alicacka
13.01.11,07:38
Ahojte poraďáci !
Poprosila by som Vás o pomoc pri nasledovnom :

Podnikateľ kúpil motorové vozidlo dňa 31.12.2010.
1/ Môže ho týmto dňom zaradiť do majetku ?
2/ Prvýkrát ho použil na podnikanie dňa 8.1.2011. Bude daň z MV platiť až od 9.1.2011 ?
3/ Môže si uplatniť daňové odpisy za rok 2010 a pritom platiť daň z MV až od r. 2011 ? :D
4/ Rada by som vedela, či dobre chápem, že medzi zaradením a prvým použitím na podnikanie je rozdiel ? To, že zaradím, neznamená, že ho už používam na podnikanie, či áno ?
striebro1
13.01.11,06:53
ja by som ho zaradila podla datumu pridelenia osvedcenia na policii, vtedy sa stal majitelom auta, nie ???
Heleč
13.01.11,06:58
Odpis záleží od toho akou formou ho kúpil.
Kúpil ho 31.12. -to je dátum faktúry alebo pridelenia EČ?
alicacka
13.01.11,07:14
Auto bolo kúpené na faktúru /nie leasing/ dňa 31.12.2010, prepis bol až 5.1.2011, keďže auto bolo kúpené od iného majiteľa. Potom ho zaradím tým dňom 5.1.2011. Bude dobre ?
alicacka
13.01.11,07:15
Ešte by som potrebovala vedieť, ak na auto prvýkrát kúpili benzín 8.1.2011, t.j. v tento deň ho použili prvýkrát na podnikanie však ?
A na DÚ potom dňom 9.1.2011, však ?
striebro1
13.01.11,07:16
Auto bolo kúpené na faktúru /nie leasing/ dňa 31.12.2010, prepis bol až 5.1.2011, keďže auto bolo kúpené od iného majiteľa. Potom ho zaradím tým dňom 5.1.2011. Bude dobre ?

myslim, ze tak je to spravne, zaradit do majetku az dnom prepisu...

snad poradi aj niekto skusenejsi, o co sa da v tomto pripade opriet, kde sa to pise....
m.hladka
13.01.11,07:21
Na DU ho môžeš prihlasiť už 8.1.2011, v DP na DzMV sa daň v riadku 10 uvádza na počet mesiacov, takže tak či tak január už budeš platiť celý.
Stefan2005
13.01.11,07:33
...snad poradi aj niekto skusenejsi, o co sa da v tomto pripade opriet, kde sa to pise....

treba vyhladať témy, v ktorých sa to rozoberalo, napr. http://www.porada.sk/t154242-zaradenie-automobilu-do-majetku-a-spz.html
Zita5
13.01.11,07:48
Zákon o dani z príjmu

§ 24


(1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14 o

a) hmotnom majetku pri prevode vlastníckeho práva z dôvodu zabezpečenia záväzku prevodom práva115) na veriteľa, ak sa pôvodný vlastník (dlžník) písomne dohodne s veriteľom na výpožičke116) tohto majetku počas trvania zabezpečenia záväzku,
b) dlhodobom hmotnom hnuteľnom majetku, ku ktorému vlastnícke právo prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny a do nadobudnutia vlastníckeho práva majetok kupujúci užíva,
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,
d) hmotnom majetku prenajatom formou finančného prenájmu,
e) hmotnom majetku a nehmotnom majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku, ktorý bol zverený do správy rozpočtovej organizácie, príspevkovej organizácie alebo inej právnickej osobe.116a)


Postupy JU



Podrobnosti o postupoch účtovania a oceňovania majetku a záväzkov


§ 10


Dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok

(1) Za dlhodobý nehmotný majetok a dlhodobý hmotný majetok sa na účely účtovania považuje majetok v obstarávaní. Účtuje sa v knihe dlhodobého majetku a jeho úhrada podľa § 4 ods. 6 písm. g).

