Leenkaa
05.12.05,07:49
Dobrý deň, Chcela by som sa tu opýtať "múdrejších a skúsenejších" hlavičiek ako čerpať sociálny fond. Keďže som jediná zamestnankyňa, sekretárka, účtovníčka tvorím sociálny fond celoročne 0,6% - podľa zákona. Nemáme vytvorený samostatný účet v banke, pretože poplatky za jeho udržiavanie by prekročili samotnú sumu, ktorá by sa tam ocitla. Takže, ku koncu roka by sa mal vyčerpať (robí to nejakých 1500,- Sk). Nečerpám z neho cez rok (stravovanie), ale chcela by som to urobiť jednou sumou. Prosím, ak niekto viete - na aký účel by som ho mala minúť? Viem, že sa to dá na nejaké športové podujatia alebo tak - ale to si mám sama pre seba prenajať na hodinu klzisko??? Tak neviem. Vopred Ďakujem
Tweety
05.12.05,06:56
1.Nemusíš mať samostatný účet v banke, povinnosť je zrušená.
2.Čerpanie na stravovanie je povinnosťou podľa zákona.
3.SF nemusíš vyčerpať, zostatok prenesieš do budúceho roka.;) :eek:
4.Ak budeš čerpať SF cez iné plnenia, ako na stravenky, tieto plnenia budú podliehať dane zo závislej činnosti.
mery356
05.12.05,09:34
Tú časť, ktorú som povinná platiť zo zákona na stravné llístky môžem zaplatiť zo sociálneho fondu????
Paula
05.12.05,09:48
Tú časť, ktorú som povinná platiť zo zákona na stravné llístky môžem zaplatiť zo sociálneho fondu????
Áno, zaplatíš zo soc.fondu. Resp. prevedieš peniaze z pokladne (účtu) SF do hlavnej pokladne (BÚ), alebo z účtu SF do hlavnej pokladne..
mlyn16
05.12.05,09:55
Sme s.r.o. so 16 zamestnancami a celý sociálny fond používame len na stravovanie (v súlade so zákonom a aj s vnútroorganizačnou smernicou).
Sú to najlepšie použité peniaze, lebo nepodliehajú zdaneniu. Ak ich neminieš v tomto roku, prenášaš zostatok do ďalšieho roka.
ajka
05.12.05,10:02
Kde je prosím napísané že SF sa nemusí viesť na účte zvlásť do ostatných financií?
Ak účtujem v JÚ, (moja firma funguje od apríla a odvtedy aj zamestnávam ľudí) môžem viesť SF aj na pokladni nejako bokom?Doteraz som neviedla vôbec SF.
Nemá niekto novelu 313?
liba2
05.12.05,10:20
Kde je prosím napísané že SF sa nemusí viesť na účte zvlásť do ostatných financií?
Ak účtujem v JÚ, (moja firma funguje od apríla a odvtedy aj zamestnávam ľudí) môžem viesť SF aj na pokladni nejako bokom?Doteraz som neviedla vôbec SF.
Nemá niekto novelu 313?
Povinnosť viesť prostriedky SF na osobitnom účte alebo osobitnej pokladni majú iba SZČO, ktorí sú zamestnávatelia. Už tu o tom bola reč - pohľadám to.
ajka
05.12.05,10:30
Povinnosť viesť prostriedky SF na osobitnom účte alebo osobitnej pokladni majú iba SZČO, ktorí sú zamestnávatelia. Už tu o tom bola reč - pohľadám to.

Uhm..takže musím viesť na osobitnom účte, ide o SZČO - zamestnávateľa.
A musím viesť ten fond alebo nie. Je to povinné?Teda v tomto prípade, ak ide o SZČO ako zamestnávateľa.
Ja by som si to aj prečítala ale neviem kde...kde sa toto všetko píše? V zákone o soc.fonde to nieje.
Paula
05.12.05,10:35
Uhm..takže musím viesť na osobitnom účte, ide o SZČO - zamestnávateľa.
A musím viesť ten fond alebo nie. Je to povinné?Teda v tomto prípade, ak ide o SZČO ako zamestnávateľa.
Ja by som si to aj prečítala ale neviem kde...kde sa toto všetko píše? V zákone o soc.fonde to nieje.Tvorba SF je u zamestnávateľa povinná, osobitný účet viesť už pár rokov povinné nie je.
ajka
05.12.05,10:46
Tvorba SF je u zamestnávateľa povinná, osobitný účet viesť už pár rokov povinné nie je.

Paula a kde si to môžem nájsť? To že sa nemusí viesť na osobitnom účte?
liba2
05.12.05,10:46
Tu v tejto téme sme to rozoberali, tu je moja odpoveď:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=126254&postcount=58
ajka
05.12.05,10:49
Tu v tejto téme sme to rozoberali, tu je moja odpoveď:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=126254&postcount=58

Ďakujem Ti Liba
liba2
05.12.05,10:53
:) :) :) :) :)
bepo
05.12.05,11:00
Sú banky kde je vedenie SF bezplatné.
Marína
05.12.05,15:04
Urob im mini reklamu, bepo.
bepo
05.12.05,15:34
Leenkaa
08.12.05,06:47
Ďakujem všetkým za odpovede.
Medzičasom som sa dozvedela, že si to môžem dať aj do výplaty (jedná sa o nejakých 1800,-Sk) ako "sociálny príspevok zo SF". Tak neviem. Samozrejme bude to zložka mzdy, ktorú zdaním klasicky.
Ak by sa to ale dalo previesť do budúceho roka, tak by som to urobila a od nového roka čerpala na stravenky.

Ak by ste prosím mali čas a chuť - mohli by ste mi v tom poradiť? Sme platci DPH. 55% dávam do prev. réžie a 45% vkladám do pokladne ako iný nezdaniteľný príjem. Chodí mi klasická faktúra za stravovanie - raz mesačne.
Ďakujem za pomoc
sway
08.12.05,07:01
Sú dve možnosti:
1* Pri účtovaní faktúry dať do nákladov len 55% a 45% dať ako iný nezdaniteľný výdaj. - čo mi príde komplikované
2* Pri účtovaní faktúry dať ju celú do nákladov - ideál vytvoriť si kolonku na stravné lístky (v Alfe sa to dá) a následne príjmovým pokladničným dokladom od zamestnanca prijať za spotrebované stravné lístky ako iný zdaniteľný príjem 45%.
Ja mám na to v exeli tabuľku, ktorú prikladám k príjm ovému pokl. dokladu. priložím ti ju.;)
koalko
08.12.05,08:02
Neviem či som dobre rozumela tvojej otázke. Pýtala si sa na využitie soc.f.
Zákon o SF ti ukladá nielen jeho tvorbu ,ale aj jeho čerpanie. Ja mám na to vytvorený rozpočet :
príjem podľa predpokladaného čerpanie mzd.pros. x 0,6%
čerpanie je vyjadrené % v zmysle zákona.
príspevok na stravovanie 40%, na regeneráciu pracovných síl 40%, na sociálnu výpomoc 10%, na dopravu do zamestnania 10%.
Ja by som na tvojom mieste nedala celých 1800.- na regeneráciu pracov.síl .
A veď zostatok fin.prostriedkov bez problémov prechádza do na nasledujúceho roka.
Marína
08.12.05,08:30
Prikladám na stiahnutie súbor Zásady čerpania sociálneho fondu v roku 2005
Anonymka
08.12.05,12:50
Chceli by sme zamestnancom poskytnúť odmeny zo soc.fondu. V akej forme je možné? Okrem Relax lístkov existuje aj iná forma? Na čo je možné minúť? A je možné celú výšku minúť, ktorú máme na účte? Alebo treba nechať určité percento??? Dík,
Anonymka
08.12.05,13:28
Prečítala som si viac príspevkov, ale zatiaľ som to ešte poriadne nepochopila. Takže treba odpočítať 30 % na regener.prac.sily, 20% na DDP a zvyšok je možné čerpať? T.j. 50% SF??? A keď chceme na relax lístky aj to patrí do regener.prac.sily? Tak môžeme minúť 80 % SF? Prosím o rady... Díky.
Anonymka
09.12.05,06:07
Pekne prosím!!!
danielko
09.12.05,06:15
V časopise Národné poistenie 10/2005, na str. 19 sa píše:
Službami na regeneráciu pracovnej sily sa rozumie napríklad zakúpenie lístkov do plavární, fitnescentier, ale aj na zakúpenie kaderníckych služieb konkrétnym zamestnancom, liečebných procedúr v rámci samoplatiteľských pobytov.
Anonymka
09.12.05,06:27
Ďakujem. Takže ešte prosím niekoho na tie percentá ... ;)
danielko
09.12.05,06:35
Ďalej z Národného poistenia 10/2005:

"Z povinného prídelu sa najmenej 30% musí použiť na stravovanie zamestnancov a na služby zamerané na regeneráciiu pracovnej sily. Ďalších 20% s použije na sociálne výpomoci, na doplnkové dôchodkové poistenie a na dopravu zamestnancom a zostatok podľa konkrétnych potrieb a požiadaviek sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov. Vzhľadom na to, že zákon určuje minimálny rozsah povinného použitia, možno podľa konkrétnych požiadaviek u uvedených zamestnávateľov poskytovať z vytvorených zdrojov napríklad až 80% na stravovanie, alebo až 50% na rekreácie, prípadne z uvedených povinných účelov vymedzených 30 percentami a 20% využiť príspevky len na jeden účel. "
Marína
09.12.05,09:05
Ďakujem. Takže ešte prosím niekoho na tie percentá ... ;)
Prepáč Anonymka, ale odpovedala som Ti v príspevku č. 20 - Zásady čerpania SF v roku 2005.
Janka6685
09.12.05,12:09
Chcela by som sa ku stravným lístkom opýtať: S niekoľkými zamestnancami sme zrušili pracovný pomer. Z ich miezd sme samozrejme tvorili sociálny fond, ale nevyčerpali sme ho pred ich prepustením. Mali sme? Teda ak teraz budem čerpať tento sociálny fond, tak zamestnanci z neho dostanú aj tú časť, ktorá sa odvádzala z miezd prepustených zamestnancov.

