*monika*
13.01.11,15:37
Prosim vas o radu. Otec je akcionarom v Nafte Gbely a kedze sa stahoval, poziadal o zmenu adresy na cennej listine.
Dostal list, ze sa ma dostavit vratit povodnu akciu, aby mu mohli vydat tu novu. Lenze ta povodna akcia sa pri stahovani stratila. Uz sme prehladali vsetko, nie je jej. Volala som do spolocnosti, vraj musime podat ziadost na sud a sud musi umorit povodnu listinu a na zaklade rozsudku otcovi daju do ruk ten novy cenny papier.
Lenze mi nikto nevie poradit, ako ta ziadost ma vyzerat. Chce to podat na sud - poziadat o umorenie povodnej akcie.
Ako na to? Nemate niekto skusenosti? A este podotazka - netusite niekto, co nas ta sranda bude stat? :-(
Dakujem velmi pekne ak sa najde ochotny cloviecik.
peterknazeje
13.01.11,15:19
Vzor navrhu nemam, zatial som to nepotreboval. Ale keby som to potreboval, tak zajdem do knihkupectva alebo kniznice a pozriem si kniha Vzory zmluv a pravnych podani. Predpokladam, ze to nebude nic zlozite, par viet na A4.

V prípade straty alebo zničenia je akcionár povinný nahlásiť takúto udalosť bezodkladne spoločnosti NAFTA a.s. zaslaním vyplneného oznámenia o strate, odcudzení alebo zničení akcie s úradne overeným podpisom akcionára. To ste uz asi urobili.

Sudny poplatok je:
Z návrhu na umorenie listiny 1 % z nominálnej hodnoty, najmenej 6,50 eura, najviac 663,50 eura.

Obciansky sudny poriadok

§ 185i Konanie o umorenie listín
(1) Umoriť možno stratenú alebo zničenú listinu, ktorú treba predložiť na uplatnenie práva.
(2) V konaní pred súdom nemožno umoriť také listiny, ktoré podľa zákona je oprávnená umoriť právnická osoba, ktorá ich vystavila.

§ 185j
(1) Návrh na umorenie listiny môže podať každý, kto má na jej umorení právny záujem.
(2) Súd rozhoduje bez pojednávania uznesením, ktoré doručí do vlastných rúk.

§ 185l
(1) V návrhu na umorenie listiny treba uviesť skutočnosti, z ktorých vyplýva, že z listiny alebo na jej základe možno uplatniť nejaké právo. K návrhu treba predložiť odpis listiny alebo označiť listinu, jej vystaviteľa, prípadne aj iné osoby podľa listiny zaviazané, ako aj také údaje, ktoré listinu odlišujú od iných listín toho istého druhu.
(2) Ak je v listine uvedená určitá suma, treba uviesť i tento údaj.