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.:o :cool: :eek:
Timcsi
06.12.05,07:38
A prečo by som mala odvádzať DPH 2-krát!?!:
1.z kaucie
2.z vystavenej faktúry (napr.na nájomné)
Veď keď sa započítava kaucia (napr. v prípade neplatenia zo strany odberateľa), vtedy sa nevystaví žiadný dobropis na pôvodnú kauciu, t.j.sa nevráti odvádzaná DPH z kauc. zo strany daňového úradu. Len normálne sa zruší náš záväzok z titulu prijatej kauc., a zníži sa pohľadávka z nájomného.
Dúfam, že zrozumiteľne som písala.
Alllena
06.12.05,09:33
A prečo by som mala odvádzať DPH 2-krát!?!:
1.z kaucie
2.z vystavenej faktúry (napr.na nájomné)
Veď keď sa započítava kaucia (napr. v prípade neplatenia zo strany odberateľa), vtedy sa nevystaví žiadný dobropis na pôvodnú kauciu, t.j.sa nevráti odvádzaná DPH z kauc. zo strany daňového úradu. Len normálne sa zruší náš záväzok z titulu prijatej kauc., a zníži sa pohľadávka z nájomného.
Dúfam, že zrozumiteľne som písala.

Kauciu sme zaplatili skutočne na základe nájomnej zmluvy 20 000,-
zaučtovala sam 314/221 neprišiel na túto čiastku žiadny doklad na odrátanie DPH.ďalej sme využívali debnenie určitú dobu,za dané obdobie prišla Fa na 1190,-nič viac žiadne odúčtovanie zálohy,tak som účtovala
518/321 1000,- a 343 190,- uhradu z banky 321/221 1190,- ,debnenie sme vrátili a teraz sa pýtam ,vráti nám DOkA 20 000,-,aby som si odúčtovala 314:confused:
Timcsi
06.12.05,09:44
No, keď nemáte voči nim už žiadné záväzky, resp. sa skončila splatnosť zmluvy, tak samozrejme tú zaplatenú kauciu musíte dostať späť (221(211) / 314). Veď kým ju Vám nevrátia, ty máš voči nim pohľadávku vo výške kaucie.
Alllena
06.12.05,09:51
No, keď nemáte voči nim už žiadné záväzky, resp. sa skončila splatnosť zmluvy, tak samozrejme tú zaplatenú kauciu musíte dostať späť (221(211) / 314). Veď kým ju Vám nevrátia, ty máš voči nim pohľadávku vo výške kaucie.

ďakujem myslela som si;)
M3G
07.12.05,17:45
My sme prijali kauciu na základe zmluvy. Čiže sme nevystavili žiadnu faktúru, hlavne nie s DPH! Z kaucii sa neodvádza DPH, teda ani nárok nie je. Až z normálnej faktúry.

Nikde v zákone o DPH nevidím oslobodenie od DPH pri prijatí, resp. pri zaplatení kaucie. Ak sa mýlim opravte ma.

Súhlas s Majou.
Timcsi
08.12.05,08:03
Nikde v zákone o DPH nevidím oslobodenie od DPH pri prijatí, resp. pri zaplatení kaucie. Ak sa mýlim opravte ma.

Súhlas s Majou.

A potom z kauc. odvádzanú DPH kedy a ako dostaneš späť?
účtovník 007
08.12.05,12:54
Kaucia- správny názov by mal byť finančná zábezpeka. Vo veľkom ich používa TESCO, HYPER.. Slúžia ako zábezpeka pre prípad neplatenia nájmu(použijú sa na úhradu fa) alebo ukončenia nájomnej zmluvy( a použijú sa na úhradu 3-mesačného nájomného v čase výpovednej doby). Ak máte s nimi všetko v poriadku, tak po skončení nájmu Vám finančnú zábezpeku vrátia. Takéto fin.zábezpeky má napr. aj "INCHEBA" pri výstavách. My sme takýchto záruk zaplatili niekoľko a nikdy na fa nebola DPH, iba odvolávka na §39 Zákona o DPH ods.1 písmeno b.

b)poskytnutie,dojednávanie a sprostredkovanie úverovej záruky a inej záruky za peňažný záväzok, ako aj správa úverovej záruky osobou , ktorá poskytla úver.
Alenaa
22.01.11,17:35
Zdravím Vás,
pokračujem v tejto starej téme..

prebrala som účtovanie jednej s.r.o., ktorá mala na účte 315 určitý starý zostatok - zaplatilil kauciu kvôli nájmu.
Po rokoch nájom zrušili, dostali dobropis na kauciu.
Viete mi poradiť, ako naúčtovať prijatú faktúru /DOBROPIS/?
518/321 dobropis /nájom/
321/315 ID
?



