magdalena69
13.01.11,11:24
Chcela by som sa spýtať, či je povinnosťou mzdovej účtovníčky rozposielať tlačivo "Žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov ...", alebo je to povinnosťou zamestnanca.

Ďakujem
Tweety
13.01.11,10:26
Chcela by som sa spýtať, či je povinnosťou mzdovej účtovníčky rozposielať tlačivo "Žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov ...", alebo je to povinnosťou zamestnanca.

Ďakujem
Nie, nie je. ALe prečo to neurobiť v rámci dobrých vzťahov na pracovisku? Nie každý zamestnanec má právnu vedomosť.
veronikasad
13.01.11,10:26
Chcela by som sa spýtať, či je povinnosťou mzdovej účtovníčky rozposielať tlačivo "Žiadosť o vykonanie výpočtu dane z príjmov ...", alebo je to povinnosťou zamestnanca.

Ďakujem
Je to právom zamestnanca - požiadať o vykonanie RZD. Zamestnávatel musí jeho žiadosť akceptovať, ak v termíne do 15.2. predložil všetky podklady.
drobeceva
13.01.11,10:32
Nie, nie je. ALe prečo to neurobiť v rámci dobrých vzťahov na pracovisku? Nie každý zamestnanec má právnu vedomosť.
Súhlasím s Majkou. Ak by som žiadosti nerozposlala zamestnancom po jednotlivých stavbách, tak...asi môžem založiť ruky a nemám robotu;)
Jednoducho oni na to čakajú, že im rozdám tlačiva.
drobeceva
13.01.11,10:33
niektorí dokonca by boli najradšej, keby som im ich aj vypísala
veronikasad
13.01.11,10:34
Súhlasím s Majkou. Ak by som žiadosti nerozposlala zamestnancom po jednotlivých stavbách, tak...asi môžem založiť ruky a nemám robotu;)
Jednoducho oni na to čakajú, že im rozdám tlačiva.
Evka, väčšina účtovníčiek to robí - ja tiež - ale nie je to povinnosťou zamestnávatela ...
Zoltán Kovács
13.01.11,10:35
Jednoducho oni na to čakajú, že im rozdám tlačiva.

Podľa mňa je to chyba. Evi jednoducho si si ich na to naučila, že nemusia urobiť nič, aby dostali nejaké tie euráčiky späť, a pečený holub im letí priamo do úsť.

Raz som pristúpil na takéto riešenie, dodnes to banujem. Ľudia neboli schopní pochopiť, že keď napríklad nepracovali celý rok vo firme, prečo od nich žiadam potvrdenie o príjme z predchádzajúceho zamestnania, nehovoriac o nejakých potvrdeniach životného poistenia. A nakoniec len tak-tak som stihol urobiť niektorým RZD v marcovej výplate, lebo neskoro dodali podklady. A samozrejme tým, že podpísali a vrátili žiadosti nemohol som odmietnuť vykonanie RZD.
drobeceva
13.01.11,10:35
Veronika, áno, viem, nie je to povinnosťou...ale čo neurobíme pre našich zamestnancov
veronikasad
13.01.11,10:36
Podľa mňa je to chyba. Evi jednoducho si si ich na to naučila, že nemusia urobiť nič, aby dostali nejaké tie euráčiky späť, a pečený holub im letí priamo do úsť.

Raz som pristúpil na takéto riešenie, dodnes to banujem. Ľudia neboli schopní pochopiť, že keď napríklad nepracovali celý rok vo firme, prečo od nich žiadam potvrdenie o príjme z predchádzajúceho zamestnania, nehovoriac o nejakých potvrdeniach životného poistenia. A nakoniec len tak-tak som stihol urobiť niektorým RZD v marcovej výplate, lebo neskoro dodali podklady. A samozrejme tým, že podpísali a vrátili žiadosti nemohol som odmietnuť vykonanie RZD.
Zolo, s poslednou vetou nesúhlasím ...
Tweety
13.01.11,10:36
Evka, väčšina účtovníčiek to robí - ja tiež - ale nie je to povinnosťou zamestnávatela ...
To nie je, ale načo je zamestnáv. taká mzdárka, čo nespolupracuje.:)
Zoltán Kovács
13.01.11,10:39
Zolo, s poslednou vetou nesúhlasím ...

