mozu
12.01.11,23:27
Dobry den,

Mohli by ste mi prosim poradit - s priatelom vlastnime byt (50:50), ktory bezodplatne prenajimame mojmu bratovi a jeho kamaratom, kedze zijeme & sme zamestnani v zahranici. Zatial nie sme registrovani na DU. Musime sa registrovat aj ked sa jedna o bezodplatny prenajom/uzivanie? Uzivatelia nam hradia len naklady na energie, ktore su menej ako 1000 eur rocne. Pokial to spravne chapem, tieto prijmy si mozme s priatelom medzi sebou rozdelit 50:50 a tym padom mame obaja prijem z prenajmu nizsi ako 500 eur rocne, cize nemusime podavat danove priznanie. Musime s uzivatelmi uzavriet nejaku zmluvu alebo staci ustna dohoda?

Dakujem.
Mária27
12.01.11,22:52
To ste neuzatvorili nájomnú zmluvu ale zmluvu o výpožičke. Energie nie sú váš príjem, preto ani nemáte z čoho platiť daň z príjmu.
58vlasta
13.01.11,12:16
To ste neuzatvorili nájomnú zmluvu ale zmluvu o výpožičke. Energie nie sú váš príjem, preto ani nemáte z čoho platiť daň z príjmu.
To nie je pravda, v tomto prípade ide o nepeňažný príjem zdaňovateľa a to podlieha zdanieniu. http://ekonomika.sk/c/5271059/ako-zdanit-prenajom-domu-izby-garaze.html
58vlasta
13.01.11,12:16
Vraj ,,studené nájomné"...
JarkaL
13.01.11,12:23
To nie je pravda, v tomto prípade ide o nepeňažný príjem zdaňovateľa a to podlieha zdanieniu. http://ekonomika.sk/c/5271059/ako-zdanit-prenajom-domu-izby-garaze.html


Mne ten link nefunguje, vám áno?
Zoltán Kovács
13.01.11,12:26
Ani mne...
58vlasta
13.01.11,16:40
Môžete si vygooglovať ,,studené nájomné" ale odpíšem vám časť tohto článku: Studené nájomné príjem nezníži.
Do príjmu z prenájmu v daňovom priznaní treba zahrnúť aj platby za služby a energie.
Niektorí prenajímatelia majú zmluvu o prenájme uzatvorenú tak, že v nej uvedú len takzvané studené nájomné, teda sumu bez platieb za služby a energie. Nájomník platí faktúry osobitne, hoci sú na majiteľa bytu. Príjem v daňovom priznaní im to nezníži.
,,Pri posudzovaní príjmu z prenájmu nehnuteľnosti je potrebné predovšetkým rešpektovať nájomnú zmluvu. Ak prenajímateľuzatvoril nájomnú zmluvu, pričom nájomca podľa nej platí priamo za dodávky služieb a energií, táto suma sa považuje za nepeňažný príjem prenajímateľa. Potvrdila Anna Šrojtová z Daň. riaditeľstva.
Za príjem sa totiž považuje nielen peňažné, ale aj nepeňažné plnenie dosiahnuté zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia. V daňovom priznaní sa potom odvádzané platby alebo preddavky zahrnú spolu s nájomným do príslušného riadku ako príjem z prenájmu. Napísala Halka Tytykalová.
58vlasta
13.01.11,16:55
Je aj možnosť dať bratovi na prechodnú dobu, kým ste v zahraničí, trvalé bydlisko v byte a tým by ste asi nemuseli podávať daňové priznanie.
Mária27
13.01.11,16:59
Najskôr k tomu článku: Nijako sa mi to nezdá a po konkrétnych skúsenostiach neverím ani vyjadreniem zamestnancov daň. riaditeľstva. Nie raz museli zmeniť názor - ak mám niečo platiť, argumentujem.
Podľa môjho názoru platby za služby a energie nemožno považovať za nájomné ani za príjem prenajímateľa, lebo sú to príjmy poskytovateľov služieb.