(2) Podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov[1] (http://www.porada.sk/#_ftn1)). Uvedením do používania sa rozumie aj vydanie povolenia na predčasné užívanie stavby1 (http://www.porada.sk/#_ftn2)3a) alebo rozhodnutia o dočasnom užívaní stavby na skúšobnú prevádzku1 (http://www.porada.sk/#_ftn3)3b).

(http://www.porada.sk/#_ftnref1) 13 ) Napríklad zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení neskorších predpisov, zákon č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 309/2007 Z. z., zákon č. 314/2001 Z. z. o ochrane pred požiarmi v znení neskorších predpisov, zákon č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.




Treba pozrieť aj zmluvu , kedy na kupujúceho prechádza vlastnícke právo .


Tu prikladám aj zákon 725/2004
http://www.ko.sk/_Files/725_2004.pdf


P.S.Prepáčte za farebné texty, ale citovala som kopírovaním a nedala sa mi zmeniť farebnosť .
alicacka
13.01.11,07:58
Na DU ho môžeš prihlasiť už 8.1.2011, v DP na DzMV sa daň v riadku 10 uvádza na počet mesiacov, takže tak či tak január už budeš platiť celý.

Myslím si, že auto asi nemôžem prihlásiť 8.1.2011, keĎže vtedy sme ho prvýkrát použili asi na podnikanie, ak zákon chápem dobre, tak potom až 9.1.2011 - podľa zákona 582/2004 § 89 daň. povinnosť vzniká dňom nasledujúcim po dni použitia vozidla na podnikanie. Pripojí sa niekto ?
Zita5
13.01.11,07:58
Tento prelom rokov je z pohľadu účtovníctva najhorší (taktiež aj kúpa vozidla dňa31.12.:)).

Ale ja som toho názoru , že dňa 31.12.2010 zakúpim opotrebované vozidlo s pridelenou ŠPZ (na predávajúceho)na základe KPZ alebo FA , v ten istý deň mu kúpnu cenu za vozidlo aj vyplatím . Vozidlo je moje,
môžem na ňom jazdiť , aj keď je ešte písané na predávajúceho, lebo som v zákonnej lehote (pozrite si v priloženom zákone) a toto vozidlo na DI som povinná prepísať do určitých dní a predávajúcei je povinný vozidlo odhlásiť na DI .Ale jazdiť a používať na podnikanie ho môžem .

Zdieľam názor , že do OM sa má vozidlo zaradiť 12/2010 .
DzMV - oznamovacia povinnosť v 1/2011 .

To je môj pohľad , nemusíte so mnou súhlasiť, však predpokladám, že sa nejedná o kúpu vozidla vyradeného z evidencie na DI .
alicacka
13.01.11,08:00
Takže ho zaradím dňa 5.1.2011 -vtedy došlo k prepisu vozidla na nás a deň nasledujúci po dni použitia na podnikanie je dátum 9.1.2011. Súhlasí s tým niekto?
alicacka
13.01.11,08:01
Tento prelom rokov je z pohľadu účtovníctva najhorší (taktiež aj kúpa vozidla dňa31.12.:)).

Ale ja som toho názoru , že dňa 31.12.2010 zakúpim opotrebované vozidlo s pridelenou ŠPZ (na predávajúceho)na základe KPZ alebo FA , v ten istý deň mu kúpnu cenu za vozidlo aj vyplatím . Vozidlo je moje,
môžem na ňom jazdiť , aj keď je ešte písané na predávajúceho, lebo som v zákonnej lehote (pozrite si v priloženom zákone) a toto vozidlo na DI som povinná prepísať do určitých dní a predávajúce je povinný vozidlo odhlásiť na DI .Ale jazdiť a používať na podnikanie ho môžem .

Zdieľam názor , že do OM sa má vozidlo zaradiť 12/2010 .
DzMV - oznamovacia povinnosť v 1/2011 .

To je môj pohľad , nemusíte so mnou súhlasiť, však predpokladám, že sa nejedná o kúpu vozidla vyradeného z evidencie na DI .


