calawen
12.01.11,20:17
Dobrý večer,

1. po naštudovaní príslušných paragrafov som vypočítala koeficient odpočtu DPH za rok 2010 nasledovne:

Zdaniteľné príjmy: 1332 € (poradenská činnosť)
Príjmy oslobodené od DPH: 75 700€ (predaj nehnuteľnosti) + 775€ (pokuty a penále - v tomto prípade išlo o zmluvnú pokutu za odstúpenie zmluvy o budúcej zmluve o predaji nehnuteľnosti)

Koeficient = 1 332€/(1 332 + 75 700 + 775)€ = 1332€/77 807€ = 0,0171, zaokrúhlene 0,2

2. Odpočítané bolo dokopy 499,83€, odvedené 253,08€.

Moja otázka znie, môžem uplatniť §51 - a najprv odpočítanú DPH prenásobím koeficientom a pripočítam, to čo spoločnosť odviedla a to nechám spoločnosti a zvyšok vrátiť do rozpočtu:
(499,83 * 0,02) + 253,08 = 9,9966 + 253,08 = 263,08€ - nechám
499,83 - 263,08 = 236,75€ - vrátim

alebo jednoducho mám iba odpočítané prerátať koeficientom - to nechám v spoločnosti, a zvyšok vrátiť do rozpočtu:
499,83 * 0,02 = 9,9966 = 10€ - nechám
499,83 - 10 = 489,83 - vrátim

Ktorá z úvah je správna?

Vopred ďakujem za odpoveď. Prvýkrát to robím a nechcem urobiť chybu...
Rozalka
12.01.11,19:34
Koeficient je vypočítaný nesprávne.

§ 50
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,

b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,

c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,

d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
...

Koeficientom prenásobíš doteraz uplatnenú daň, na túto máš nárok, zvyšok odvedieš do ŠR.
Ak by si mal koef vypočítaný správne, potom máš nárok:
odpočítanie 499,83 * 0,02 = 10,00
499,83 - 10,00 = 489,83 =-> odvedieš do ŠR
calawen
12.01.11,19:54
Koeficient je vypočítaný nesprávne.

§ 50
(2) Koeficient sa vypočíta ako podiel, v ktorého čitateli sú výnosy (príjmy) bez dane z tovarov a služieb za kalendárny rok, pri ktorých je daň odpočítateľná, a v ktorého menovateli sú výnosy (príjmy) bez dane zo všetkých tovarov a služieb za kalendárny rok. Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
a) predaja podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,

b) predaja majetku, ktorý platiteľ používal na účely svojho podnikania, okrem zásob,

c) finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39, ak ich platiteľ poskytol príležitostne,

d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti,
...

Koeficientom prenásobíš doteraz uplatnenú daň, na túto máš nárok, zvyšok odvedieš do ŠR.
Ak by si mal koef vypočítaný správne, potom máš nárok:
odpočítanie 499,83 * 0,02 = 10,00
499,83 - 10,00 = 489,83 =-> odvedieš do ŠR

Teraz si nie som istá, či chápem: Tým majetkom sa myslia nehnuteľnosti? V tom prípade by by sa do koeficientu brala iba poradenská činnosť a zmlvné pokuty...

Nehnuteľnosti boli v majetku spoločnosti max. mesiac - jedná sa o realitnú spoločnosť, ktorá obvykle kúpi (vydraží) nehnuteľnosť s ťarchami, tie vyplatí, príp. zrekonštruuje a ponúka na predaj. V tých nehnuteľnostiach nie je vykonávaná podnikateľská činnosť (nie sú to sklady, haly, kancelárie; sú to byty, rodinné domy).
Rozalka
12.01.11,19:56
Nehnuteľnosť bola vaša, zaradená v majetku?
calawen
12.01.11,19:58
Áno, obe, na liste vlastníctva bola spoločnosť...
Rozalka
12.01.11,20:09
Vaša činnosť nie je oslobodená?
Potom neviem, prečo riešiš koeficient, ani prijaté penále ani predaj majetku neovplyvňuje koeficient.
calawen
12.01.11,20:23
Vaša činnosť nie je oslobodená?
Potom neviem, prečo riešiš koeficient, ani prijaté penále ani predaj majetku neovplyvňuje koeficient.

Hej, hlavná činnosť je oslobodená (realitná činnosť), ale aj v minulom roku aj v tomto roku spoločnosť vykonala aj činnosti podliehajúce zdaneniu - sprostredkovateľská činnosť a poradenstvo, kvôli tomu som musela riešiť koeficient.
Samotné prijaté plnenia, ktoré sa priamo spájali s oslobodenou činnosťou - tam som podľa zákona nemohla uplatniť odpočet, ale pri tzv. režijných nákladoch - nájomné, internet, telefón, PHM, kancelárske potreby a pod. - tam som uplatňovala plný odpočet DPH vzhľadom na činnosti podliehajúce zdaneniu a skutočnosti, že spoločnosť je platiteľom DPH iba od decembra 2009. Teraz kvôli tomu musím riešiť koeficient a vrátiť väčšinu odpočítanej DPH.
Je mi jasné, že od nasledujúceho obdobia (1. kvartál 2011) budem pri odpočte daň rátať koeficientom z tohto roku (2010).
calawen
12.01.11,20:23
Idem už spať, takže na prípadné doplňujúce otázky odpoviem až zajtra, dobrú noc. :o
Rozalka
12.01.11,20:33
Príjmy zdaňované*)
_______________ = koef
príjmy všetky *)

