janka.mo
14.01.11,09:42
dobry den,
spolocnik chce prepisat auto na s.r.o. teda auto sa stane majetkom firmy. nechce za to nijaku odplatu. ide o asi 10 rocne auto. ako to poriesit aby to bolo v poriadku a auto bolo majetkom firmy, nakolko ho budu vyuzivat pri svojej cinnosti. su platcami dph. nechcu si ani zvysovat naklady kupou toho auta ani nic podobne. ide o osobne auto. ked uz auto bude majetkom firmy, tak mozu si uplatnovat dph z phm, je to tak? ako to bude so zauctovanim toho "vkladu" auta? prosim poradte.... s nicim podobnym som sa nestretla...
dakujem
IvoM
14.01.11,10:09
042/384 ak ide o odpisovany DHM
042/648 ak ide o neodpisovany DHM

Auta sa oceni reprodukčnou OC /§25.1.d)1.
janka.mo
14.01.11,16:08
042/384 ak ide o odpisovany DHM
042/648 ak ide o neodpisovany DHM

Auta sa oceni reprodukčnou OC /§25.1.d)1.
dakujem za odpoved, ale nejako mi to asi nepali. pozerala som si aj ten zakon, ale... :( kedze ide o 12 rocne auto, tak ako stanovim reprodukcnu cenu. uz aj konatel ho kupoval z bazaru asi pred piatimi rokmi. mozte mi s tym prosim poradit? dakujem
KEJKA
14.01.11,16:32
nech sa ide teraz pozrieť do bazaru, koľko by musel dať za porovnateľné auto.
Viacmenej je to jedno, kedže nebude mať ani z prípadných odpisov náklady, nakoľko protipoložku 384 účtuješ do výnosov.
Betina2
15.01.11,22:32
Mám podobný problém. Spoločník už dokonca aj urobil prepis svojho auta na s.r.o.
Auto podla vyjadrení 2 bazárov (písomne ) má hodnotu na slovenskom trhu cca 10.000,00 Eur. MV je kat. M1 a rok výroby 2001. Nikdy nebolo používané v súvislosti s podnikaním ani zaradené v žiadnom obchodnom majetku. Vždy bolo len na súkromnú osobu. Ako ho nadobudnúť a zaradiť do firmy, aby sa dali aj odpisy uplatniť ? Potrebujem znížiť základ dane. Firma je platcom DPH. Máme ho kúpiť na základe kúpnej zmluvy 042/321 alebo radšej nepeňažným vkladom do firmy od spoločníka s tým, že to neovplyvní ZI? 042/413 a 022/042. Môžem ho v obidvoch prípadoch aj daňovo odpisovať? Jedná sa mi najmä o daňové odpisy. Ako to bude v prípade jeho Ďalšieho predaja inej súkromnej osobe? DPH sa predpokladám neuplatní. Treba do faktúry dať odvolávku na §?
Nič podobné som doteraz neriešila. Ďakujem.
KEJKA
15.01.11,22:52
riadne ho ako sro kúp, pre FO príjem za súkromné auto je oslobodené od dane,
Môžeš ho riadne odpisovať 4 roky z nadobúdacej ceny.
Nezabudni na oznamovaciu povinnosť na DU - DMV.
môžeš aj vkladom, ale neviem prečo by si to takto robila? SRO nemá peniaze na vyplatenie ceny?

ak sro po odpísaní auta - po 4 rokoch ho predá, príjem zdaní.
Betina2
15.01.11,23:25
riadne ho ako sro kúp, pre FO príjem za súkromné auto je oslobodené od dane,
Môžeš ho riadne odpisovať 4 roky z nadobúdacej ceny.
Nezabudni na oznamovaciu povinnosť na DU - DMV.
môžeš aj vkladom, ale neviem prečo by si to takto robila? SRO nemá peniaze na vyplatenie ceny?

ak sro po odpísaní auta - po 4 rokoch ho predá, príjem zdaní.