Nie, nejde o vyradené vozidlo na DI, ide len o kúpu od iného majiteľa s pridelenou ŠPZ.
Zita5
13.01.11,08:02
Takže ho zaradím dňa 5.1.2011 -vtedy došlo k prepisu vozidla na nás a deň nasledujúci po dni použitia na podnikanie je dátum 9.1.2011. Súhlasí s tým niekto?

Ja by som túto záležitosť konzultovala so správkyňou na DU .
alicacka
13.01.11,08:03
Ďakujem, asi to tak urobím.
Zita5
13.01.11,08:23
Tento prelom rokov je z pohľadu účtovníctva najhorší (taktiež aj kúpa vozidla dňa31.12.:)).

Ale ja som toho názoru , že dňa 31.12.2010 zakúpim opotrebované vozidlo s pridelenou ŠPZ (na predávajúceho)na základe KPZ alebo FA , v ten istý deň mu kúpnu cenu za vozidlo aj vyplatím . Vozidlo je moje,
môžem na ňom jazdiť , aj keď je ešte písané na predávajúceho, lebo som v zákonnej lehote (pozrite si v priloženom zákone) a toto vozidlo na DI som povinná prepísať do určitých dní a predávajúcei je povinný vozidlo odhlásiť na DI .Ale jazdiť a používať na podnikanie ho môžem .

Zdieľam názor , že do OM sa má vozidlo zaradiť 12/2010 .
DzMV - oznamovacia povinnosť v 1/2011 .

To je môj pohľad , nemusíte so mnou súhlasiť, však predpokladám, že sa nejedná o kúpu vozidla vyradeného z evidencie na DI .
Ešte chcem dodať:
............... ako náhle som si firemné vozidlo odšoférovala k sebe do firmy z miesta predaja a kúpy , tak už som ho použila svoje podnikanie .Predsa musela som OM premiestniť do svojich priestorov , alebo na adresu môjho podnikania .

31.12.2010 sa MV použilo prvý krát a oznamovacia povinnosť o vzniku daňovej povinnosti k DzMV mi vzniká 1.1.2011 a tento vznik DP som povinná DU oznámiť do 30 dní .

Ale ak sa chcel podnikateľom tomuto všetkému vyhnúť , tak mohol počkať jeden deň a vozidlo zakúpiť 1.1.2011.
Stefan2005
13.01.11,09:40
...31.12.2010 sa MV použilo prvý krát a oznamovacia povinnosť o vzniku daňovej povinnosti k DzMV mi vzniká 1.1.2011 a tento vznik DP som povinná DU oznámiť do 30 dní ....


...dňa 5.1.2011 - vtedy došlo k prepisu vozidla...


Ja by som túto záležitosť konzultovala so správkyňou na DU.

konzultované, no existuje názor, že k dani z motorových vozidiel môže prihlásiť daňovník vozidlo, v dokladoch ktorého je zapísaný ako vlastník - teda musí mať EČV.
Zita5
13.01.11,10:47
konzultované, no existuje názor, že k dani z motorových vozidiel môže prihlásiť daňovník vozidlo, v dokladoch ktorého je zapísaný ako vlastník - teda musí mať EČV.

Štefan , nespochybniteľné z pohľadu Zákona o dani z príjmu je, si myslím, že auto v majetku pri inventarizácii k 31.12.2010 je fyzicky prítomné . Na zaradenie má právo 31.12.2010 a teda aj má právo uplatniť odpis .
Zaradenie majetku zo zákona o DzP nie je viazané zákonne na daň z MV .