Neviem, či mi rozumiete...:(
pozit
09.12.05,13:06
Janka, veľmi dobre ti rozumiem, mám taký istý "problém", ale nejaké veľké hlavybolenie z toho nemám, lebo som sa ešte nestretla s tým, že by sa kontrolovalo striktne čerpanie SF, skôr som bola upozornená na to, že koľko peňazí dáme na zák. tvorbu SF, toľko by sme mali vyčerpať, lebo DÚ nám to nevyčerpané môže vyhodiť z nákladov ako neoprávnenú tvorbu. Hold, možno aj bývalí zamestnanci čerpali SF vytvorený z miezd zamestnancov pred nimi. Nemienim sa tým zaťažovať viac, ako je potrebné.
Pekný víkend!
Adriana
Janka6685
09.12.05,13:54
Janka, veľmi dobre ti rozumiem, mám taký istý "problém", ale nejaké veľké hlavybolenie z toho nemám, lebo som sa ešte nestretla s tým, že by sa kontrolovalo striktne čerpanie SF, skôr som bola upozornená na to, že koľko peňazí dáme na zák. tvorbu SF, toľko by sme mali vyčerpať, lebo DÚ nám to nevyčerpané môže vyhodiť z nákladov ako neoprávnenú tvorbu. Hold, možno aj bývalí zamestnanci čerpali SF vytvorený z miezd zamestnancov pred nimi. Nemienim sa tým zaťažovať viac, ako je potrebné.
Pekný víkend!
Adriana

Ďakujem. Dúfam, že aj ostatní budú mať na to rovnaký názor, lebo tento sa mi páči.;) :cool:
ZuzanaP
12.12.05,10:49
Ja mám zase problém so šéfom. Nakúpil vianočné kolekcie ako mikulášske balíčky a rozdal ich aj živnostníkom. U zamestnancov viem, že im to musí prejsť cez výplatnú pásku, ale čo s tými živnostníkmi - ako im to zdaním?

On ich berie ako zamestnancov, čo sa mi vôbec nepáči, veď ako živnostník nemá také isté práva a nároky ako zamestnanec. Poradíte ako to najlepšie spraviť? Som zvedavá ako to vysvetlí v prípade kontroly z DÚ.

Ďakujem
sway
12.12.05,11:04
Ja mám zase problém so šéfom. Nakúpil vianočné kolekcie ako mikulášske balíčky a rozdal ich aj živnostníkom. U zamestnancov viem, že im to musí prejsť cez výplatnú pásku, ale čo s tými živnostníkmi - ako im to zdaním?

On ich berie ako zamestnancov, čo sa mi vôbec nepáči, veď ako živnostník nemá také isté práva a nároky ako zamestnanec. Poradíte ako to najlepšie spraviť? Som zvedavá ako to vysvetlí v prípade kontroly z DÚ.

Ďakujem

Treba to naúčtovať na reprezentačné - tie kolekcie pre živnostníkov. Ja by som to tam naúčtovala už pri zaúčtovávaní faktúry spätne, ak presne už vieš koľko ich išlo živnostníkom. :)
Tak budú pri kontole už pri faktúre vidieť že je to v poriadku. Môžeš k tomu dať krátky popis, alebo si to zahrň do smernice o účtovaní.
drekos
14.12.05,09:53
ak máš zamestnancov s nízkym príjmom,môžeš im dať aj socialnu výpomoc-napr.raz ročne,alebo pri dlhodobej PNS,avšak uveď to v smernici o čerpaní soc.fondu.
dada 1
15.12.05,09:44
Ideme čepať SF kupime zamestnancom kolekcie napr.za 130 Sk musím mu to potom dať v decembrovej výplate a zdaniť?
Fany
15.12.05,09:46
Ak to nebudú kolekcie, co také ešte môžeme zamestnancom kúpiť, aby to splnilo literu zákona o SF?
Janka6685
15.12.05,13:38
Ideme čepať SF kupime zamestnancom kolekcie napr.za 130 Sk musím mu to potom dať v decembrovej výplate a zdaniť?

Mohol by, prosím, na toto niekto odpovedať? Uplatní sa kúpa kolekcie zo SF v decembrovej výplate, teda až v 1/2006 a zdaní sa?
Tweety
15.12.05,13:40
Ideme čepať SF kupime zamestnancom kolekcie napr.za 130 Sk musím mu to potom dať v decembrovej výplate a zdaniť?
Je to nepeňažné plnenie a podlieha zdaneniu v mesiaci december.;) :o Mám na mysli decembrovú mzdu.;)
zuzv
15.12.05,15:47
Dnes som kúpila v sociálnej poisťovni časopis Národné poistenie č. 12/2005, v ktorom sa píše na strane 21:
Zdanený príspevok
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti a zdaňujú sa daňou vo výške 19 %.
Chcela by som poprosiť o názor ostatných poraďákov, ako je to s tým zdanením. Ďakujem.
Jana Acsová
15.12.05,17:13
Dnes som kúpila v sociálnej poisťovni časopis Národné poistenie č. 12/2005, v ktorom sa píše na strane 21:
Zdanený príspevok
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti a zdaňujú sa daňou vo výške 19 %.
Tak k zdaneniu iba toľko, že:
Podľa § 5 ods. 1 písm. f sú príjmy z prostriedkov SF poskytované podľa Zákona o sociálnom fonde príjmami zo závislej činnosti. To je fakt. A rozumejú sa tým všetky príjmy. Na druhej strane však platí aj § 3 ods. 2 týkajúci sa príjmov, ktoré nie sú predmetom dane a zároveň § 5 ods. 5, kde sú uvádzané príjmy oslobodené.

T.j. paušalizovať zdanenie príjmov zo SF nie je možné, nakoľko sa môže jednať aj o príjmy, ktoré nie sú predmetom dane alebo sú od dane oslobodené podľa súvisiacich ustanovení ZDP.

Keby sme mali názor vyjadrený v citovanom časopise považovať za správny ... tak by sme mali zdaňovať napríklad aj prijatú pôžičku (istinu) zo SF a to zrejme nikoho z nás ani nenapadne. .-)
Jana Acsová
15.12.05,17:39
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti a zdaňujú sa daňou vo výške 19 %.
Túto vetu by som asi poopravila nasledovne:
Všetky príspevky zamestnancom zo sociálneho fondu, vrátane príspevku na stravovanie, sa pokladajú za príjmy zo závislej činnosti. Zdaňujú sa daňou z príjmu vo výške 19 % v prípade, že sú predmetom dane a nie sú od dane oslobodené. .-)
Janka6685
16.12.05,09:03
Je to nepeňažné plnenie a podlieha zdaneniu v mesiaci december.;) :o Mám na mysli decembrovú mzdu.;)

Len pre upresnenie: teda sa to zdaní už v 12/2005 alebo až v 1/2006 - teda ak sa decembrová výplata berie tak, že sa počíta až v januári.