Ďakujem, Kejka.
Tiež sa mi najviac zdá ten klasický nákup. Akurát neviem, či k oceneniu bude stačiť z 2 autobazárov vyjadrenie typu " Predajná cena vozidla XY na slovenskom trhu sa pohybuje cene 10 000 Euro. Vozidlo je v plnej výbave r. výroby vozidla 2011. V mesto, dátum pečiatka bazáru a podpis."
Nemalo by to byť nejako podrobnejšie rozpísané....? Lebo predsa len ide o spriaznenú osobu - predávajúca FO nepodnikateľ je súčasne jediným spoločníkom kupujúcej s.r.o.....
Auto je nahlásené na DU už dávno, dávno sa aj používa, nakupuje PHL, odpočítava DPH, PZP....len toto majetkové vysporiadanie nebolo formálne doriešené. Takže spravím K-P zmluvu, preberací protokol, výdavkový pokladničný doklad (cez banku to už do 2010 neviem strčiť :( , spoločník peniaze ani nechce, len potrebuje o dosť ten základ dane znížiť, firma sa ešte len rozbehla, náklady boli minimálne, tak preto sa ešte vlani auto stihlo prepísať v TP na s.r.o.) priložím kópie TP a spravím zaraďovací protokol a potom už len klasika.
Zoltán Kovács
16.01.11,07:24
Ďakujem, Kejka.
Tiež sa mi najviac zdá ten klasický nákup. Akurát neviem, či k oceneniu bude stačiť z 2 autobazárov vyjadrenie typu " Predajná cena vozidla XY na slovenskom trhu sa pohybuje cene 10 000 Euro. Vozidlo je v plnej výbave r. výroby vozidla 2011. V mesto, dátum pečiatka bazáru a podpis."
Nemalo by to byť nejako podrobnejšie rozpísané....? Lebo predsa len ide o spriaznenú osobu - predávajúca FO nepodnikateľ je súčasne jediným spoločníkom kupujúcej s.r.o.....
Auto je nahlásené na DU už dávno, dávno sa aj používa, nakupuje PHL, odpočítava DPH, PZP....len toto majetkové vysporiadanie nebolo formálne doriešené. Takže spravím K-P zmluvu, preberací protokol, výdavkový pokladničný doklad (cez banku to už do 2010 neviem strčiť :( , spoločník peniaze ani nechce, len potrebuje o dosť ten základ dane znížiť, firma sa ešte len rozbehla, náklady boli minimálne, tak preto sa ešte vlani auto stihlo prepísať v TP na s.r.o.) priložím kópie TP a spravím zaraďovací protokol a potom už len klasika.


Na základe čoho DI vykonal prepis auta, keď nebola ani kúpna zmluva?
Betina2
16.01.11,12:46
Na základe čoho DI vykonal prepis auta, keď nebola ani kúpna zmluva?

No možno aj nejakú zmluvu má...len mi ju nedali....budem sa na ňu pýtať.
KEJKA
16.01.11,16:46
takže najskôr zisti všetko o tej zmluve a potom budeš účtovať podľa zmluvy.
danka63
24.01.11,10:53
Ahojte,

ja mam tento pripad a potrebovala by som poradit. Spolocnik a zaroven konatel s.r.o. predal ako obcan XY automobil svojej s.r.o-ke. Vyhotovila sa kupno-predajna zmluva v urcitej hodnote a bolo zmluvne dohodnute, ze tato kupna cena bude rozlozena do 4 splatok, teda bude kupna cena postupne splatena spolocnikovi. Nemame znalecky posudok ale iba cenovu ponuku, za ktoru by nam take iste vozidlo s takymi istymi parametrami bolo predane u slovenskeho predajcu takehoto automobilu. Islo o to, aby tato cena nebola ani nadhodnotena ani podhodnotena, nakolko sa tyka spolocnika a zaroven konatela spolocnosti. Moja otazka znie ci tuto kupno- predajnu zmluvu zauctovat 042100/365100 pripadne rozclenit zavazok aj na dlhodoby teda cast preuctovat na ucet 479.100. Postupujem spravne v tomto pripade. Dakujem velmi pekne za Vase nazory pripadne odporucania.