A keďže je zákon o Dani z MV taký , aký je ......(nakoniec 31.12. bol pracovným dňom a s týmto vozidlom teoreticky mohol podnikateľ ísť na poštu, či do banky a tým uskutočniť jazdy pre podnikateľskú
činnosť )počkám si na verdikt konzultácie na DU od alicacka . Mňa to tiež zaujíma:);) .Ale už 1/2011 v TP bude zmena vlastníka jasná a za mesiac január 2011 im vznikne daňová povinnosť na základe oznámovacej povinnosti .
Zoltán Kovács
13.01.11,10:52
Štefan , nespochybniteľné z pohľadu Zákona o dani z príjmu je, si myslím, že auto v majetku pri inventarizácii k 31.12.2010 je fyzicky prítomné . Na zaradenie má právo 31.12.2010 a teda aj má právo uplatniť odpis .
Zaradenie majetku zo zákona o DzP nie je viazané zákonne na daň z MV .


Myslím si, že zaradenie MV do majetku ešte nezakladá právo na uplatnenie odpisu. Totiž odpis sa môže uplatniť iba na DHM, ktorý bol aj využitý na dosahovanie, udržanie zdaniteľných príjmov.
Stefan2005
13.01.11,13:52
Myslím si, že zaradenie MV do majetku ešte nezakladá právo na uplatnenie odpisu. Totiž odpis sa môže uplatniť iba na DHM, ktorý bol aj využitý na dosahovanie, udržanie zdaniteľných príjmov.

Zoli, tiež sme mali kontrolu v roku, kedy bolo auto zakúpené v posledných dňoch roka.
Kontrolovali náväznosť využívania na dosahovanie príjmov...
Mária.K.
13.01.11,18:50
Myslím si, že zaradenie MV do majetku ešte nezakladá právo na uplatnenie odpisu. Totiž odpis sa môže uplatniť iba na DHM, ktorý bol aj využitý na dosahovanie, udržanie zdaniteľných príjmov.
Ty to takto vidíš niekde v zákone napísané?
§ 22 ods. 1 zákona o dani z príjmov hovorí, že:
"(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný /1/ alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23. "
Ak si mám príjem pomocou auta zabezpečiť, najprv musím auto kúpiť a príjem sa vždy bude nejakým spôsobom oneskorovať. Takže úkonom na zabezpečenie príjmov je už samotná kúpa auta a jeho zaradenie do majetku. (Podľa postupov účtovania zaúčtujem zaradenie auta do používania). Podmienka, že automobil pri uplatnení odpisu už musel byť aj využitý na dosahovanie a udržanie zdaniteľných príjmov (napr. vykonaním jazdy) v zákone nie je uvedená.
Priame použitie na zabezpečenie príjmov formou jázd sa prejaví v nasledujúcom zdaňovacom období, čo pre správcu dane v prípade kontroly nie je problém preveriť.

Súhlasím s názorom Zita5.
alicacka
17.01.11,14:12
Prikladám odpoveď DRSR:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

1/Jednou z podmienok, aby vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel je používanie vozidla na podnikanie podľa § 2 OZ alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov napr. ide o príjmy z podnikania a príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Podľa § 2 OZ sa podnikaním rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
Pre účely dane z motorových vozidiel nemá vplyv, či je, alebo nie je motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku živnostníka, ale je rozhodujúce, či sa vozidlo používa na podnikanie.
Daňová povinnosť VZNIKÁ nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
Nakoľko vozidlo zakúpené dňa 31.12.2010 sa začalo používať na podnikanie až 8.1.2011, vozidlo v zdaňovacom období roka 2010 nie je predmetom dane. Za uvedené vozidlo nevzniká povinnosť zaplatiť daň ani podať daňové priznanie do 31.1.2011.
2) Ak daňovník v roku 2010 zaradí automobil do obchodného majetku ( bude o ňom účtovať k 31.12.2010) a bude automobil využívať na podnikanie, môže uplatniť do daňových výdavkov v roku 2010 odpisy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov.
Podľa § 22 ods. 11 zákona o dani z príjmov odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že daňovník uplatní ročný odpis, a to z toho majetku, ktorý má v majetku účtovaný (evidovaný) k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, zároveň musí ísť o majetok používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Pokiaľ sa vozidlo zaradené v obchodnom majetku daňovníka v roku 2010 nepoužívalo na zabezpečenie zdaniteľných príjmov daňovníka, v uvedenom prípade daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov v roku 2010 odpisy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov.
Renata Ludiková, Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica
Stefan2005
17.01.11,15:12
Ty to takto vidíš niekde v zákone napísané?
§ 22 ods. 1 zákona o dani z príjmov hovorí, že:
"(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný /1/ alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23. "
Ak si mám príjem pomocou auta zabezpečiť, najprv musím auto kúpiť a príjem sa vždy bude nejakým spôsobom oneskorovať. Takže úkonom na zabezpečenie príjmov je už samotná kúpa auta a jeho zaradenie do majetku. Podmienka, že automobil pri uplatnení odpisu už musel byť aj využitý na dosahovanie a udržanie zdaniteľných príjmov v zákone nie je uvedená.
Podmienkou uplatnenia odpisu nie je, že automobil musí byť používaný na dosiahnutie zdaniteľných príjmov už ku dňu uplatnenia odpisu, t.j. stačí, ak je používaný aj v nasledovnom zdaňovacom období.

