maticiar
13.01.11,13:27
Obchodujem s akciami a opciami cez zahraničného brokera. Minulý rok som mal zisk 10 000 USD. Akým kurzom mám prepočítat doláre na euro? Ako mám zdanit tento zisk? Mam 2 možnosti, ale neviem, ktorá je správna.
A. 10 000 USD je pribl. 7 700 EUR – 926 EUR (5-násobok živ.minima) = 6 774 EUR (daňový základ), z toho 19% daň je 1 287 EUR.
B. Pripočítať zisk k príjmom zo zamestnania a tieto celkové príjmy zdaniť.


Vdaka za odpoved.
wallie
13.01.11,13:24
prepočítací kurz je riešený v §31 zákona o dani z príjmov, závisí od toho či ste účtovnou jednotkou, čiže v tejto oblasti podnikáte, alebo investujete len ako fyzická osoba občan, ktorý zhodnocuje svoje financie, od toho sa bude ďalej odvíjať aj to, kam treba daný príjem z hľadiska zákona o dani z príjmu zaradiť a ako bude zdaňovaný
maticiar
13.01.11,19:53
Investujem ako fyzicka osoba nepodnikatel.
wallie
14.01.11,11:18
v tom prípade pôjde o príjem podľa §8 - ostatné príjmy konkrétne
príjem §8 ods.1 d) - príjmy z prevodu opcií
príjem §8 ods.1 e) - príjmy z prevodu cenných papierov

t.j. za rok 2010 si podáte daň.priznanie typ B, v ktorom uvediete aj príjem zo zamestnania do §5- zo závislej činnosti a následne aj príjmy do §8, v členení podľa horeuvedeného

prepočítací kurz -§ 31 ods.2
Ak daňovník nie je účtovnou jednotkou, na prepočet sa použije priemerný kurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo bol pripísaný bankou. (možno si vybrať výhodnejší variant podľa platných kurzov, kurzy sú zverejnené na stránke NBS)
maticiar
16.01.11,23:46
Ďakujem za odpoveď, len sa chcem opýtať, či si možem odpočítať ten 5-násobok životného minima zo zisku (ostatne príjmy) tak ako to robí niekto napr.pri prenájme nehnuteľnosti.
wallie
17.01.11,07:43
áno, platí to aj pre príjmy podľa §8 ods.1 písm d) až f), takže aj pre tento druh príjmu, pre rok 2010 sa do priznania uvedie takýto príjem znížený o 925,95 Eur, do priznania podávaného v budúcom roku za r.2011 to bude už v zmysle novely zákona suma len 500 Eur.