deerslayer
12.01.11,20:57
Na Slovensku sa v rámci ďatelinovín pestovaných na zelené kŕmenie a pre výrobu konzervovaných krmív v prevažnej miere pestujú lucerna siata (LS), ďatelina lúčna (ĎL) a ďatelina plazivá (ĎP). Ostatné, vzhľadom na tradíciu, areál ich pestovania, dostupnosť osív na trhu, kvalitatívne a produkčné vlastnosti, sa pestujú len okrajovo. Pri delení ďatelinovín z týchto hľadísk je opomínaný význam vičenca vikolistého (Onobrychis viciaefolia SCOP) (VV)(miestne názvy Esparzeta, Špargeta).

VV je trváca (4 - 5 rokov) ďatelinovina, uplatňuje sa na chudobných, kamenistých pôdach od repnej (Podunajská rovina) cez zemiakovú (Myjavská pahorkatina) až po horskú výrobnú oblasť (Oravská vrchovina). Najlepšie sa mu darí na vápencovom podklade, neznáša ťažké pôdy s vysokou hladinou spodnej vody. V prvom roku vytvára najmä bočné korienky plytko pod povrchom pôdy, čo umožňuje pre normálny vývin porastu využiť aj malý úhrn zrážok, pričom v ďalších rokoch zakoreňuje hlavným koreňom do hĺbky 2 - 6 m, čím sa stáva suchovzdorným a zároveň kamenistú pôdu melioruje (prevažná časť koreňovej sústavy preniká do vrchnej časti pôdy pôdneho profilu). V zahraničí sa preto využíva na biomelioráciu pôdy po odstránení vinohradov a pred ich znovuzaložením (Francúzsko, Taliansko, Španielsko a i.), ale aj pre ostatné kategórie poľnohospodárskej pôdy (Veľká Británia). Koreňový krčok je dobre vyvinutý, rastlina z neho intenzívne obrastá. Jeho ďalšou prednosťou je mrazuvzdornosť (zvyšuje sa pri pestovaní v miešanke s trávami), čo mu umožňuje byť dostatočne produkčný aj v horších prírodných podmienkach podhorských oblastí. VV má jednokosnú (ozimnú) a viackosnú (jarnú) formu. Viackosné odrody poskytujú vyššie úrody, ale sú menej trváce. Na krčku sa tvorí 6 - 10 hrubých stoniek vyplnených stržňom. Rastlina je vzpriamená, vysoká 0,7 - 1 m, počet internódií je v priemere 6 - 8. Listy sú nepárnoperovité, sivozelenej farby, chlpaté, eliptického tvaru, zložené z 10 - 14 jariem. Súkvetie tvoria strapce jasnoružovej farby. VV bohato kvitne v každej kosbe, struk je jednosemenný, užší, semeno je obličkovitého tvaru so svetlým pupkom, zelenohnedej farby, hmotnosť tisíc semien je 17 - 24 g (nevylúštené osivo), resp. 13 - 16 g (vylúštené osivo).

Pri pestovaní na ornej pôde a klasickom spracovaní pôdy vyžaduje v základnej príprave hlbokú orbu, v predsejbovej urovnanie a utuženie povrchu pôdy. Nároky na výživu N:P:K sú 1:1,5:2 pri dávke 60 - 70 kg.ha-1 N. Vývoj na jar je rýchly, rýchlo obrastá. U nás pestované odrody sú stredne odolné voči políhaniu, zdravotný stav je dobrý. V teplejších rokoch poskytuje tri kosby, trvácnosť porastu je 2 - 3 roky. Vysieva sa skoro na jar s krycou plodinou (najčastejšie jačmeň jarný) do hĺbky 20 - 40 mm, do medziriadku 125 - 250 mm (pre osivárske porasty 300 - 400 mm). Výsevok v monokultúre je pri vylúštenom osive 70 - 90 kg.ha-1, pri nevylúštenom 140 - 170 kg.ha-1(pre osivárske porasty 70 - 90 kg. .ha-1). Po sebe sa neznáša na pozemku šesť rokov (môže nastať "vičencová únava pôdy").

