Kačena I.
05.12.05,08:29
Slovenská firma AA vyrába tovar pre slovenskú firmu BB. Firma BB predáva tovar do EÚ firme CC. Na dodanom tovare bola nejaká chyba a firma CC pošle firme BB oznámenie o chybe s hodnotou EUR a že o túto hodnotu uhradia menej. Firma BB vystaví dobropis na firmu CC. To isté žiada - vystavenie dobropisu firmou AA. Tá ale žiada faktúru od firmy BB a odmieta vystaviť dobropis. Môže odmietnúť vystavenie dobropisu? Podľa mňa je takýto postup správny a dobropis musia vystaviť. Obdobie presahuje jeden mesiac a potrebujem správne vyriešiť aj DPH.
kalkulka
13.12.05,09:01
Ak firma AA neuzná reklamáciu, tak si myslím, že nemá dôvod vystavovať dobropis.
Kačena I.
13.12.05,10:19
Firma AA reklamaciu uznáva, ale chce, aby jej firma BB vystavila faktúru na základe spísanej reklamácie-teda reklamačnú faktúru.
kalkulka
13.12.05,12:00
Firma BB nemá dôvod vystavovať reklamačnú faktúru, preto žiada vystaviť dobropis. Odporúčala by som, aby firma AA pýtala od firmy BB skôr podklady k vystaveniu dobropisu. Iste firme AA ide o výšku dobropisu. Správnejší postup sa mi vidí uznanie reklamácie s vystavením dobropisu z dôvodu, že firma AA mala pôvodne vystavenú faktúru, ktorú má účtovanú vo výnosoch a z dôvodu uznania reklamácie by som práve tieto ponižovala. Ináč, ak by vám firma BB vystavila reklamačnú faktúru, mali by ste to účtované v nákladoch. Prvý spôsob vyriešenia sa mi zdá správnejší. Veď aj z hľadisla DPH by som upravovala pôvodné plnenie.
Kačena I.
15.12.05,07:28
Absolutne s tebou súhlasim. Len problem je v tom, že ten dobropis AA nechce vystaviť. Nechcem to už zdržiavať, lebo sa blíži koniec roka, tak som povedala, nech BB vystaví reklamačnú fa na AA a chcem to zaúčtovať ako poníženie nákladov. Myslíš, že je to účtovne OK? Na daňový základ to má rovnaký dopad.
kalkulka
16.12.05,09:32
Ponížením nákladov by sa zvýšil výsledok hospodárenia, nemyslím, že by to bolo správne. Uznaním reklamácie by si si znížila predsa výnosy a tak nie je jedno, či znížiš náklady alebo znížiš výnosy. Práve preto by to nebol rovnaký HV a takisto ani daňový základ. Uznaním reklamačnej faktúry by si si mala zvýšiť náklady.
Ľuba
16.12.05,09:59
Ponížením nákladov by sa zvýšil výsledok hospodárenia, nemyslím, že by to bolo správne. Uznaním reklamácie by si si znížila ??? predsa výnosy a tak nie je jedno, či znížiš náklady alebo znížiš výnosy. Práve preto by to nebol rovnaký HV a takisto ani daňový základ. Uznaním reklamačnej faktúry by si si mala zvýšiť náklady.

Tak toto sa mi nezdá. Myslím si, že z hľadiska HV je jedno, či sa ponížia náklady, alebo zvýšia výnosy. Ja by som vystavila reklamačnú faktúru (ako som v podobnom prípade aj vystavila).
kalkulka
19.12.05,04:38
Znížením nákladov predsa zvýšiš HV, znížením výnosov znížiš HV a to by bolo v tvojom prípade uznanie reklamácie. Tak to nie je jedno, či znížiš náklady, alebo znížiš výnosy v prípade reklamácie ako si pôvodne písala.
Ak ti dôjde reklamačná faktúra, tak by si ju mala naúčtovať podľa toho, čoho sa týka do nákladov, ale myslím si, že správnejšie by bolo nie mínusom náklady, ale navýšenie nákladov. Ale najsprávnejšie by bolo vysporiadanie reklamácie cez poníženie výnosov, ako zníženie predajnej ceny.