a.meckova@zoznam.sk
13.01.11,20:34
Ahojte som tu nová a potrebujem poradiť. Chcela by som si sama urobiť DP ako živnostník. Mám na to pr. ALFA no mám obavy, že to asi nezvládnem. Má s tým niekto z vás skúsenosti?:confused:
Ďakujem
danushka
13.01.11,19:45
http://www.porada.sk/t72338-zaciatocnik-v-jednoduchom-uctovnictve.html?highlight=za%E8iato%E8n%EDk+jedno duchom+%FA%E8tovn%EDctve
http://www.porada.sk/t4907-ako-na-alfu.html

čítaj zákon o :
Dani z príjmu FO
Zákon o SP
Zákon o ZP
Zákon o účtovníctve
Zákon o správe daní a poplatkov
astensova
13.01.11,19:46
Tak treba ísť na školenie programu alebo dobrá účtovníčka alebo školenie účtovníctva. Nepíšeš konkrétne čo nezvládneš.
Ekonomka-SR
13.01.11,19:52
Ahojte som tu nová a potrebujem poradiť. Chcela by som si sama urobiť DP ako živnostník. Mám na to pr. ALFA no mám obavy, že to asi nezvládnem. Má s tým niekto z vás skúsenosti?:confused:
Ďakujem
výdavky si teda budeš uplatňovať skutočné asi. Lebo je možno aj paušálnych výdavkov, vtedy nemusíš viesť účtovníctvo. Stačí viesť evidenciu príjmov. Neviem, čo konkrétne potrebuješ vedieť.
DP sa podáva do konca marca, ale môžeš písomne požiadať aj o odklad do konca júna. Žiadosť musíš dať do konca marca.
danushka
13.01.11,19:53
Tak treba ísť na školenie programu alebo dobrá účtovníčka alebo školenie účtovníctva. Nepíšeš konkrétne čo nezvládneš.

Pár príspevkami sa nedá objasniť práca v JÚ.
Ak nie si registrovaná pre DPH a tvoje skutočné výdavky okrem odvodov do SP a ZP sú nižšie ako 40%, nie je čo riešiť.
Zver sa do rúk pani účtovníčke, ktorá Ti spraví DP paušálne, zmestíš sa takto do 100€ /odmena za spracovanie DP externe/a budeš mať čistú hlavu.


mimotemy
...už to začína :rolleyes:
danushka
13.01.11,19:58
Tak treba ísť na školenie programu alebo dobrá účtovníčka alebo školenie účtovníctva. Nepíšeš konkrétne čo nezvládneš.

A k tomu, čo nezvládneš ešte pár slov...
Program nemôžeš zvládnuť, keď nerozumieš súvislostiam JÚ, aká je postupnosť evidencie dokladov, výstupy, aké uzávierkové doklady patria k ročnej závierke v JÚ.

Ono to jednoduché účto vôbec nie je až tak jednoduché, ako hop na krávku, bude teľa:).
astensova
13.01.11,20:06
[QUOTE=danushka;1617448]Prepáč astensova, ale pár príspevkami sa nedá objasniť práca v JÚ.
Ak nie si registrovaná pre DPH a tvoje skutočné výdavky okrem odvodov do SP a ZP sú nižšie ako 40%, nie je čo riešiť.
Zver sa do rúk pani účtovníčke, ktorá Ti spraví DP paušálne, zmestíš sa takto do 100€ /odmena za spracovanie DP externe/a budeš mať čistú hlavu.
Veď práve neviem čo nezvládne či program alebo účtovanie, preto som to tak napísala. Veď porada je o riešení problémov. Nič v zlom.
danushka
13.01.11,20:08
[QUOTE=danushka;1617448]Prepáč astensova, ale pár príspevkami sa nedá objasniť práca v JÚ.
Ak nie si registrovaná pre DPH a tvoje skutočné výdavky okrem odvodov do SP a ZP sú nižšie ako 40%, nie je čo riešiť.
Zver sa do rúk pani účtovníčke, ktorá Ti spraví DP paušálne, zmestíš sa takto do 100€ /odmena za spracovanie DP externe/a budeš mať čistú hlavu.
Veď práve neviem čo nezvládne či program alebo účtovanie, preto som to tak napísala. Veď porada je o riešení problémov. Nič v zlom.