To len, aby som si bola na istom.:o
zuzv
19.12.05,19:57
Ďakujem oneskorene za rýchle vysvetlenie. Hneď mi je lepšie na duši, už som si myslela, že som niečo prepásla.
dada 1
22.12.05,11:23
Mozeme dat do výdavku ovpl.zákl.dane nakup kolekcii?Až teraz sme zistili ze na ucte SF nebudeme mat tolko penazi.
Tweety
22.12.05,11:30
Mozeme dat do výdavku ovpl.zákl.dane nakup kolekcii?Až teraz sme zistili ze na ucte SF nebudeme mat tolko penazi.
Nemôže to byť daňovo uznaný náklad, jedene prichádza do úvahy 513 ..-repre-pripočitateľná položka k základu dane.:o
Jana Acsová
22.12.05,11:48
Mozeme dat do výdavku ovpl.zákl.dane nakup kolekcii?Až teraz sme zistili ze na ucte SF nebudeme mat tolko penazi.Mám za to, že nákup kolekcií pre zamestnancov má "sociálny prvok", preto doporučujem účtovať do ostatných sociálnych nákladov, t.j. v PÚ účet 528 - pripočítateľná položka. V JÚ výdavok neovplyvňujúci základ dane. Zamestnancom je potrebné kolekcie zdaniť daňou zo závislej činnosti.
Tweety
22.12.05,11:51
Mám za to, že nákup kolekcií pre zamestnancov má "sociálny prvok", preto doporučujem účtovať do ostatných sociálnych nákladov, t.j. v PÚ účet 528 - pripočítateľná položka. V JÚ výdavok neovplyvňujúci základ dane. Zamestnancom je potrebné kolekcie zdaniť daňou zo závislej činnosti.
Máš pravdu Janka, už sa ponáhľam na firmé posedenie, preto ma v rýchlosti ten účet nenapadol. Odvolávam, čo som odvolala a sľubujem, čo som sľúbila. Prajem príjemné prežitie sviatkov pokoja a radosti.;)
jasl
02.01.06,11:18
Chcem sa popýtať, či správne prispievam zamestnancom zo SF na dopravu do zamestnania. Problém je totiž v tom, že nemôžem prispievať na dopravu podľa skutočne vynaložených výdavkov (§7 odst.3 písm a), nakoľko zamestnanci chodia buď na bicykli, stopom, vlastným autom - ako príde, takže nepredkladajú cestovné lístky. Prispievam im raz ročne v decembri a to podľa §7 odst.3 písm.b). Toto im samozrejme zdaním v decembrovej výplate. Je to správny postup? Ešte sa chcem spýtať (nemáme kolektívnu zmluvu) či musím tvoriť fond aj podľa §3 odst.1 písm. b)?
silvia
02.01.06,11:40
Prosím skúsenejších o radu:
1. Sociálny fond sa u nás každý rok dopĺňa, ale ešte nebol vôbec čerpaný. Je možné aj tak účtovať každý rok tvorbu do daňovo uznaných nákladov?
2. Zamestnanci dostávajú stravenky "Vaša stravovacia", kde 45% si hradia sami a 55% im prispieva zamestnávateľ. Týchto 55% môže ísť zo SF?
3. V roku 2005 došlo k zlúčeniu našej firmy s firmou XY (my sme nástupnícka spoločnosť), ktorá mala zostatok SF takmer 60.000 Sk, pritom v roku 2005 už nemala žiadnych zamestnancov. Čo s týmto zostatkom, môžeme ho pripočítať k nášmu zostatku SF a čerpať ho pre našich zamestnancov v roku 2006? Alebo ako ho vysporiadať???
Vďaka za rady!
jasl
02.01.06,12:42
prosím môže mi niekto odpovedať na moju otázku ?
Tweety
02.01.06,12:45
Prosím skúsenejších o radu:
1. Sociálny fond sa u nás každý rok dopĺňa, ale ešte nebol vôbec čerpaný. Je možné aj tak účtovať každý rok tvorbu do daňovo uznaných nákladov?
2. Zamestnanci dostávajú stravenky "Vaša stravovacia", kde 45% si hradia sami a 55% im prispieva zamestnávateľ. Týchto 55% môže ísť zo SF?
3. V roku 2005 došlo k zlúčeniu našej firmy s firmou XY (my sme nástupnícka spoločnosť), ktorá mala zostatok SF takmer 60.000 Sk, pritom v roku 2005 už nemala žiadnych zamestnancov. Čo s týmto zostatkom, môžeme ho pripočítať k nášmu zostatku SF a čerpať ho pre našich zamestnancov v roku 2006? Alebo ako ho vysporiadať???
Vďaka za rady!
Pozri zákon o SF, ale zdá sa mi, že je tam povinnosť čerpania.;)
bendži
02.01.06,12:48
Prosím skúsenejších o radu:
1. Sociálny fond sa u nás každý rok dopĺňa, ale ešte nebol vôbec čerpaný. Je možné aj tak účtovať každý rok tvorbu do daňovo uznaných nákladov?
2. Zamestnanci dostávajú stravenky "Vaša stravovacia", kde 45% si hradia sami a 55% im prispieva zamestnávateľ. Týchto 55% môže ísť zo SF?
3. V roku 2005 došlo k zlúčeniu našej firmy s firmou XY (my sme nástupnícka spoločnosť), ktorá mala zostatok SF takmer 60.000 Sk, pritom v roku 2005 už nemala žiadnych zamestnancov. Čo s týmto zostatkom, môžeme ho pripočítať k nášmu zostatku SF a čerpať ho pre našich zamestnancov v roku 2006? Alebo ako ho vysporiadať???
Vďaka za rady!
Viem ti s určitosťou odpovedať len na tvoju 2. otazku:
55% stravneho pre zamestnancov zamestnanavatel uctuje do nakladov, nie zo socialneho fondu. Ak chces prispievat zo socialneho fondu zamestnancom, mozes im tak znizit ciastku ktoru platia oni, t.j. nebudu platit zakonnych 45% ale menej, podla toho, do akej vysky im budete prispievat zo socialneho fondu..

Použitie sociálneho fondu upravuje priamo zákon. Ak jeho čerpanie nemáte dohodnuté v kolektívnej zmluve, potom zamestnávateľ používa sociálny fond na:
zabezpečenie stravovania
regeneráciu pracovnej sily
sociálnu výpomoc
doplnkové dôchodkové poistenie
dopravu do zamestnania a späť
rekreácie
ďalšie účely sociálnej politiky.

Viac o tom pozri v zákone (313/2005 Z.z.)
jasl
02.01.06,13:12
Nechcete mi niekto poradiť ako je to s tým príspevkom na dopravu ?
liba2
02.01.06,13:24
Chcem sa popýtať, či správne prispievam zamestnancom zo SF na dopravu do zamestnania. Problém je totiž v tom, že nemôžem prispievať na dopravu podľa skutočne vynaložených výdavkov (§7 odst.3 písm a), nakoľko zamestnanci chodia buď na bicykli, stopom, vlastným autom - ako príde, takže nepredkladajú cestovné lístky. Prispievam im raz ročne v decembri a to podľa §7 odst.3 písm.b). Toto im samozrejme zdaním v decembrovej výplate. Je to správny postup? Ešte sa chcem spýtať (nemáme kolektívnu zmluvu) či musím tvoriť fond aj podľa §3 odst.1 písm. b)?

Tu si niečo prečítaj o príspevkoch na dopravu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=154686#post154686
silvia
02.01.06,16:38
Vďaka za odpoveď bendži.
Vie mi niekto pomôcť aj s ostatnými otázkami?

Ešte ma napadlo, je možné zo sociálneho fondu nakupovať minerálku, čaje, kávu, nejaké vitamíny.....pre zamestnancov vo firme?
silvia
10.01.06,20:10
Prosím skúsenejších, poraďte!
liba2
10.01.06,21:25
Nechcete mi niekto poradiť ako je to s tým príspevkom na dopravu ?
Tu to máš pekne rozpísané.
http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=16977

Okrem toho prispieva sa - okrem iného - ak skutočné výdavky na dopravu BUS-om sú minimálne 200 Sk. Teda tí čo jazdia na bicykli spĺňajú túto podmienku? Treba si prečítať tie ustanovenia zákona - sú citované v priložených linkoch - a individuálne riešiť každého zamestnanca, či vôbec spĺňa aj ostatné podmienky pre priznanie príspevku.
Vlasta Č.
27.11.06,10:03
Môže mi nejaká dobrá duša P O L O P A T E popísať zaúčtovanie vian. kolekcií, kt. sa kúpia v hotovosti? Napr. výber hotov. z účtu SF,.......... Vďaka!
mlyn16
27.11.06,10:17
Najprv si musíš odpovedať na otázku, či máš dosť peňazí v SF alebo budeš dávať do nákladov daňovo neuznaných (t.j. účet 528)
Ak čerpanie bude zo SF účtuješ 427/211. Pozor DPH neuplatňuješ a v každom prípade musíš hodnotu kolekcie zdaniť v mzde 19% sadzbou! To platí, aj keby si účtovala cez účty 528/211.
Stačí?
Vlasta Č.
27.11.06,13:41
Ďakujem, ale mala som na mysli zaúčtovanie v JÚ / keďže sme v porade Jednoduché účtovníctvo /.
mlyn16
28.11.06,08:16
výbez z účtu soc.fondu -stĺpec výdaj oproti stĺpcu priebežná položka
príjem hotovosti do pokladne - stĺpec príjem oproti stĺpcu priebežná položka
úhrada faktúry - stĺpec výdaj pokladna a náklad ostatný daňovo neuznaný
Prepáč, nevšimla som si, že sme v JU
mak
11.12.06,07:15
Dobrý deň poraďaci, prosím o radu - pri čerpaní SF, v tomto roku sme uzatvorili životné investičné poistenie pre našich zamestancov. V roku 2006 je to OK. Ale ako by sa to dalo urobiť v roku 2007, nakoľko zamestnávateľ si v roku 2007 už nemôže uvedený príspevok dať do nákladov. Viem, že uvedený príspevok sa môže poskytnúť aj zo SF, len neviem v akej výške - maximum, ktorý paragraf to upravuje. Ďakujem za odpoveď.
libus72
12.12.06,07:48
Ja mám tiež dve otázky ohľadom SF a jeho tvorby:
1. môže sa CELÝ SF čerpať na príspevky zam-com na stravovanie? zatiaľ sme tvorili SF a moja predchodkyňa použila len 80% SF na príspevky a zbytok sa nevyužil...
2. dosť dobre nechápem formulácii zo zákona o SF č.152/1994, §4 ods.1: Základom na určenie prídelu je súhrn hrubých miezd (platov) zúčtovaných zam-com na výplatu za bežný rok, z ktorých sa zisťuje priemerný zárobok...neviem či ide teda o sumu hrubých miezd za rok alebo HM mínus všetky náhrady mzdy (za dovolenky,sviatky,§..)???
Ďakujem za rady
Paula
12.12.06,07:57
Pozri napr.:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=36043&highlight=tvor%2A