Súhlasím s názorom Zita5.

Takže Zoli to dobre videl napísané v zákone, potvrdzuje to aj vyjadrenie DRSR, a potvrdzuje to aj naša skúsenosť z daňovej kontroly...
Mária.K.
17.01.11,17:42
Takže Zoli to dobre videl napísané v zákone, potvrdzuje to aj vyjadrenie DRSR, a potvrdzuje to aj naša skúsenosť z daňovej kontroly...

Naďalej trvám na svojom názore a vysvetlím bližšie prečo:

§ 2 písm i) ZDP:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve /1/ daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,


§ 22 ZDP:
1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný /1/ alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

§ 6 ods. 6 postupov účtovania v JÚ:
(6) V knihách dlhodobého majetku sa uvádza
a) názov alebo popis dlhodobého majetku, prípadne jeho číselné označenie,
b) názov alebo popis každej jednotlivej oddeliteľnej súčasti dlhodobého majetku /7a/ v ocenení podľa osobitného predpisu /7b/, pričom sa uvedie aj dátum a rozsah zmien jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku, údaj o vstupnej cene a zostatkovej hodnote jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku,
c) dátum obstarania a dátum uvedenia do používania,
d) ocenenie podľa § 25 zákona, odpisový plán účtovných odpisov, ktorý obsahuje sadzbu odpisov, odpisy a účtovnú zostatkovú cenu,
e) vstupná cena podľa osobitného predpisu /8/ (notes://C12564D7003B0F21/9D6054F472080BC38025649D003D0997/25804A6D4C88BA5C0D361ADBBDFBDE37), odpisový plán daňových odpisov, ktorý obsahuje odpisovú skupinu, sadzbu daňových odpisov, daňové odpisy, zostatkovú hodnotu podľa osobitného predpisu /4/ (notes://C12564D7003B0F21/9D6054F472080BC38025649D003D0997/25804A6D4C88BA5C0D361ADBBDFBDE37),
f) dátum a spôsob vyradenia.

Zaradením do používania 31.12.2010 daňovník v účtovníctve podľa môjho názoru jednoznačne deklaroval, že hmotný majetok je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.

§ 20 postupov účtovania v JÚ:
Odpisovanie dlhodobého majetku
(10) Dlhodobý majetok sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorom bol zaradený do používania, ak účtovná jednotka nepostupuje podľa § 28 ods. 3 zákona.



