Renka1801
13.01.11,12:24
Poprosim o radu. Robím manželovi účtovníctvo, ma ako SZČO príjmy z prenájmu. Nemá zamestnancov. A chcela by som na dohodu o vp zamestnanť osobu dochodkynu na upratovanie prenajímaných budov. Čo všetko je potrebné k tomu. /?max počet hodín,?je obmedzená vyška odmeny,davajú sa aj tlačivá na DÚ?.odvádza sa daň z príjmu?..../ dakujem za radu.
Timka1
13.01.11,11:31
Poprosim o radu. Robím manželovi účtovníctvo, ma ako SZČO príjmy z prenájmu. Nemá zamestnancov. A chcela by som na dohodu o vp zamestnanť osobu dochodkynu na upratovanie prenajímaných budov. Čo všetko je potrebné k tomu. /?max počet hodín,?je obmedzená vyška odmeny,davajú sa aj tlačivá na DÚ?.odvádza sa daň z príjmu?..../ dakujem za radu.

na upratovbanie je lepšie zamestnať na Dohodu o pracovnej činnosti keďže ide o opakujúcu sa činnosť, môže odpracovať max. 10 hodín týždenne

musíš sa prihlásiť v Sociálnej poisťovni na RL zamestnávateľa - manžela, tiež ju na RL ako zamestnanca na dohodu, potom mesačne posielaš mesačné výkazy do poisťovne a odvádzaš poistné z odmeny a to ÚP a GP

potom sa musíš prihlásiť na Daňový úrad na daň zo závislej činnosti podľa §5 ZoDP
keďže je dôchodkyňa (predpokladám starobná) nemá nárok na uplatnenie NČ, teda budeš z jej odmeny odvádzať daň
Renka1801
13.01.11,11:49
No práve tomuto papierovaniu by som sa chcela vyhnúť. Myslela som či nie je nejaká iná možnosť zamestnania. Ja som chcela tu dohodu o VP len tak jednorázovo./pri malovaní,upratať a umyť, a počas prázdnin 2 mesiace dva dni v týždni./aj vtedy terba všetko tak ako bolo napísané.?dakujem
Timka1
13.01.11,11:52
No práve tomuto papierovaniu by som sa chcela vyhnúť. Myslela som či nie je nejaká iná možnosť zamestnania. Ja som chcela tu dohodu o VP len tak jednorázovo./pri malovaní,upratať a umyť, a počas prázdnin 2 mesiace dva dni v týždni./aj vtedy terba všetko tak ako bolo napísané.?dakujem

keď urobíš dohodu o vykonaní práce, administratívny postup je rovnaký ako pri DoPČ

rozdiel medzi tými dvomi dohodami je v hodinách - DoVP môže odpracovať max. 350 hodín ročne, na DoPČ sa sleduje týždenne max. 10 hodín

ak urobíš príkaznú zmluvu alebo inú zmluvu, je potrebné tiež prihlásiť aj zamestnávateľa aj ju do SP a odviesť poistné .....

myslím, že tá DoPČ bude najjednoduchšia :)