silviia
13.01.11,07:07
AHOJTE.
Chcela by som sa opytat,dozvedela som sa ze kazdy zamestnanec ma narok na par dni volna ked potrebuje ist na vysetrenie k lekarovi,alebo s dietatom a nieje to Pn ide iba o jeden den...vraj to je nejaky Paragraf..Poradite mi???Dakujem
ivka70
13.01.11,06:13
Zakon definuje nebvyhnutne potrebny cas na vysetrenie, max. 7 dni v roku platene, ak vysetrenie nebolo mozne vykonat mimo prac. casu:

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,

c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. zdravotne postihnutého dieťaťa do zariadenia sociálnej starostlivosti alebo špeciálnej školy; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na desať dní v kalendárnom roku,
....
Timka1
13.01.11,06:14
AHOJTE.
Chcela by som sa opytat,dozvedela som sa ze kazdy zamestnanec ma narok na par dni volna ked potrebuje ist na vysetrenie k lekarovi,alebo s dietatom a nieje to Pn ide iba o jeden den...vraj to je nejaky Paragraf..Poradite mi???Dakujem

áno je to tak, máš nárok na ošetrenie na 7 dní v roku

podľa ZP

Dôležité osobné prekážky v práci

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
ivustek
13.01.11,06:17
Pracovník má nárok na pracovné voľno na lek.vyšetrenie/ošetrenie/ s náhradou mzdy a taktiež nárok na pracovné voľno na sprevádzanie rod.príslušníka/napr.?dieťa/ do lek.zariadenia s náhradou mzdy . Nárok je - 7 dní na seba + 7 dní na rodinného príslušníka.
silviia
13.01.11,06:29
takze si to mozem uplatnit ak dnes pojdem k lekarke/mam strasne krce/ale asi to nieje na marodku,uvidim co mi povie,,alebo ako??
Timka1
13.01.11,06:32
takze si to mozem uplatnit ak dnes pojdem k lekarke/mam strasne krce/ale asi to nieje na marodku,uvidim co mi povie,,alebo ako??

áno môžeš si uplatniť tzv. paragraf - celodenné ošetrenie ak máš taký problém, je potrebné doniesť potvrdenie o tom zamestnávateľovi na ktorom bude napísané celodenné ošetrenie, lebo ak budeš mať napísané ošetrená od - do, tak zamestnávateľ ti uzná len tie uvedené hodiny ako ospravedlnené
silviia
13.01.11,06:34
ďakujem pekne
1iika
14.01.11,11:00
Prosím, poradte mi. Mozem mat od lekara na 2 za sebou nasledujuce dni potvrdenie o celodennom osetreni?
Timka1
14.01.11,11:00
Prosím, poradte mi. Mozem mat od lekara na 2 za sebou nasledujuce dni potvrdenie o celodennom osetreni?

áno, môžeš mať
1iika
14.01.11,11:27
Dakujem:)
Chobot
14.01.11,12:39
Prosím, poradte mi. Mozem mat od lekara na 2 za sebou nasledujuce dni potvrdenie o celodennom osetreni?

Teoreticky áno. Ale bola si naozaj obidva dni celý deň na ošetrení? Nie je to len podvod - že si bola prvý deň u lekára a ten ti dal 2 lístky?
1iika
14.01.11,13:38
Dali mi na starost evidenciu dochadzky vo firme, tiez mi napadlo, co Tebe, Chobot, ale predsa nie som triedna ucitelka niekde na skole, aby som si to ja overovala u lekara- zaujima ma, ci to mam uznat, alebo nie- ak je to teoreticky spravne, tak to uznam a nebudem to dalej rozmazavat. Zamestnanec isiel vo stvrtok k lekarovi s priznakmi chripky, na piatok tiez dostal cely den a v pondelok prisiel do prace.
Tweety
14.01.11,13:39
Dali mi na starost evidenciu dochadzky vo firme, tiez mi napadlo, co Tebe, Chobot, ale predsa nie som triedna ucitelka niekde na skole, aby som si to ja overovala u lekara- zaujima ma, ci to mam uznat, alebo nie- ak je to teoreticky spravne, tak to uznam a nebudem to dalej rozmazavat. Zamestnanec isiel vo stvrtok k lekarovi s priznakmi chripky, na piatok tiez dostal cely den a v pondelok prisiel do prace.
Je to OK. AK máš potvrdenie, nemôžeš ho neuznať.
1iika
14.01.11,13:41
Vdaka Tweety:)
veronikasad
14.01.11,13:43
Dali mi na starost evidenciu dochadzky vo firme, tiez mi napadlo, co Tebe, Chobot, ale predsa nie som triedna ucitelka niekde na skole, aby som si to ja overovala u lekara- zaujima ma, ci to mam uznat, alebo nie- ak je to teoreticky spravne, tak to uznam a nebudem to dalej rozmazavat. Zamestnanec isiel vo stvrtok k lekarovi s priznakmi chripky, na piatok tiez dostal cely den a v pondelok prisiel do prace.
Môžeš využiť § 141 aj tak, že budeš žiadať od zamestnanca potvrdenie na priepustke (nevyhnutne potrebný čas strávený na ošetrenie v zdr.zariadení) odchodu zo zdr.zariadenia. Lekár je povinný to akceptovať.