a k 2.:
povinná tvorba SF = 0, 6% z hrubých miezd (za mzdu sa nepovažuje náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo SF, výnosy z kapitálových podielov alebo obligácií, náhrada za pracovnú pohotovosť, ako ani iné plnenia poskytované zamestnancom zo zisku po zdanení a odmeny na dohody)

a ešte aj tu:
http://www.porada.sk/t37253-socialny-fond-v-kocke.html
sokrateska
13.12.06,10:26
Len pre upresnenie: teda sa to zdaní už v 12/2005 alebo až v 1/2006 - teda ak sa decembrová výplata berie tak, že sa počíta až v januári.

To len, aby som si bola na istom.:o

Prosím, mám otázku podobného charakteru, ale na túto /uvedenú v citáte/
som veru odpoveď nenašla.
Znovu sa to týka toho pracovníka, čo po našej výpovedi požiadal o predčasný starobný dôchodok. Veľmi narýchlo som mu urobila výplatu aj odstupné, ukončila mzdový list a vyplnila ELDZ, atd. /kvôli plánovanej operácií, na ktorú som koncom mesiaca musela ísť/. Papiere pre soc.poisťovňu boli v poriadku, žiadosť o dôchodok má odposlaný. A až teraz mi napadlo, že sme mu zo SF mohli prispieť k odchodu do dôchodku
nejakou korunkou. Chceme to urobiť v tomto mesiaci /prac.pomer mal ukončený k 30.11.2006/, ale nevieme, kedy treba odviesť daň z takéhoto
príspevku. Navrhovala som, vyplatiť mu peniaze teraz a cez decembrovú výplatnicu v januári 07 odviesť daň zo SF. Účtovníčka však súdi, že keď
bol príspevok vyplatený v decembri 2006, daň by mala byť tiež zrazená a
odvedená ešte v tomto roku, lebo jej to bude robiť galibu. Ako by to malo
byť správne? Vie mi niekto poradiť? Tento pracovník už za december nebude mať od nás nijaký príjem, len ten príspevok zo SF. Dokedy musí
byť takáto daň odvedená? A môže sa prípadne odviesť a uhradiť zvlášť aj len za 1 pracovníka?
Veľmi pekne ďakujem, ak mi niekto pomôže! :p
sokrateska
13.12.06,12:11
Prosim o prepáčenie, ak tu "šaškujem", ale svoju otázku som tak nešťastne umiestnila do prostriedku tejto témy, že si ju tam len ťažko niekto všimne. Tak si dovoľujem ešte raz ju sem napísať a posunúť, snáď sa nájde niekto, kto poradí.
Dupla:

Citát:
Pôvodca textu príspevku: Janka6685
Len pre upresnenie: teda sa to zdaní už v 12/2005 alebo až v 1/2006 - teda ak sa decembrová výplata berie tak, že sa počíta až v januári.
To len, aby som si bola na istom.
------------------------------------------------------------------------

Prosím, mám otázku podobného charakteru, ale na túto /uvedenú v citáte/
som veru odpoveď nenašla.
Znovu sa to týka toho pracovníka, čo po našej výpovedi požiadal o predčasný starobný dôchodok. Veľmi narýchlo som mu urobila výplatu aj odstupné, ukončila mzdový list a vyplnila ELDZ, atd. /kvôli plánovanej operácií, na ktorú som koncom mesiaca musela ísť/. Papiere pre soc.poisťovňu boli v poriadku, žiadosť o dôchodok má odposlaný. A až teraz mi napadlo, že sme mu zo SF mohli prispieť k odchodu do dôchodku
nejakou korunkou. Chceme to urobiť v tomto mesiaci /prac.pomer mal ukončený k 30.11.2006/, ale nevieme, kedy treba odviesť daň z takéhoto
príspevku. Navrhovala som, vyplatiť mu peniaze teraz a cez decembrovú výplatnicu v januári 07 odviesť daň zo SF. Účtovníčka však súdi, že keď
bol príspevok vyplatený v decembri 2006, daň by mala byť tiež zrazená a
odvedená ešte v tomto roku, lebo jej to bude robiť galibu. Ako by to malo
byť správne? Vie mi niekto poradiť? Tento pracovník už za december nebude mať od nás nijaký príjem, len ten príspevok zo SF. Dokedy musí
byť takáto daň odvedená? A môže sa prípadne odviesť a uhradiť zvlášť aj len za 1 pracovníka?
Veľmi pekne ďakujem, ak mi niekto pomôže!
liba2
13.12.06,13:03
Prosim o prepáčenie, ak tu "šaškujem", ale svoju otázku som tak nešťastne umiestnila do prostriedku tejto témy, že si ju tam len ťažko niekto všimne. Tak si dovoľujem ešte raz ju sem napísať a posunúť, snáď sa nájde niekto, kto poradí.
Dupla:
Len pre upresnenie:


teda sa to zdaní už v 12/2005 alebo až v 1/2006 - teda ak sa decembrová výplata berie tak, že sa počíta až v januári.
To len, aby som si bola na istom.

Prosím, mám otázku podobného charakteru, ale na túto /uvedenú v citáte/
som veru odpoveď nenašla.
Znovu sa to týka toho pracovníka, čo po našej výpovedi požiadal o predčasný starobný dôchodok. Veľmi narýchlo som mu urobila výplatu aj odstupné, ukončila mzdový list a vyplnila ELDZ, atd. /kvôli plánovanej operácií, na ktorú som koncom mesiaca musela ísť/. Papiere pre soc.poisťovňu boli v poriadku, žiadosť o dôchodok má odposlaný. A až teraz mi napadlo, že sme mu zo SF mohli prispieť k odchodu do dôchodku
nejakou korunkou. Chceme to urobiť v tomto mesiaci /prac.pomer mal ukončený k 30.11.2006/, ale nevieme, kedy treba odviesť daň z takéhoto
príspevku. Navrhovala som, vyplatiť mu peniaze teraz a cez decembrovú výplatnicu v januári 07 odviesť daň zo SF. Účtovníčka však súdi, že keď
bol príspevok vyplatený v decembri 2006, daň by mala byť tiež zrazená a
odvedená ešte v tomto roku, lebo jej to bude robiť galibu. Ako by to malo
byť správne? Vie mi niekto poradiť? Tento pracovník už za december nebude mať od nás nijaký príjem, len ten príspevok zo SF. Dokedy musí
byť takáto daň odvedená? A môže sa prípadne odviesť a uhradiť zvlášť aj len za 1 pracovníka?
Veľmi pekne ďakujem, ak mi niekto pomôže!
Daň z príspevku zo SF je daň zo závislej činnosti. Ak tento príspevok bude zúčtovaný vo výplatách za december, stačí ak sa táto daň odvedie v jednej sume spolu s ostatnou DZČ za december , t.j. v januárovom výplatnom termíne.
Ak bude príspevok zamestnancovi v decembri aj vyplatený, treba mu vyplatiť netto sumu a zadať preddavok, k výplate v januári bude mať nulu.
maria87
15.12.06,11:04
dobrý deň, vytvorila som vnútorný predpis pri čerpaní sociálneho fondu. prikladám ho v prílohe. prosím vás mohli by ste si ho pozrieť, či to tak môže byť? prosím, beriem kritiku prípadne pochvalu, čokoľvek. :rolleyes:
Anja111
02.01.07,10:00
Potrebovala by som poradiť ohľadne čerpania SF v JU. Stretla som sa totiž s dvojakým názorom...
Zamestnávateľ vyplatil zamestnancom zo SF odmenu. Vo výplate bola odmena zamestnancom (1.000,-- Sk) zdanená (19% = 190,-- Sk) a bol z nej urobený aj odvod do ZP (14% = 140,-- Sk).
Ako sa má správne zaúčtovať táto účtovná operácia? Je čerpaním SF len 1.000,-- Sk (a daň a odvody sú daňovým výdavkom), alebo sú nedaňovým výdavkom a ako čerpanie sa zaúčtuje: 1.000 + 190 + 140 = 1.330,-- Sk?
Gabca
02.01.07,10:35
Cerpanie socialneho fondu - na stravne 40%, a co ak ziadne stravne listky zamestnanci nedostavaju? Ako ho potom pouzit na stravne?
Anja111
02.01.07,10:42
Cerpanie socialneho fondu - na stravne 40%, a co ak ziadne stravne listky zamestnanci nedostavaju? Ako ho potom pouzit na stravne?