Občiansky zákonník

§ 686

(1) Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu. Mala by tiež obsahovať aj opis príslušenstva a opis stavu bytu. Ak sa nájomná zmluva neuzavrela písomne, vyhotoví sa o jej obsahu zápisnica.
§ 696
(2) Úhrada za plnenia poskytované s užívaním bytu alebo preddavok na ne sa platí s nájomným, ak sa účastníci nedohodnú alebo právny predpis neustanovuje inak.
Mária27
13.01.11,17:05
Zadávateľ neuzatvoril zmluvu o nájme, aj keby tak bola nazvaná. Bezodplatné prenechanie veci na užívanie je zmluva o výpožičke. Užívateľ udržiava vec a platí všetky nájklady.

§ 659

Zmluvou o výpožičke vznikne vypožičiavateľovi právo vec po dohodnutú dobu bezplatne užívať.
mozu
13.01.11,17:06
dakujem za odpovede, ale stale mi nie je jasne, ci sa musim ist zaregistrovat na danovy urad, kedze mam prijem z prenajmu (aj ked su to len energie a ide o nepenazny prijem)?
a musim podavat DP aj ked moj prijem je menej ako 500 eur (ak sa celkovy prijem 1000 eur vydeli 2 ako som uz spominala v mojom prvom prispevku)?
VieraPopluharova
13.01.11,17:26
Trošku som sa zaujimala o tuto temu a nasla som jeden z nazorov ako počítať daň z prenájmu nehnutelnosti:

V súčasnosti pokiaľ daňovník prenajíma byt na základe zákona o dani z príjmov, paragraf 6 odsek 3 (je registrovaný len kvôli prenájmu nehnuteľnosti ako fyzická osoba), nemá povinnosť platiť z tohto príjmu odvody do zdravotnej ani sociálnej poisťovne.

Po schválení novely zákona o dani z príjmov

Po schválení novely zákona o dani z príjmov došlo k nasledovným zmenám.
daňovník zníži príjem z prenájmu len o čiastku 500 €
v daňovom priznaní sa to vo všeobecnosti prejaví zvýšením základu dane

V novele zákona nenastala zmena v delení príjmov pri prenájme nehnuteľnosti. Ak niekto bude od 1. januára 2011 prenajímať nehnuteľnosť, bude musieť podľa vládneho návrhu platiť okrem 19 percentnej dane aj zdravotné odvody, a to vo výške 14 percent z vymeriavacieho základu. Od 1.1.2011 sa prenajímatelia stanú podľa zákona o zdravotnom poistení samostatne zárobkovo činnými osobami a budú platiť odvody z minimálneho vymeriavacieho základu až do podania ročného zúčtovania.

Príklad:
Príklad na výpočet dane z príjmov z prenájmu pri príjme vo výške 7 800 € a preukázateľných výdavkoch vo výške 4 200 €:

S uplatnením oslobodenia príjmu vo výške 925,95 € (podľa doterajšej legislatívy)

Príjem 2010 7 800
Oslobodený príjem 925,95
Výdavky 4200
Prijem po oslobodení 6874,05
Pomer medzi celkovými príjmami a oslobodenými 925,95/7800=12,00%
Pomerom 12% krátená výška výdavkov 4200-504 =3696

Príjmy a výdavky po oslobodení
Príjmy 6874,05
Výdavky 3696
Základ dane 3178,05
Daň 603,82

S uplatnením oslobodenia príjmu vo výške 500 € (po zmene zákona o dani z príjmov)

Príjem 2010 7 800
Oslobodený príjem 500
Výdavky 4200
Prijem po oslobodení 7300
Pomer medzi celkovými príjmami a oslobodenými 500/7800=6,41%
Pomerom 6,41% krátená výška výdavkov 4200-269,22=3930,78

Príjmy a výdavky po oslobodení
Príjmy 7300
Výdavky 3930,78
Základ dane 3369,22
Daň 640,15

Rozdiel je 36,33 €. O túto sumu zaplatí príkladová osoba na dani štátu viac po aplikovaní zmien v zdaňovaní príjmov z prenájmu.