Pracovné volno s náhradou mzdy sa poskytuje na ošetrenie alebo vyšetrenie v zdr. zariadení.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Chobot
14.01.11,14:22
Dali mi na starost evidenciu dochadzky vo firme, tiez mi napadlo, co Tebe, Chobot, ale predsa nie som triedna ucitelka niekde na skole, aby som si to ja overovala u lekara- zaujima ma, ci to mam uznat, alebo nie- ak je to teoreticky spravne, tak to uznam a nebudem to dalej rozmazavat. Zamestnanec isiel vo stvrtok k lekarovi s priznakmi chripky, na piatok tiez dostal cely den a v pondelok prisiel do prace.

No, nie je to síce úplne kóšer, ale keď prižmúriš obe oči aj to kurie na palci, tak môže byť. Ak sa to stane raz, tak netreba z toho robiť tragédiu. Ak by to ale zamestnanec robil viackrát za sebou (sú takí "podvodníci"), tak mu môžeš "klepnúť" po prstoch.
KEJKA
17.01.11,08:04
dcéra má hrozné problémy so zubom, zápal ďasna pri rastúcej 8-čke. bola u zubárky - dostala papier na celý deň, tá ju odporučila na PN. Celodenné vyšetrenie je OK, nakoľko z BA cestuje k lekárovi, takže to jej zaberie niekoľko hodín.
Dcéra šla k obvodnej, dostala další papier na celý deň s tým, že SO-NE sa to ukludní a od pondelka nastúpi do práce.
nestalo sa tak, ešte stále sú problémy,zasa ide k zubárke, dostane zasa papier na celý deň, ale to už má obavy, že by mala mať predsa len PN.
ja jej hovorím, že sú to tri dni zo siedmich. iste - nie je to celkom košer, ale nikto nečakal, že tie bolesti neprestanú, ked dostala antibiotiká, lokálne znecitlivenie a pripravky na ďalšie ošetrenie proti bolesti.
Timka1
17.01.11,08:09
dcéra má hrozné problémy so zubom, zápal ďasna pri rastúcej 8-čke. bola u zubárky - dostala papier na celý deň, tá ju odporučila na PN. Celodenné vyšetrenie je OK, nakoľko z BA cestuje k lekárovi, takže to jej zaberie niekoľko hodín.
Dcéra šla k obvodnej, dostala další papier na celý deň s tým, že SO-NE sa to ukludní a od pondelka nastúpi do práce.
nestalo sa tak, ešte stále sú problémy,zasa ide k zubárke, dostane zasa papier na celý deň, ale to už má obavy, že by mala mať predsa len PN.
ja jej hovorím, že sú to tri dni zo siedmich. iste - nie je to celkom košer, ale nikto nečakal, že tie bolesti neprestanú, ked dostala antibiotiká, lokálne znecitlivenie a pripravky na ďalšie ošetrenie proti bolesti.

niekedy to tak vyjde, aj keď človek nechce PN, myslí si, že za deň dva to prejde a ono nie a nie, takže nemyslím si, že všetci ľudia využívajú či zneužívajú paragrafy :)
terezamaria
17.01.11,08:12
dcéra má hrozné problémy so zubom, zápal ďasna pri rastúcej 8-čke. bola u zubárky - dostala papier na celý deň, tá ju odporučila na PN. Celodenné vyšetrenie je OK, nakoľko z BA cestuje k lekárovi, takže to jej zaberie niekoľko hodín.
Dcéra šla k obvodnej, dostala další papier na celý deň s tým, že SO-NE sa to ukludní a od pondelka nastúpi do práce.
nestalo sa tak, ešte stále sú problémy,zasa ide k zubárke, dostane zasa papier na celý deň, ale to už má obavy, že by mala mať predsa len PN.
ja jej hovorím, že sú to tri dni zo siedmich. iste - nie je to celkom košer, ale nikto nečakal, že tie bolesti neprestanú, ked dostala antibiotiká, lokálne znecitlivenie a pripravky na ďalšie ošetrenie proti bolesti.

Úplne je to v pohode, veď si chorobu nevymýšľa. Pokiaľ zubný lekár jej dá ďaľší tzv. paragraf, samozrejme že jej u zamestnávateľa platí.:)