Dianao
13.01.11,07:10
Dobrý deň, potrebovala by som objasniť jeden probém....zaujímajú ma úroky na BÚ podnikateľov, či sú to príjmy zdanené zrážkou vždy, alebo len ak je to na výpise zdanené. Vysvetlím : na výpisoch z bánk sa stretávam z dvojakým rozpísaním úrokov
1. na jednom /slsp/sú dve položky a/ úrok kreditný....+0,15 eur
b/ daň z úroku......-0,02 eur.
Toto účtujem v JU ako a/ príjmy zdanené zrážkou a b/ daň z príjmu.

2.na inom /vub/ je len jedna položka ....kreditný úrok-vyplatenie....0,04 eur.
Nie je tam položka daň z úroku.
A tak potrebujem vedieť, či všetky banky zdaňujú kreditné úroky a len vo výpise nie je uvedená výška zrazenej dane, alebo je na uvážení banky, či úrok zdaní alebo nie.
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie
Mária.K.
13.01.11,07:15
Dobrý deň, potrebovala by som objasniť jeden probém....zaujímajú ma úroky na BÚ podnikateľov, či sú to príjmy zdanené zrážkou vždy, alebo len ak je to na výpise zdanené. Vysvetlím : na výpisoch z bánk sa stretávam z dvojakým rozpísaním úrokov
1. na jednom /slsp/sú dve položky a/ úrok kreditný....+0,15 eur
b/ daň z úroku......-0,02 eur.
Toto účtujem v JU ako a/ príjmy zdanené zrážkou a b/ daň z príjmu.

2.na inom /vub/ je len jedna položka ....kreditný úrok-vyplatenie....0,04 eur.
Nie je tam položka daň z úroku.
A tak potrebujem vedieť, či všetky banky zdaňujú kreditné úroky a len vo výpise nie je uvedená výška zrazenej dane, alebo je na uvážení banky, či úrok zdaní alebo nie.
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie
Ak tam nie je zrazená daň, tak je to pravdepodobne z toho dôvodu, že po zaokrúhlení smerom nadol vyšla daň vo výške nula.
Dianao
13.01.11,07:50
Čiže úroky ako také sú vždy zdanené, len ak je daň 0 tak tam nie je položka.
a predkontácie na účtovanie v JU mám správne?
Mária.K.
13.01.11,07:56
Čiže úroky ako také sú vždy zdanené, len ak je daň 0 tak tam nie je položka.
a predkontácie na účtovanie v JU mám správne?
Ak je príjemcom úroku banka, tak je povinná ho zdaniť zrážkovou daňou. Ak tak neurobí, bude daňový úrad vymáhať daň od banky - § 43 ods. 12 ZDP.
Dianao
13.01.11,08:34
takze to mam spravne.
Dakujem za vysvetlenie
Dianao
13.01.11,11:51
A teraz mi napadlo, či si ja viem, ako SZČO, uplatniť v daňovom priznaní nárok na vrátenie zrazenej dane z úrokov, tak ako je to pri mzdách? Ja viem, že je to malá suma, ale čisto teoreticky
Zoltán Kovács
13.01.11,11:54
A teraz mi napadlo, či si ja viem, ako SZČO, uplatniť v daňovom priznaní nárok na vrátenie zrazenej dane z úrokov, tak ako je to pri mzdách? Ja viem, že je to malá suma, ale čisto teoreticky

Áno vieš.
Ja tieto zrazené dane z úrokov v priebehu roka účtujem, ako preddavok na daň z príjmov, a potom podľa toho to uvádzam aj v DP.
58vlasta
13.01.11,12:03
Niekde som ale čítala, že DÚ nebude vracať žiadne navyše zrazené dane.
Zoltán Kovács
13.01.11,12:05
Kde?
Dianao
13.01.11,12:16
Akoze nebude vracať, to je podľa mňa nie pravda, veď keď zdaním príjem zrážkovo, tak si daň aj pýtam späť
wallie
13.01.11,13:11
v novele zákona je to už ale trocha poopravené pozri v § 43 ods.7

na príjmy §43 ods.3a) už sa nevzťahuje možnosť použiť postup podľa §43 ods. 7 čiže zrážková daň z príjmov ako sú : úroky z bežných účtov v bankách alebo na vkladných knižkách ako aj z účtov stavebných sporiteľov sa už nebudú dať za r.2011 uplatniť ako preddavok na daň v daňovom priznaní o ktorý potom možno ponížiť vypočítanú daň a vrátiť prípadný preplatok z takejto zrážkovej dane tak ako doteraz, t.j. napr. dôchodci ktorý podávali z tohto titulu každoročne DP kde uvádzali len tento príjem a zrážkovú daň a žiadali o vrátenie dane z úrokov, už to za r.2011 nebudú môcť podať a žiadna zrážková daň sa im vracať nebude.
Dianao
14.01.11,12:37
Dakujem za vysvetlenie. Ale za rok 2010 ich teda este uplatnit mozem, ak chcem
KEJKA
14.01.11,14:37
áno, môžeš - posledný raz.