No keď mi dodali 29.03. potvrdenia z predchádzajúcich zamestnaní, tak odmietnuť nemôžeš.
katka50
13.01.11,10:44
No keď mi dodali 29.03. potvrdenia z predchádzajúcich zamestnaní, tak odmietnuť nemôžeš.
Môžeš odmietnuť - zamestnanec je povinný požiadať a doložiť potrebné doklady do 15.2. Doklad, ktorý je vystavený po tomto termíne nemôžeš doložiť k roč. zúčtovaniu.

Zákon 595/2003
§ 38 ods. 5
Zamestnanec je povinný doklady za uplynulé zdaňovacie obdobie predložiť zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie ročného zúčtovania a nepredloží požadované doklady v ustanovenom termíne, je povinný podať daňové priznanie
nikulik
13.01.11,10:44
Ja som tiez z tych ktoré zamestnancom vsetko pripravia, este aj vypisujem cele tlačivo oni ho len podpíšu. A o tom či je to správne alebo nie sa neda hovorit, lebo ked si to raz tak zamestnavateľ žela, hold smola, on ma väčšie slovo :)
veronikasad
13.01.11,10:45
No keď mi dodali 29.03. potvrdenia z predchádzajúcich zamestnaní, tak odmietnuť nemôžeš.
Zolo, na jednom školení som sa stretla s názorom, ak potvrdenie o zdanitelnej mzde je vystavené po 15.2., zamestnávatel nemôže vykonať RZD, lebo neboli splnené podmienky k 15.2. Zamestnanec si mal sám podať DP.
Zoltán Kovács
13.01.11,10:47
Môžeš odmietnuť - zamestnanec je povinný požiadať a doložiť potrebné doklady do 15.2. Doklad, ktorý je vystavený po tomto termíne nemôžeš doložiť k roč. zúčtovaniu.

Nehovorím o neskorom odovzdaní žiadosti po 15.2. ale o nedodaní potrebných potvrdení.
RZD sa môže vykonať aj v marcovej výplate predsa.
veronikasad
13.01.11,10:48
Nehovorím o neskorom odovzdaní žiadosti po 15.2. ale o nedodaní potrebných potvrdení.
RZD sa môže vykonať aj v marcovej výplate predsa.
Zolo, žiadosť musí byť kompletná, vrátane potvrdení
katka50
13.01.11,10:49
Nehovorím o neskorom odovzdaní žiadosti po 15.2. ale o nedodaní potrebných potvrdení.
RZD sa môže vykonať aj v marcovej výplate predsa.
Ale veď som Ti napísala - nielen žiadosť, ale aj potrebné doklady.;)
Zoltán Kovács
13.01.11,10:53
Berime späť....
Zoltán Kovács
13.01.11,10:54
Ale ruku na srdce, ktorí z nás nie je natoľko benevolentní, že toleruje oneskorené dodanie týchto potvrdení?
veronikasad
13.01.11,10:57
Zolo, nemám skúsenosť s kontrolou dane zo závislej činnosti. Ale ak ti ten neskorý dátum "vyhodia" ako tvrdila lektorka a dostaneš pokutu ?
katka50
13.01.11,10:58
Jasné, aj ja beriem - ak je doklad vystavený do 15.2. Myslím si však, že rozdiel pár dní nie je problém. Do 29.3. by som však určite nečakala. To už je zo strany zamestnanca lajdáckosť.
Tweety
13.01.11,11:02
Jasné, aj ja beriem - ak je doklad vystavený do 15.2. Myslím si však, že rozdiel pár dní nie je problém. Do 29.3. by som však určite nečakala. To už je zo strany zamestnanca lajdáckosť.
Mala som prípad z praxe, že som už mala všetko hotové, a prišiel kolega s potvrdením o darovaní % na cirkev,( dávnejšie) a s prosbou o doplnenie svojej žiadosti, kto uhádne, ako to dopadlo, dostane bod.:)
veronikasad
13.01.11,11:04
Mala som prípad z praxe, že som už mala všetko hotové, a prišiel kolega s potvrdením o darovaní % na cirkev,( dávnejšie) a s prosbou o doplnenie svojej žiadosti, kto uhádne, ako to dopadlo, dostane bod.:)
hotové = čo ? RZD urobené v predch.mesiaci ?
Tweety
13.01.11,11:05
hotové = čo ? RZD urobené v predch.mesiaci ?
Hotové, urobené, nachystané do februárovej výplaty, ale ešte nezaúčtované.
Zoltán Kovács
13.01.11,11:06
Zolo, nemám skúsenosť s kontrolou dane zo závislej činnosti. Ale ak ti ten neskorý dátum "vyhodia" ako tvrdila lektorka a dostaneš pokutu ?