V nížinných polohách nahrádza LS, vo vyšších polohách trpiacich suchom ĎL. Zároveň je výbornou predplodinou pre obilniny (trojročný porast zanecháva v pôde 140 kg.ha-1 N), najmä pre pšenicu a patrí medzi najlepšie medonosné rastliny (1 ha porastu VV zabezpečí produkciu 80 - 160 kg včelieho medu). Je vhodný pre zelené kŕmenie a pasenie hovädzieho dobytka (najmä dojníc), krm poskytuje o 7 - 10 dní skôr než LS. V porovnaní s LS a ĎL neopadávajú pri sušení lístky a sušenie prebieha rýchlo, preto je vhodný najmä pre produkciu výborného sena. Prvá kosba sa zberá v štádiu kvitnutia. Drevnatie pomaly a až do začiatku kvitnutia intenzívne rastie a hromadí v koreňoch živiny. To podporuje jeho trvácnosť. V ďalších kosbách, najmä v druhom a treťom úžitkovom roku, sa zberá na začiatku kvitnutia. Priemerná ročná úroda je 3,0 - 4,8 t.ha-1 sušiny. Je možné pestovať ho v miešankách, napr. s lucernou siatou (odrody Europe, Lucia, Palava, Zuzana), ľadencom rožkatým (Lotar, Malejovský, Polom), timotejkou lúčnou (Levočská, Sobol, Timola), mätonohom hybridným (Odra), ovsíkom obyčajným (Median), kostravou lúčnou (Benfesta, Levočská, Otava), reznačkou laločnatou (Milona, Niva, Rela), stoklasom bezbranným (u nás sa v súčasnosti nepestuje), medzirodovými hybridmi (Bečva, Felina, Perun), ale vzhľadom na jeho výborné nutričné vlastnosti je vhodný aj pre pestovanie v monokultúre. Na Slovensko boli v minulosti dovážané odrody poľské (jednokosné), ale neosvedčili sa. U nás sú s dobrými výsledkami pestované odrody Višňovský vícesečný (rok povolenia 1946) a Bučiansky (rok povolenia 1962). U nás, ale aj v Čechách sa pestoval v rámci krmovinárskych osevných postupov (VV bol v osevnom postupe zastúpený podielom 25 %).

Ďatelinoviny sú typickými bielkovinovými krmovinami. Nie je možné skrmovať ich samostatne kvôli nedostatku energie a nebezpečiu nadúvania zvierat. Nepriaznivý (vysoký) zlučovací pomer (podľa Sommera a kol.: Potreba živín a výživná hodnota krmív pre hovädzí dobytok, ovce a kozy) (LS 27,5 - 22,4, ĎL 21,6 - 18,9), teda vysoký obsah dusíkatých látok (NL) (s narastaním podielu sušiny v priebehu vegetácie pri lucerne siatej 268 - 164, pri ĎL 221 - 144 g.kg-1 NL v sušine) a nízky obsah energie (LS 6,09 - 4,63, ĎL 6,37 - 4,87 MJ NEL.kg-1). Táto nevýhoda skrmovania dvoch hlavných ďatelinovín je čiastočne nižšia pri VV, ktorý nižším obsahom NL (224 - 133 kg-1 v sušine) a relatívne vyšším obsahom energie ( 6,64 - 4,61 kg-1 NEL v sušine) zabezpečuje vyrovnanejší zlučovací pomer (21,2 - 18,2). To súvisí pravdepodobne s obsahom tuku, ktorý je v porovnaní s LS v zberových štádiách o 4,2 - 38,8 % vyšší. V rámci celej skupiny ďatelinovín poskytuje VV najvyrovnanejší zlučovací pomer poukazujúci na vyrovnanosť krmu z hľadiska obsahu NL a energie. Poskytuje kvalitnejší a chutnejší krm než iné ďatelinoviny, čo vo svojich prácach potvrdzujú šľachtitelia, pracovníci výskumu, ale aj praxe.