Výpočet vymeriavacieho základu na zdravotné poistenie

Vzorec = (čiastkový základ dane neznížený o uhradené poistné/počet mesiacov podnikania (počet mesiacov v ktorých bol príjem z podnikania)/2,14)

Výpočet v našom príklade:
Predpokladajme, že sme prenajímali nehnuteľnosť celý rok, teda 12 mesiacov, potom mesačný vymeriavaci základ vypočítame nasledovne:

3369,22 / 12 /2,14 = 131,20 €
mesačný vymeriavací základ
odvody do zdravotnej poisťovne minimálne vo výške z minimálneho vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby

Príklad abstrahuje od odpočítania uhradeného poistného na zdravotné poistenie
VieraPopluharova
14.01.11,06:33
Odpoveď na otazku zadavatelke temy, v pripade ak Ste vlastnikom bytu spolu s priatelom 50:50 a Vaše prijmy či už z prenajmu, alebo z nepeňažného príjmu ako su to len energie máte každý nárok si odpočítať po 500,-€ a celkový prenájom z bytu nepresiahne 1000,-€ by som sa registrovala na DU ako prenajimatel a DP podala nulové, čiže by Vam nevznikla daňova povinnosť z prenajmu .
V pripade platenia odvodov do ZP, kedze sa prenajimatel stavia do pozicie SZCO podla noveho zakona vyplyva platit odvody do ZP a potom ich vysporiadat v rocnom zuctovani poistneho, kde Vam s najväčšou pravdepodobnosťou vyjde preplatok a uvedene platby Vam budu vratene.
mozu
14.01.11,18:56
Ak uzavriem zmluvu o vypozicke (nie o najme) musim sa stale registovat na DU? vzhladom na to, ze som zamestnana v zahranici, zda sa mi jednoduchie neprihlasovat sa na DU (ale nerada by som sa o tom natahovala s DU, ked uz bude neskoro) alebo je to uplne jedno aka zmluva je uzavreta, dolezite je, ze mam prijem z prenajmu (aj ked ide len o naklady na energie)? nie som si uplne ista ako to potom funguje s podavanim DP, ked nie som danovym rezidentom SR. ako som sa docitala, povinost platit odvody do ZP mi nevznika, kedze som zdravotne poistena v zahranici, staci ak VsZP donesiem formular E101.
Mária27
15.01.11,10:00
Nemusíš sa registrovať, veď nič neprenajímaš. Energie sú povinní platiť užívatelia - dodávateľom, nie je to tvoj príjem. Ak platíš zdravotné v inom európskom štáte, tu nemusíš, ošetria ťa na preukaz.
janapill
17.01.11,13:26
Dobrý deň,
chcem sa opýtať ako je to v prípade, ak konateľ s.r.o. prenajíma svoj byt tejto s.r.o. bezodplatne.(je to vlastne jeho firma a na adrese bydliska má kanceláriuu) Má nejaké povinnosti, ktoré mu vyplývajú z tohto prenájmu? Ďakujem
Mária27
17.01.11,19:17
Má aj nájomnú zmluvu? Nájom je odplatný, nie bezplatný. Asi vôbec o nájom nejde, netreba sa plašiť. Daň sa platí z príjmu, zdravotné poistenie (po novom) tiež z nájomného.
Anna123
01.02.11,06:25
Pre Máriu 27: ja sa tiež prikláňam k Vášmu názoru v príspevku č. 9 a to že príjem z prenájmu by nemal zahŕňať aj energie. Čítam však vyjadrenia daňových poradcov v novinách, kde vysvetľujú že do príjmu idú aj platby za energie. Ako to podľa Vás vyargumentovať. Ďakujem za Váš názor.
Anna123
02.02.11,14:47
Mária 27 - neporadíte, Ďakujem.
Mária27
02.02.11,18:35
Pre Máriu 27: ja sa tiež prikláňam k Vášmu názoru v príspevku č. 9 a to že príjem z prenájmu by nemal zahŕňať aj energie. Čítam však vyjadrenia daňových poradcov v novinách, kde vysvetľujú že do príjmu idú aj platby za energie. Ako to podľa Vás vyargumentovať. Ďakujem za Váš názor.
Ja som si svoj názor napísala a aj som ho, myslím, odôvodnila. Energie predsa nie sú môj príjem, veď to komusi zašlem, kto si to zahrnie do príjmu a odvedie z neho dane. To chcú zdaniť dvakrát? Ja mám predsa príjem konštatný, či prenajímam byt mladým ľudom, ktorým na kope prístrojov blikajú svetlá ešte aj keď spia, alebo babke, ktorá nemá ani televízor a ešte sa aj večer modlí pri sviečke. Rozdiel v elektrine je evidentný. To isté je aj s vodou ...