Aký neskorý dátum máš na mysli?
veronikasad
13.01.11,11:07
Aký neskorý dátum máš na mysli?
vystavenie potvrdenia po 15.2.
Zoltán Kovács
13.01.11,11:08
vystavenie potvrdenia po 15.2.

Potvrdenia z predch.zamestnaní väčšinou už majú (s dátumom ukončenia predchadzajúceho zamestnania), len nie sú schopní ich dodať k žiadosti.
veronikasad
13.01.11,11:08
Hotové, urobené, nachystané do februárovej výplaty, ale ešte nezaúčtované.
Keďže si dobrá duša, žiadosť si mu zobrala, výplaty prerobila a kolega priniesol veľkú čokoládu, alebo ťa pozval na kávičku (samozrejme po pracovnej dobe)
Tweety
13.01.11,11:11
Keďže si dobrá duša, žiadosť si mu zobrala, výplaty prerobila a kolega priniesol veľkú čokoládu, alebo ťa pozval na kávičku (samozrejme po pracovnej dobe)
No skoro si uhádla, až na tú čokoládku, bola to malá, ale čo neurobíš pre dobrý pocit, že si to zvládla aj v takej situácii. Ono sa to niekedy nevypláca,(nemalo to súvis s oným kolegom) neskôr sa tá dobrota nevyplatila ani mne, ale to je už o inom, tak to v živote chodí.:)
veronikasad
13.01.11,11:12
Majka, veď ja to robím tak tiež, a niekedy sa nedočkám ani ďakujem ...
Heleč
13.01.11,11:33
aj ja mám také súsenosti.
ALEXOLIVER
27.01.11,08:09
ahojte chcela by som sa spýtať ohľadom zrážkovej dane. Zamestnankyňa bola zamestnaná u nás od augusta, doniesla potvrdenie o príjmoch od predchádzajúceho zamestnávateľa, má tam aj preddavkovú aj zrážkovú daň. Chcela by som sa spýtať ked si chce odpočítať aj tú zrážkovú daň (kedže pol roka bola na UP) zapíšem ju do časti VI. ods b) a celkový príjem z ktorého sa platila zrážková daň? A ešte by som sa chcela spýtať či sa odratáva od základu dane dobrovoľné nemocenské poistenie a ak áno kde sa to v žiadosti vyznačí. Ďakujem.
kristin123
31.01.11,19:01
dobry den,

zamestnavatelovi vykonava mzdove uctovnictvo externa firma, a ta uctuje zamestnancom poplatok za spracovanie RZD?
je to pravne v poriadku?
zk24
31.01.11,19:14
Kristina27
10.02.11,07:51
absolventská prax od 01/-04/2010
prac. pomer od 05-12/2010 - trvá

môže táto "duša" požiadať zamestnávateľa o vykonanie RZD?
Zdenka 0705
10.02.11,10:30
samozrejme že môže, po predložení žiadosti a všetkých potrebných dokladov k nej... treba sa ale poponáhľať, posledný termín na podanie žiadosti sa blíži
Eliška
14.02.11,18:51
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či potvrdenia o zaplatených príspevkoch na DDS a živ. poistenie priložené k žiadosti o RZD musia byť originály alebo môžu byť aj kópie. Stretávam sa totiž s rôznym názorom.
Ďakujem
Zdenka 0705
14.02.11,20:15
Ak ide o RZD ktoré Ti robí zamestnávateľ, on musí mať orginály, jemu príde kontrola na daň zo závislej činnosti.
Ak si zamestnanec robí sám DP-A, tak k daňovému priznaniu prikladá kópiu a originál všetkých potvrdení si necháva.