Preto, pri zohľadnení jeho nutričných, melioračných vlastností a nenáročnosti na prírodné podmienky, je vhodné zaraďovať ho do ďatelinovinotrávnych miešaniek na ornej pôde ako náhradu za LS a ĎL v podmienkach pre nich menej vhodných. Tam, kde sa vyskytuje v pomerne veľkom zastúpení v trvalých trávnych porastoch, je predpoklad jeho úspešného pestovania aj na ornej pôde ako výbornej krmoviny, vhodnej pre ekologický systém hospodárenia na pôde.
wabi
12.01.11,22:45
Nuž chová m králiky, ale uspôsobil som ich najmä na skrmovanie konárov z ovocných stromov ktoré im veľmi chutia a hoci sa snažím aby mali pestrú stravu tak majú aj seno aj ovos ako najkvalitnejšie jadrové krmivo, i tak uprednostňujú práve drevo. Sú schopné schrúmať aj konáre hrúbky prsta aj celé, hrubšie potom dôkladne obhlodajú. Vlastne sú to také drtiče na záhradný odpad a vyrábajú kvalitné bobky...:D
Som presvedčený, že všetky ďateloviny zvlášť v suchom stave sú vhodné krmivo pre králiky iste nie ako jediné krmivo ale po krátkom navykaní králiky zožerú naozaj všetko, najmä keď sú hladné...;)
Inak, to čo ste napísal je zároveň odpoveď na to či vám to králiky zožerú - no určite zožeru! Vezmite si v Austrálii ako dokážu zožrať fakt všetko ak po sebe zanechajú iba púšť...:D
Neviem koľko ľudí tu chová králikov a koľko z toho v§bec počulo že existuje Vyčenec Vykolistý ale typujem že ich nebude veľa ak vôbec niekto.
Poznám sa dobre s Šefredaktorom časopisu chovateľ ktorý číta veľa chovateľov králikov, možno lepšie tam dať túto otázku. Na farmách sa používa iba granulované krmivá a tak vám tam asi nepooradia a na univerzite ste to s krmovinármi asi už konzultoval a napokon oni sú to len teoretici
Nebuďte sklamaný, myslím si že praktické skúsenosti s VV nemá nikto u nás ale to nám to nebráni vyskúšať dodajte krmivo a kľudne na tento pokus nejaké 2 králiky obetujem veď sa aj hovorí pokusný králik...:D
deerslayer
14.01.11,20:06
OK, ale konáre nemôžu byť základom kŕmnej dávky...
wabi
15.01.11,13:03
OK, ale konáre nemôžu byť základom kŕmnej dávky...
NUž ťažko povedať, či to nazvať základom, na objem tvoria konáre určite veľkú väčšinu a králiky majú na výber. Môžu napríklad aj seno ale čerstvým konárom dávajú jednoducho prednosť a doslova sa na ne tešia. Okrem toho im samozrejme chutí aj ovos zbytky z domácnosti tak neviem možno čo sa týka obsahu výživových látok...
Milas265
22.01.11,15:22
NUž ťažko povedať, či to nazvať základom, na objem tvoria konáre určite veľkú väčšinu a králiky majú na výber. Môžu napríklad aj seno ale čerstvým konárom dávajú jednoducho prednosť a doslova sa na ne tešia. Okrem toho im samozrejme chutí aj ovos zbytky z domácnosti tak neviem možno čo sa týka obsahu výživových látok...