Maličký omylček se nám vloudil, aj som to ,,prepáč astensova vymazala " :D, uvedomila som si, že Ty si doma v problematike, takže sa ospravedlňujem :) :) :)
astensova
13.01.11,20:10
[QUOTE=astensova;1617465]

Maličký omylček se nám vloudil, aj som to ,,prepáč astensova vymazala " :D, uvedomila som si, že Ty si doma v problematike, takže sa ospravedlňujem :) :) :)
danushka som rada, že sme sa pochopili.:o
Ekonomka-SR
13.01.11,20:11
Ahojte som tu nová a potrebujem poradiť. Chcela by som si sama urobiť DP ako živnostník. Mám na to pr. ALFA no mám obavy, že to asi nezvládnem. Má s tým niekto z vás skúsenosti?:confused:
Ďakujem
paušalne by si to mohla zvládnuť aj sama............ak si ešte nerobila s jednoduchým účtovníctvom, tak to bude ťažšie. možno by pomohlo aj školenie, ak sa tomu chceš venovať.
danushka
13.01.11,20:18
paušalne by si to mohla zvládnuť aj sama............ak si ešte nerobila s jednoduchým účtovníctvom, tak to bude ťažšie. možno by pomohlo aj školenie, ak sa tomu chceš venovať.
Maličká poznámočka, lebo ma rozdrapí;)
Ak sa chce tomu venovať, len ,,školenie" nepomôže .

Prosím účtovníci, neprznite svoju prácu:mee::mee::mee:

Ja už nie som účtovník, ale mám pred touto drinou neskutočný rešpekt !
astensova
13.01.11,20:18
paušalne by si to mohla zvládnuť aj sama............ak si ešte nerobila s jednoduchým účtovníctvom, tak to bude ťažšie. možno by pomohlo aj školenie, ak sa tomu chceš venovať.
Je dosť ťažké sa venovať aj svojej práci a k tomu ešte aj účtovníctvu a zákonom ktoré sa stále menia a novelizujú.
danushka
13.01.11,20:24
Je dosť ťažké sa venovať aj svojej práci a k tomu ešte aj účtovníctvu a zákonom ktoré sa stále menia a novelizujú.

mimotemy
Moje bývalej susedy dcéra sa vydala do Talianska. Rekonštruovali si byt, išli kúpiť novú WC dosku...
Manžel Ital chytil ,,zlaté stránky", že pozháňa montéra na montáž WC dosky...
Naša Slovenka čiperná mu vzala telefón, že či mu preskočilo, že to spraví aj ona...
On ten telefón vzal späť, že neprichádza do úvahy...
Povedal jej, že každý nech robí to, čo ho živí...

Ale my Slovaci niéééé, my sme tak dokonalí, my chceme vedieť urobiť všetko !
Preto je tu taká nezamestnanosť...
durisovad
13.01.11,21:01
Aj mojej dcere sa nieco podobne stalo v Anglicku, kde opatrovala deti. V dome boli 3 muchy, domaci zavolali deratizera, ten vystriekal v dome jednu plechovicu spreja, zinkasoval patricny peniaz, plechovicu zahodil do kosa a odisiel. Dcera si plechovicu pozrela a na druhy den taku istu kupila v obchode za desatinu ceny. Myslela, ze ju pochvalia, ale dockala sa pokarhania, ze ona to predsa nemoze nastriekat tak odborne ako ten deratizer.
Tymito dvomi prispevkami sme sa dostali k tomu, ze vo svete vsetko robia odbornici, teda aj uctovnictvo.
astensova
13.01.11,21:05
Keď tak čítam tak tá Slovač je aj do voza aj do koča. Poradíme si skoro vo všetkom sami. Preto tá nezamestnanosť. Ale dokedy.
durisovad
13.01.11,21:11
Ja by som povedala, ze preto si vela veci chceme robit sami, lebo nie je proporcia medzi ocenenim nasej prace a prace tych druhych. Remeselnik si bez hanby za hodinu prace vypyta 100 Eur, ale uctovnik ak chce 100 Eur zarobit, musi veru vela studovat a makat. A navyse este brat zodpovednost.
astensova
13.01.11,21:14
Ja by som povedala, ze preto si vela veci chceme robit sami, lebo nie je proporcia medzi ocenenim nasej prace a prace tych druhych. Remeselnik si bez hanby za hodinu prace vypyta 100 Eur, ale uctovnik ak chce 100 Eur zarobit, musi veru vela studovat a makat. A navyse este brat zodpovednost.
A to sa čudujú prečo tak veľa pýtame. Práve že odbornosť by sa mala ceniť oveľa viac. Ale to pochopí len ten kto v tomto fachu robý.:cool:
Ekonomka-SR
13.01.11,21:28
Je dosť ťažké sa venovať aj svojej práci a k tomu ešte aj účtovníctvu a zákonom ktoré sa stále menia a novelizujú.
nedá mi nereagovať na Vašu , ak to môžem nazvať námietku. Ja nepodceňujem prácu účtovníka, sama robím v tomto fachu a viem čo ma to stojí nervov a úsilia a človek nemôže zaspať na vavrínoch, lebo vždy sa menia zákony a treba to stále sledovať, aby človek bol v tom dobrý. Ale ak niekto chce radu, tak prečo neporadiť. Myslela som, že od toho porada je a že človek môže človeku pomôcť. A neurazte sa, ale možno dotyčná osoba ani nevie, že DP si môže urobiť aj paušálne a uznáte hádam, že na to 3 VŠ netreba.
Ekonomka-SR
13.01.11,21:33
Maličká poznámočka, lebo ma rozdrapí;)
Ak sa chce tomu venovať, len ,,školenie" nepomôže .