Ďakujem za pomoc.
Alena
Alenaa
23.01.11,11:00
posúvam a pýtam sa na ďaľšie možnosti:
315/321 - mínusom obe strany prípadne
315/325 ?
:confused:
Zoltán Kovács
23.01.11,11:15
Zdravím Vás,
pokračujem v tejto starej téme..

prebrala som účtovanie jednej s.r.o., ktorá mala na účte 315 určitý starý zostatok - zaplatilil kauciu kvôli nájmu.
Po rokoch nájom zrušili, dostali dobropis na kauciu.
Viete mi poradiť, ako naúčtovať prijatú faktúru /DOBROPIS/?
518/321 dobropis /nájom/
321/315 ID
?

Ďakujem za pomoc.
Alena

Nejde mi do kopy dobropis s účtovaním, čo uvádzaš.... :confused:

Mám dojem, že dostali faktúru na nájom, ktorá potom bola uhradená, resp. započítaná s kauciou. Ak moje myšlienkové pochody sú správne potom aj účtovanie, čo si uviedla je dobre.
Alenaa
23.01.11,12:33
Ďakujem za odpoved,
upresňujem:
dobropis vystavili na kauciu /nie na nájom/
vyššie som uviedla len ten dobropis

potom vystavili faktúru na nájom za posledné mesiace
k tomu zápočet na dobropis s faktúrou
Keby bola len faktúra a odpočítaná kaucia - bolo by to jednoduchšie.

ako som písala, kauciu evidujeme na účte 315
Už som asi domotaná, skús mi to rozpísať, ďakujem.
Alena
Zuzanak1
24.01.11,10:54
kaucia ide do nákladov ? myslím, že nie ani do DPH.
Tweety
24.01.11,11:10
kaucia ide do nákladov ? myslím, že nie ani do DPH.
Dvakrát nie.
Alenaa
24.01.11,16:38
Milé poraďáčky,
tým ste mi ale neporadili, ako to mám dostať zo sveta:(

najjednoduchšie by mi to všetko vypadlo, keby som si naúčtovala tú dobropisnú faktúru na kauciu:
315/321 - všetko mínusom


potom by som spravila zápočet
dobropiosná faktúra a faktúra za nájom
KEJKA
24.01.11,17:21
Ďakujem za odpoved,
upresňujem:
dobropis vystavili na kauciu /nie na nájom/
vyššie som uviedla len ten dobropis

potom vystavili faktúru na nájom za posledné mesiace
k tomu zápočet na dobropis s faktúrou
Keby bola len faktúra a odpočítaná kaucia - bolo by to jednoduchšie.
áno, presne takto to mohli urobiť
ako som písala, kauciu evidujeme na účte 315
Už som asi domotaná, skús mi to rozpísať, ďakujem.
Alena


Milé poraďáčky,
tým ste mi ale neporadili, ako to mám dostať zo sveta:(
najjednoduchšie by mi to všetko vypadlo, keby som si naúčtovala tú dobropisnú faktúru na kauciu: NEUCTOVAT
315/321 - všetko mínusom
potom by som spravila zápočet
dobropiosná faktúra a faktúra za nájom
dobropis na kauciu nie je korektný dobropis.
Ani pôvodná faktúra /pred rokmi / na kauciu nebola korektná faktúra.
Je to niečo ako zálohová faktúra, ktorú neúčtujeme, ide len o formu výzvy na úhradu.
Takže aj ten dobropis bol len formálne zrušenie platnosti kaucie, ktorú by vám mali vrátiť a následne by ste účtovali len o tomto vrátení 221/315.
Lenže
vyfakturovali vám nájomne,, to je riadne zaúčtované 518/321
faktúru nemusíte uhrádzať, lebo sa započítava s kauciou
takže urob zápočet 321/315 povedzme interným dokladom a k tomu si prilož ten dobropis aj ten zápočet.
Alenaa
24.01.11,20:35
Kejka,
úplne s Tebou súhlasím!

Ďakujem za radu,
Alena:)
Zoltán Kovács
25.01.11,06:16
Len dodám, že ak kaucia je dlhodobého charakteru, tak by som účtoval skôr na 378.