guru21
14.01.11,09:07
Ahojte,
poprosim o radu.
Ak mam aktivnu zivnost 10 rokov v drevarskom odvetvi, plnim si vsetky povinnosti a pred 18 rokmi bol uraz v takom rozsahuu, ze mam trvale nasledky, mozem dodatocne poziadat o invalidny dochodok?
Nemam vsak ziadne lekarske zaznamy okrem tych, ktore boli realizovane v case liecenia po nehode cca 1-2 roky. Odvtedy som u lekara nebol. Poviem pravdu, kaslal som sa na to.
Dakujem
Xanti
14.01.11,10:39
No pri posudzovaní ID sa skúma zdravotný stav a výsledky od lekárov z posledných 12 mesiacov pred požiadaním. Takže áno, môžeš požiadať o ID, ale musíš ísť na vyšetrenia. A na základe týchto vyšetrení ťa posúdia.
veronikasad
14.01.11,10:46
Ahojte,
poprosim o radu.
Ak mam aktivnu zivnost 10 rokov v drevarskom odvetvi, plnim si vsetky povinnosti a pred 18 rokmi bol uraz v takom rozsahuu, ze mam trvale nasledky, mozem dodatocne poziadat o invalidny dochodok?
Nemam vsak ziadne lekarske zaznamy okrem tych, ktore boli realizovane v case liecenia po nehode cca 1-2 roky. Odvtedy som u lekara nebol. Poviem pravdu, kaslal som sa na to.
Dakujem
Moc tvojmu príspevku nerozumiem. Ak si nepodal žiadosť o inv.dôchodok, čo chceš žiadať spätne. SP zvyčajne priznáva ID spätne len ododňa podania žiadosti - po posúdení zdr.stavu posudkovou komisiou soc. poisťovne.
guru21
14.01.11,11:21
Ide mi vlastne o to, ci mam moznost poberat invalidny dochodok aj ked som nechodil na kontroly tak dlhy cas a mozne vyhody, prispevok popri zivnosti.
Xanti
14.01.11,11:23
Aký príspevok popri živnosti myslíš?

A ak ťa uzná SP za invalidného tak ID dostaneš tak ako sa píše odo dňa požiadania. A ked požiadaš teraz bez vyšetrení, tak Ti ho rozhodne neschvália.
Lebo niečím svoj zdravotný stav dokladovať musíš.
veronikasad
14.01.11,11:24
Ide mi vlastne o to, ci mam moznost poberat invalidny dochodok aj ked som nechodil na kontroly tak dlhy cas a mozne vyhody, prispevok popri zivnosti.
Žiadosť o ID si podať môžeš. Dostaneš tlačivo pre obvodného lekára, ktorý zhodnotí tvoj súčasný zdravotný stav. Predtým je však potrebné absolvovať odborné lekárske vyšetrenia, kopie ktorých sa prikladajú k žiadosti.