Ak by sme volili iný postup a chceli fyzickej osobe uprieť uplatnenie odpisu pri majetku zaradenom do používania 31.12.2010, bola by fyzická osoba veľmi znevýhodnená. Dôvod?
1. Fyzická osoba kúpi majetok 31.12.2010. Ak splňuje požiadavky na zaradenie do majetku, má možnosť zaradiť 31.12.2010 (žiadny zákon to nezakazuje). Ak nezaradí do majetku, bude sa naň u fyzickej osoby pozerať ako na majetok, ktorý bol využívaný v roku 2010 na osobnú spotrebu, čo nezodpovedá skutočnosti.
2. Postupy účtovania pri zaradení do majetku k 31.12.2010 prikazujú uplatniť odpis (ak sa fyzická osoba sama neroznodne neuplatniť).

3. Zákon umožňuje prerušenie odpisovania. Ale: môžem prerušiť odpisovanie u majetku, o ktorý sa nemôže odpisovať ? Chcem tým povedať to, že ak poviem, že som nemohla k 31.12. odpisovať, nemôžem ani prerušiť odpisovanie, na ktoré by nebol nárok.

Dôsledok u fyzickej osoby?

§24 ZDP
(5) Daňovník, ktorý je fyzickou osobou, pri preradení hmotného majetku a nehmotného majetku z osobného užívania do obchodného majetku a daňovník nezaložený alebo nezriadený na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, odpisujú tento majetok ako v ďalších rokoch odpisovania zo vstupnej ceny ustanovenej v § 25 ods. 1 písm. d).

§ 25 ZDP
(1) Vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku je
a) obstarávacia cena; /118/ obstarávacou cenou majetku nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie podľa § 9,
b) suma vo výške vlastných nákladov, /118/
c) reprodukčná obstarávacia cena zistená podľa osobitných predpisov; /118/ pri nehnuteľných kultúrnych pamiatkach sa reprodukčná obstarávacia cena určí ako cena stavby zistená podľa osobitného predpisu /119/ bez prihliadnutia na kategóriu kultúrnej pamiatky, na jej historickú hodnotu a na cenu umeleckých a umelecko-remeselníckych prác, ktoré sú jej súčasťou,
d) cena určená podľa písmen a) až c) pri preradení majetku z osobného užívania fyzickej osoby do obchodného majetku alebo u daňovníka nezaloženého alebo nezriadeného na podnikanie pri začatí používania majetku na činnosť, z ktorej príjmy sú predmetom dane, pričom za roky nevyužívania hmotného majetku a nehmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy neuplatňujú,

Ak fyzická osoba auto do majetku 31.12.2010 nezaradí, bude sa naň pozerať ako na auto na osobnú spotrebu a o jednoročný odpis za rok jednoznačne príde. Tento odpis by si už nikdy nemohla uplatniť.

Zákon o dani z príjmov nikde nehovorí, že majetok zaradený do používania firmy dňa 31.12. je vylúčený z odpisovania a ak začiatkom januára fyzická osoba prihlási auto na daňovom úrade ako auto používané na podnikanie, nie je dôvod spochybňovať, či sa používa na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.


Takže myslím si, že celú situáciu je potrebné posudzovať v celom kontexte zákona o dani z príjmov a postupov účtovania a celej vzniknutej situácie. Ak by sa situácia neposúdila v prospech daňovníka, bola fyzická osoba v porovnaní s právnickou osobou diskriminovaná.

Názor pracovníka daňového riaditeľstva, ktorý je mimo filozofie zákona o dani z príjmov, zákona o účtovníctva a postupov účtovania a navyše diskriminujúci určitú skupinu daňovníkov, nemôže na mojom názore na daný problém nič zmeniť.
.....................
Doplnenie:

Keď sa tak pozerám dôslednejšie na odpoveď z daňového riaditeľstva, tak neodporuje môjmu názoru.
Pre úplnosť prikladám výňatok z odpovede DRSR uvedenú v príspevku č.22:



...2) Ak daňovník v roku 2010 zaradí automobil do obchodného majetku ( bude o ňom účtovať k 31.12.2010) a bude automobil využívať na podnikanie, môže uplatniť do daňových výdavkov v roku 2010 odpisy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov.....



Dopyt na DRSR bol v tom zmysle, že sa auto použilo na podnikanie prvýkrát až v roku 2011.
Stefan2005
17.01.11,18:08
Naďalej trvám na svojom názore ...

