piccolino
13.01.11,11:36
Dobry den,
chcela by som sa informovat, ako je potrebne zauctovat proviziu.
som zivnostnicka, platca DPH -na ucet mi prisla provizia z predaja financnych produktov. Ako ju mam zauctovat v jednoduchom uctovnictve? Je potrebne z nej odviest DPH?

Dakujem
Tweety
13.01.11,10:39
Dobry den,
chcela by som sa informovat, ako je potrebne zauctovat proviziu.
som zivnostnicka, platca DPH -na ucet mi prisla provizia z predaja financnych produktov. Ako ju mam zauctovat v jednoduchom uctovnictve? Je potrebne z nej odviest DPH?

Dakujem Provízia je príjmom OZD- teda zdaniteľným. Dph bolo potrebné odviezť z vystavenej faktúry za províziu.
piccolino
13.01.11,21:18
Dakujem za odpoved.
Este som chcela k otazke doplnit, ze mi poistovna poslala proviziu a k tomu len provizny list nie fakturu.Nevedela som, ako to mam dat do pohladavok a potom zauctovat prijem na bankovy ucet
Mária.K.
14.01.11,07:12
Dobry den,
chcela by som sa informovat, ako je potrebne zauctovat proviziu.
som zivnostnicka, platca DPH -na ucet mi prisla provizia z predaja financnych produktov. Ako ju mam zauctovat v jednoduchom uctovnictve? Je potrebne z nej odviest DPH?

Dakujem
Ak sú to finančné služby podľa § 37 (poisťovacie) alebo § 39 zákona o DPH, potom sú od DPH oslobodené a DPH sa z nich neodvádza.
Pozor - majú dopad na možnosť uplatnenia odpočtu DPH.
Zita5
14.01.11,07:22
Dakujem za odpoved.
Este som chcela k otazke doplnit, ze mi poistovna poslala proviziu a k tomu len provizny list nie fakturu.Nevedela som, ako to mam dat do pohladavok a potom zauctovat prijem na bankovy ucet

Provízny list zaúčtujete do Knihy pohľadávok a zároveň do Záznamovej evidencie DPH(v zdaňovacom období v ktorom vznikla ) .

Do daňového priznania táto provízia sa objaví v riadku 15 - Dodanie tovarov a služieb s oslobodením od dane .

V peňažnom denníku je to príjem ovplyvňujúci ZD - služby s členením(ak by ste chceli členiť jednotlivé provízie od poisťovní )
Lotarka
17.01.11,13:31
A provízia za inkaso pohľadávok je služba s oslobodeným od DPH?

Ďakujem za odpoveď!
Lotarka
18.01.11,07:42
Prosím, poraďte!

Mám tu provízny list inkasného pracovníka a neviem, či táto provízia podlieha DPH alebo nie. Nejde o sprostredkovanie pôžičiek ale o ich úhrady.
Zita5
18.01.11,07:51
Prosím, poraďte!

Mám tu provízny list inkasného pracovníka a neviem, či táto provízia podlieha DPH alebo nie. Nejde o sprostredkovanie pôžičiek ale o ich úhrady.
Ak sa jedná o vymáhanie dlhov(faktoring- inkaso dlhov ) , tak to je činnosť, ktorá podlieha dani z pridanej hodnoty .Samozrejme ak sa jedná o platiteľa DPH .

Resp. bližšie vysvetlite na základe čoho túto činnosť vykonáva .
Lotarka
18.01.11,08:14
Ide o províziu na základe mandátnej zmluvy, kde je v predmete zabezpečovať inkaso pohľadávok po splatnosti.

Už mám aj danú zmluvu a ohľadom DPH som našla, že všetky zmluvné odmeny sú vrátane DPH. Na províznom liste DPH nie je vyčíslená osobitne, je tam len poznámka, že list slúži na účely zistenie základu dane.

Ďakujem za pomoc.
Zita5
18.01.11,08:22
Ide o províziu na základe mandátnej zmluvy, kde je v predmete zabezpečovať inkaso pohľadávok po splatnosti.

Už mám aj danú zmluvu a ohľadom DPH som našla, že všetky zmluvné odmeny sú vrátane DPH. Na províznom liste DPH nie je vyčíslená osobitne, je tam len poznámka, že list slúži na účely zistenie základu dane.