Ak zamestnávateľ neprispieva zamestnancom na stravné (obedy, alebo stravné poukážky), tak nemožno ani čerpať SF na tento účel.
Gabca
02.01.07,10:45
Takze mozem rozpustit len tych zvysnych 60%? Tych 40% tam mam nechat, keby sa nahodou zobudili a v buducom roku by zacali davat zamestnancom stravne listky?
Anja111
02.01.07,10:51
Takze mozem rozpustit len tych zvysnych 60%? Tych 40% tam mam nechat, keby sa nahodou zobudili a v buducom roku by zacali davat zamestnancom stravne listky?

Môžeš, ale nemusíš, rozpustiť aj celý SF za r. 2006. V r. 2007 sa bude znova tvoriť SF a príspevok na stravné môžeš čerpať z toho.
Tweety
02.01.07,10:52
Cerpanie socialneho fondu - na stravne 40%, a co ak ziadne stravne listky zamestnanci nedostavaju? Ako ho potom pouzit na stravne? Môže poskytnúť finančný príspevok podľa §152 ZP odst.4 vo výške príspevku na stravenku.
Gabca
02.01.07,11:01
Tweety - v tom paragrafe je napisane, ze moze dat financny prispevok ak nemoze poskytovat stravne podla odseku 2. Ale oni mozu poskytovat, ziadne prekazky tam niesu, len na to kaslu a zamestnancom to asi nevadi.
Tweety
02.01.07,11:06
Tweety - v tom paragrafe je napisane, ze moze dat financny prispevok ak nemoze poskytovat stravne podla odseku 2. Ale oni mozu poskytovat, ziadne prekazky tam niesu, len na to kaslu a zamestnancom to asi nevadi.Tak som to myslela, ak nemôže poskytnúť stravné, tak prispeje finančne, ale to už podlieha zdaneniu.
Gabca
02.01.07,11:10
Podla mna sa odmeny nemaju vyplacat zo socialneho fondu. Socialny fond sluzi na uskutocnovanie socialnej politiky. Cerpanie SF napriklad na regeneraciu nie je odmena.
liba2
02.01.07,12:32
Potrebovala by som poradiť ohľadne čerpania SF v JU. Stretla som sa totiž s dvojakým názorom...
Zamestnávateľ vyplatil zamestnancom zo SF odmenu. Vo výplate bola odmena zamestnancom (1.000,-- Sk) zdanená (19% = 190,-- Sk) a bol z nej urobený aj odvod do ZP (14% = 140,-- Sk).
Ako sa má správne zaúčtovať táto účtovná operácia? Je čerpaním SF len 1.000,-- Sk (a daň a odvody sú daňovým výdavkom), alebo sú nedaňovým výdavkom a ako čerpanie sa zaúčtuje: 1.000 + 190 + 140 = 1.330,-- Sk
Podľa všetkého ide o odmenu za prácu. Sociálny fond neslúži na tento účel, tak nechápem prečo to tam tlačíte.
Z príspevkov zo SF sa neodvádza ZP! Treba to zaúčtovať ako riadnu odmenu do nákladov , atď.
Anja111
02.01.07,12:36
Potrebovala by som poradiť ohľadne čerpania SF v JU. Stretla som sa totiž s dvojakým názorom...
Zamestnávateľ vyplatil zamestnancom zo SF odmenu. Vo výplate bola odmena zamestnancom (1.000,-- Sk) zdanená (19% = 190,-- Sk) a bol z nej urobený aj odvod do ZP (14% = 140,-- Sk).
Ako sa má správne zaúčtovať táto účtovná operácia? Je čerpaním SF len 1.000,-- Sk (a daň a odvody sú daňovým výdavkom), alebo sú nedaňovým výdavkom a ako čerpanie sa zaúčtuje: 1.000 + 190 + 140 = 1.330,-- Sk?

Opravujem: nie odmena zo SF, ale príspevok na stravu zo SF.
liba2
02.01.07,12:40
Finančný príspevok na stravovanie treba zamestnancovi zdaniť - to je všetko.
Anja111
02.01.07,12:43
Finančný príspevok na stravovanie treba zamestnancovi zdaniť - to je všetko.

Ďakujem veľmi pekne.
svedia
30.09.07,12:31
prosim Vás je povinné viesť osobitný účet na tvorbu SF v jed. účtov. v roku 2007 dik
liba2
30.09.07,15:58
prosim Vás je povinné viesť osobitný účet na tvorbu SF v jed. účtov. v roku 2007 dik
Prečítaj si prosím 2. príspevok v tejto téme - tam to je napísané :) .
maska4
01.10.07,11:41
Ahojte poradaci. A ako je to potom s cerpanim zo Socialneho fondu, ked sa ku koncu roku z neho kupia vianocne kolekcie alebo sa zaplati posedenie v restauracii? Dakujem za radu:confused:
liba2
01.10.07,14:59
skúsim niečo vianočné kolekcie
maska4
02.10.07,10:23
Ahojky. Ja uctujem v JU. Takze peniazky si vyberiem zo SF. Pravdepodobne vsetko pojde do VNZP.A ked sme platcovia DPH?
A to mam dat zamestnancom ako nepenazny prijem????

A to posedenie ? Dakujem :o
liba2
11.11.07,13:23
Ahojky. Ja uctujem v JU. Takze peniazky si vyberiem zo SF. Pravdepodobne vsetko pojde do VNZP.A ked sme platcovia DPH?
A to mam dat zamestnancom ako nepenazny prijem ???? ÁNO
A to posedenie ? TIEŽ - na odpočítanie DPH nie je nárok.
Dakujem :o

odpoveď v texte otázky
svedia
13.11.07,09:30
Re: Sociálny fond - čerpanie
1.Nemusíš mať samostatný účet v banke, povinnosť je zrušená.

Chcela by som sa opýtať, sf za zamest. musím uhrádzať na hlavný účet z hlav pokladne? alebo ho len evidovať ešte zvlášť nejako v hlavnej pokladne? dikas
sway
13.11.07,10:03
Re: Sociálny fond - čerpanie
1.Nemusíš mať samostatný účet v banke, povinnosť je zrušená.

Chcela by som sa opýtať, sf za zamest. musím uhrádzať na hlavný účet z hlav pokladne? alebo ho len evidovať ešte zvlášť nejako v hlavnej pokladne? dikas

Môžeš z hlavnej pokladne, ale už si vôbec nemusíš komplikovať život SF, stačí evidencia v Exel - jednoduchá tabuľka: Tvorba, čerpanie, zostatok.
Účtuješ všetko cez pokladňu, tu som si spravila anal.účet 211/xx pričom zostatok Ti musí sedieť tabuľka s účtom SF 472 - Záväzky zo SF k 31.12.2007:rolleyes:
svedia
13.11.07,15:22
Môžeš z hlavnej pokladne, ale už si vôbec nemusíš komplikovať život SF, stačí evidencia v Exel - jednoduchá tabuľka: Tvorba, čerpanie, zostatok.
Účtuješ všetko cez pokladňu, tu som si spravila anal.účet 211/xx pričom zostatok Ti musí sedieť tabuľka s účtom SF 472 - Záväzky zo SF k 31.12.2007

Viem, už som ako?? Ale účtovanie Sf v pokladni JÚ po lopate...pochopila som to dobre?

Dám si výdaj z pokladne a v vzápätí aj príjem?

Prosím, ešte mi pomôžte.. ĎAKUJEM
sway
13.11.07,15:45
Môžeš z hlavnej pokladne, ale už si vôbec nemusíš komplikovať život SF, stačí evidencia v Exel - jednoduchá tabuľka: Tvorba, čerpanie, zostatok.
Účtuješ všetko cez pokladňu, tu som si spravila anal.účet 211/xx pričom zostatok Ti musí sedieť tabuľka s účtom SF 472 - Záväzky zo SF k 31.12.2007

Viem, už som ako?? Ale účtovanie Sf v pokladni JÚ po lopate...pochopila som to dobre?

Dám si výdaj z pokladne a v vzápätí aj príjem?