... nebudem ťa presvedčovať o opaku :).

V záujme svojich zákazníkov (ale i svojom) však robíme všetky podklady tak, aby sme vyhoveli zneniu zákona:

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov .... do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný /1/ alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.

... teda že " JE účtovaný / evidovaný a JE používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov ".
Mária.K.
17.01.11,18:41
... nebudem ťa presvedčovať o opaku :).

V záujme svojich zákazníkov (ale i svojom) však robíme všetky podklady tak, aby sme vyhoveli zneniu zákona:

(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov .... do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný /1/ alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.

... teda že " JE účtovaný / evidovaný a JE používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov ".
Všetci robíme pre svojich zákazníkov tak, aby sme vyhoveli zneniu zákona a aby sme o svojej pravde presvedčili aj kompetentných. :):):)
Zita5
17.01.11,19:15
Prikladám odpoveď DRSR:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

1/Jednou z podmienok, aby vozidlo bolo predmetom dane z motorových vozidiel je používanie vozidla na podnikanie podľa § 2 OZ alebo na činnosti, z ktorých plynúce príjmy sú predmetom dane z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov napr. ide o príjmy z podnikania a príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti. Podľa § 2 OZ sa podnikaním rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.
Pre účely dane z motorových vozidiel nemá vplyv, či je, alebo nie je motorové vozidlo zahrnuté do obchodného majetku živnostníka, ale je rozhodujúce, či sa vozidlo používa na podnikanie.
Daňová povinnosť VZNIKÁ nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.
Nakoľko vozidlo zakúpené dňa 31.12.2010 sa začalo používať na podnikanie až 8.1.2011, vozidlo v zdaňovacom období roka 2010 nie je predmetom dane. Za uvedené vozidlo nevzniká povinnosť zaplatiť daň ani podať daňové priznanie do 31.1.2011.
2) Ak daňovník v roku 2010 zaradí automobil do obchodného majetku ( bude o ňom účtovať k 31.12.2010) a bude automobil využívať na podnikanie, môže uplatniť do daňových výdavkov v roku 2010 odpisy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov.
Podľa § 22 ods. 11 zákona o dani z príjmov odpis vo výške vypočítaného ročného odpisu z hmotného majetku podľa § 26 ods. 6 až 9, § 27 alebo § 28 účtovaného alebo evidovaného podľa § 6 ods. 11 k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, okrem majetku vylúčeného z odpisovania, môže daňovník uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že daňovník uplatní ročný odpis, a to z toho majetku, ktorý má v majetku účtovaný (evidovaný) k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia, zároveň musí ísť o majetok používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Pokiaľ sa vozidlo zaradené v obchodnom majetku daňovníka v roku 2010 nepoužívalo na zabezpečenie zdaniteľných príjmov daňovníka, v uvedenom prípade daňovník nemôže uplatniť do daňových výdavkov v roku 2010 odpisy v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov.
Renata Ludiková, Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banská Bystrica


Neuspokojivá odpoveď pre mňa .
Je to názor jednej a možno viac osôb, ako chápu výklad zákona .Kto vie ako by to posúdili vyššie.Každý chápe výklad zákona po svojom.

Ale na druhej strane im ani nemôžem až tak celkom zazlievať ,že sa vyjadrili tak ako sa vyjadrili, lebo zrejme jasne v dopyte od zadávateľky bolo napísané , že MV na podnikanie sa použilo prvý krát 8.1.,(čo im uľahčilo odpoveď a mali sa čoho chytiť ) čo skonštatovala len z dôvodu čerpania a zakúpenia PHM http://www.porada.sk/1616109-post5.html.Tým pádom sa použilo podľa ich názoru aj prvý krát na dosahovanie príjmov a to im veľmi pomohlo k odpovedi .


Nuž čo ..............dvakrát merať a raz strihať :)