maca 1978
13.01.11,13:00
Dobry den,
vie mi niekto poradit,ci si mozem podat danove priznanie aj bez vydavkou,s tym,ze si do nakladou nedam ani pausalne ani skutocne vydavky,len napisem prijmy?A musim si dat do vydavkou odvody do ZP,alebo ked nechcem nemusim ani tie?Dakujem
veronikasad
13.01.11,12:58
Dobry den,
vie mi niekto poradit,ci si mozem podat danove priznanie aj bez vydavkou,s tym,ze si do nakladou nedam ani pausalne ani skutocne vydavky,len napisem prijmy?A musim si dat do vydavkou odvody do ZP,alebo ked nechcem nemusim ani tie?Dakujem
aký máš na to dôvod ?
Zoltán Kovács
13.01.11,12:59
Asi žiadosť o úver....
Zita5
13.01.11,13:09
Daň z príjmu

§ 19
Daňové výdavky
Na začiatok (http://www.porada.sk/t148245-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-do-29-09-2010-a.html#hore)


(1) Ak výšku výdavku (nákladu) limituje osobitný predpis, 83) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky tohto limitu. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon alebo jeho zahrnutie v zdaňovacom období upravuje tento zákon v inej výške ako osobitný predpis, 1) preukázaný výdavok (náklad) možno zahrnúť do daňových výdavkov len v rozsahu a za podmienok ustanovených v tomto zákone. Ak výšku výdavku (nákladu) limituje tento zákon výškou dosiahnutého príjmu alebo výškou príjmu z prijatej úhrady, uplatní sa výdavok (náklad) alebo jeho časť do daňových výdavkov v tom zdaňovacom období, v ktorom bol dosiahnutý príjem alebo prijatá úhrada.


Nie je povinnosť uplatniť resp. zahrnúť výdavok . Ak máte na daň, tak je to Vaše rozhodnutie .Týka sa vedenia účtovníctva .

Ale ak je to špekulatívne rozhodnutie , tak niekedy sa to môže vypomstiť , nemusí to byť zo strany DU .
wallie
13.01.11,13:16
väčšinou je dôvodom to že si chce živnostník vziať úver, a potrebuje teda vykazovať čo najväčší základ dane alebo čistý príjem
veronikasad
13.01.11,13:24
väčšinou je dôvodom to že si chce živnostník vziať úver, a potrebuje teda vykazovať čo najväčší základ dane alebo čistý príjem
Len u živnostníka má v takomto prípade palica dva konce

- vysoké odvody do SP a preddavky do ZP, vysoká daň, príp. aj preddavky, čo popri splácaní úveru nemusí zvládnuť.
Zita5
13.01.11,13:34
V tejto súvislosti (lebo viem že podnikatelia dokážu vymyslieť všeličo ) ma napadlo , že pri kalkulovaní (za účelom vybavenia úveru ) sa potom skresľujú DP a už od 1.1.2001 1.1.2011 tomu spravili koniec s týmto znením §§

§ 6
Príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2011-a.html#hore)


(16) Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil preukázateľné daňové výdavky, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na výdavky uplatňované spôsobom podľa odseku 10. Ak daňovník v podanom daňovom priznaní za príslušné zdaňovacie obdobie uplatnil výdavky spôsobom podľa odseku 10, nemôže ich po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za toto zdaňovacie obdobie zmeniť na preukázateľné daňové výdavky.
veronikasad
13.01.11,13:38
Zitka, tento § súvisí s paušálnymi výdavkami, ak podáš DP, v ktorom si uplatníš jeden alebo druhý spôsob (paušálne výdavky, alebo účtovníctvo) - nemôžeš ho dodatočne meniť (ako sa ti to hodí).
Zita5
13.01.11,15:40
Veď práve aj preto som to uviedla.
maca 1978
14.01.11,06:08
Takze,ak som to dobre pochopila nemusim si uplatnit vydavky,len po lehote na podanie dp to uz nemozem zmenit?Inak dik za rady.
Maria Zuffova
18.01.11,14:29
V JU su pausalna vydavky u podnikatelov za rok 2010 , 40 percent?
Zoltán Kovács
18.01.11,14:56
V JU su pausalna vydavky u podnikatelov za rok 2010 , 40 percent?