Senom a konármi králika nevychováte....zbytky z domácnosti ako krmivo ???
Neodporúčam!!! Samozrejme keď sú hladní ...ale to je už týranie nie? ;)
Konáriky sa dávajú ako ohryz nie ako krmivo!!!!a už vôbec nie kotným samiciam.Nebudem tu prednášať na nete je veľa informácií ale musím reagovať na amatérske rady typu,keď si králiky zvyknú....
wabi
23.01.11,20:04
Senom a konármi králika nevychováte....zbytky z domácnosti ako krmivo ???
Neodporúčam!!! Samozrejme keď sú hladní ...ale to je už týranie nie? ;)
Konáriky sa dávajú ako ohryz nie ako krmivo!!!!a už vôbec nie kotným samiciam.Nebudem tu prednášať na nete je veľa informácií ale musím reagovať na amatérske rady typu,keď si králiky zvyknú....

Nuž teda takto : v granulách ktoré sa vo veľkovýrobe používajú ako krmivo sú zastúpené síce rôzne veci ale je robené tak, aby bolo čo najlacnejšie a hoci by aj boli dodržané receptúry jedná sa o stužený šrot ako jadrové krmivo a kúsky objemového krmiva napríklad lucerka okrem toho nejaké tie vitamíny, ktoeé si nemyslím že sú príliš prospešné a v prirodzenom krmive je bioaktívnych látok ktoré potrebuje aj telo králika viacej.
Čo iné by malo tvoriť krmnú dávku ako jadrové krmivo - ktoré som uvádzal a ktoré si zámerne vynechal - ovos. Je to to najlepšie čo môžete králikom dať, to sa dočítate aj v starých knihách keď sa ešte stužené prifarbené a aromatizované zlepence nepoužívali.
Čo iné ako kvalitné seno v zime - veď je to prirodzené potrava pre všetky bylinožravce. A prečo si myslíte že ohrýzajú aj divoké zajace na veľkú radosť záhradkárov ovocné stromky? Len aby si brúsili zuby?
To si naozaj myslíš že granule a umelé vitamíny je to najlepšie čo môžu králiky dostať? Skús jesť celý život len stále tie isté granule! Prirodzená a pestrá strava je to, čo potrebujú nielen králiky!
Na to aby si pochopil týchto pár zásad stačí obyčajný sedliacky rozum!
Nenechaj sa blbnúť výrobcami kŕmnych zmesí!
deerslayer
23.01.11,20:14
Jasne-seno je základ ! ani v lete nekŕmim zeleným objemovým krmivom, iba senom....+jačmeň, ale radšej ovos.....suchý chlieb.....vetvičky na ohryz....tento rok chcem rozhodne začať pestovať topinambury....pre králikov aj pre Homo sapiens
wabi
24.01.11,06:57
Zisťoval som sadbový material tých väčších z Ruska, bolo to tu niekde na porade a zvyšok som vygúglil, ale dá sa až na jar, majú tento rok málo aj hľuzy sú menšie a dávajú to draho ale aj tak to asi kúpim, keď chceš môžeš sa peidať...
Inak topinambury rastú kde kade splanelé nie je problém získať aj zadarmo ale chcel som radšej tie ušľachtilejšie, majú vraj aj viac druhov...
Má to kvety ako slnečnica, vlastne to je celkom pekná rastlina...
deerslayer
24.01.11,19:02
mal by som záujem o tie veľké...lebo celkovo sú topinambury fest krpaté a ak ich chceš šúpať, kopa odpadu...
Milas265
26.01.11,17:04
Nuž teda takto : v granulách ktoré sa vo veľkovýrobe používajú ako krmivo sú zastúpené síce rôzne veci ale je robené tak, aby bolo čo najlacnejšie a hoci by aj boli dodržané receptúry jedná sa o stužený šrot ako jadrové krmivo a kúsky objemového krmiva napríklad lucerka okrem toho nejaké tie vitamíny, ktoeé si nemyslím že sú príliš prospešné a v prirodzenom krmive je bioaktívnych látok ktoré potrebuje aj telo králika viacej.
Čo iné by malo tvoriť krmnú dávku ako jadrové krmivo - ktoré som uvádzal a ktoré si zámerne vynechal - ovos. Je to to najlepšie čo môžete králikom dať, to sa dočítate aj v starých knihách keď sa ešte stužené prifarbené a aromatizované zlepence nepoužívali.
Čo iné ako kvalitné seno v zime - veď je to prirodzené potrava pre všetky bylinožravce. A prečo si myslíte že ohrýzajú aj divoké zajace na veľkú radosť záhradkárov ovocné stromky? Len aby si brúsili zuby?
To si naozaj myslíš že granule a umelé vitamíny je to najlepšie čo môžu králiky dostať? Skús jesť celý život len stále tie isté granule! Prirodzená a pestrá strava je to, čo potrebujú nielen králiky!
Na to aby si pochopil týchto pár zásad stačí obyčajný sedliacky rozum!
Nenechaj sa blbnúť výrobcami kŕmnych zmesí!

