Ibanez2
14.01.11,00:33
Dobrý deň
Potreboval by som radu ohladom reklamácie, ktorá trvá viac ako 30 dní. Som fyzická osoba a reklamoval som notebook u jednej spoločnosti cez internet (internetový obchod s elektronikou). Notebook je po 30 dňoch stále u nich, ale oni ma presviedčajú, že notebook opravili do 30 dní, problém je však v tom, že ho stále neodoslali.

V zákone neni jasne naformulované, čo znamená ukončenie reklamácie. Iba to, že predávajúci je povinný opraiť tovar do 30 dní.

Teoreticky sa však môže stať, že tovar sa opraví do napr do 30 dní, ale následkom pochybenia (zabudnutie odoslania tovaru alebo iné) ho dostanem do rúk až po napr. 60 dňoch.

Alebo to treba chápať, že proces reklamácie je ukončený vtedy, keď tovar dostanem fyzicky do rúk? Čiže sa musí opraviť AJ doručiť mne do rúk DO 30 dní?
bubkoch
14.01.11,10:25
reklamacia sa povazuje za vybavenu okamihom, kedy cely proces skoncil a od ziadnej zo stran sa uz neocakava ziaden krok ... t.j. napr. okamihom
- zamietnutia reklamacie predajcom a vratenim tovaru kupujucemu
- vratenia opraveneho tovaru
- vratenia penazi
...
misoft
14.01.11,11:11
Ibanez2 teba nemá čo zaujímať, že oni ho ešte nedostali, reklamáciu si si uplatňoval u predajcu, u ktorého si ho kupoval, v tomto ohľade si postupoval podľa reklamačného poriadku a partnerom pri vybavovaní reklamácie je obchod. Tým, že do 30 dní ti tvoju reklamáciu nevybavili, porušili reklamačný poriadok a ako napísal bubkoch - reklamácia je vybavená vtedy, ak sú všetky kroky ukončené a nenasledujú žiadne ďalšie. Ty máš teraz možnosť
A) žiadať zľavu (zbytočné)
B) žiadať vrátenie tovaru (ale ako, keď ho ešte nemajú - zbytočné)
C) odstúpiť od zmluvy z dôvodu nevybavenia reklamácie a žiadať späť plnú sumu za tovar.
draik
14.01.11,16:41
Zakon o ochrane spotrebitela:
vybavením reklamácie sa rozumie ukončenie reklamačného konania odovzdaním opraveného výrobku, výmenou výrobku, vrátením kúpnej ceny výrobku, vyplatením primeranej zľavy z ceny výrobku, písomná výzva na prevzatie plnenia alebo jej odôvodnené zamietnutie

Vybavenie reklamácie však nesmie trvať dlhšie ako 30 dní odo dňa uplatnenia reklamácie. Po uplynutí lehoty na vybavenie reklamácie má spotrebiteľ právo od zmluvy odstúpiť alebo má právo na výmenu výrobku za nový výrobok.
pepsikova
15.01.11,07:47
...ak predajca vrátil reklamovaný tovar dodávateľovi a dodávateľ sa o vade nevyjadril v reklamačnej dobe 30 dní, má spotrebiteľ nárok na vrátenie peňazí za reklamovaný tovar v plnej výške a zákazník musí byť do 3 dní po uplynutí 30-dňovej lehoty informovaný o spôsobe vybavenia...
..dodávateľ aj predajca sú povinní ustrážiť 30 dňovú lehotu, ktorá je stanovená zákonom...
..takže teraz si môžeš žiadať vrátenie peňazí a nemusí ťa zaujímať, kde ten opravený tovar je, či ho poslali do predajne, alebo k tebe..
Ibanez2
15.01.11,11:26
Dakujem za rady. Lebo uz je to 41 dni, konkretne sa jedna o spolocnost alza.sk. Obracaju sa na to, ze v systeme mali, ze tovar opravili do 30 dni, ale z blizsie nepopisaneho dovodu! tovar nedokazali poslat mne do ruk. Tak som sa musel vyjadrit emailom (kedze sa s nimi absolutne nedalo skontaktovat telefonicky, co je o ich spolocnosti zname), ze chcem odstupit od zmluvy. Bol som pekne napaleny ze sa s nimi neda skontaktovat.
Odpoved na to som dostal, ze tovar oni maju opraveny, opravili ho do 30 dni tak potom nemam narok na vratenie penazi! Preto ma zaujimalo, co sa povazuje za vybavenie reklamacie, ked som sa pozeral do zakona.

Aj na moje vyhrazky, ze skontaktujem SOI reagovali s chladnou hlavou, vraj uz to opravili (schvalne sa snazili natahovat cas) a do 2 dni mi to dojde. Cize v pondelok ocakavam, ze budem mat notebook doma. Neviem ako mam postupovat dalej :mad:
misoft
15.01.11,13:51
Opraviť ho mohli do 30 dní, ale nebol do 30 odovzdaný do rúk majiteľa, ani ti neoznámili výsledok - nesplnili reklamačný poriadok.
draik i pepsikova ti to napísali (aj ja som to písal).
Jednoducho nim napíš, že z dôvodu nedodržania 30 dňovel lehoty na vybavenie reklamácie odstupuješ od zmluvy a žiadaš vrátiť späť kúpnu cenu.
Zákon na ochranu spotrebiteľa 250/2007 Z.z. §18 ods. 4); ods. 6). Ak to náhodou nevedia, tak nech sa to naučia. Teba zaujíma len to, že do 30 dní ti neoznámili výsledok reklamácie a to sa považuje ako neodstrániteľná chyba ===> vrátenie peňazí a punktum.
pepsikova
15.01.11,19:13
Dakujem za rady. Lebo uz je to 41 dni, konkretne sa jedna o spolocnost alza.sk. Obracaju sa na to, ze v systeme mali, ze tovar opravili do 30 dni, ale z blizsie nepopisaneho dovodu! tovar nedokazali poslat mne do ruk. Tak som sa musel vyjadrit emailom (kedze sa s nimi absolutne nedalo skontaktovat telefonicky, co je o ich spolocnosti zname), ze chcem odstupit od zmluvy. Bol som pekne napaleny ze sa s nimi neda skontaktovat.
Odpoved na to som dostal, ze tovar oni maju opraveny, opravili ho do 30 dni tak potom nemam narok na vratenie penazi! Preto ma zaujimalo, co sa povazuje za vybavenie reklamacie, ked som sa pozeral do zakona.

Aj na moje vyhrazky, ze skontaktujem SOI reagovali s chladnou hlavou, vraj uz to opravili (schvalne sa snazili natahovat cas) a do 2 dni mi to dojde. Cize v pondelok ocakavam, ze budem mat notebook doma. Neviem ako mam postupovat dalej :mad:..

..no možné je myslieť si všeličo..aj to, že notebook ako reklamáciu spracovali, až keď si sa ozval..ja by som neprevzala, ale kontaktovala SOI..dôvodov máš na to dosť a pokiaľ je predajca nekomunikatívny, nesplnil záväzok, ktorý mu vyplýva z reklamačného poriadku, nuž má problém...doložiť môžeš k sťažnosti na SOI emailovú komunikáciu s predajcom...nemôžeš prehrať, len získať...
...ako napísal misoft, žiadaj späť peniaze..