Remeselné 60%, voľné 40%. Mimochodom ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak nemôže byť reč o JÚ.
babula12
19.01.11,07:36
Remeselné 60%, voľné 40%. Mimochodom ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak nemôže byť reč o JÚ.

nechápem odpovedi, ak uplatňuješ paušálne výdavky, nemôže byť reč o JÚ. Bolo to myslené, že v tomto prípade sa jedná iba o DP FO
jess
19.01.11,07:40
Kamarát potrebuje byť v pluse tiež kvôli úveru. Dá sa to tak, že niektoré výdavky (réžijné) dám do neovplyvniteľných ZD ? Ovplyvnilo by to potom nejako aj uplatnenú DPH z týchto výdavkov?
Zoltán Kovács
19.01.11,07:53
nechápem odpovedi, ak uplatňuješ paušálne výdavky, nemôže byť reč o JÚ. Bolo to myslené, že v tomto prípade sa jedná iba o DP FO

Ak uplatňuješ výdavky paušálne, potom nerobíš účtovníctvo. Len evidenciu príjmov a všetko ostatné ako predpisuje zákon.
babula12
21.01.11,07:11
Kamarát potrebuje byť v pluse tiež kvôli úveru. Dá sa to tak, že niektoré výdavky (réžijné) dám do neovplyvniteľných ZD ? Ovplyvnilo by to potom nejako aj uplatnenú DPH z týchto výdavkov?

presne tento problém riešim aj ja. Vie niekto poradiť:rolleyes:

a ešte predsa jedna otázočka: "pán podnikateľ" uhrádza FA čiastočne aj na 10 krát a odovzdá mi to až po splatení celej FA. Potom sa mi stalo, že polovica je uhradená v roku 2009 a polovica v roku 2010. VPD z roku 2009 môžem zaúčtovať ako nedaňový výdaj v roku 2010?
Zita5
21.01.11,07:18
Kamarát potrebuje byť v pluse tiež kvôli úveru. Dá sa to tak, že niektoré výdavky (réžijné) dám do neovplyvniteľných ZD ? Ovplyvnilo by to potom nejako aj uplatnenú DPH z týchto výdavkov?

Čo tým potvrdíte ? Že by sa nejednalo o výdavky v súvislosti s podnikaním ? Potom ste nemali nárok na uplatnenie odpočtu DPH .
Zita5
21.01.11,07:21
presne tento problém riešim aj ja. Vie niekto poradiť:rolleyes:

a ešte predsa jedna otázočka: "pán podnikateľ" uhrádza FA čiastočne aj na 10 krát a odovzdá mi to až po splatení celej FA. Potom sa mi stalo, že polovica je uhradená v roku 2009 a polovica v roku 2010. VPD z roku 2009 môžem zaúčtovať ako nedaňový výdaj v roku 2010?

To nie je vadou , že FA uhrádza aj na 10x . V každom roku môžete v peňažnom denníku do výdavkov OVZD zaúčtovať len skutočne uhradené čiastkové platby .Zvyšok neuhradenej FA vediete v záväzkoch .
Zita5
21.01.11,07:27
presne tento problém riešim aj ja. Vie niekto poradiť:rolleyes:

a ešte predsa jedna otázočka: "pán podnikateľ" uhrádza FA čiastočne aj na 10 krát a odovzdá mi to až po splatení celej FA. Potom sa mi stalo, že polovica je uhradená v roku 2009 a polovica v roku 2010. VPD z roku 2009 môžem zaúčtovať ako nedaňový výdaj v roku 2010?

Ak by ste mali problém d účtovaním DPH pri čiastočných úhradách tak postupujete Podľa Postupov v JU


§ 19
Daň z pridanej hodnoty
(5) Pri účtovaní dane z pridanej hodnoty v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku alebo čiastočnom inkase pohľadávky sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky.

P.S. Neviem či som správne pochopila Vašu otázku , že prečo chcete účtovať o VNZD ...
babula12
21.01.11,07:37
To nie je vadou , že FA uhrádza aj na 10x . V každom roku môžete v peňažnom denníku do výdavkov OVZD zaúčtovať len skutočne uhradené čiastkové platby .Zvyšok neuhradenej FA vediete v záväzkoch .


Áno takto by som to zaúčtovala keby som dostala VPD z roku 2009 v roku 2009, ale ja som dostala všetkv VPD až po podaní DP.
Zita5
21.01.11,07:39
Áno takto by som to zaúčtovala keby som dostala VPD z roku 2009 v roku 2009, ale ja som dostala všetkv VPD až po podaní DP.