Prosím, ešte mi pomôžte.. ĎAKUJEM

celé to budeš mať takto:

tvorba SF je v ID mzdy MD: 527 a Dal: 472 dajme tomu 500,-sk
z BÚ vyberieš do pokladne 500,- zaúčtuješ na BU MD: 261 a DAL: 221
v pokladni máš príjem z 261, takže na anal. SF MD: 211 xx a DAL: 261,
261 sa ti vyrovnala a v pokladni máš 500,-Sk na 211 xx anal. SF.
Aj na účte 472 - máš zostatok 500,-SK, teda v poriadku.
Ak bude čerpanie dáš napr 100,-Sk MD: 472 a DAL: 211 xx SF - pokladňa.
zasa zostatok v pokladni bude rovnaký ako na účte pokladňa SF 211 xx.
Tú tabuľku v exel si rob, je to vlastne to isté ale jednoduchšie. Ak to nevieš pošlem i tabuľku.;);)
liba2
13.11.07,20:23
Re: Sociálny fond - čerpanie
1.Nemusíš mať samostatný účet v banke, povinnosť je zrušená.

Chcela by som sa opýtať, sf za zamest. musím uhrádzať na hlavný účet z hlav pokladne? alebo ho len evidovať ešte zvlášť nejako v hlavnej pokladne? dikas
Pre SF nemusíš mať v banke otvorený samostatný účet. Ak potrebuješ niečo zaplatiť bankovým prevodom, použiješ bežný účet.

Otázka je trošku nezrozumiteľná. Predpokladám, že sa pýtaš na tvorbu SF. Tvorba SF je VOZD – ale nie je to peňažná operácia, stav peňazí v pokladni sa nezmení, ani na bankovom účte (na tom ktorému hovoríš hlavný) nebude žiadny pohyb.
Treba viesť evidenciu o tvorbe a čerpaní SF. Ako má taká evidencia vyzerať závisí aj od toho ako pracuje tvoj účtovný program pre JÚ (vo svojom profile neuvádzaš žiadny);
ak vedieš JÚ „ručne“ , tak stačí evidencia v exceli: P.Z. + tvorba – čerpanie = K.Z.

Viem, už som ako?? Ale účtovanie Sf v pokladni JÚ po lopate...pochopila som to dobre?

Dám si výdaj z pokladne a v vzápätí aj príjem?

Prosím, ešte mi pomôžte.. ĎAKUJEM
Ani v tomto prípade dobre nerozumiem na čo sa pýtaš.
Čerpanie SF je v peňažnom denníku VNZD – ale súčasne je to peňažná operácia, je to úbytok peňazí z pokladne.
liba2
13.11.07,21:00
celé to budeš mať takto:

tvorba SF je v ID mzdy MD: 527 a Dal: 472 dajme tomu 500,-sk...............
Iba chcem upozorniť mimotemy - že sme v téme JÚ :).
jamis
13.11.07,21:17
x.
Tú tabuľku v exel si rob, je to vlastne to isté ale jednoduchšie. Ak to nevieš pošlem i tabuľku.;);)


Ak by som mohla poprosiť, taká tabuľka by sa mi zišla.
Marína
14.11.07,08:59
Ak by som mohla poprosiť, taká tabuľka by sa mi zišla.
Tak som Ti niečo "zosmolila".;) Jednotlivé strany si vytlač, až keď budú zaplnené všetky riadky(kvôli vzorcu pre zostatok v sĺpci E).

Dodatok 14.11.2007 19:00 :
Stiahnite si súbor ešte raz, od str. 2 v tabuľke neboli vzorce. Už je to O.K.
sway
14.11.07,09:59
Tak som Ti niečo "zosmolila".;) Jednotlivé strany si vytlač, až keď budú zaplnené všetky riadky(kvôli vzorcu pre zostatok v sĺpci E).

Supér Marína - si ma predbela - mám veeeeľmi podobnú, som tu nebola;):):)
sway
14.11.07,16:39
Urob im mini reklamu, bepo.

UniCredit Bank ;)
Milenakimler
14.12.07,19:44
ja som rozdelila zbytok sociálneho fondu, aby som ho nemusela presúvať do budúceho roku. alikvotnu čiastku podľa úväzku, táto metóda síce nebola v kolektícnej zmluve, ale táto sa nedodržiavala plnením príspevkov na MDŹ, deň matiek, dovolenka...prekročila som zákon?
liba2
15.12.07,05:18
ja som rozdelila zbytok sociálneho fondu, aby som ho nemusela presúvať do budúceho roku. alikvotnu čiastku podľa úväzku, táto metóda síce nebola v kolektícnej zmluve, ale táto sa nedodržiavala plnením príspevkov na MDŹ, deň matiek, dovolenka...prekročila som zákon?No a čo je uvedené na dokladoch? ako ste pomenovali titul, na základe ktorého zamestnanci dostali príspevky zo SF ?
S presunutím SF do nasledujúceho roka nie je vôbec žiadna práca, takže nechápem, prečo sa toho obávate..... ?
Edita Gombarova
30.12.07,16:50
je použitelny sociálny fond na rekreáciu zamestnancov
KEJKA
30.12.07,17:45
je použitelny sociálny fond na rekreáciu zamestnancov ???
ak to bola otázka, tak áno. Ale dodaňuje sa.
Vlasta Č.
31.01.08,12:06
14.12.2007 sme kúpili kolekcie pre zamestnancov........pokladňa - VNZD.
31.1.2008 .................BÚ SF - VNZD,
31.1.2008..................BÚ - PNZD.
Môže to takto byť zaúčtované?
Vopred vďaka.
Vlasta Č.
31.01.08,12:27
14.12.2007 sme kúpili kolekcie pre zamestnancov........pokladňa - VNZD.
31.1.2008 .................BÚ SF - VNZD,
31.1.2008..................BÚ - PNZD.
Môže to takto byť zaúčtované?
Vopred vďaka.:confused::confused::confused:

Alebo to musí ísť nazad do pokladne?
Vlasta Č.
31.01.08,12:47
POSÚVAM!!!
liba2
31.01.08,12:50
Prevod medzi dvoma bankovými účtami sú priebežné položky .
Vlasta Č.
31.01.08,13:01
To je mi jasné.
Ide mi o to, že keď bol nákup z pokladne, tak čerpanie SF mám urobiť cez prieb. pol. nazad do pokladne, alebo môžem aj cez prieb. pol. na bežný účet?

A čo ten nákup v r. 2007 a čerpanie SF v r. 2008?

Prosím o odpoveď!
Vlasta Č.
31.01.08,13:14
posúvam:confused:
liba2
31.01.08,13:25
14.12.2007 sme kúpili kolekcie pre zamestnancov........pokladňa - VNZD.
Je to výdaj zo SF, teda VNZD. Iba tvorba SF je VOZD.
31.1.2008 .................BÚ SF - VNZD,
31.1.2008..................BÚ - PNZD.
V knihe SF je zostatok SF 31.12. Ak máte otvorený v banke účet pre SF, potom zostatok na tomto účte musí byť totožný so zostatkom v knihe SF;
ak nie je, treba to dať do súladu. Z toho vyplýva aj rozhodnutie, či urobíte výber z bežného účtu do pokladne alebo naopak - ale predpokladám, že na účte v banke je suma vyššia ako v knihe SF.
Môže to takto byť zaúčtované?
Vopred vďaka.
Odpoveď je v zadaní.
sway
31.01.08,13:28
To je mi jasné.
Ide mi o to, že keď bol nákup z pokladne, tak čerpanie SF mám urobiť cez prieb. pol. nazad do pokladne, alebo môžem aj cez prieb. pol. na bežný účet?

A čo ten nákup v r. 2007 a čerpanie SF v r. 2008?

Prosím o odpoveď!

