PeterKMY
13.01.11,12:12
Dobry den,chcel by som sa spytat nasledujucu otazku :Mam zivnost v Kovoobrabani, pracujem v jednej firme, takze vydavky si davam pausalne doteraz 60%. Ale po novom to uz je 40% za odpracovani rok 2011.

Takze by som sa chcel spytat ci ako vyuzivatel pausalnych vydavkom si mozem uplatnit stravne listky a v akej hodnote, lepsie povedane kolko by som usetril na daniach asi za 1 mesiac, alebo dajme tomu aj za celych 12 mesiacov.

Stravne listky chcem len koli daniam, aby som nemusel v marci platit vysoke alebo ze ci by mi nieco tie stravne listky znizili.

Ak ano , tak ako mozem tieto stravne listky vyuzivat ? Musim len na obedy, alebo mozem za ne aj nakupovat potraviny ? Treba odkladat z obedov listky z pokladne a tie po cely rok odkladat ? Alebo staci len faktura za stravne listky kde som si ich objednal ?

Skratke potreboval by som vediet ako to je u zivnostnika s pausalnymu vydavkami a stravnimi listkami. Dakujem
Zoltán Kovács
13.01.11,11:13
Ak si uplatňuješ paušálne výdavky, tak nákup str.lístkov nemá vplyv na tvoje daňové povinnosti. Teda neznižujú základ dane, nakoľko v tých 40% máš zahrnuté všetky výdavky okrem odvodov do SP a ZP.
veronikasad
13.01.11,11:14
V paušálnych výdavkoch máš zahrnuté všetky výdavky, okrem zaplatených odvodov do zdr. a sociálnej poisťovne.

Kupovať SL kvoli zníženiu základu dane je zbytočné.
PeterKMY
13.01.11,11:15
Praveze som pocul ze mozem stravne listky uplatnit ...preto sa to pytam ..
PeterKMY
13.01.11,11:17
Len taka otazka za mimo za tento rok som zarobil asi 400 000sk kolko budem platit priblizne dane ked som platil len zdravotnu poistku ?
Martin Mocko
13.01.11,11:19
Praveze som pocul ze mozem stravne listky uplatnit ...preto sa to pytam ..

Ako pisu moji kolegovia. Pri pausalnych vydavkoch nemaju stravne listky vobec ziadny dopad na vysku zakladu dane a vyslednu dan.
Tweety
13.01.11,11:20
Len taka otazka za mimo za tento rok som zarobil asi 400 000sk kolko budem platit priblizne dane ked som platil len zdravotnu poistku ?
A to kto platil v SK?:confused:
Zoltán Kovács
13.01.11,11:20
Praveze som pocul ze mozem stravne listky uplatnit ...preto sa to pytam ..


Kde si počul?
PeterKMY
13.01.11,11:21
Takze dajme tomu ze to je 13 000 EUR , v slovenskych korunach sa mi lepsie pocita.

Hovoril to kolega z vedlajsej firmy, ze on si to tam dava , daval minuly rok za 2009 rok
Zoltán Kovács
13.01.11,11:21
Len taka otazka za mimo za tento rok som zarobil asi 400 000sk kolko budem platit priblizne dane ked som platil len zdravotnu poistku ?

Nevieme. Lebo:

1. nevieme koľko si odvádzal do ZP
2. nevieme či máš živ.poist., ktoré sa dá uplatniť ako odpočitateľná položka
3. nevieme či nemáš deti, na ktoré sa dá uplatniť daňový bonus
4. neviem či si nemôžeš uplatniť nezd.čiastku na manželku, ak ju máš
Zoltán Kovács
13.01.11,11:22
Takze dajme tomu ze to je 13 000 EUR , v slovenskych korunach sa mi lepsie pocita.

Hovoril to kolega z vedlajsej firmy, ze on si to tam dava , daval minuly rok za 2009 rok


Ak tam dáva, potom si neuplatňuje paušálne výdavky, ale vedie účtovníctvo.
Tweety
13.01.11,11:22
Kde si počul?
Keď ide o znižovanie daní, aj počuté je niekomu dobré. :---
Martin Mocko
13.01.11,11:23
Len taka otazka za mimo za tento rok som zarobil asi 400 000sk kolko budem platit priblizne dane ked som platil len zdravotnu poistku ?

cca:
40% z 13.300€ = 5320 - ZP = Cisty prijem - odpocitatelna polozka= Zaklad dane

Zaklad dane * 0,19 = DAN
veronikasad
13.01.11,11:25
Martin, prečo cca ? Veď on by rád ušetril aj na účtovníčke. Nevypíšeš mu celé DP ?
Martin Mocko
13.01.11,11:28
Veronika..tento cca vypocet si dokaze najst aj na webe, keby velmi chcel. Ale ako Zolee vravi - nepozname cely problem...
Na druhej strane je dobre poznat tento vypocet pre obycajneho cloveka. Najma preto, aby si nechal nejaky ten cent koncom marca na ucte, aby mohol dan zaplatit. Lebo potom chodia za mnou igelitaci a povedia mi, ze aku dan by asi platit chceli :)
Zoltán Kovács
13.01.11,11:29
tých 40% je na r.2010 alebo už dopredu za r.2011 mu to počítaš?
Martin Mocko
13.01.11,11:30
ee..bavime sa o roku 2010, nie? 60%naklad - 40%vynos.
Zoltán Kovács
13.01.11,11:43
Keď ide o znižovanie daní, aj počuté je niekomu dobré. :---

Pravda, a potom o to väčšie je rozčarovanie z prípadnej pokuty za nesprávne uplatnenie výdavkov, a výpočtu základu dane...... ;)
PeterKMY
13.01.11,12:23
Ja si to davam robit uctovnicke, len pytam sa preto ako uviedli uz aby som mal dostatok penazi na ucte v marci...

Poistku v roku 2010 som platit 44.73 eura. a ziadne ine poistky nemam mam 19 rokov, deti nemam...

A tohto rocne danove sa pocita estez 60%. Az na rok ked sa bude robit bude z 40%.

Ide mi len cisto o to aby som mal dostatok penazi na ucte potom.

K tym listkom...este raz sa ho to spytam ale neviem o tom zeby si viedol uctovnictvo... spytam sa este raz a presnejsie.
Martin Mocko
13.01.11,12:35
Martin, prečo cca ? Veď on by rád ušetril aj na účtovníčke. Nevypíšeš mu celé DP ?

Vidis Veronika..hovoril som ti ;)

Ja som taky sentimentalny - ked vidim cloveka z mesta, v ktorom som sa narodil... A poznam jeho nick z ineho kluboveho fora, na ktorom sem-tam taktiez nieco popisem.
PeterKMY
13.01.11,13:47
Vidis Veronika..hovoril som ti ;)

Ja som taky sentimentalny - ked vidim cloveka z mesta, v ktorom som sa narodil... A poznam jeho nick z ineho kluboveho fora, na ktorom sem-tam taktiez nieco popisem.
Ja nepotrebujem ziadne DP spravit....ja mam zivnost len koli praci a ostatne veci co sa tyka zivnosti sa nerozumiem preto sa pytam aj tak lajcky...

P.S. Inak z akeho fora ?