Keby si lepšie čítal o granulách som nič nepísal.Nebuď hneď urazený a keď napíšeš volovinu tak si to priznaj a nie hneď vymažeš ten príspevok .:D
wabi
26.01.11,19:03
Keby si lepšie čítal o granulách som nič nepísal.Nebuď hneď urazený a keď napíšeš volovinu tak si to priznaj a nie hneď vymažeš ten príspevok .:D

Ale veď nie som iste neomylný a aj tu na porade som už napísal niečo, čo po čase by som formuloval inak, keď som zmenil názor časom.
V tomto prípade si však stojím za tým čo som napísal.:mad:
Ale napíšem ti to isté ako ty mne - Keby si lepšie čítal, tak ovos som úvádzal už predtým (ty si však tento významný fakt asi naschvál nevšimol) ako si ty napísal tak nepochopiteľne citujem:
Senom a konármi králika nevychováte....zbytky z domácnosti ako krmivo ??
A teraz citujem čo som napísal okrem iného:
Okrem toho im samozrejme chutí aj ovos zbytky z domácnosti tak neviem možno čo sa týka obsahu výživových látok...
Možno už iba definovať tie zbytky z domácnosti: skladajú sa s šupiek zo zeleniny ako je napríklad mrkva, kaleráb... a zeleniny samotnej, ktorá je zvädnutá napríklad, tiež jablká ktoré deti nezjedia keď majú nejakú chrastičku alebo sú maličké, tiež šupky, pretože si žiaľ bohu niektoré z mojich detí jablká šúpe, zemiakové šupky a drobné zemiaky im sparíme aby neboli surové. Mäso a kosti im nedávam na to mám psa.
S tohoto pohľadu si skôr myslím že ospravedlniť by si sa mal ty keď si napísal citujem: Neodporúčam!!! Samozrejme keď sú hladní ...ale to je už týranie nie?
Nemyslíš že je to trochu tvrdé? Zajace sú zdravé a za posledné 3 roky mi nezahynul ani jeden. Očkujem ich a v lete keď chytili kýchačku som im dokonca dával antibiotiká.
Tie konáre keď sú úplne čerstvé im naozaj chutia náramne, odskúšaj si to a u jabloní nie je riziko vôbec žiadne. Prečo ohrýzajú polné zajace mladé stromky keď okolo majú plno sviežej trávy a iného krmiva? Jednoducho to potrebujú a chutí im to ak im to neumožníš tak práve vtedy ich možno týraš.
Chápem že si asi náruživým chovateľom králikov a to ťa ospravedlňuje, ale čítaj text pozornejšie a nepredstavuj si hneď to najhoršie...
Aké máš plemeno?
wabi
26.01.11,19:07
Mimochodom nič som nevymazal túto časť som nepochopil?
deerslayer
26.01.11,21:38
Prečo ohrýzajú polné zajace mladé stromky keď okolo majú plno sviežej trávy a iného krmiva?....Pretože poľný zajac je SVIŇA !!!!!!!!
legolas
27.01.11,09:04
Prečo ohrýzajú polné zajace mladé stromky keď okolo majú plno sviežej trávy a iného krmiva?....Pretože poľný zajac je SVIŇA !!!!!!!!