Prenajímateľ nepodniká s energiami, ani nemá z nich príjem. Ak si energie nezapočítava do nájomného, nezapočíta ich ani do nákladov.

Podľa § 663 obč.z. "Nájomnou zmluvou prenajímateľ prenecháva za odplatu nájomcovi vec, aby ju dočasne (v dojednanej dobe) užíval alebo z nej bral aj úžitky."
Čiže odplata je len za predmet nájmu.

Podľa § 671 "Nájomca je povinný platiť nájomné podľa zmluvy, ..."
Podľa § 664 "Prenajímateľ je povinný prenechať prenajatú vec nájomcovi v stave spôsobilom na dohodnuté užívanie,...".
Tu nie je ani napísané, že cez prenajímateľa musí nájomca platiť energie, veľa obchodov v bytovom dome si ich zabezpečujú a platia sami (včítane vody). Len pri nájme bytu má byť v nájomnej zmluve uvedené aj ako sa platí za energie (asi pre komfort). Má byť potom medzi prenajímateľmi rozdiel?

Nebudem sa dohadovať s novinami, jednoducho daniarom uvediem príjem len nájomné, nie energie. Ja prenajímam aj tak len nebytové priestory, ktorým energie nezabezpečujem.
Anna123
02.02.11,19:01
Veľmi pekne ďakujem za Vaše informácie. Prenajímam nebytový priestor, prenajímateľ mi platí len za plyn, lebo SPP vyžaduje platby len od vlastníka nehnuteľnosti, ostatné služby /elektriku, vodu.../ si platí nájomca sám. V nájomnej zmluve je dohodnuté nájomné a osobitne platba za plyn.
onical
02.02.11,21:47
Môžete si vygooglovať ,,studené nájomné" ale odpíšem vám časť tohto článku: Studené nájomné príjem nezníži.
Do príjmu z prenájmu v daňovom priznaní treba zahrnúť aj platby za služby a energie.
Niektorí prenajímatelia majú zmluvu o prenájme uzatvorenú tak, že v nej uvedú len takzvané studené nájomné, teda sumu bez platieb za služby a energie. Nájomník platí faktúry osobitne, hoci sú na majiteľa bytu. Príjem v daňovom priznaní im to nezníži.
,,Pri posudzovaní príjmu z prenájmu nehnuteľnosti je potrebné predovšetkým rešpektovať nájomnú zmluvu. Ak prenajímateľuzatvoril nájomnú zmluvu, pričom nájomca podľa nej platí priamo za dodávky služieb a energií, táto suma sa považuje za nepeňažný príjem prenajímateľa. Potvrdila Anna Šrojtová z Daň. riaditeľstva.
Za príjem sa totiž považuje nielen peňažné, ale aj nepeňažné plnenie dosiahnuté zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia. V daňovom priznaní sa potom odvádzané platby alebo preddavky zahrnú spolu s nájomným do príslušného riadku ako príjem z prenájmu. Napísala Halka Tytykalová.
Ja prenajímam samostatnú budovu,kde na plyn,vodu,el. má nájomník uzavreté zmluvy s dodávateľmi a neviem ako by to bol môj nepeňažný príjem,keď napríklad SSE mi odmietli povedať,koľko je tam spotreba,že oni so mnou nič nemajú,aj keď ich meradlo je v mojej budove.
bubkoch
04.02.11,10:35
nazor ze platby za energie od nájomníka sa nepovazuju za prijem z prenajmu je nespravny ...
1. to by potom nebolo nic jednoduchsie ako dohodnut sa s najomnikom na tom, ze najomne bude 0 a platby za energie sa navysia o najomne
2. na prijem z prenajmu si je predsa mozne uplatnit bud pausalne alebo skutocné výdavky súvisiace s prenájmom, a tam predsa patria naklady na energie, opravy a pod. ... to by bola ina kava, nezahrnut do príjmu platby za energie, ale náklady na ne si odpocitat ...

jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je
Mária27
04.02.11,10:55
bu ... bu ... bu ...
onical
04.02.11,12:48
nazor ze platby za energie od nájomníka sa nepovazuju za prijem z prenajmu je nespravny ...
1. to by potom nebolo nic jednoduchsie ako dohodnut sa s najomnikom na tom, ze najomne bude 0 a platby za energie sa navysia o najomne
2. na prijem z prenajmu si je predsa mozne uplatnit bud pausalne alebo skutocné výdavky súvisiace s prenájmom, a tam predsa patria naklady na energie, opravy a pod. ... to by bola ina kava, nezahrnut do príjmu platby za energie, ale náklady na ne si odpocitat ...

jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je
Pane vy ako občan zrejme nič neprenajímate.
Píšete,že na príjem z prenájmu si môže uplatniť buď paušálne,alebo skutočné výdavky a tam predsa patria výdavky na E, opravy a pod.Súčasne však tomu človeku beriete možnosť paušál.výdavkov,pretože výdavky za E v našej oblasti dosahujú tých 40%.A na nejakú údržbu nezostáva.
Ak človek býva v mestskom nájomnom byte na výmere má napísané platby za služby a NÁJOMNÉ.
Príjem za všetky druhy E je príjmom tých spoločností,ktoré ich dodávajú.
Ak je to môj príjem,môžem tvrdiť,že E sú zdanené 2X.Raz u mňa,ako prenajímateľa a raz u spoločností,ktoré E dodávajú.
Chápem,že zákon je taký,ale nechápem,že ho obhajujete.
bubkoch
04.02.11,12:54
Pane vy ako občan zrejme nič neprenajímate.
Píšete,že na príjem z prenájmu si môže uplatniť buď paušálne,alebo skutočné výdavky a tam predsa patria výdavky na E, opravy a pod.Súčasne však tomu človeku beriete možnosť paušál.výdavkov,pretože výdavky za E v našej oblasti dosahujú tých 40%.A na nejakú údržbu nezostáva.
Ak človek býva v mestskom nájomnom byte na výmere má napísané platby za služby a NÁJOMNÉ.
Príjem za všetky druhy E je príjmom tých spoločností,ktoré ich dodávajú.
Ak je to môj príjem,môžem tvrdiť,že E sú zdanené 2X.Raz u mňa,ako prenajímateľa a raz u spoločností,ktoré E dodávajú.
Chápem,že zákon je taký,ale nechápem,že ho obhajujete.

si uplne mimo ... nic nie je zdanene 2x, 2x sa radsej zamysli kym nieco napises
onical
04.02.11,12:54
Bubkoch napísal ste:"jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je"
Prenajímateľ si nič nenazýva.Skutočnosť je taká,že dostáva nájomné a platby za E.Podľa zákona sú aj platby za E príjmom z prenájmu.Ste Slovák?
bubkoch
04.02.11,12:58
Bubkoch napísal ste:"jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je"
Prenajímateľ si nič nenazýva.Skutočnosť je taká,že dostáva nájomné a platby za E.Podľa zákona sú aj platby za E príjmom z prenájmu.Ste Slovák?

tak potom s čim mas problem ?
onical
04.02.11,13:02
So znením zákona.Slovensky je príjem z prenájmu,príjmom z prenájmu.
bubkoch
04.02.11,13:07
So znením zákona.Slovensky je príjem z prenájmu,príjmom z prenájmu.

zakon je v poriadku ...
ako prijem z prenajmu vykazes napr. 400€ (250€ najomne + 150€ E), ako naklad vykazes 150€ E, dan zaplatis z 250€ ...
150€ E svoj naklad zaplatis elektrarnam, ktore tych 150€ vykazu ako svoj prijem a po odpocitani nakladov na vyrobu elektriny ho zdania ... kde sa tam nieco zdanuje 2x ???
martinez
04.02.11,13:12
neviem, ci tomuto vsetkemu rozumiem a ci som sa nestratil.. ja to vidim vsak velmi jednoducho.... vidim 2 alternativy:

1/ najomca plati za energie prenajimatelovi v ramci najomnej zmluvy a prenajimatel ich nasledne plati dodavetelovi medii... pre prenajimatela je to prijem a zaroven aj vydavok.
2/ najomca neplati energie prenajimatelovi ale priamo dodavatelom energetickych medii... pre prenajimatela to nie je prijem a ani vydavok.
babi2
04.02.11,13:40
neviem, ci tomuto vsetkemu rozumiem a ci som sa nestratil.. ja to vidim vsak velmi jednoducho.... vidim 2 alternativy:

1/ najomca plati za energie prenajimatelovi v ramci najomnej zmluvy a prenajimatel ich nasledne plati dodavetelovi medii... pre prenajimatela je to prijem a zaroven aj vydavok.
2/ najomca neplati energie prenajimatelovi ale priamo dodavatelom energetickych medii... pre prenajimatela to nie je prijem a ani vydavok.
Už som tu niekde tento link pricapila, možno bude užitočný aj v tejto debate
http://ekonomika.sme.sk/c/5271059/ako-zdanit-prenajom-domu-izby-garaze.html
Katy a R
04.02.11,14:10
Tak ja teraz neviem....:confused: možno mimotemy
Moja dcéra býva v byte (vlastním ho spolu s manželom - BSM).... platí všetky služby a energie ... vlastne za nás... To aby som to dala do svojho príjmu - ako nepeňažný príjem:D:D...
onical
04.02.11,15:21
neviem, ci tomuto vsetkemu rozumiem a ci som sa nestratil.. ja to vidim vsak velmi jednoducho.... vidim 2 alternativy:

1/ najomca plati za energie prenajimatelovi v ramci najomnej zmluvy a prenajimatel ich nasledne plati dodavetelovi medii... pre prenajimatela je to prijem a zaroven aj vydavok.
2/ najomca neplati energie prenajimatelovi ale priamo dodavatelom energetickych medii... pre prenajimatela to nie je prijem a ani vydavok.
V 2. ti na DÚ povedia,že to je tvoj nepeňažný príjem aj keď budeš mať v zmluve,že E si nájomník platí sám dodávateľovi.
onical
04.02.11,15:28
zakon je v poriadku ...
ako prijem z prenajmu vykazes napr. 400€ (250€ najomne + 150€ E), ako naklad vykazes 150€ E, dan zaplatis z 250€ ...
150€ E svoj naklad zaplatis elektrarnam, ktore tych 150€ vykazu ako svoj prijem a po odpocitani nakladov na vyrobu elektriny ho zdania ... kde sa tam nieco zdanuje 2x ???
Nepužil som správne slovo nezdaňuje sa 2x,ale tie E už v evidencii figurujú a keď chcem použiť 40% výdavky napríklad preto,že na inej nehnuteľnosti nemám žiadne energie,tak pri prvej nehnut.prichádzam o možnosť dokladovať aj údržbu.
bubkoch
04.02.11,17:40
Nepužil som správne slovo nezdaňuje sa 2x,ale tie E už v evidencii figurujú a keď chcem použiť 40% výdavky napríklad preto,že na inej nehnuteľnosti nemám žiadne energie,tak pri prvej nehnut.prichádzam o možnosť dokladovať aj údržbu.

o nic neprichadzas, aj v tvojom pripade si mozes dat do nakladov vsetky vydavky ... naklady a vydavky z prenajimanych nehnutelnosti si uplatnujes v sucte za vsetky, nie jednotlivo ... jednoducho spocitas vsetky prijmy z prenajimanych energii (najomne + E), spocitas vsetky vydavky zo vsetkych prenajimanych nehnutelnosti (E + udrzba), podla toho co je vyhodnejsie, uplatnis bud 40% alebo skutocne vydavky ...
onical
04.02.11,19:27
o nic neprichadzas, aj v tvojom pripade si mozes dat do nakladov vsetky vydavky ... naklady a vydavky z prenajimanych nehnutelnosti si uplatnujes v sucte za vsetky, nie jednotlivo ... jednoducho spocitas vsetky prijmy z prenajimanych energii (najomne + E), spocitas vsetky vydavky zo vsetkych prenajimanych nehnutelnosti (E + udrzba), podla toho co je vyhodnejsie, uplatnis bud 40% alebo skutocne vydavky ...