* = okrem § 50 odst. 2, body a) až d)
KEJKA
12.01.11,20:43
do koeficientu nedávaš predaj budovy, ktorý si mala v majetku, ak ide o príležitostný predaj. Obávam sa však, že vzhľadom na charakter tej činnosti by si to neobhájila, ale držím palce,. dá sa.
Zmluvné pokuty nemajú nič spoločné s DPH, je to mimo režimu DPH, do koeficientu to vôbec nepatrí.
calawen
13.01.11,06:45
do koeficientu nedávaš predaj budovy, ktorý si mala v majetku, ak ide o príležitostný predaj. Obávam sa však, že vzhľadom na charakter tej činnosti by si to neobhájila, ale držím palce,. dá sa.
Zmluvné pokuty nemajú nič spoločné s DPH, je to mimo režimu DPH, do koeficientu to vôbec nepatrí.

Však o to ide, že ten predaj vôbec nie je ojedinelý, spoločník to chce robiť týmto spôsobom, ako hlavnú činnosť... Možno by som sa ešte mala opýtať svojho správcu, ten mi bude koeficient schvaľovať...
calawen
13.01.11,11:39
Však o to ide, že ten predaj vôbec nie je ojedinelý, spoločník to chce robiť týmto spôsobom, ako hlavnú činnosť... Možno by som sa ešte mala opýtať svojho správcu, ten mi bude koeficient schvaľovať...

Takže, volala som správcovi dane, a vzhľadom na typ činnosti tie príjmy z predaja nehnuteľnosti musím uviesť do koeficientu.

Je tento koeficient správny:
koeficient = 1332/(1332+75700) = 1332/77032 = 0,0173 - zaokrúhlene 0,02.

A spoločnosti tým pádom patrí iba 10€ DPH, zvyšok musí vrátiť do rozpočtu...

Ešte poprosím, aké tlačivá mám použiť a ako vykomunikujem so správcom výšku vrátenej DPH - v podstate výsledok vyúčtovania?
KEJKA
13.01.11,17:18
čo chceš vykomunikovať?
v poslednom zdaňovacom období rozdiel odpočítanej a odpočitateľnej DPH dáš do DP. a vysporiadaš aj finančne - ovplyvní ti to celkovú DP DPH napr. za 12/2010
alebo 4.Q.2010
calawen
13.01.11,17:34
ok, tak ako to písala Rozalka je pravdivé, čiže spoločnosti zostane iba 10€ a zvyšok vráti do ŠR? Konateľ spoločnosti tomu nechce veriť...

Kde v daňovom priznaní (na ktorom riadku) to vysporiadam? Pri dodaní tovaru a služieb? alebo mínusom pri prijatých zdaniteľných plneniach?
Rozalka
13.01.11,17:56
Usporiadaš v r. 20 a 21.
Ešte by ma zaujímalo, že predaj nehnuteľnosti, ktorý máte v majetku, nie je ojedinelý - to vlastníte sídlisko?
calawen
13.01.11,18:00
Nie, len za tento rok nakúpil postupne 3 byty, 2 už stihli predať a stačí im to na prežitie... Tým, že to nie je ojedinelé som myslela, že nákup nehnuteľnosti do majetku a jej následný predaj sú hlavná činnosť tejto spoločnosti, konateľ ju nechce viesť spôsobom sprostredkovania predaja....
jeso
20.01.11,20:48
nemám skúsenosť s počítaním koeficientu, a kedže v tom nemám celkom jasno chcem poprosiť o názor

podnikateľ FO platiteľ DPH si prenajíma od občana budovu, ktorú dalej so súhlasom prenajíma platitelom DPH - chce ju prenajímať bez DPH

okrem toho vlastní inú budovu , ktorú tiež prenajíma - ale tú prenajíma s DPH

v podstate by to takto mohlo byť - jedna sa prenajíma s DPH jedna bez DPH ...

samozrejme nevyhnem sa koeficentu a teraz neviem-ako budem kratiť vstupy DPH - telefon, PHM , energie, prípadne opravy budov......

celé sa mi to nepozdáva a myslím si že najlepšie by bolo prenajímať obe budovy s DPH -nemám pravdu ?
Luba
20.01.11,21:43
Ak sú tie vstupy jednoznačne priraditeľné k jednej alebo k druhej budove, a to asi sú (energie, opravy), tak z tých, ktoré prislúchajú k budove prenajímanej s DPH, sa bude odpočítavať DPH celá a z tých, ktoré prislúchajú k budove prenajímanej bez DPH, sa nebude odpočítavať DPH žiadna. Ak bude mať podnikateľ aj vstupy, ktoré sa budú týkať oboch budov a nebudú sa dať rozlíšiť, napr. dostane faktúru s DPH za spracovanie účtovníctva. z tejto bude treba odpočítať DPH iba sčasti, a to podľa koeficientu.
Ak by prenajímal obe budovy s DPH, tak by sa používaniu koeficientu vyhol.
jeso
20.01.11,21:51
ved práve chcem sa vyhnuť počítaniu koeficientu ...nechcem si zbytočne komplikovať život - krátiť DPH aj s PHM, telefon, internet...
som vysvetlovala, že DPH na výstupe dostane zaplatenú od odberateľa tak aký problém...a odberateľ kedže je platitelom si ju uplatní ...asi musím nájsť nejaký pádnejší argument...