Tak už rozumiem . Potom jedine podať DDP za rok 2009. Do roku 2010 nemôžete účtovať ani VNZD , nakoľko netýkajú sa roku 2010 .
jess
21.01.11,08:03
Citát:
Pôvodca textu príspevku: jess http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t156124-p2-dp-a-vydavky.html#post1623565)
Kamarát potrebuje byť v pluse tiež kvôli úveru. Dá sa to tak, že niektoré výdavky (réžijné) dám do neovplyvniteľných ZD ? Ovplyvnilo by to potom nejako aj uplatnenú DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) z týchto výdavkov?



Čo tým potvrdíte ? Že by sa nejednalo o výdavky v súvislosti s podnikaním ? Potom ste nemali nárok na uplatnenie odpočtu DPH .

Tak vezmime prípad, že by som dala miesto réžie nejaký tovar do NZD, tiež nemám nárok na odpočet dph ? Tento tovar sa samozrejme predá.

Podľa
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t156530-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-do-31-12-2010-a.html#hore)

[LEFT](1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7.

Keď tento tovar použijem ďalej na dodávku tovarov a služieb, tak potom by som mala mať nárok na dph , nie ?
Zita5
21.01.11,08:09
Citát:
Pôvodca textu príspevku: jess http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t156124-p2-dp-a-vydavky.html#post1623565)
Kamarát potrebuje byť v pluse tiež kvôli úveru. Dá sa to tak, že niektoré výdavky (réžijné) dám do neovplyvniteľných ZD ? Ovplyvnilo by to potom nejako aj uplatnenú DPH (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2011-a.html) z týchto výdavkov?




Tak vezmime prípad, že by som dala miesto réžie nejaký tovar do NZD, tiež nemám nárok na odpočet dph ? Tento tovar sa samozrejme predá.

Podľa
§ 49
Odpočítanie dane platiteľom
Na začiatok (http://www.porada.sk/t156530-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-05-2010-do-31-12-2010-a.html#hore)

[LEFT](1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7.

Keď tento tovar použijem ďalej na dodávku tovarov a služieb, tak potom by som mala mať nárok na dph , nie ?

Z môjho pohľadu asi nie , nemáte ako preukázať , že ste ich zakúpili v súvislosti s dosahovaním príjmov .

Ja som sa ešte nestretla , aby na výdavky neovplyvňujúce základ dane, bol uplatnený odpočet (nehovorím o IM to je iná kapitola ). Tieto výdavky chápem ako výdavky pre osobnú potrebu a nemal byť uplatnený odpočet DPH .

Dobre viete , že to sa deje len z pohľadu vybavovania úveru a nie je to košér ani so Zákonom o účtovníctve takto skreslovať výsledky a taktiež aj s inými zákonmi .

To je môj pohľad na vec, možno niekto z poraďákov má iný názor . Ale názor je názor a zákon je zákon .:)
Zita5
21.01.11,08:17
Ešte dodám, som za to , že je na rozhodnutí podnikateľovi , ktoré výdavky si uplatní do VOZD. Ale nie aby sa to dialo , až po uplatnení odpočtu DPH .
jess
21.01.11,08:19
Ja viem, že to nie je kóšer, takto na konci roka upravovať. K 1.12. bol v pluse, potom v decembri iniciatívne všetky záväzky poplatil (JU) a dostal sa do mínusu a kvôli udržaniu kontokorentu sa potrebuje dostať do plusu.
heja3
21.01.11,09:28
A čo takto neuplatniť mzdové náklady a odvody? Nemá to vplyv na DPH.
heja3
21.01.11,11:16
Ešte dodám, som za to , že je na rozhodnutí podnikateľovi , ktoré výdavky si uplatní do VOZD. Ale nie aby sa to dialo , až po uplatnení odpočtu DPH .

A čo takto mzdy a odvody neuplatniť? Ak však má zamestnancov.
jess
21.01.11,11:32
Našťastie má zamestnancov, takže to mám poriešené. Ďakujem za radu.
Zoltán Kovács
21.01.11,11:35
A čo takto neuplatniť mzdové náklady a odvody? Nemá to vplyv na DPH.


:eek::eek::eek:
Zita5
21.01.11,11:59
A čo takto mzdy a odvody neuplatniť? Ak však má zamestnancov.

Dievčatá ja čo by som bola pre tohto podnikateľa ochotná spraviť , tak jedine ak má nejaký DM , tak prerušiť odpisy (pokiaľ nie je tam niečo na leaging). Inak nič viac .
Ak by nebol spokojný , tak nech si vybaví úver bez preukazovania príjmu .