Ďakujem za pomoc.

Jedná sa o platiteľa DPH ?
Lotarka
18.01.11,08:24
Áno.

V zmluve som našla v identifikačných iba IČO, IČ DPH tam nemá uvedené.
Zita5
18.01.11,08:52
Áno.

V zmluve som našla v identifikačných iba IČO, IČ DPH tam nemá uvedené.

Takže predpokladám a myslím si , že tu sa nejedná priamo o faktoringovú spoločnosť .

§ 39
Finančné služby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html#hore)

(1) Oslobodené od dane sú:

a) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úveru, poskytnutie a sprostredkovanie pôžičky, správa úveru a pôžičky osobou, ktorá ich poskytla, a sprostredkovanie sporenia,
b) poskytnutie, dojednávanie a sprostredkovanie úverovej záruky a inej záruky za peňažný záväzok, ako aj správa úverovej záruky osobou, ktorá poskytla úver,
c) činnosti týkajúce sa vkladov a bežných účtov vrátane ich sprostredkovania,
d) činnosti týkajúce sa platieb, prevodov platieb, šekov, prevoditeľných dokumentov, dlhov s výnimkou vymáhania dlhov,
e) vydanie a správa elektronických platobných prostriedkov a cestovných šekov,
f) činnosti týkajúce sa cenných papierov a obchodných podielov vrátane sprostredkovania týchto činností; oslobodená od dane nie je správa cenných papierov a úschova cenných papierov,
g) otvorenie akreditívu,
h) obstaranie inkasa,
i) činnosti týkajúce sa peňazí používaných ako zákonné platidlo vrátane sprostredkovania týchto činností,
j) zmenárenská činnosť,
k) správa podielového fondu správcovskou spoločnosťou podľa osobitného predpisu, 20) správa dôchodkového fondu dôchodkovou správcovskou spoločnosťou podľa osobitného predpisu 20a) a správa doplnkového dôchodkového fondu doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou podľa osobitného predpisu. 20b)
l) obchodovanie na vlastný účet alebo na účet klienta pri termínovaných obchodoch a opciách vrátane kurzových a úrokových obchodov.

Treba to posúdiť podľa vyššie uvedeného §§ .Nemám skúsenosť s inkasom úveru a ja neviem posúdiť , či vymáha dlhy, alebo .....Preštudujte si dobre mandátnu zmluvu .
Simča16
19.01.11,23:30
len pre kontrolu sa spýtam: na províznom liste je uvedené, že ide o "výplatu provízií za mesiac december 2010" a budú vyplatené v januári 2011....znamená to, že do záznamovej evidencie DPH to uvediem za december? čiže mi to pôjde do daňového priznania k DPH za december? a v januári potom zaúčtujem iba príjem OZD

ďakujem
Simča16
19.01.11,23:32
len na upresnenie - moja otázka sa týka ešte toho prvého problému - zaúčtovania provízií keď som platcom DPH....
lenchie
20.05.11,06:51
Dobrý deň,
Prosim o radu.. Prisla nam faktura za sprostredkovanie dvoch zakaziek. Obidve boli zmluvne uzatvorene v roku 2010, jedna z nich realizovana v roku 2010, druha v roku 2011. Co je rozhodujuce pri uctovani? Cele to pojde ako naklad roku 2010 alebo sprostredkovanie zakazky realizovanej v roku 2011 bude naklad roku 2011? Co je rozhodujuce? Datum uzatvorenia zmluvy alebo realizacie?
Tweety
20.05.11,06:53
Dobrý deň,
Prosim o radu.. Prisla nam faktura za sprostredkovanie dvoch zakaziek. Obidve boli zmluvne uzatvorene v roku 2010, jedna z nich realizovana v roku 2010, druha v roku 2011. Co je rozhodujuce pri uctovani? Cele to pojde ako naklad roku 2010 alebo sprostredkovanie zakazky realizovanej v roku 2011 bude naklad roku 2011? Co je rozhodujuce? Datum uzatvorenia zmluvy alebo realizacie?
Podstatné je to, kedy sa samotné sprostredkovanie uskutočnilo, keď v roku 2010, v tomto roku bude aj nákladom.
lenchie
20.05.11,06:55
Dakujem.. :)