matej37
14.01.11,08:43
Chcem začať podnikať s bratom a otcom so satelitnou technikou.

Ale chcel by som to tak urobiť, aby sme si delili zisk.

Je to možné, že by som si založil s.r.o a ja budem konateľ a oni budú moji dvaja spoločníci? Ale tak to chcem, že bez mojho súhlasu (podpisu) nemôžu podpisovať zmluvy.


Lebo keby som mal živnosť, tak by som ich musel zobrať ako zamestnancov a keby nebol zisk, tak budem v strate, keď im budem musieť dávať výplatu.

A na dohodu alebo skrátený pracovný uväzok nechcú ísť.


Ďakujem za odpovede
KEJKA
14.01.11,07:52
spoločníci sa podieľajú na zisku, nie na konaní v sro.
Ak budeš jediný konateľ, tak podpisovať a riadiť sro budeš len ty.
Minimálne raz za rok zvoláš VZ, tam schválite všetko potrebné, RUZ, delenie zisku......iné
astensova
14.01.11,07:57
Treba to zapísať do spoločenskej zmluvy spoločnosti, že bez súhlasu / podpisu/ konateľa nemôžu podpisovať zmluvy. Na tom sa treba dohodnúť a spisať.
KEJKA
14.01.11,08:07
spoločníci zo zákona nie sú oprávnení podpisovať - také zmluvy by boli neplatné.
astensova
14.01.11,08:22
Prepáč Kejka, Zalobaba zle som to prečítala chybička sa vyskytla Máte úplnú pravdu. ospravedlňujem sa
matej37
14.01.11,08:27
Budú sa im započítavať roky do dôchodku, nemocenské, zdravotné?Ako je to s platením odvodov? Nebudú ukrátený o niečo?

Ide mi len o to, aby som tam len ja mohol rozhodovať.

A chcem sa ešte spýtať, keď budem ja konateľ a zároveň aj spoločník, budem môcť iba ja zvolávať valné?
sroservis
14.01.11,08:47
Dobrý deň,

s.r.o. ovládajú spoločníci rozhodujúci na valnom zhromaždení podľa veľkosti svojich hlasov, nie konatelia, ktorí v podstate len vykonávajú vôľu spoločníkov (val. zhromaždenia).
O vymenovaní a odvolaní konateľa rozhodujú spoločníci opäť na valnom zhromaždení.

Ak chcete spoločnosť ovládať Vy, mali by ste sa stať spoločníkom s väčšinovými hlasovacími právami.

Zvolať valné zhromaždenie môžu spoločníci za zákonom splnených podmienok aj sami, avšak jedna vec je zvolávanie valného a druhá spôsobilosť val. zhromaždenia rozhodovať (to treba v spoločenskej zmluve nastaviť tak, aby valné zhromaždenie nemohlo rozhodnúť bez Vás).

Všetko dobré.
KEJKA
14.01.11,14:09
Budú sa im započítavať roky do dôchodku, nemocenské, zdravotné?Ako je to s platením odvodov? Nebudú ukrátený o niečo?

Ide mi len o to, aby som tam len ja mohol rozhodovať.

A chcem sa ešte spýtať, keď budem ja konateľ a zároveň aj spoločník, budem môcť iba ja zvolávať valné?
miešaš hrušky s jablkami - o rozhodovaní ti už napísali dosť.
Ak spoločníci nebudú zamestnaní, budú mať len podiel na zisku, tak z toho po novom budú platiť akurát ZP.
Do dôchodku roky sa započítavjú podľa odvodov do SP ako aj výška dôchodku je závislá od odvodov do SP.
Takže v sro by museli firgurovať ako zamestnanci, mať mzdu, sro bude musieť platiť odvody.......


Dobrý deň,

s.r.o. ovládajú spoločníci rozhodujúci na valnom zhromaždení podľa veľkosti svojich hlasov, nie konatelia, ktorí v podstate len vykonávajú vôľu spoločníkov (val. zhromaždenia).
O vymenovaní a odvolaní konateľa rozhodujú spoločníci opäť na valnom zhromaždení.

Ak chcete spoločnosť ovládať Vy, mali by ste sa stať spoločníkom s väčšinovými hlasovacími právami.

Zvolať valné zhromaždenie môžu spoločníci za zákonom splnených podmienok aj sami, avšak jedna vec je zvolávanie valného a druhá spôsobilosť val. zhromaždenia rozhodovať (to treba v spoločenskej zmluve nastaviť tak, aby valné zhromaždenie nemohlo rozhodnúť bez Vás).

Všetko dobré.
so všetkým súhlasím.
Podpisuje zmluvy iba konateľ-teda ty. bežnú činnosť firmy. teda máš v právomoci iba ty.
Zvoláš VZ a tam sa budete dohadovať o rozdelení zisku?
alebo o iných zmenách, o torých rozhoduje iba VZ?
tam potrebuješ mať toľko hlasov, aby si tých dvoch prehlasoval.
takže. napr. ty 60%, ono dvaja po 20/
blavaciko
14.01.11,15:38
kejka, mozu sa ale jeho brat a otec stat dobrovolnymi platcami soc. poistenia a teda sa im to bude ratat do dochodku, ci sa mylim?
KEJKA
14.01.11,16:22
kejka, mozu sa ale jeho brat a otec stat dobrovolnymi platcami soc. poistenia a teda sa im to bude ratat do dochodku, ci sa mylim?
ano, ale ja sa držím témy, teda spoločníci vo vzťahu k sro.
Ako si to vyriešia pomimo, nie je zadanie.
blavaciko
15.01.11,06:06
ano samozrejme, ja len ze ci si myslim spravne :)
beabea
15.01.11,06:20
Kejka, mňa z tejto témy zaujalo, že sa z podielov zo zisku po novom platia odvody do ZP. Ako to funguje v praxi, keď si čerpá konateľ podiel priebežne celý mesiac v menších čiastkach a nie je zároveň zamestnancom s..r.o.?
KEJKA
15.01.11,07:09
je to po novom, nie som v tom doma.lebo po novom ZP sa má vysporiadať až v r.2012 v RZZP. podrobnosti som neskúmala.