Ak je nákup z pokladne, tak čerpanie SF je z pokladne , treba si do pokladne presunúť peniaze z účtu SF cez PP.
A presun peňazí z BU na BU alebo z Bu na pokladňu cez priebežné položky;)
liba2
31.01.08,13:33
31.1.2008 .................BÚ SF - VNZD,
31.1.2008..................BÚ - PNZD.
Môže to takto byť zaúčtované?
Vopred vďaka. Keby firma ten účet SF zrušila, mala by o starosť menej :D.
wewa02
03.11.08,10:22
Prosím Vás mohol by mi niekto poradiť. Naša firma kúpila zo sociálneho fondu poukážky na kultúru. Celú sumu som rozdelila na všetkých zamestnancov, ale máme tu aj jednu, ktorá je na materskej dovolenke a riaditeľka dala tieto poukážky aj pre ňu. Ako jej to mám vyúčtovať, keď ostatným to dávam do mzdy ako nepeňažný príjem a zdaňujem, ale jej žiadnu mzdu nevyplácam???
Ďakujem.:confused:
Tweety
03.11.08,14:13
Prosím Vás mohol by mi niekto poradiť. Naša firma kúpila zo sociálneho fondu poukážky na kultúru. Celú sumu som rozdelila na všetkých zamestnancov, ale máme tu aj jednu, ktorá je na materskej dovolenke a riaditeľka dala tieto poukážky aj pre ňu. Ako jej to mám vyúčtovať, keď ostatným to dávam do mzdy ako nepeňažný príjem a zdaňujem, ale jej žiadnu mzdu nevyplácam???
Ďakujem.:confused: To nevadí, bude to iba nepeň. príjem k zdaneniu. Účtovať budeš cez mzdy len daň a možno ani to nie, pretože ak má podpísané Vyhlásenie k zdaneniu, a uplatňuje si NČ, je daň nebude žiadna.
liba2
03.11.08,14:16
Prosím Vás mohol by mi niekto poradiť. Naša firma kúpila zo sociálneho fondu poukážky na kultúru. Celú sumu som rozdelila na všetkých zamestnancov, ale máme tu aj jednu, ktorá je na materskej dovolenke a riaditeľka dala tieto poukážky aj pre ňu. Ako jej to mám vyúčtovať, keď ostatným to dávam do mzdy ako nepeňažný príjem a zdaňujem, ale jej žiadnu mzdu nevyplácam???
Ďakujem.:confused:
1. Cez výplatnú listinu jej zúčtujte tento nepeňažný príjem; zaúčtujete sumu dane ako záväzok voči DÚ a súčasne ako pohľadávku voči zamestnancovi.
2. Pri odovzdaní poukážky ju upozorníte, že je to zdaniteľný príjem a požiadate ju o zaplatenie (napr. v hotovosti do pokladne).
3. alebo - ak ide napr. o zanedbateľnú sumu - daň za ňu zaplatí firma, pre ktorú to bude daňovo neuznaný náklad/výdaj.
Možno by sa našlo aj ďalšie riešenie :) .
kvieta
09.01.09,09:25
Chcela by som sa opytat.. ci aj pohostenie ..teda vianocna kapustnica pre zamestnancov.. mozne uplatnit..ako cerpanie socialneho fondu? vdaka
liba2
09.01.09,11:13
Chcela by som sa opytat.. ci aj pohostenie ..teda vianocna kapustnica pre zamestnancov.. mozne uplatnit..ako cerpanie socialneho fondu? vdakaMôže, pre zamestnancov je to nepeňažný príjem, zdaňuje sa.
variant
12.01.09,17:36
Dobrý večer Vám všetkým! K tomu SF by som mala otázky .Som zamestnávateľ SZČO .Ak nemusím viesť osobitný účet na SF,tak potom ako evidujete mesačnú tvorbu ,lebo to pre zamestnávateľa je povinná ? Ďakujem Vám za odpoveď !
ola
13.01.09,11:26
Dobrý deň,
Ako naložiť s prostriedkami sociálneho fondu, ktoré sú zostatkom z roku 2007, keď zamestnávateľ zamestnával na hlavný pracovný pomer ale fond nebol vyčerpaný? V roku 2008 má uzatvorené už len dohody - sociálny fond netvorí, ale ostal mu zostatok z roku 2007, prenesený do roku 2008. Ako sa má zbaviť týchto prostriedkov?
ďakujem
liba2
13.01.09,16:27
Dobrý deň,
Ako naložiť s prostriedkami sociálneho fondu, ktoré sú zostatkom z roku 2007, keď zamestnávateľ zamestnával na hlavný pracovný pomer ale fond nebol vyčerpaný? V roku 2008 má uzatvorené už len dohody - sociálny fond netvorí, ale ostal mu zostatok z roku 2007, prenesený do roku 2008. Ako sa má zbaviť týchto prostriedkov?
ďakujemkeď fond tvoril, bol to vtedy náklad/výdaj; teraz môže zostatok fondu previesť späť do firmy - bude to výnos/príjem - a zdaní.
monspa
16.01.09,05:59
Zdravím. Mám trochu nezrovnalosti v čerpaní soc. fondu. Zamestnancom sme dali vianočné kolekcie a darčekové poukážky. Viem, že to treba zdaniť, len mi nie je jasné či mám sumu poskytnutých kolekcií dať do hrubého príjmu a zdaniť. Nie je mi to jasné preto že ak mu to dám do príjmu, tak fakticky dostane fyzicky aj kolekcie a aj peniaze v mzde. Poradťe, ako sa z toho vymotať. ďakujeeeem
.rena100
16.01.09,16:27
Dobrý deň, chcela by som poprosiť o radu, účtujem v PU, tvorím SF 527/472 0,6% z HM, každý mesiac a teraz ku koncu roka by som ho chcela vylikvidovať, ale nečerpáme ho na stravné, lebo to mame gratis od zamestnávateľa a tiež využívanie rekreačného centra -fitness a sauny, a práve to sa chcem spýtať či by to bolo možné vylikvidovať na využívanie rekreačného centra pre zamestnancov cez interný doklad zoznam pracovníkov s podpisom a vyčíslenie koľko zo sociálneho fondu im pripadá, z celej sumy zaplatíme daň z príjmu na DU a tým budem mať účet 472 nulový, len neviem ako to zaúčtovať, ak má niekto nejaký nápad budem vďačná.:confused:
mlyn16
19.01.09,06:52
Nie výška poukážky a kolekcie vstupuje len do daňového základu. Nesmie mať vplyv ani na náhrady, ani na priemer.
mlyn16
19.01.09,06:53
Môže, pre zamestnancov je to nepeňažný príjem, zdaňuje sa.
Prečo to neprezentujete ako poradu zvolanú vedením firmy a občerstvenie zaúčtujete na 513?
liba2
19.01.09,07:34
Správne poradie má byť takto:


Chcela by som sa opytat.. ci aj pohostenie ..teda vianocna kapustnica pre zamestnancov.. mozne uplatnit..ako cerpanie socialneho fondu? vdaka


Prečo to neprezentujete ako poradu zvolanú vedením firmy a občerstvenie zaúčtujete na 513?
fizzy
20.01.09,10:35
Prosim Vas, mozem pouzit cast Socialneho fondu na rekondicny pobyt pre zamestnancov? Resp. bude tato ciastka vstupovat do zdanitelnych prijmov zamestnancov?
Dakujem za rady ;)
fizzy
20.01.09,17:10
posuvam...
ZuzanaP
21.01.09,06:47
Prosim Vas, mozem pouzit cast Socialneho fondu na rekondicny pobyt pre zamestnancov? Resp. bude tato ciastka vstupovat do zdanitelnych prijmov zamestnancov?
Dakujem za rady ;)


