anna81
14.01.11,09:41
Ahojte, prosím o Váš názor:

môže družstvo (založené v r. 2010, zamerané na lesnú a poľnohospodársku činnosť) vytvoriť k 31.12.2010 rezervu na lesnú pestovnú činnosť?

odobrný lesný hospodár by vypracoval potrebný projekt, lenže družstvo ešte nemá spísané nájomné zmluvy s vlastníkmi lesov a pôdy, tieto zmluvy sa budú vyhotovovať v r. 2011...
a_je_to
14.01.11,18:46
Legislatívne predpoklady pre tvorbu rezervy /daňovej/ na lesnú pestovnú činnosť z nákladov podľa § 20, ods. 9, písm. b ZoDP sú :
- lesnícka činnosť podľa zákona č. 326/2005 o lesoch v predmete subjektu a jej skutočný výkon,
- projekt prác - zalesňovania a výchovy lesných porastov od rúbaniska do štádia zabezpečenia kultúr a nárastov, OLH vie presne dokedy,
- potvrdenie lesného hospodára subjektu
Logické dôvody vytvorenia tejto rezervy k 31.12.10 sú :
- v roku 2010 subjekt ťažil väčšiu plochu lesov, vznikli mu jednak vyššie príjmy a jednak zalesňovacia povinnosť a výchova mladého lesa
- treba uchrániť vyšší hospodársky výsledok 2010 pred vysokým zdanením a peniaze pred rozdelením, na vyššie náklady pestovnej činnosti 2011 až do zabezpečenia ťažbových plôch cez vytvorenie rezervy na úkor nákladov,
Subjekt, ktorý má v predmete lesnícku činnosť, ale ešte v roku 2010 nemal v užívaní lesné pozemky /budú až v 2011/ nemôže mať ani vysoký hospodársky výsledok z lesníckej činnosti, ani vlastnú zalesňovaciu a výchovnú povinnosť, ani reálne projekty vlastnej lesníckej pestovnej činnosti, ba ani svojho lesného hospodára.
Podľa toho sa domnievam, že tvorba /daňovej/ rezervy na lesnú pestovnú činnosť k 31.12.10 vo vašom prípade bude asi predčasná a mimo legislatívneho aj prvoplánového účelu. Nedaňovú rezervu možno tvoriť kedykoľvek a na čokoľvek.
anna81
17.01.11,07:46
Ďakujem za podrobnú odpoveď!
cibka1
27.02.13,10:45
Dobrý deň, ja mám otázky k rezerve na LPČ a prosila by som nejakú dobrú dušu o radu..

k 31.12.2011 sme vytvorili rezervu na rok 2012-2013 podľa podkladov OLH 548AE/451AE (jednotlivé činnosti som si rozdelila analyticky-napr. zalesnenie, vyžínanie,ochrana..).
v priebehu roka2012 sme rezervu čerpali: a) dodávateľsky 451AE/321 a 343/321
b) vlastným nákupom (napr.ochrana pellacol) 451AE/211
c) práce vykonané zamestnancami 451AE/331 toto som si nie istá...

niektoré dodávateľské práce ale prevýšili sumu vytvorenej rezervy (napr. vyžínanie) 518/321?
(ak bolo faktúrované zalesnenie 451AE/321 a na tej istej faktúre ajvyžínanie, ktoré je už vyčerpané 518/321)
a teraz neviem, či mám rezervu k 31.12.2012 zrušiť, keď na niektorej analyt. 451 je rezerva vyčerpaná a na inej analyt.evid. nie? alebo vytvoriť ďalšiu rezervu len na vyčerpané činnosti?
a_je_to
27.02.13,21:53
Dobrý deň, ja mám otázky k rezerve na LPČ a prosila by som nejakú dobrú dušu o radu..

k 31.12.2011 sme vytvorili rezervu na rok 2012-2013 podľa podkladov OLH 548AE/451AE (jednotlivé činnosti som si rozdelila analyticky-napr. zalesnenie, vyžínanie,ochrana..).
v priebehu roka2012 sme rezervu čerpali: a) dodávateľsky 451AE/321 a 343/321
b) vlastným nákupom (napr.ochrana pellacol) 451AE/211
c) práce vykonané zamestnancami 451AE/331 toto som si nie istá...

niektoré dodávateľské práce ale prevýšili sumu vytvorenej rezervy (napr. vyžínanie) 518/321?
(ak bolo faktúrované zalesnenie 451AE/321 a na tej istej faktúre ajvyžínanie, ktoré je už vyčerpané 518/321)
a teraz neviem, či mám rezervu k 31.12.2012 zrušiť, keď na niektorej analyt. 451 je rezerva vyčerpaná a na inej analyt.evid. nie? alebo vytvoriť ďalšiu rezervu len na vyčerpané činnosti?

