Erricco
13.01.11,12:12
Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť s následujúcim problémom :

Zákazník si u nás pre 3 rokmi zakúpil tovar a po čase ho reklamoval.
Náš dodávateľ sa do 30 dní nevyjadril, tak sme kontaktovali zákazníka, aby prišiel k nám, že mu vrátime peniaze.
Zákazník sa však u nás neukázal, mi sme popri práci a iných problémoch na to zabudli a zákazník sa teraz ozval po 3 rokoch, že teda ten tovar chce prísť vrátiť ... :mad:

Ako máme reagovať, prípadne postupovať ?

Vopred ďakujem za pomoc
arizona
13.01.11,12:52
Dobrý deň,

Potreboval by som poradiť s následujúcim problémom :

Zákazník si u nás pre 3 rokmi zakúpil tovar a po čase ho reklamoval.
Náš dodávateľ sa do 30 dní nevyjadril, tak sme kontaktovali zákazníka, aby prišiel k nám, že mu vrátime peniaze.
Zákazník sa však u nás neukázal, mi sme popri práci a iných problémoch na to zabudli a zákazník sa teraz ozval po 3 rokoch, že teda ten tovar chce prísť vrátiť ... :mad:

Ako máme reagovať, prípadne postupovať ?

Vopred ďakujem za pomoc

Trochu nezrozumitelne napisane...
On ten tovar 3 roky pouzival a teraz ho chce vratit? Asi to nebolo na reklamaciu...:confused::rolleyes:

Alebo ten tovar zostal u vas a teraz prisiel pre peniaze?
Erricco
13.01.11,13:05
Ide konkretne o plavajucu podlahu.
Zákaznik ju mal celý čas doma, neviem či ju používal, alebo mal zbalenú v pivnici.Proste ju vtedy nedoniesol, zabudli sme na to a on sa teraz po troch rokoch rozhodol že nám ju konečne vráti a my mu dáme peniaze ...

Podľa mňa je to ale hlúposť, no nenašiel som nič kde by bolo čierne na bielom ako postupovať v takomto prípade :confused:
Erricco
14.01.11,06:07
Zdravím, nikto nevie poradiť ? :(
Naozaj to potrebujem súrne, budem vďačný za každú pomoc.
dana9
14.01.11,06:19
No je to divne :-)
nie je to nahodou este premlcane?

Asi by som sa divala na to tak, ze v danom momente 3 roky dozadu mal narok na vratenie penazi a zaroven mal povinnost vratit tovar. To, ze si svoj narok neuplatnil, je jeho vec/problem, moze to urobit aj dodatocne, pokial sa jeho pravo nepremlcalo.

Podla mojho nazoru, kedze ste mu narok na vratenie penazi uznali, on stratil narok Vas tovar pouzivat.

Ak ho pouzival, tak je povinny uhradit Vam skodu ktora vam tym vznikla, keby islo napriklad o elektroniku tak ste teoreticky mali moznost to opravit a predat pouzivany (repasovany) ale este ako aktualny model

kedze ale ide o plavajucu podlahu je to dost specificke, nenapada ma celkom ako by sa vycislila skoda -teda vasa ujma v dosledku toho, ze zakaznik tovar nevratil

.... mozno este najomne za prenajom podlahy?
:-)
VladoaKatka
14.01.11,06:28
Zákon hovorí o 24 mesačnej záruke, tá platí aj v prípade uznania reklamácie na novo poskytnutý tovar, ... ale vy ste vlastne nový tovar neposkytli, zákazník si peniaze neprevzal ...
Neposkytli ste dlhšiu záručnú dobu?...vlastne uvažujem o tom, či zákazník nepočíta s touto alterntívou , ...???

... či by nebolo lepšie obrátiť sa priamo na SOI, ja by som to skúsila.

http://www.soi.sk/sk/Poradna.soi
Erricco
14.01.11,06:31
Zdravím,

Nie , neposkytli sme mu dlhšiu záručnú dobu.
Jednoducho tovar vtedy späť nedoniesol, peniaze si neprevzal a ozval sa po 3 rokoch. :(
pepsikova
14.01.11,06:47
...zákazník nemá nárok na kladné vybavenie reklamácie a teda ani na nárok na vrátenie peňazí...tovar bol reklamovaný na základe nejakej vady-ak sa dodávateľ neozval v reklamačnej dobe 30 dní, vy ste mu podľa rekl. poriadku mali vrátiť peniaze-ale tovar už vtedy mal byť vo vašej predajni..ak nebol a doteraz nie je, je to smola , zákazník si už nemôže uplatniť reklamáciu...
dana9
14.01.11,06:47
Ahojte,
Zarucna doba riesi obdobie, pocas ktoreho je mozne reklamovat vadu tovaru.
Ak bola vada v tejto lehote reklamovana a aj uznana, tak mu nie je mozne zamietnut vyplatenie penazi z dovodu ze uplynula zarucna doba.

Ide uz vlastne o zakaznikovu penaznu pohladavku
Erricco
14.01.11,06:52
Tak sa nám to tu pekne zamotáva :)

p.Pepsikova : Vaša odpoveď sa mi ako predajcovi páčí, no viete mi prosím napísať, kde by som našiel niečo čo Vaše slova potvrdzuje a môžem to použiť ako dôkaz pri jednaní so zákazníkom ?

ďakujem
pepsikova
14.01.11,07:14
Tak sa nám to tu pekne zamotáva :)

p.Pepsikova : Vaša odpoveď sa mi ako predajcovi páčí, no viete mi prosím napísať, kde by som našiel niečo čo Vaše slova potvrdzuje a môžem to použiť ako dôkaz pri jednaní so zákazníkom ?

ďakujem.

http://www.pravaspotrebitela.sk/files/brochure_9_reklamacie.pdf

..za vybavenie reklamácie sa považuje odovzdanie výrobku po oprave-ale vám zákazník predmet reklamácie, teda výrobok neodovzdal, teda je predpoklad, že ho ešte 3 roky používal(je jedno, či podlahu mal položenú, alebo zabalenú, mal povinnosť ju priniesť do predajne, kde si reklamáciu uplatňoval...ak tak neurobil, po troch rokoch nemá právo reklamovať to, že chce svoje peniaze za niečo, čo používa...

(aj tak mi nie je jasné, na základe čoho ste prijali reklamáciu, keď zákazník mal tovar doma..ak však priniesol len kus podlahy a vy ste reklamovali celú dodávku v m2, mal povinnosť ju doniesť k vám do predajne..a nie si spomenúť po troch rokoch!..

..ešte vyberiem z rekl. poriadku:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1652

Spotrebiteľ má právo vrátiť výrobok, ktorý je nebezpečný, výrobcovi, predávajúcemu, dovozcovi alebo dodávateľovi. Ak spotrebiteľ uplatní toto právo, výrobca, predávajúci, dovozca alebo dodávateľ je povinný vziať späť takýto výrobok a najneskôr v lehote do troch pracovných dní od prevzatia výrobku vrátiť spotrebiteľovi kúpnu cenu výrobku vrátane účelne vynaložených nákladov, ktoré je spotrebiteľ povinný preukázať.

(lehota 3 dní- a zákazník vám tovar nepriniesol-takže ako uplatnuje svoje právo?..