http://www.porada.sk/t83596-zdanenie-prispevku-zo-sf-na-rekondicny-pobyt.html
http://www.porada.sk/t62501-rekondicny-pobyt.html
marco04
23.01.09,08:52
Uhrádza sa DDP zo SF, ide mi o príspevok zamestnávateľa či ide zo SF, lebo časť DDP nám platí zamestnávateľ a časť si platia zamestnanci
L-M
19.05.09,11:00
Chcela by som sa opýtať- v prípsp.20 je v prílohe medzi čerpaním SF aj poplatok za vedenie účtu.
Keď sme rušili účet SF- prevádzala som peniaze do pokladne-a zaevidovala aj do knihy SF tak tieto peniaze za vedenie účtu som odrátala ( v evidencii - v knihe SF)- veď sme ich účtovali ako PR - bankové poplatky.
Tak teraz neviem- je to tak O.K?
liba2
19.05.09,11:50
Chcela by som sa opýtať- v prípsp.20 je v prílohe medzi čerpaním SF aj poplatok za vedenie účtu.
Keď sme rušili účet SF- prevádzala som peniaze do pokladne-a zaevidovala aj do knihy SF tak tieto peniaze za vedenie účtu som odrátala ( v evidencii - v knihe SF)- veď sme ich účtovali ako PR - bankové poplatky.
Tak teraz neviem- je to tak O.K?Bankové poplatky z účtu SF sú náklady firmy, resp. prevádzková réžia;
rovnako prípadné kreditné úroky k tomuto účtu sú príjmom firmy a sa zdaňujú (avšak skôr sa stretávam s tým, že banka tieto výdavky/príjmy firme účtuje pri jej bežnom účte).
L-M
19.05.09,12:05
Bankové poplatky z účtu SF sú náklady firmy, resp. prevádzková réžia;
rovnako prípadné kreditné úroky k tomuto účtu sú príjmom firmy a sa zdaňujú (avšak skôr sa stretávam s tým, že banka tieto výdavky/príjmy firme účtuje pri jej bežnom účte).
Ďakujem.
Takže potom to mám O.K?- totiž- zle som napísala:o- prirátala som ich k tej sume - čo bol ostatok z účtu SF- veď banka ich odrátala.:rolleyes:
A zaevidovala som to v knihe SF- ako prevod zo zrušeného účtu+dorovnanie-(to boli tie bankové poplatky ).
L-M
20.05.09,06:59
Pekný deň, už som tu zas- čo by som ja bez Vás - poraďákov robila.
Pekne prosím- môžem si určiť v IS k SF- pri príspevku na stravu- že budeme prispievať len na gastrolístky- Kupujeme aj str.lístky do jedálne(platia iba tam) aj gastrolístky.
Str.lístky do jedálne máme za 2,66 €- a zamestn. prispieva max.1,98 €. Tak by sme to poriešili iba na gastrolístky- kedže tvorba nie je vysoká- aby sme mohli prispievať aj na kult.podujatia aj iné.
Nebude v tom žiaden problém?
ďakujem
Tweety
20.05.09,07:07
Pekný deň, už som tu zas- čo by som ja bez Vás - poraďákov robila.
Pekne prosím- môžem si určiť v IS k SF- pri príspevku na stravu- že budeme prispievať len na gastrolístky- Kupujeme aj str.lístky do jedálne(platia iba tam) aj gastrolístky.
Str.lístky do jedálne máme za 2,66 €- a zamestn. prispieva max.1,98 €. Tak by sme to poriešili iba na gastrolístky- kedže tvorba nie je vysoká- aby sme mohli prispievať aj na kult.podujatia aj iné.
Nebude v tom žiaden problém?
ďakujem Na stravu by ste mali prispievať rovnakým pomerom, ak by ste to riešili tak, ako uvádzaš, bola by to určitá diskriminácia tých stravníkov v ZJ.
L-M
20.05.09,07:50
Na stravu by ste mali prispievať rovnakým pomerom, ak by ste to riešili tak, ako uvádzaš, bola by to určitá diskriminácia tých stravníkov v ZJ.
Zle som sa asi vyjadrila- stravníci sú stále rovnakí, len im dávame niekedy aj ( gastrolístky), keď je tam nanič jedlo, tak si objednajú dačo do kanc. Nato tie gastrolístky. Takže je to stále pre tých istých zamestnancov aj str.lístky aj gastrolístky.
Tweety
20.05.09,07:52
Zle som sa asi vyjadrila- stravníci sú stále rovnakí, len im dávame niekedy aj ( gastrolístky), keď je tam nanič jedlo, tak si objednajú dačo do kanc. Nato tie gastrolístky. Takže je to stále pre tých istých zamestnancov aj str.lístky aj gastrolístky.
To na podstate nič nemení.
L-M
20.05.09,08:26
To na podstate nič nemení.
Asi nerozumiem Tweety :o- takže teraz nemyslíš na diskrimináciu stravníkov v ZJ. Ale na to, že by sa malo prispievať na každé jedlo? Prosím vysvetlíš mi to?
Podľa zákona -by sa malo teda zo SF- prispievať v prvom rade na stravu a až potom to ostatné. Nie je prípustné aby sa na stravu neprispievalo vôbec ?
Takže si nemôže ÚJ určiť, že bude prispievať iba na gastrolístky?
Veď, keď si určí možnosti čerpania- tak ich tiež neuplatňuje všetky v jeden mesiac- napr. niekedy na kultúru, inokedy na regeneráciu- šport...
A s doparvou je to ako?- tiež, keď sa rozhodne prispievať- tak to platí na každý mesiac, alebo ak sa dohodne (ústne)so zamestnancom, tak len vtedy ak on by o to požiadal napr.- len niektorý mesiac.
Tweety
20.05.09,08:30
Asi nerozumiem Tweety :o- takže teraz nemyslíš na diskrimináciu stravníkov v ZJ. Práveže myslím, je jedno, či ide o tých istých stravníkov,alebo nie, príspevok na formy stravovania by mal byť rovnaký. Ale na to, že by sa malo prispievať na každé jedlo? Prosím vysvetlíš mi to?
Podľa zákona -by sa malo teda zo SF- prispievať v prvom rade na stravu a až potom to ostatné. Nie je prípustné aby sa na stravu neprispievalo vôbec ? ÁNo, nie je. vyplýva to zo ZP § 152.
Takže si nemôže ÚJ určiť, že bude prispievať iba na gastrolístky?
Veď, keď si určí možnosti čerpania- tak ich tiež neuplatňuje všetky v jeden mesiac- napr. niekedy na kultúru, inokedy na regeneráciu- šport...
A s doparvou je to ako?- tiež, keď sa rozhodne prispievať- tak to platí na každý mesiac, alebo ak sa dohodne (ústne)so zamestnancom, tak len vtedy ak on by o to požiadal napr.- len niektorý mesiac. Tu osobnú skúsenosť nemám, nemala som takých zamestnancov, pozri prosím Zákon o SF. Tiež to nie je o dohode so zamestnancom, musíš postupovať podľa Zákona
Odpovede v texte.
L-M
20.05.09,09:07
Odpovede v texte.
Ďakujem :)- a v tom §152 ods 3. zákonníka práce si myslela túto vetu - Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu. ( to je príspevok zo SF ? )
Prepáč, že ťa otravujem- ale nemám sa s kým poradiť, tak keď budeš mať čas a chuť ...môžeš to pozrieť ako to chápeš ty?
Práveže som si to o tej doprave pozerala- aj s komentárom- ale je tam citujem "Podmienky pre poskytnutie tohto druhu príspevku ako aj jeho výška aprípadný spôsob preukazovania výdavkov, ak ho bude zamestnávateľ vyžadovať, sa dohodnú buď v KZ, ak nepôs.odb.org tak vo vnútornom predpise......."
Tak podľa tohoto ak sa to dohodne v IS- tak by to tak mohlo byť - nie? :confused:
Tweety
20.05.09,09:09
Ďakujem :)- a v tom §152 ods 3. zákonníka práce si myslela túto vetu - Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu. ( to je príspevok zo SF ? ) Áno, je.
Prepáč, že ťa otravujem- ale nemám sa s kým poradiť, tak keď budeš mať čas a chuť ...môžeš to pozrieť ako to chápeš ty?
Práveže som si to o tej doprave pozerala- aj s komentárom- ale je tam citujem "Podmienky pre poskytnutie tohto druhu príspevku ako aj jeho výška aprípadný spôsob preukazovania výdavkov, ak ho bude zamestnávateľ vyžadovať, sa dohodnú buď v KZ, ak nepôs.odb.org tak vo vnútornom predpise......."
Tak podľa tohoto ak sa to dohodne v IS- tak by to tak mohlo byť - nie?
Áno. :confused:
Odpovede tučným v texte.
mery24
24.01.12,13:17
máme otvorený účet v banke - sociálny fond, z účtu sú sťahované poplatky za jeho vedenie, ako mám tieto poplatky vysporiadať?

ďakujem za odpoveď
Tweety
24.01.12,13:18
máme otvorený účet v banke - sociálny fond, z účtu sú sťahované poplatky za jeho vedenie, ako mám tieto poplatky vysporiadať?

ďakujem za odpoveď Poplatky sú VOZD.
katchka
22.02.12,12:51
Prosim , neviete mi poradit ? Chceli by sme zamestnancom zaplatit zo SF nejake zdravotne sluzby... doteraz sme im z toho hradili stravne, ale zhodli sme sa, ze zdravotne sluzby by im lepsie vyhovovali...a zas nemame tam tolko, aby sme mohli zaplatit aj to aj to...v zakone o SF sice ako bod 1 za a, par. 7 , je napisane , ze zo SF sa prispieva na stravne, ale neviem nikde najst ten osobitny predpis, ktory sa spomina v ZP, podla ktoreho teda zamestnavatel je povinny zo SF hradit stravne....podla mna zakon o SF je v tomto nejednoznacny, lebo uhradu stravneho udava len ako jednu z moznosti .... viete mi poradit, kde hladat , pripadne ci je teda mozne cely SF minut na iny ucel ako na stravovanie ? DAKUJEM
tictac7
22.02.12,13:15
Prosim , neviete mi poradit ? Chceli by sme zamestnancom zaplatit zo SF nejake zdravotne sluzby... doteraz sme im z toho hradili stravne, ale zhodli sme sa, ze zdravotne sluzby by im lepsie vyhovovali...a zas nemame tam tolko, aby sme mohli zaplatit aj to aj to...v zakone o SF sice ako bod 1 za a, par. 7 , je napisane , ze zo SF sa prispieva na stravne, ale neviem nikde najst ten osobitny predpis, ktory sa spomina v ZP, podla ktoreho teda zamestnavatel je povinny zo SF hradit stravne....podla mna zakon o SF je v tomto nejednoznacny, lebo uhradu stravneho udava len ako jednu z moznosti .... viete mi poradit, kde hladat , pripadne ci je teda mozne cely SF minut na iny ucel ako na stravovanie ? DAKUJEM

...malá poznámka. Ak použijete SF na iný účel, ako na príspevok na stravné, treba zamestnancom zraziť z príspevku odvody + daň a za zamestnávateľa odviesť odvody...
...neviem, či sa vám to oplatí aj po týchto úpravách...
katchka
22.02.12,13:55
...malá poznámka. Ak použijete SF na iný účel, ako na príspevok na stravné, treba zamestnancom zraziť z príspevku odvody + daň a za zamestnávateľa odviesť odvody...
...neviem, či sa vám to oplatí aj po týchto úpravách...

Cize zo SF len prispevok na stravne je oslobodeny od zdanenia a odvodov ? zdravotna starostlivost a ine, co su v zozname, nie ? Lebo mnekde som citala, ze v pripade, ze tu zdravotnicku starostlivost objedna priamo zamestnavatel a takto ju zamestnancovi akoze poskytne, cize nie, ze preplati uctenku zamestnancovi, tak vtedy to takisto nepodlieha zdaneniu ani sa to nezaratava do VZ...Dik