Účtovanie je dobré, vrátane miezd. Ale až takú podrobnú analytiku rezerva nevyžaduje. Ja tvorím analytiku iba podľa roku tvorby. Rezerva sa tvorí a môže vyčerpať iba na presný účel a tým je len zabezpečenie následných porastov na konkrétnych plochách, nie metóda dosiahnutia. Ak raz bolo treba opakované zalesnenie, s ktorým sa nerátalo, tak sa rezerva vyčerpá prednostne nato ... a na vyžínanie a ochranu z rezervy nezostane. Potreba sa pokryje z nákladov. Účel zostáva, aj keď metóda jeho dosiahnutia sa v prírodných podmienkach mení viac, než vo výrobnej hale. U rezervy možno napadnúť iba to, že sa vytvorila dokazateľne vyššia, než požadoval konkrétny účel. Aj to by bolo s odstupom času ťažké. Tiež, že sa neevidovalo jej čerpanie, že sa neinventarizoval zostatok, ale iné nie.
Určite, že čerpanie rezervy dodatočne hodnotí kvalitu a presnosť jej tvorby. Ale variabilita a alternatívnosť čerpania je dovolená jej odhadnou povahou, vyplývajúcou z § 19, PÚP, pozri si to. Tam je charakterizovaná ako záväzok s neurčitým časovým vymedzením a neurčitou výškou, určitý je iba konkrétny cieľ - zabezpečenie konkrétnej plochy. Kým nie je plocha zabezpečená, tak by nebolo v súlade s jej poslaním, aby sa musela zrušiť. Rezervu nemožno tvoriť na vyčerpané činnosti, lebo sa tvorí do budúcna, nie do minula. Ale vyčerpané činnosti možno dodatočne :-) vydávať za plánované v rezerve :-).
cibka1
28.02.13,09:17
ahoj, takže ak som to dobre pochopila, netrebalo to analyticky ročleňovať, ale ja som si to rozčlenila aj kvoli tomu, aby sme vedeli, koľko nás jednotlivé činnosti stáli ;-)
mne sa teraz jedná o to, keďže na 451AE ide napr. vyžínanie do mínusu,či to môžem tak ponechať, lebo v konečnom dôsledku rezerva celkovo ako taká vyčerpaná nie je?
s tou tvorbou rezervy na vyčerpané činnosti som to myslela tak, že sa bude tvoriť do budúcna, nie do minula, lebo aj v roku 2013 budeme potrebovať vyžínať...
neviem či som sa jasne vyjadrila, ide mi o to, že 451AEvyžínanie je v mínuse k 31.12.2012, v roku 2013 môžem čerpať z tejto analytiky ďalej?
a_je_to
28.02.13,18:37
ahoj, takže ak som to dobre pochopila, netrebalo to analyticky ročleňovať, ale ja som si to rozčlenila aj kvoli tomu, aby sme vedeli, koľko nás jednotlivé činnosti stáli ;-)
mne sa teraz jedná o to, keďže na 451AE ide napr. vyžínanie do mínusu,či to môžem tak ponechať, lebo v konečnom dôsledku rezerva celkovo ako taká vyčerpaná nie je?
s tou tvorbou rezervy na vyčerpané činnosti som to myslela tak, že sa bude tvoriť do budúcna, nie do minula, lebo aj v roku 2013 budeme potrebovať vyžínať...
neviem či som sa jasne vyjadrila, ide mi o to, že 451AEvyžínanie je v mínuse k 31.12.2012, v roku 2013 môžem čerpať z tejto analytiky ďalej?

Veď práve preto sa podrobná analytika nerobí. Ak chceš mať prehľad v čerpaní rezervy, tak to nemusí byť práve v hlavnej knihe. Postupy hovoria, že rezervy nemôžu mať aktívny zostatok, to platí aj pre analytiku. Ak chceš pokračovať v analytike, tak urob zmenu plánu a preúčtuj voľné zdroje z jednej analytiky do druhej, to môžeš. Zmenu daj odsúhlasiť OLH a máš aj doklad. Dostať mínusové analytiky do plusu novou rezervou nie je najvhodnejšie. Lebo práve iná rezerva by mala mať inú analytiku.
cibka1
04.03.13,07:27
ok, ďakujem ti a_je_to
analytiku preúčtujem a budem pokračovať aj v roku 2013 v čerpaní rezervy, novú rezervu vytvorím až k 31.12.2013 na roky 2014-2015
urbariatps
06.03.13,16:37
v akom zákone sa dozviem o tvorbe a čerpaní rezervy na LPČ?
ďakujem
Tweety
06.03.13,16:45
v akom zákone sa dozviem o tvorbe a čerpaní rezervy na LPČ?
ďakujem
V Zákone o dani z príjmov, konkrétne §20.
98)Zákon č. 326/2005 Z. z. o lesoch.
99)§ 20 ods. 6 zákona č. 326/2005 Z. z.
99a)§ 47 zákona č. 326/2005 Z. z.
a_je_to
06.03.13,19:08
v akom zákone sa dozviem o tvorbe a čerpaní rezervy na LPČ?
ďakujem

To hlavné nájdeš v predchádzajúcom príspevku od Tweety, teda § 20, ods. 9, písm. b, ZoDP. Upresňujem, aby si nemusela veľa zbytočne čítať. Ak by Ťa otázka zaujímala viac, pozri si aj § 19, postupov pre PÚ o rezervách a § 26 vyhlášky 453/2006. Zákony o dani a účtovníctve máš tu, zákony o lese na www.lesnyurad.sk (http://www.lesnyurad.sk) - základná legislatíva.