Prosím účtovníci, neprznite svoju prácu:mee::mee::mee:

Ja už nie som účtovník, ale mám pred touto drinou neskutočný rešpekt !
správne ste to nazvali "drinou" a doplniť snáď ešte aj to, že nedocenenou prácou. ale nebudem tu písať hlúposti, ale radšej poradím ak viem. Od toho je porada myslím.
Ekonomka-SR
13.01.11,21:41
Keď tak čítam tak tá Slovač je aj do voza aj do koča. Poradíme si skoro vo všetkom sami. Preto tá nezamestnanosť. Ale dokedy.
ak je človek šikovný a dokáže pracovať 20 hodín denne a popritom mať športové aktivity, venovať sa rodine,....... ja len kvitujem. Nezamestnanosť vzniká ináč a o tom sa predsa nebudeme baviť.
danushka
14.01.11,06:24
nedá mi nereagovať na Vašu , ak to môžem nazvať námietku. Ja nepodceňujem prácu účtovníka, sama robím v tomto fachu a viem čo ma to stojí nervov a úsilia a človek nemôže zaspať na vavrínoch, lebo vždy sa menia zákony a treba to stále sledovať, aby človek bol v tom dobrý. Ale ak niekto chce radu, tak prečo neporadiť. Myslela som, že od toho porada je a že človek môže človeku pomôcť. A neurazte sa, ale možno dotyčná osoba ani nevie, že DP si môže urobiť aj paušálne a uznáte hádam, že na to 3 VŠ netreba.

Trošku si dovolím zaoponovať Ekonmka-SR...
Neviem ako dlho si zaregistrovaná na Porade, ale zač. roka vždy zvýši požiadavky tohto typu a o tom tu je krásna témička http://www.porada.sk/t105262-uctovnik-samostatno-nesamostatny.html?highlight=%FA%E8tovn%EDk+samosta tne+nesamostatn%FD

Poradiť niekomu, to áno, ale niekto túto prácu veľmi zľahčuje a má pocit, že virtuálne sa dá urobiť všetko, aj DP zadarmo.
V princípe nie je ťažké urobiť priznanie paušalistovi, ale presne taký paušalista môže mať príjmy z TPP, nárok na daň. bonus, manželku na materskej a netreba zabudnúť na výkaz do SP a RZZP.
Toto všetko spraví jedna účtovníčka s prehľadom a zodpovedne za smiešny peniaz a paušalista sa kľudne môže venovať svojej práci a rodine.
Stále tvrdím, nech ľudia robia to, čomu rozumejú a tomu, čomu nerozumejú, nech nechajú odborníkom.

Mne by napríklad nenapadlo podomácky si vŕtať do zuba, lebo nie som lekár;).
astensova
14.01.11,07:51
Presne tak ako tvrdí Danushka. Zadávajúca nedala konkrétnu otázku a preto je ťažko radiť. Viac sa neozvala v čom je problém. Tak čo už.
a.meckova@zoznam.sk
15.01.11,11:14
Ďakujem vám všetkým za pomoc.
Viem ako pracovať v ALFE, mám ju už 4 rok, ale doteraz mi robila jedna pani. Chcela by som aspoň na tom ušetriť, že si urobím sama. Mám tam nahratá fa. , v peňaž. denníku, výdaje za ZP a SP. Je to správne? A malo by to potom keď sa to stiahne do DP vyrátať samo? Vďaka.
a.meckova@zoznam.sk
15.01.11,11:17
Nemala som čas sa pozrieť na vaše rady. Od rána do večera som v robote a potom dojdete domov: a ide to -deti, varit na druhý deň a tď.