Nerozumieme si.
Nehnut.č.1 príjem 10000€ energie 4500 si platí nájomník
Nehnut.č.2 príjem 10000€ energie nie sú žiadne
A. príjem 24500 výdavky 40% 9800 zdaňujem 14700€
B. príjem 20000 výdavky 40% 8000 zdaňujem 12000€
Podlľ zákona musím robiť podľa A. Zdaňujem príjem
o 2700€ vyšší,peniaze,ktoré nikdy neboli nájmom a ani
som ich nevidel.Nie som účtovník asi preto je pre mňa
nájom nájmom.
bubkoch
04.02.11,19:35
Nerozumieme si.
Nehnut.č.1 príjem 10000€ energie 4500 si platí nájomník
Nehnut.č.2 príjem 10000€ energie nie sú žiadne
A. príjem 24500 výdavky 40% 9800 zdaňujem 14700€
B. príjem 20000 výdavky 40% 8000 zdaňujem 12000€
Podlľ zákona musím robiť podľa A. Zdaňujem príjem
o 2700€ vyšší,peniaze,ktoré nikdy neboli nájmom a ani
som ich nevidel.Nie som účtovník asi preto je pre mňa
nájom nájmom.

B je nezmysel ... porozmyslaj preco ...
pomocka: v jednom prispevku v tejto teme som to uz vysvetlil :cool:
onical
04.02.11,19:46
B je nezmysel ... porozmyslaj preco ...
pomocka: v jednom prispevku v tejto teme som to uz vysvetlil :cool:

To,že B je nezmysel už čítam niekoľko rokov a vysvetlili mi to aj v metodickom centre DÚ v TN.Možno účtovníkom a daňovákom je to jasné.Ja to samozrejme robím podľa A,nepotrebujem klamať,len to považujem za nespravodlivé.Nič nemení,že nespravodlivé podľa zákona.
babi2
05.02.11,05:53
Tak ja teraz neviem....:confused: možno mimotemy
Moja dcéra býva v byte (vlastním ho spolu s manželom - BSM).... platí všetky služby a energie ... vlastne za nás... To aby som to dala do svojho príjmu - ako nepeňažný príjem:D:D...
V takomto prípade nie, niekedy som na DRSR čítala otázku či sa treba registrovať v prípade ak nájomník je rodinný príslušník, odpoveď znela že nie. A keď nie je potrebná registrácia, tak nie je potrebné priznávať príjem. Niečo podobné prikladám z Poradcu, dnes majú na DRSR zatvorené:)

Nájom bytu medzi rodičmi a dcérou
Manželia vlastnia byt v BSM. V súčasnosti v ňom nebývajú, v byte býva ich dcéra. Dcéra im neplatí nájomné a rodičia s ňou nemajú ani uzatvorenú zmluva o nájme. Sú povinní registrovať sa na daňovom úrade?
Riešenie
Na zodpovedanie uvedenej otázky je dôležité, či je uzatvorená nájomná zmluva alebo nie.
Pokiaľ nie je uzatvorená zmluva o nájme medzi rodičmi a dcérou, nejde o nájomný vzťah a rodičia nie sú povinní registrovať sa na daňovom úrade.
tolyada
08.02.11,10:44
Prosím o radu kupila som si byt v roku 2008 a do roku 2011 v nom najomník byva, vsetko elektrika a plyn su na jeho meno ako to aj bolo . Nic navyše mi zaň neplatí . Ako je to v tom prípade ???
Maxinka
25.02.11,13:53
nazor ze platby za energie od nájomníka sa nepovazuju za prijem z prenajmu je nespravny ...
1. to by potom nebolo nic jednoduchsie ako dohodnut sa s najomnikom na tom, ze najomne bude 0 a platby za energie sa navysia o najomne
2. na prijem z prenajmu si je predsa mozne uplatnit bud pausalne alebo skutocné výdavky súvisiace s prenájmom, a tam predsa patria naklady na energie, opravy a pod. ... to by bola ina kava, nezahrnut do príjmu platby za energie, ale náklady na ne si odpocitat ...

jednoducho príjem z prenájmu je vsetko, co mi nájomník na základe zmluvy platí, bez ohladu na to ako si to nazvem a za co to je
Nájomné za byt je odplatou za právo užívať prenajatú vec. Nájomné nezahŕňa úhradu za plnenia poskytované s užívaním bytu, t. j. za služby, ktoré nájomcovi bytu vytvárajú predpoklady na to, aby v byte mohol bývať (najmä za dodávku vody, tepla, teplej vody).Úhrada za takéto plnenia sa dojednáva oddelene od nájomného.