..to je super:) ešte som také prirovnanie nepočul..., nemôžeš nám poslať foto? ..a už sa nehádajte.., tie vetvičky zo stromov sa dávajú zajacom len ako doplnok,aj to len na to, aby si samé zbrúsili hlodáky, lebo inak obžerajú koterec..., ak by sme krmili zajace konármi, tak by sme na nich mohli spočítať všetke rebra:),

..ja zajacom pravidelne odštikujem časť z hlodákov a tým zamedzujem poškodzovaniu kotercov...,

...krmivo- seno+jačmeň alebo lúpaný ovos+krmná repa/2xza týždeň, ak sú jablká prebytočné tak tiež 2x za týždeň+ voda+soľ, granuly zásadne nedávam, hoci je prírastok hmotnosti vyšší, ale je to na úkor kvality mäsa, takže zásadne nie...
wabi
27.01.11,20:42
Nuž ja len že tie konáre nie sú iba na zbrúsenie, oni tie tenšie vetvičky spapajú celkom a tie hrubé komplet plúpajú z kôry a na objem je toho dosť, nerobia to od hladu, jdnoducho im to chutí. Keď orypujú staré drevo napríklad kotersc, tak to neprehĺtajú vtedy možno naozaj len obrusujú ale mladé úplne čerstvé konáre priam milujú, hoci aj tu sú rozdiely z 9 dve samice rýpu menej, tak tým dávam menej konárikov ale tie ostatné majú riadnu spotrebu...
legolas
28.01.11,06:43
Nuž ja len že tie konáre nie sú iba na zbrúsenie, oni tie tenšie vetvičky spapajú celkom a tie hrubé komplet plúpajú z kôry a na objem je toho dosť, nerobia to od hladu, jdnoducho im to chutí. Keď orypujú staré drevo napríklad kotersc, tak to neprehĺtajú vtedy možno naozaj len obrusujú ale mladé úplne čerstvé konáre priam milujú, hoci aj tu sú rozdiely z 9 dve samice rýpu menej, tak tým dávam menej konárikov ale tie ostatné majú riadnu spotrebu...

...tak si to daj patentovať:):), možno dostaneš Nobelovú cenu za zošrotovanie nepotrebných konárov zajacami:):):---
wabi
28.01.11,09:50
Nie nejde o to, rád sa so svojimi postrehmi podelím aj bez patentu.
Konáre musia byť čerstvo odstrihnuté, inak by im nechutili a boli by naozaj len na brúsenie zubov.
Keď však dám králikom ovos, seno a konáre, väčšinov sa vrhnú práve na konáre a každý ich denne zje tak 20 asi polmetra dlhých asi ako malíček a tenších a na hrubých 1-2 dôkladne ohryzú všerkú kôru a drevo pod ňou. Tvrdé stredové drevo na hrubých konároch nechajú tak, nechutí im.
Je to lepšie ako záhradný drtič.
deerslayer
28.01.11,14:19
Skúsme sa vrátiť k tomu vičencu......
luco336
30.03.11,04:15
Skúsme sa vrátiť k tomu vičencu......
Dobry den, ja uz mam na roly niekolko rokov Vicenec(osivo zo Spanielska). Mal som velky problem zo zajacom polnym, viem nieje to kralik:D, lebo hned jako po zasiati vysiel vicenec, bol hrubo spasany zajacmi az po zem. Musel som den noc strazit a plasit so psom, teraz ked je porast starsi, rychlo obrasta z mocneho korena a za 40 dni od kosby(vyska 60 cm ), nasleduje dalsia kosba. Vtedy som mal na roly snad zajace z celeho chotara vyse 150 na 40 aroch, hrozne pomysliet:mad:. Tolko moja skusenost.:)